Domů     Bolesti v kyčlích: Nejsou to jen klouby
Bolesti v kyčlích: Nejsou to jen klouby
27.9.2019

Partie kolem kyčlí nesou tíhu našeho těla a pohybů se všemi důsledky, které to může mít: Nadměrné zatížení i chorobné procesy se zde ozývají citelnou bolestivostí.

A oproti běžné představě příčinou zdaleka není jen předčasné opotřebování chrupavky kyčelních kloubů.

Oblast boků představuje stavebně složitý komplex: Pánevní kost jako nosník a klouby jako funkční napojení nohou jsou dokonalé inženýrské dílo přírody.

Za pomoci svalů, šlach, nervů, i tkání laicky neznámých zajišťují chůzi a pohyb, aniž bychom si tíhu jejich práce uvědomovali. Bohužel v tak složitém systému se lehce něco porouchá a náhle je každý krok, ba i stání a sezení utrpením.

Zdaleka nemusí jít vždy o potíže vycházející přímo z kyčelních kloubů. Bolesti mohou způsobovat také chorobné stavy cév a nervů v okolí kloubů, potíže s bederní páteří nebo revmatická onemocnění.

Možností je tedy vícero, pro tento článek jsme pro vás připravili přehled několika nejběžnějších příčin bolestí v oblasti kyčlí.

Neznámá, ale častá: Bursitida

Bursy patří k o něm zmiňovaným tkáním, o nichž nemáme jako laici ani ponětí. Přitom jich v těle máme na 150, umístěné jsou mezi svaly nebo kolem kloubů.

Jde o drobné váčky, které produkují mazlavou tekutinu pro zmenšení tření, které vzniká mezi svaly, šlachami a kostmi při pohybu. Pohyb je díky „promazávání“ hladší a bezbolestný. Jenže při přetížení se mohou bursy zanítit a to vede k velké bolesti.

Pokud se zanítí bursy v okolí kyčelního kloubu, pak to citlivě zaznamenáte v horní části vnější strany stehna.

Co zánět vyvolává?

V případě burs v okolí kyčle bývá častou příčinou dlouhé stání. Zanítit se mohou i bursy v hýžďovém svalu, kterým naopak škodí mnohahodinové sezení, hlavně na tvrdé podložce, například při jízdě na kole.

Zánět se ozve nejen bolestí, ale také ztuhlostí dané partie a otokem. Při pohybu se citlivost prudce zhoršuje, stejně tak vadí i tlak nebo teplo.

Pozor: Bursitida bývá často spojena s artrózou kyčelního kloubu nebo dnou. Pokud těmito nemocemi trpíte, buďte opatrnější při pohybu a vsedě používejte měkké podložky. Zánět burs může vyvolat i zranění nebo nadměrná námaha.

Léčení vyžaduje klid

Otoky a bolestivost nejrychleji ustoupí, když postiženému místu dopřejete fyzický klid. V případě kyčlí to znamená skutečně odpočívat a pohybovat se co nejméně. Je-li bolestivost výrazná, zkuste ji zmírnit ledovými obklady.

Pokud se vydáte k lékaři, pravděpodobně dostanete předpis na protizánětlivé přípravky. Do týdne, nejdéle do dvou by měly potíže zmizet.

Pokud pokračují, pak je zánět komplikovanější, k poškození burs se mohla např. přidružit bakteriální infekce, kterou je pak nutné léčit antibiotiky. Nejzávažnější případy bursitidy se řeší chirurgicky. Proto je lepší už od počátku bolesti nepodceňovat a zánět léčit včas.

Jak si trápení ušetřit

Při dlouhém stání myslete na úlevu pro nohy, např. je střídavě opírejte o stoličku a dělejte si přestávky. Při sklonu k bursitidě je ovšem lepší úplně se vyhýbat činnostem spojeným s dlouhým stáním.

Pokud to není možné a s dlouhým stáním je spojeno např. vaše zaměstnání, pak je vhodné zlepšit celkovou trénovanost těla, zpevněné svaly jsou pak lepší oporou.

Na prevenci bursitidy je ale třeba myslet i při sportu a nezapomínat na strečink před začátkem tréninku i po něm.

Utlačení stehenních nervů

Je to jedna z tzv. „džínových nemocí“, neboť ji často vyvolává nošení velmi úzkých nohavic z pevné látky. Odborně se nazývá meralgia paresthetica a jde vlastně o následek tlaku na podkožní nervy vystupující pod pánví z břišní oblasti na vnější stranu stehna.

Na kompresi nerv reaguje otokem, což pocítíme jako mravenčení, pálení, ale i jako tupou bolest vyzařující do třísel. Potíže mohou být oboustranné, ale častěji se vyskytují jen na jedné noze. Po svléknutí úzkého oblečení záhy samovolně zmizí.

Jenže při opakovaném dráždění nervu přestane otok v klidu ustupovat a vyvine se v zánět s trvalou palčivou bolestí. Ta se zhoršuje při pohybu, naopak úlevu přináší pokrčení nohy a přitažení stehna k trupu vleže na zádech.

Přitěžující okolnosti

I bez těsných nohavic může útlak těchto nervů způsobovat obezita. V tomto případě se nedají potíže odstranit bez redukce nadváhy. Obdobně těžko řešitelnou příčinou je vrozená zvýšená dráždivost nervů. Pak se dá doporučit hlavně pohodlné oblečení a omezení dlouhého stání a chůze.

Když bolest neustupuje

Pokud nepomáhá změna oblečení ani odpočinek a brnění nebo palčivá bolest přetrvávají, pak se stav obvykle řeší přípravky proti bolesti a proti otoku. Vzácně může být utlačení nervu trvalé, což je pak nutné řešit chirurgickým uvolněním.

Neuralgie trápí i diabetiky

Velmi podobné potíže jako při utlačení stehenního podkožního nervu mohou trápit i diabetiky, je to následek poruchy metabolismu při cukrovce.

Proto se jejich potíže jen těžko řeší, jistou prevencí je důslednost v léčbě a disciplína v dodržování doporučené životosprávy. V příznivých případech pak mohou neuralgické bolesti dokonce samovolně odeznít.

Přetížení šlach

To je další a velmi častá příčina bolesti v oblasti kyčlí. Šlachy propojují kosti se svaly a tím nesou podstatnou část zátěže při pohybu. Pokud zátěž přeženeme, pak šlachu poškodíme, nejčastěji dojde k tvorbě mikrotrhlin ve vláknech, z nichž je složená.

Trhliny vznikají v místech, kde jsou vlákna kvůli zátěži nejvíce napnutá. Když pohyby opakujeme, poškození se na stejném místě prohlubuje. V extrémním případě šlacha zcela praskne.

Přetížení může samozřejmě postihnout různé části pohybového aparátu, v okolí kyčle to bývá oblast třísla. K zahojení by stačilo dopřát tělu klid bez pohybu, jenže k tomu dojde zřídka. Obvykle v zátěži pokračujeme i přes ozývající se bolest a varovný otok.

Pak se potrhaná vlákna nejen že nehojí, ale popraskané konce se zkrátí a přestanou se dotýkat, což hojení ještě zkomplikuje. Vzniká tak chronická bolestivost (odborně entezopatie), která je znatelná i v klidu a na dotek. Funkčnost navazujícího svalu je omezená, takže se zhorší chůze.

Následek velkého úklidu

K poškození šlach přetížením nemají sklon jen sportovci. Dojít k němu může i při fyzické dřině v domácnosti nebo na zahradě, zvláště když jde o jednorázovou zátěž pro netrénované svaly.

Nejlepší léčbou je dostatečný klid v posteli bezprostředně po poškození šlach. V praxi ale běžně v práci pokračujeme, takže zánět může přejít do chronické fáze. Pak bohužel nestačí ani delší klid a fyzický odpočinek, k odstranění bolesti už je nutná léčba.

Používají se přípravky s protizánětlivým účinkem, obvykle se kombinují celkově působící léky s mastmi a gely pro snížení otoku a bolestivosti.

U závažnějších stavů bývají k dosažení úlevy nutné injekční aplikace kortikosteroidů, popřípadě operační zákrok, který urychlí hojení.

Deformace v kyčli

Nejde o artrózu, ale o stav, který k ní s velkou jistotou povede. Povrch kloubní hlavice totiž v těchto případech neodpovídá ideálně tvarem kloubní jamce, což může být problém vrozený i získaný, například následkem úrazu.

Při pohybu tak dochází k mechanickému poškozování uvnitř kloubu. Bolest se promítá nejčastěji do oblasti třísla, někdy i do hýždí nebo zevní strany stehna.

Velmi citlivě postižení reagují, když přehodí zdravou nohu přes nemocnou, protože pocítí píchnutí v kyčli.

Potíže se u této poruchy nikdy samovolně neupraví, ale naopak poškozování kloubu pokračuje a tím se zvyšují i problémy s pohybem. Postižený intuitivně nohu šetří, takže dělá menší a opatrné kroky. Později se objeví i pocit ztuhlosti a je čím dál obtížnější vůbec vykročit.

Léčit co nejdříve

Tento stav, kterému se odborně říká impingement kyčelního kloubu, totiž vede k postupné degeneraci kloubní jamky a hlavice. V kloubu se tvoří výrůstky, což už je příznak artrózy.

Léčení je obtížné, podávání přípravků proti zánětu a bolesti přináší jen omezené výsledky, ve vhodných případech je proto lepší podstoupit operační zákrok, při němž lékaři upraví tvar hlavice.

Obvykle se to provádí artroskopicky, tedy za použití tenkých sond vybavených kamerou, umožňující optickou kontrolu změn kloubu.

Svalový revmatismus

Postihuje především lidi starší 50 let a v drtivé většině jsou to ženy. Zánět (tzv. revmatická polymyalgie) napadá nejen svaly, ale i šlachy a vazivo.

Jedním z typických míst, kde se usazuje, je svalstvo v pánevní oblasti, většinou symetricky po obou stranách páteře. Počátky onemocnění se projevují ranní ztuhlostí a bolestmi. Ty časem sílí a stávají se trvalými.

Svaly pak bolí i v klidu a ještě více při pohybu, což je v této části těla zvláště nepříjemné. Bolest navíc nezůstává jen v oblasti pánve, ale vyzařuje zpravidla do stehen.

Bez léčby se potíže stupňují, k čemuž přispívá i to, že se kvůli zánětlivým změnám zhoršuje prokrvení a svalstvo ochabuje. Špatné držení těla pak vede ke křečím a druhotným bolestem.

Léčba kortikoidy

Tento typ revmatismu se dá velmi dobře léčit silnými protizánětlivými léky.

Odvrácenou stranou této dobré zprávy je ovšem fakt, že kortikoidy je nutné brát dlouhodobě, takže je třeba počítat i s nepříznivými účinky těchto léků, především s oslabením imunitního systému. Vedou také k nabývání na váze a zvyšují riziko rozvoje cukrovky.

Kromě toho podporují rozvoj osteoporózy, proto se k léčbě přidávají přípravky bránící řídnutí kostí.

Artróza kyčle

Nejde o nic jiného než o předčasné opotřebování kloubní chrupavky, ovšem dopad tohoto prostého faktu na zdraví je obrovský, zvláště u kyčlí. Přitom právě kyčelní kloub bývá touto degenerativní nemocí postižen nejčastěji.

Poškození chrupavky momentálně medicína nedokáže vyléčit a vrátit ji do původního stavu. Jak chrupavky ubývá, tak je povrch kloubu stále hrubší, což vyvolává sílící bolest.

Ta se zpočátku ozývá jen při rozhýbávání po delším odpočinku, typicky to bývá ráno a pohybem brzy ustoupí. Vrací se večer jako následek celodenní zátěže.

Pohyb tedy prospívá, je to tím, že podporuje produkci tekutiny, která kloub „promazává“, a tedy tlumí bolestivost. Ovšem na druhé straně zátěž podporuje další úbytek chrupavky, čímž artróza pokročí. Tím se postupně zkracují období úlevy mezi bolestmi.

Současně se zhoršuje také pohyblivost kloubu, takže utrpí plynulost a lehkost chůze. Během několika let může dojít až k rozrušení kloubu a následně k úplné ztrátě pohyblivosti.

Léčba je obtížná

Narušení chrupavky se bohužel nedá zvrátit. Při počátečním stadiu se tedy léčba zaměřuje hlavně na ochranu kloubu před rychlým postupem artrózy.

V první řadě se setkáte s požadavkem lékaře, abyste snížili nadváhu, neboť právě zbytečná tělesná zátěž urychluje degeneraci chrupavky. Už 1 kg úbytku na váze znamená snížení tlaku na kyčel při chůzi o 3 kg.

Vhodný je také léčebný tělocvik, který má zlepšit kondici svalů, čímž se sníží zatížení kloubů. Pohyb navíc pomáhá tlumit bolest a udržovat kloub v co největším rozsahu pohyblivosti.

Další vhodnou metodou pro snížení bolestivosti je fyzioterapie, zejména proto, že oproti používaným protizánětlivým lékům nemá nežádoucí účinky. Krajním řešením je pak operace a výměna kloubu. I ta ale vyžaduje pravidelné cvičení, a to nejlépe už před zákrokem. Zkrátí se tím doba rehabilitace i bolestivost po operaci.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot