Domů     Bolesti v kyčlích: Nejsou to jen klouby
Bolesti v kyčlích: Nejsou to jen klouby
27.9.2019

Partie kolem kyčlí nesou tíhu našeho těla a pohybů se všemi důsledky, které to může mít: Nadměrné zatížení i chorobné procesy se zde ozývají citelnou bolestivostí.

A oproti běžné představě příčinou zdaleka není jen předčasné opotřebování chrupavky kyčelních kloubů.

Oblast boků představuje stavebně složitý komplex: Pánevní kost jako nosník a klouby jako funkční napojení nohou jsou dokonalé inženýrské dílo přírody.

Za pomoci svalů, šlach, nervů, i tkání laicky neznámých zajišťují chůzi a pohyb, aniž bychom si tíhu jejich práce uvědomovali. Bohužel v tak složitém systému se lehce něco porouchá a náhle je každý krok, ba i stání a sezení utrpením.

Zdaleka nemusí jít vždy o potíže vycházející přímo z kyčelních kloubů. Bolesti mohou způsobovat také chorobné stavy cév a nervů v okolí kloubů, potíže s bederní páteří nebo revmatická onemocnění.

Možností je tedy vícero, pro tento článek jsme pro vás připravili přehled několika nejběžnějších příčin bolestí v oblasti kyčlí.

Neznámá, ale častá: Bursitida

Bursy patří k o něm zmiňovaným tkáním, o nichž nemáme jako laici ani ponětí. Přitom jich v těle máme na 150, umístěné jsou mezi svaly nebo kolem kloubů.

Jde o drobné váčky, které produkují mazlavou tekutinu pro zmenšení tření, které vzniká mezi svaly, šlachami a kostmi při pohybu. Pohyb je díky „promazávání“ hladší a bezbolestný. Jenže při přetížení se mohou bursy zanítit a to vede k velké bolesti.

Pokud se zanítí bursy v okolí kyčelního kloubu, pak to citlivě zaznamenáte v horní části vnější strany stehna.

Co zánět vyvolává?

V případě burs v okolí kyčle bývá častou příčinou dlouhé stání. Zanítit se mohou i bursy v hýžďovém svalu, kterým naopak škodí mnohahodinové sezení, hlavně na tvrdé podložce, například při jízdě na kole.

Zánět se ozve nejen bolestí, ale také ztuhlostí dané partie a otokem. Při pohybu se citlivost prudce zhoršuje, stejně tak vadí i tlak nebo teplo.

Pozor: Bursitida bývá často spojena s artrózou kyčelního kloubu nebo dnou. Pokud těmito nemocemi trpíte, buďte opatrnější při pohybu a vsedě používejte měkké podložky. Zánět burs může vyvolat i zranění nebo nadměrná námaha.

Léčení vyžaduje klid

Otoky a bolestivost nejrychleji ustoupí, když postiženému místu dopřejete fyzický klid. V případě kyčlí to znamená skutečně odpočívat a pohybovat se co nejméně. Je-li bolestivost výrazná, zkuste ji zmírnit ledovými obklady.

Pokud se vydáte k lékaři, pravděpodobně dostanete předpis na protizánětlivé přípravky. Do týdne, nejdéle do dvou by měly potíže zmizet.

Pokud pokračují, pak je zánět komplikovanější, k poškození burs se mohla např. přidružit bakteriální infekce, kterou je pak nutné léčit antibiotiky. Nejzávažnější případy bursitidy se řeší chirurgicky. Proto je lepší už od počátku bolesti nepodceňovat a zánět léčit včas.

Jak si trápení ušetřit

Při dlouhém stání myslete na úlevu pro nohy, např. je střídavě opírejte o stoličku a dělejte si přestávky. Při sklonu k bursitidě je ovšem lepší úplně se vyhýbat činnostem spojeným s dlouhým stáním.

Pokud to není možné a s dlouhým stáním je spojeno např. vaše zaměstnání, pak je vhodné zlepšit celkovou trénovanost těla, zpevněné svaly jsou pak lepší oporou.

Na prevenci bursitidy je ale třeba myslet i při sportu a nezapomínat na strečink před začátkem tréninku i po něm.

Utlačení stehenních nervů

Je to jedna z tzv. „džínových nemocí“, neboť ji často vyvolává nošení velmi úzkých nohavic z pevné látky. Odborně se nazývá meralgia paresthetica a jde vlastně o následek tlaku na podkožní nervy vystupující pod pánví z břišní oblasti na vnější stranu stehna.

Na kompresi nerv reaguje otokem, což pocítíme jako mravenčení, pálení, ale i jako tupou bolest vyzařující do třísel. Potíže mohou být oboustranné, ale častěji se vyskytují jen na jedné noze. Po svléknutí úzkého oblečení záhy samovolně zmizí.

Jenže při opakovaném dráždění nervu přestane otok v klidu ustupovat a vyvine se v zánět s trvalou palčivou bolestí. Ta se zhoršuje při pohybu, naopak úlevu přináší pokrčení nohy a přitažení stehna k trupu vleže na zádech.

Přitěžující okolnosti

I bez těsných nohavic může útlak těchto nervů způsobovat obezita. V tomto případě se nedají potíže odstranit bez redukce nadváhy. Obdobně těžko řešitelnou příčinou je vrozená zvýšená dráždivost nervů. Pak se dá doporučit hlavně pohodlné oblečení a omezení dlouhého stání a chůze.

Když bolest neustupuje

Pokud nepomáhá změna oblečení ani odpočinek a brnění nebo palčivá bolest přetrvávají, pak se stav obvykle řeší přípravky proti bolesti a proti otoku. Vzácně může být utlačení nervu trvalé, což je pak nutné řešit chirurgickým uvolněním.

Neuralgie trápí i diabetiky

Velmi podobné potíže jako při utlačení stehenního podkožního nervu mohou trápit i diabetiky, je to následek poruchy metabolismu při cukrovce.

Proto se jejich potíže jen těžko řeší, jistou prevencí je důslednost v léčbě a disciplína v dodržování doporučené životosprávy. V příznivých případech pak mohou neuralgické bolesti dokonce samovolně odeznít.

Přetížení šlach

To je další a velmi častá příčina bolesti v oblasti kyčlí. Šlachy propojují kosti se svaly a tím nesou podstatnou část zátěže při pohybu. Pokud zátěž přeženeme, pak šlachu poškodíme, nejčastěji dojde k tvorbě mikrotrhlin ve vláknech, z nichž je složená.

Trhliny vznikají v místech, kde jsou vlákna kvůli zátěži nejvíce napnutá. Když pohyby opakujeme, poškození se na stejném místě prohlubuje. V extrémním případě šlacha zcela praskne.

Přetížení může samozřejmě postihnout různé části pohybového aparátu, v okolí kyčle to bývá oblast třísla. K zahojení by stačilo dopřát tělu klid bez pohybu, jenže k tomu dojde zřídka. Obvykle v zátěži pokračujeme i přes ozývající se bolest a varovný otok.

Pak se potrhaná vlákna nejen že nehojí, ale popraskané konce se zkrátí a přestanou se dotýkat, což hojení ještě zkomplikuje. Vzniká tak chronická bolestivost (odborně entezopatie), která je znatelná i v klidu a na dotek. Funkčnost navazujícího svalu je omezená, takže se zhorší chůze.

Následek velkého úklidu

K poškození šlach přetížením nemají sklon jen sportovci. Dojít k němu může i při fyzické dřině v domácnosti nebo na zahradě, zvláště když jde o jednorázovou zátěž pro netrénované svaly.

Nejlepší léčbou je dostatečný klid v posteli bezprostředně po poškození šlach. V praxi ale běžně v práci pokračujeme, takže zánět může přejít do chronické fáze. Pak bohužel nestačí ani delší klid a fyzický odpočinek, k odstranění bolesti už je nutná léčba.

Používají se přípravky s protizánětlivým účinkem, obvykle se kombinují celkově působící léky s mastmi a gely pro snížení otoku a bolestivosti.

U závažnějších stavů bývají k dosažení úlevy nutné injekční aplikace kortikosteroidů, popřípadě operační zákrok, který urychlí hojení.

Deformace v kyčli

Nejde o artrózu, ale o stav, který k ní s velkou jistotou povede. Povrch kloubní hlavice totiž v těchto případech neodpovídá ideálně tvarem kloubní jamce, což může být problém vrozený i získaný, například následkem úrazu.

Při pohybu tak dochází k mechanickému poškozování uvnitř kloubu. Bolest se promítá nejčastěji do oblasti třísla, někdy i do hýždí nebo zevní strany stehna.

Velmi citlivě postižení reagují, když přehodí zdravou nohu přes nemocnou, protože pocítí píchnutí v kyčli.

Potíže se u této poruchy nikdy samovolně neupraví, ale naopak poškozování kloubu pokračuje a tím se zvyšují i problémy s pohybem. Postižený intuitivně nohu šetří, takže dělá menší a opatrné kroky. Později se objeví i pocit ztuhlosti a je čím dál obtížnější vůbec vykročit.

Léčit co nejdříve

Tento stav, kterému se odborně říká impingement kyčelního kloubu, totiž vede k postupné degeneraci kloubní jamky a hlavice. V kloubu se tvoří výrůstky, což už je příznak artrózy.

Léčení je obtížné, podávání přípravků proti zánětu a bolesti přináší jen omezené výsledky, ve vhodných případech je proto lepší podstoupit operační zákrok, při němž lékaři upraví tvar hlavice.

Obvykle se to provádí artroskopicky, tedy za použití tenkých sond vybavených kamerou, umožňující optickou kontrolu změn kloubu.

Svalový revmatismus

Postihuje především lidi starší 50 let a v drtivé většině jsou to ženy. Zánět (tzv. revmatická polymyalgie) napadá nejen svaly, ale i šlachy a vazivo.

Jedním z typických míst, kde se usazuje, je svalstvo v pánevní oblasti, většinou symetricky po obou stranách páteře. Počátky onemocnění se projevují ranní ztuhlostí a bolestmi. Ty časem sílí a stávají se trvalými.

Svaly pak bolí i v klidu a ještě více při pohybu, což je v této části těla zvláště nepříjemné. Bolest navíc nezůstává jen v oblasti pánve, ale vyzařuje zpravidla do stehen.

Bez léčby se potíže stupňují, k čemuž přispívá i to, že se kvůli zánětlivým změnám zhoršuje prokrvení a svalstvo ochabuje. Špatné držení těla pak vede ke křečím a druhotným bolestem.

Léčba kortikoidy

Tento typ revmatismu se dá velmi dobře léčit silnými protizánětlivými léky.

Odvrácenou stranou této dobré zprávy je ovšem fakt, že kortikoidy je nutné brát dlouhodobě, takže je třeba počítat i s nepříznivými účinky těchto léků, především s oslabením imunitního systému. Vedou také k nabývání na váze a zvyšují riziko rozvoje cukrovky.

Kromě toho podporují rozvoj osteoporózy, proto se k léčbě přidávají přípravky bránící řídnutí kostí.

Artróza kyčle

Nejde o nic jiného než o předčasné opotřebování kloubní chrupavky, ovšem dopad tohoto prostého faktu na zdraví je obrovský, zvláště u kyčlí. Přitom právě kyčelní kloub bývá touto degenerativní nemocí postižen nejčastěji.

Poškození chrupavky momentálně medicína nedokáže vyléčit a vrátit ji do původního stavu. Jak chrupavky ubývá, tak je povrch kloubu stále hrubší, což vyvolává sílící bolest.

Ta se zpočátku ozývá jen při rozhýbávání po delším odpočinku, typicky to bývá ráno a pohybem brzy ustoupí. Vrací se večer jako následek celodenní zátěže.

Pohyb tedy prospívá, je to tím, že podporuje produkci tekutiny, která kloub „promazává“, a tedy tlumí bolestivost. Ovšem na druhé straně zátěž podporuje další úbytek chrupavky, čímž artróza pokročí. Tím se postupně zkracují období úlevy mezi bolestmi.

Současně se zhoršuje také pohyblivost kloubu, takže utrpí plynulost a lehkost chůze. Během několika let může dojít až k rozrušení kloubu a následně k úplné ztrátě pohyblivosti.

Léčba je obtížná

Narušení chrupavky se bohužel nedá zvrátit. Při počátečním stadiu se tedy léčba zaměřuje hlavně na ochranu kloubu před rychlým postupem artrózy.

V první řadě se setkáte s požadavkem lékaře, abyste snížili nadváhu, neboť právě zbytečná tělesná zátěž urychluje degeneraci chrupavky. Už 1 kg úbytku na váze znamená snížení tlaku na kyčel při chůzi o 3 kg.

Vhodný je také léčebný tělocvik, který má zlepšit kondici svalů, čímž se sníží zatížení kloubů. Pohyb navíc pomáhá tlumit bolest a udržovat kloub v co největším rozsahu pohyblivosti.

Další vhodnou metodou pro snížení bolestivosti je fyzioterapie, zejména proto, že oproti používaným protizánětlivým lékům nemá nežádoucí účinky. Krajním řešením je pak operace a výměna kloubu. I ta ale vyžaduje pravidelné cvičení, a to nejlépe už před zákrokem. Zkrátí se tím doba rehabilitace i bolestivost po operaci.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě