Domů     Pokoj místo tělocvičny
Pokoj místo tělocvičny
od 10.9.2020

Chcete, aby vaše dítě milovalo pohyb a dobře prospívalo? Umožněte mu cvičit od malinka. Začněte třeba tím, že mu vybavíte pokoj prolézacím tunelem, provazovým žebříkem nebo houpačkou.

Dětem je pohyb přirozený stejně jako všem mláďatům, kterým lezení, skákání, houpání se, chytání předmětů a pobíhání umožňuje vyřádit se způsobem, jenž je zároveň baví. Ideální je přizpůsobit jim k tomu jejich vlastní pokoj.

Dáte jim tak šanci pořádně si protáhnout tělo a zpevnit svaly včetně zádových. Vzhledem k tomu, že problémy s páteří začínají vznikat už ve věku kolem dvou až tří let, je to nesmírně důležité.

Dostatek lákadel

Možná si říkáte, že děti by neměly sedět doma, ale měly by dovádět venku na čerstvém vzduchu. Na to ale pokaždé nemusí být dostatek času či vhodné počasí. Také okolí bydliště nemusí být zrovna ideální.

reklama

Vytvořte mu proto v pokojíčku dostatek podnětů a lákadel, která ho vtáhnou do hry. To, že při tom cvičí a posiluje ani nepostřehne. Že nemáte dostatečně velký prostor na hraní? Ani malá plocha bytu neznamená, že z vašeho dítěte musí vyrůst pecivál.

Vždyť ribstol a nafukovací míč se vejde do každého pokoje a švihadlo či sadu činek je možné uložit třeba pod postel. A v panelákovém pokoji není problém zavrtat do stropu dvě odpovídající hmoždinky a pověsit na ně houpačku, lano nebo provazový žebřík.

Přidáte-li pod ně měkkou podložku nebo žíněnku, na kterou může malý „Tarzan“ seskočit, pak se můžete spolehnout, že takové vybavení váš potomek neponechá bez povšimnutí.

Nechte mu fantazii

Pořizovat domácí fitness s přístroji na protažení těla pro své potomky zrovna nemusíte. Ponechte jejich fantazii dostatečnou volnost. Je zcela zbytečné vytvářet jim v pokoji dokonalou iluzi konkrétního prostoru, třeba kabiny vesmírné lodě či ponorky.

reklama

Šikmé plochy, provaz, bedny, ribstole se pro ně mohou změnit v pralesní liánu, pirátskou loď nebo vlez na rozhlednu. Má-li místnost vysoké stropy, větší děti ocení i koš na košíkovou.

V případě, že bydlíte v nájemním domě, dejte si pozor, abyste koš nepřipevnili na zeď sousedící s bytem vedle. Pravidelné údery míče by souseda určitě nenadchly.

Ke gymnastickým kouskům dobře poslouží dveřní hrazda s nastavitelnou šířkou a pro větší kluky boxovací pytel.

Různé míče

Skvělou pomůckou do každého prostoru, která se dá využít i jako židle, je gymnastický míč. Při sezení na obyčejné židli, nepracují žádné svaly, ale ten, kdo sedí na míči, musí vyrovnávat balanc, což nutí aktivovat spoustu svalů.

reklama

Velký míč se dá použít také na skákání, protahování se a kutálení po bytě.  K dispozici je dobré mít i pár menších míčů. Dítko je může vrhat na terč, nebo si jen tak házet s vámi a tím rozvíjet motorické dovednosti, protože chytání je důležitá pohybová činnost.

Dá se při tom vymyslet spousta různých aktivit. Dítě může například vyhazovat jenom pravou a chytat levou rukou a pak si míček vždycky přehodit do druhé ruky. Házet se také dá pozadu, na čas, na body atd.

Balonky, obruče

Balonky si nemusíte pořizovat jen na narozeninové oslavy. Skvěle si s nimi vyhrajete v těsnějších interiérech. Můžete si s nimi pinkat, přepinkávat pomyslnou síť a podobně.

Jsou lehké a jejich pohyb je mnohdy nepředvídatelný, takže si s nimi užijete spoustu zábavy. Stejně tak s obručemi. Než se vás potomek naučí s nimi kroužit v pase, může skrz ně jen tak proskakovat nebo je na zemi překračovat.

Klouzačka, tunel, nafukovací schody

Menší děti ocení v pokoji cokoliv na prolézání. Takový látkový tunel jim nejen posílí fyzickou kondici, ale především naučí dítě překonávat strach z neznáma.

Výborná pomůcka na rozvoj motoriky jsou pěnové schody nebo jakákoliv skluzavka, na kterou děti musí nejprve vylézt. Pokud máte děti dvě a malý byt, určitě jim do pokojíčku pořiďte palandy, které mají na jedné straně žebřík a na druhé skluzavku.

Navíc je pod palandou prostor na další pomůcky. Vlastně tím vznikne jakýsi multifunkční hrací prostor.

Lano, postel, matrace

Každý rodič to zná – děti rády lezou do výšek, ale pak se neumějí dostat dolů. Naučit se to můžou nejen na hřišti, ale i ve vlastním pokoji. K získání patřičné zkušenosti skvěle poslouží třeba lano ukotvené u stropu, na kterém jsou uvázané uzlíky.

Lano se ale dá využít i tak, že ho natáhnete na podlahu dětského pokojíčku a zkusíte, jestli dítě dokáže chodit hlavně po něm a nepřepadávat mimo.

Dítě také můžete nechat skákat ze zvýšené postele. Nezapomeňte při tom na měkké dopadiště. Může to být třeba stará nebo nafukovací matrace. Ta se dá rovněž použit na kotouly, válení sudů a další hrátky.

Nebo zkuste jen tak položit v dětském pokoji na zem krycí podložku na matraci (bývá 5–10 cm silná). Uvidíte, že za chvíli na ni děti bez většího přemlouvání začnou dovádět.

Volná stěna

Při zařizování dětského pokoje platí, že dítěti by měl zbýt dostatek prostoru, kde může třeba jen tak tančit, když pustíte muziku. Dobré je pohlídat si, aby buď přímo v pokoji, nebo někde jinde v bytě zůstala aspoň jedna volná stěna. Pak stačí polštář a dítě se může pokoušet dělat třeba stoj na hlavě.

Bezpečnost

Při dětských hrách je nutné dávat zvýšenou pozornost na bezpečnost. Děti se na nářadí mohou rozdovádět a v zápalu hry ztratit představu o okolním prostoru. Potřeba je obzvlášť dávat na ostré hrany, například na nábytku. Je moudré zabezpečit tyto hrany ochrannými návleky.

Text: Marie Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
21.1.2023
Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme. Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko. Jak tedy vybírat? Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci. Musí sn
18.1.2023
4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout? Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A
16.1.2023
Koupelny s bezbariérovými prvky jsou dnes trendem. Nepořizují se jen osobám s omezenou hybností. Jsou vhodné úplně pro každého. Hlavně proto, že jsou praktické. Oáza klidu a odpočinku. Tak se někdy říká koupelně, místu naší očisty a hygieny. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste si tu svou oázu zařídit podle nejnovějšího trendu – bezbariérově. A nemusíte být zrovna senior, abyste se k této přestavbě
14.1.2023
Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché. A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů. 1) Rostlina má hnědé listy. Většinou je to obvyklá součást procesu stárnu
31.12.2022
Zabořit se do pohodlného křesla s pěknou knížkou a šálkem kávy po ruce, to je jedna z radostí dlouhých večerů, kdy se brzy stmívá. Pro příjemnou pohodu pro čtení je ale třeba správné osvětlení. Možností, jak koutek ke čtení osvětlit, je vícero. Záleží na tom, kde čtete. Zda k tomu máte ušák vyhrazený právě k odpočinku nebo se s knihou raději uvelebíte na pohovce či v posteli. Zda je to vaše stálé
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá