Domů     Pokoj místo tělocvičny
Pokoj místo tělocvičny
10.9.2020

Chcete, aby vaše dítě milovalo pohyb a dobře prospívalo? Umožněte mu cvičit od malinka. Začněte třeba tím, že mu vybavíte pokoj prolézacím tunelem, provazovým žebříkem nebo houpačkou.

Dětem je pohyb přirozený stejně jako všem mláďatům, kterým lezení, skákání, houpání se, chytání předmětů a pobíhání umožňuje vyřádit se způsobem, jenž je zároveň baví. Ideální je přizpůsobit jim k tomu jejich vlastní pokoj.

Dáte jim tak šanci pořádně si protáhnout tělo a zpevnit svaly včetně zádových. Vzhledem k tomu, že problémy s páteří začínají vznikat už ve věku kolem dvou až tří let, je to nesmírně důležité.

Dostatek lákadel

Možná si říkáte, že děti by neměly sedět doma, ale měly by dovádět venku na čerstvém vzduchu. Na to ale pokaždé nemusí být dostatek času či vhodné počasí. Také okolí bydliště nemusí být zrovna ideální.

Vytvořte mu proto v pokojíčku dostatek podnětů a lákadel, která ho vtáhnou do hry. To, že při tom cvičí a posiluje ani nepostřehne. Že nemáte dostatečně velký prostor na hraní? Ani malá plocha bytu neznamená, že z vašeho dítěte musí vyrůst pecivál.

Vždyť ribstol a nafukovací míč se vejde do každého pokoje a švihadlo či sadu činek je možné uložit třeba pod postel. A v panelákovém pokoji není problém zavrtat do stropu dvě odpovídající hmoždinky a pověsit na ně houpačku, lano nebo provazový žebřík.

Přidáte-li pod ně měkkou podložku nebo žíněnku, na kterou může malý „Tarzan“ seskočit, pak se můžete spolehnout, že takové vybavení váš potomek neponechá bez povšimnutí.

Nechte mu fantazii

Pořizovat domácí fitness s přístroji na protažení těla pro své potomky zrovna nemusíte. Ponechte jejich fantazii dostatečnou volnost. Je zcela zbytečné vytvářet jim v pokoji dokonalou iluzi konkrétního prostoru, třeba kabiny vesmírné lodě či ponorky.

Šikmé plochy, provaz, bedny, ribstole se pro ně mohou změnit v pralesní liánu, pirátskou loď nebo vlez na rozhlednu. Má-li místnost vysoké stropy, větší děti ocení i koš na košíkovou.

V případě, že bydlíte v nájemním domě, dejte si pozor, abyste koš nepřipevnili na zeď sousedící s bytem vedle. Pravidelné údery míče by souseda určitě nenadchly.

Ke gymnastickým kouskům dobře poslouží dveřní hrazda s nastavitelnou šířkou a pro větší kluky boxovací pytel.

Různé míče

Skvělou pomůckou do každého prostoru, která se dá využít i jako židle, je gymnastický míč. Při sezení na obyčejné židli, nepracují žádné svaly, ale ten, kdo sedí na míči, musí vyrovnávat balanc, což nutí aktivovat spoustu svalů.

Velký míč se dá použít také na skákání, protahování se a kutálení po bytě.  K dispozici je dobré mít i pár menších míčů. Dítko je může vrhat na terč, nebo si jen tak házet s vámi a tím rozvíjet motorické dovednosti, protože chytání je důležitá pohybová činnost.

Dá se při tom vymyslet spousta různých aktivit. Dítě může například vyhazovat jenom pravou a chytat levou rukou a pak si míček vždycky přehodit do druhé ruky. Házet se také dá pozadu, na čas, na body atd.

Balonky, obruče

Balonky si nemusíte pořizovat jen na narozeninové oslavy. Skvěle si s nimi vyhrajete v těsnějších interiérech. Můžete si s nimi pinkat, přepinkávat pomyslnou síť a podobně.

Jsou lehké a jejich pohyb je mnohdy nepředvídatelný, takže si s nimi užijete spoustu zábavy. Stejně tak s obručemi. Než se vás potomek naučí s nimi kroužit v pase, může skrz ně jen tak proskakovat nebo je na zemi překračovat.

Klouzačka, tunel, nafukovací schody

Menší děti ocení v pokoji cokoliv na prolézání. Takový látkový tunel jim nejen posílí fyzickou kondici, ale především naučí dítě překonávat strach z neznáma.

Výborná pomůcka na rozvoj motoriky jsou pěnové schody nebo jakákoliv skluzavka, na kterou děti musí nejprve vylézt. Pokud máte děti dvě a malý byt, určitě jim do pokojíčku pořiďte palandy, které mají na jedné straně žebřík a na druhé skluzavku.

Navíc je pod palandou prostor na další pomůcky. Vlastně tím vznikne jakýsi multifunkční hrací prostor.

Lano, postel, matrace

Každý rodič to zná – děti rády lezou do výšek, ale pak se neumějí dostat dolů. Naučit se to můžou nejen na hřišti, ale i ve vlastním pokoji. K získání patřičné zkušenosti skvěle poslouží třeba lano ukotvené u stropu, na kterém jsou uvázané uzlíky.

Lano se ale dá využít i tak, že ho natáhnete na podlahu dětského pokojíčku a zkusíte, jestli dítě dokáže chodit hlavně po něm a nepřepadávat mimo.

Dítě také můžete nechat skákat ze zvýšené postele. Nezapomeňte při tom na měkké dopadiště. Může to být třeba stará nebo nafukovací matrace. Ta se dá rovněž použit na kotouly, válení sudů a další hrátky.

Nebo zkuste jen tak položit v dětském pokoji na zem krycí podložku na matraci (bývá 5–10 cm silná). Uvidíte, že za chvíli na ni děti bez většího přemlouvání začnou dovádět.

Volná stěna

Při zařizování dětského pokoje platí, že dítěti by měl zbýt dostatek prostoru, kde může třeba jen tak tančit, když pustíte muziku. Dobré je pohlídat si, aby buď přímo v pokoji, nebo někde jinde v bytě zůstala aspoň jedna volná stěna. Pak stačí polštář a dítě se může pokoušet dělat třeba stoj na hlavě.

Bezpečnost

Při dětských hrách je nutné dávat zvýšenou pozornost na bezpečnost. Děti se na nářadí mohou rozdovádět a v zápalu hry ztratit představu o okolním prostoru. Potřeba je obzvlášť dávat na ostré hrany, například na nábytku. Je moudré zabezpečit tyto hrany ochrannými návleky.

Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
13.3.2024
Také jste vždycky toužili po houpacím křesle? Třeba si právě teď můžete tohle přání splnit. Jenže jaké vybrat? Možností je spousta. Například musíte vědět, kde je budete převážně používat. Venku, uvnitř nebo obojí? Ať už si vyberete jakékoliv, počítejte, že mu musíte vyhradit dostatek místa. Našli jsme pár kousků z různých materiálů, které by se vám mohly líbit. Ratanové Křeslo může být s
11.3.2024
Máte byt zařízený ve skandinávském stylu a rádi byste ho nějak oživili? Přidejte kousek japonského minimalismu a vznikne vám „japandi“. Styl, který právě frčí… Japandi je rébus, který snadno rozlousknete – slovo vzniklo spojením názvů Japonska a Skandinávie. Obě země mají v bydlení a interiérovém designu mnoho společného, a to praktičnost, jednoduchost, pohodlí a iluzi prostoru. Když se začnou ka
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.