Domů     Pokoj místo tělocvičny
Pokoj místo tělocvičny
10.9.2020

Chcete, aby vaše dítě milovalo pohyb a dobře prospívalo? Umožněte mu cvičit od malinka. Začněte třeba tím, že mu vybavíte pokoj prolézacím tunelem, provazovým žebříkem nebo houpačkou.

Dětem je pohyb přirozený stejně jako všem mláďatům, kterým lezení, skákání, houpání se, chytání předmětů a pobíhání umožňuje vyřádit se způsobem, jenž je zároveň baví. Ideální je přizpůsobit jim k tomu jejich vlastní pokoj.

Dáte jim tak šanci pořádně si protáhnout tělo a zpevnit svaly včetně zádových. Vzhledem k tomu, že problémy s páteří začínají vznikat už ve věku kolem dvou až tří let, je to nesmírně důležité.

Dostatek lákadel

Možná si říkáte, že děti by neměly sedět doma, ale měly by dovádět venku na čerstvém vzduchu. Na to ale pokaždé nemusí být dostatek času či vhodné počasí. Také okolí bydliště nemusí být zrovna ideální.

Vytvořte mu proto v pokojíčku dostatek podnětů a lákadel, která ho vtáhnou do hry. To, že při tom cvičí a posiluje ani nepostřehne. Že nemáte dostatečně velký prostor na hraní? Ani malá plocha bytu neznamená, že z vašeho dítěte musí vyrůst pecivál.

Vždyť ribstol a nafukovací míč se vejde do každého pokoje a švihadlo či sadu činek je možné uložit třeba pod postel. A v panelákovém pokoji není problém zavrtat do stropu dvě odpovídající hmoždinky a pověsit na ně houpačku, lano nebo provazový žebřík.

Přidáte-li pod ně měkkou podložku nebo žíněnku, na kterou může malý „Tarzan“ seskočit, pak se můžete spolehnout, že takové vybavení váš potomek neponechá bez povšimnutí.

Nechte mu fantazii

Pořizovat domácí fitness s přístroji na protažení těla pro své potomky zrovna nemusíte. Ponechte jejich fantazii dostatečnou volnost. Je zcela zbytečné vytvářet jim v pokoji dokonalou iluzi konkrétního prostoru, třeba kabiny vesmírné lodě či ponorky.

Šikmé plochy, provaz, bedny, ribstole se pro ně mohou změnit v pralesní liánu, pirátskou loď nebo vlez na rozhlednu. Má-li místnost vysoké stropy, větší děti ocení i koš na košíkovou.

V případě, že bydlíte v nájemním domě, dejte si pozor, abyste koš nepřipevnili na zeď sousedící s bytem vedle. Pravidelné údery míče by souseda určitě nenadchly.

Ke gymnastickým kouskům dobře poslouží dveřní hrazda s nastavitelnou šířkou a pro větší kluky boxovací pytel.

Různé míče

Skvělou pomůckou do každého prostoru, která se dá využít i jako židle, je gymnastický míč. Při sezení na obyčejné židli, nepracují žádné svaly, ale ten, kdo sedí na míči, musí vyrovnávat balanc, což nutí aktivovat spoustu svalů.

Velký míč se dá použít také na skákání, protahování se a kutálení po bytě.  K dispozici je dobré mít i pár menších míčů. Dítko je může vrhat na terč, nebo si jen tak házet s vámi a tím rozvíjet motorické dovednosti, protože chytání je důležitá pohybová činnost.

Dá se při tom vymyslet spousta různých aktivit. Dítě může například vyhazovat jenom pravou a chytat levou rukou a pak si míček vždycky přehodit do druhé ruky. Házet se také dá pozadu, na čas, na body atd.

Balonky, obruče

Balonky si nemusíte pořizovat jen na narozeninové oslavy. Skvěle si s nimi vyhrajete v těsnějších interiérech. Můžete si s nimi pinkat, přepinkávat pomyslnou síť a podobně.

Jsou lehké a jejich pohyb je mnohdy nepředvídatelný, takže si s nimi užijete spoustu zábavy. Stejně tak s obručemi. Než se vás potomek naučí s nimi kroužit v pase, může skrz ně jen tak proskakovat nebo je na zemi překračovat.

Klouzačka, tunel, nafukovací schody

Menší děti ocení v pokoji cokoliv na prolézání. Takový látkový tunel jim nejen posílí fyzickou kondici, ale především naučí dítě překonávat strach z neznáma.

Výborná pomůcka na rozvoj motoriky jsou pěnové schody nebo jakákoliv skluzavka, na kterou děti musí nejprve vylézt. Pokud máte děti dvě a malý byt, určitě jim do pokojíčku pořiďte palandy, které mají na jedné straně žebřík a na druhé skluzavku.

Navíc je pod palandou prostor na další pomůcky. Vlastně tím vznikne jakýsi multifunkční hrací prostor.

Lano, postel, matrace

Každý rodič to zná – děti rády lezou do výšek, ale pak se neumějí dostat dolů. Naučit se to můžou nejen na hřišti, ale i ve vlastním pokoji. K získání patřičné zkušenosti skvěle poslouží třeba lano ukotvené u stropu, na kterém jsou uvázané uzlíky.

Lano se ale dá využít i tak, že ho natáhnete na podlahu dětského pokojíčku a zkusíte, jestli dítě dokáže chodit hlavně po něm a nepřepadávat mimo.

Dítě také můžete nechat skákat ze zvýšené postele. Nezapomeňte při tom na měkké dopadiště. Může to být třeba stará nebo nafukovací matrace. Ta se dá rovněž použit na kotouly, válení sudů a další hrátky.

Nebo zkuste jen tak položit v dětském pokoji na zem krycí podložku na matraci (bývá 5–10 cm silná). Uvidíte, že za chvíli na ni děti bez většího přemlouvání začnou dovádět.

Volná stěna

Při zařizování dětského pokoje platí, že dítěti by měl zbýt dostatek prostoru, kde může třeba jen tak tančit, když pustíte muziku. Dobré je pohlídat si, aby buď přímo v pokoji, nebo někde jinde v bytě zůstala aspoň jedna volná stěna. Pak stačí polštář a dítě se může pokoušet dělat třeba stoj na hlavě.

Bezpečnost

Při dětských hrách je nutné dávat zvýšenou pozornost na bezpečnost. Děti se na nářadí mohou rozdovádět a v zápalu hry ztratit představu o okolním prostoru. Potřeba je obzvlášť dávat na ostré hrany, například na nábytku. Je moudré zabezpečit tyto hrany ochrannými návleky.

Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
4.12.2023
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není! Existují dokonce i takové, které s
30.10.2023
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě líbí, možná byl dokonce drahý a vy jste hodně dlouho přemýšl
28.10.2023
A také ložnice, předsíň, kuchyň, koupelna… Vybrat si můžete sprej, katalytickou lampu, osvěžovač vzduchu, různé typy difuzérů nebo vonné tyčinky. Vůně člověka doprovázejí odedávna. Patří k nám stejně jako chutě nebo zrakové a sluchové vjemy. I vědci dnes potvrzují, že vůně hrají v našem životě zásadní roli. Mají obrovský význam na naše emoce, vzpomínky i rozhodování. Zlepšují náladu, odbourávaj
23.10.2023
Dny se zkracují, touto roční dobou nás už dávno slunce nebudí. Není to jen praktická nepříjemnost, že musíme svítit, nedostatek jasu a barev se podepisuje i na naší náladě.  Naštěstí existují fígle, jak dostat do bytu více světla i v zimě. Zrcadla Kam se hodí: Do ložnice a obýváku Jak působí? Zrcadla kouzlí s prostorem i světlem. Díky odrazu otvírají stěny a dávají jim další hloubku. Ide
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte