Domů     Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
16.4.2024

Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo.

Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy často vyvolává přetížení, pobyt v nevětraném prostoru nebo dlouhé sezení.

Tím se zhoršuje prokrvení, v mozku se hromadí škodliviny a odpadní látky metabolismu, naopak vázne dodávání kyslíku. Když se vydáte na procházku, hlava se skutečně „provětrá“, krevní oběh se zintenzivní, odplaví škodliviny a bolest ustoupí.

Co ještě uleví hlavě

* Éterické oleje: Možná si vzpomínáte na někdejší hit proti bolestem hlavy – tygří mast. Podstatou jejího účinku byl chladivý větrový efekt mentolu.

Podomácku stačí vmíchat trochu mátového esenciálního oleje do pleťového krému a natřít na spánky nebo čelo. Pokud jste vybaveni vícerými éterickými oleji, pak můžete přidat pár kapek eukalyptového, hřebíčkového, borového nebo kafrovníkového.

Bolest by měla po 15 až 30 minutách povolit. Když se nezmírní, zkuste jiný prostředek.

* Koupel chodidel: Pokud bolesti předcházelo duševní vypětí nebo stres, může ulevit koupel chodidel se stupňující se teplotou.

Začněte vlažnou vodou a pomatu přidávejte horkou, až bude mít koupel asi 45 °C. Tato metoda má šetrně povzbudit prokrvení a uvolnit napětí.

Ani kloubům klid nesvědčí

Trochu jinak než při bolestech hlavy to funguje u kloubů. Příčinou bývají revmatické záněty nebo poškození kloubní chrupavky a kostní výrůstky při artróze, což jsou ostatně potíže, které jdou často ruku v ruce, jedna podporuje vznik druhé a naopak.

V obou případech, jak při revmatismu, tak artróze, pak pochopitelně míváme sklon nemocné klouby šetřit. Jenže tím narůstá jejich ztuhlost i bolestivost. Naopak cílené procvičování podpoří produkci kloubní tekutiny, která se tvoří právě při pohybu.

Kloubní tekutina kloub „promaže“, tím zmírní tření poškozených částí a jejich bolestivost. Vhodné cviky by měl doporučit fyzioterapeut a vždy je třeba je provádět po předchozím prohřátí, například koupelí.

Pomoc při artróze

* Kapustový obklad: Z hlávky kapusty vykrojte košťál a silná žebra. Šťavnaté listy z vnitřní části pak rozdrťte válečkem na těsto. Pak je rozložte na bolavý kloub a oviňte pružným obinadlem.

O účinek se postarají látky, které působí protizánětlivě, snižují otok a podporují prokrvení. Podobně pomáhá i bílé zelí.

Obklad je užitečný zejména při artróze kolene, které je anatomicky pro toto ošetření nejlépe přístupné. Lze ho nechat působit několik hodin, klidně i přes noc.

Účinnost kapustového nebo zelného obkladu není pověra, prokázal ji už i výzkum na toto téma, kdy se zjistilo, že efekt je srovnatelný s analgetickými gely nebo krémy.

Na prohřátí kloubu

* Obklad z pískavice: Udělá dobře ztuhlým artritickým kloubům a při klidové fázi revmatického zánětu. Semena pískavice rozemelte a rozmíchejte s horkou vodou na hustou pastu.

Tu naneste pružné obinadlo, dalším dílem obinadla překryjte a přiložte na bolestivý kloub. Nechte působit maximálně dvě hodiny. Pískavice prohřívá a povzbudí prokrvení, kromě toho má protizánětlivé účinky.

Při horkosti a otoku v kloubu

* Tvarohový obklad: Chladí a odvádí horkost, čímž mírní bolesti v akutní fázi revmatického artritidy nebo dny.

Není to jen schopností dlouhodobě udržet chlad, tvaroh obsahuje skutečně i látky, které pomáhají snižovat bolestivost a tlumit zánět, kasein a kyselinu mléčnou.

* Vrbová kůra: Obsahuje látku příbuznou s kyselinou acetylsalicylovou a podobně také působí. Koncentrovaný vývar můžete použít k obkladům na zanícené klouby, účinější je při vnitřním užívání, kdy mírní bolest a tlumí zánět.

Bohužel však stejně jako syntetická léková varianta dráždí žaludek, takže se nechodí pro lidi se sklonem k žaludečním zánětům nebo vředům.

Když bolí záda

Obvyklou příčinou bolestí zad je dlouhé vysedávání, chybné držení těla nebo nepřirozená pozice při práci. Některé zádové svaly jsou pak povolené, jiné přetížené a stažené v křeči, která zhorší prokrvení a oběh lymfy. Vznikne otok a bolest. Pak pomůže tato koupel:

Napusťte si do vany příjemně teplou, nikoli horkou vodu a vsypejte 4 kg soli. Rozmíchejte,aby se rozpustila. Do koupele se ponořte asi 20 minut, poté sůl ještě nesplachujte, ale zabalte se do osuška na další hodinu. Teprve pak sůl smyjte.

Bolest by měla pominout.

Jako prevence: Pomůže pravidelné plavání a posilování zádových svalů.

Něco na zuby

Než se dostanete do ordinace, můžete při akutní bolesti zkusit tradiční lidové prostředky, jsou překvapivě účinné.

* Hřebíčkový olej: Nakapejte ho na vatový tampon a přiložte na postižené místo. Snažte se olej nepolykat.

* Kapustový obklad: Postup je stejný jako při obkladu na bolavé klouby. Válečkem rozmačkejte šťavnaté listy a přiložte je jako obklad na tvář. Asi za půl hodiny by se měl dostavit pocit úlevy.

Byliny pro úlevu

Pomáhají hlavně druhy, které vyvolávají pocit horka a povzbuzují prokrvení, což dokážou i některé druhy koření.

Arnika

Používá se mast nebo tinktura. Arnika obsahuje látky s analgetickým a protizánětlivým účinkem. Hodí se hlavně při revmatických bolestech, ale i při pohmožděninách nebo výronech. Nikdy ji ale nedávejte na poraněnou kůži, hrozí akutní zánět. Opatrní by měli být také alergici, často u nich vyvolává potíže.

Prosévané luční seno

Mělo by obsahovat jen klásky a jemné části listů a stonků travin. Ty jsou bohaté na aromatické silice a další účinné látky, které podpoří lepší prokrvení a tiší bolesti zejména při revmatismu a artróze. Seno se dá použít navlhčené k obkladům nebo přidat do koupele.

Topol

Kůra a listí účinkují podobně jako kůra vrbová. Používají se vnitřně v čaji, kdy tiší bolesti vzniklé zánětem.

Rozmarýn

Čerstvé listí ulevuje v koupelích od revmatických bolestí. Hrst listí nasekejte nebo nahrubo rozmixujte, přelijte 0,5 l vroucí vody a po vylouhování vlijte do koupele.

Harpagofyt ležatý

Tato rostlinka původem z jižní Afriky se u nás dá sehnat častěji pod názvem harpago nebo čertův dráp. Využívá se kořen bohatý na složky intenzivně tišící záněty a bolest.

Jeho účinky jsou tak zajímavé, že se jimi už zabývaly farmaceutické výzkumy a opravdu potvrdily mimořádné schopnosti této rostliny při tišení bolestí.

Pomáhá nejen při revmatismu a artróze, ale také při neuralgických bolestech, bolestech hlavy nebo potížích s ploténkami. Používá se čaj z kořene nebo přípravky vytvořené z tinktury.

Kostival

Užitečný je u akutních bolestí vzniklých při úrazu, tedy při pohmožděninách nebo výronu. Používají se masti, v sezóně ale můžete zkusit i čerstvý nastrouhaný kořen nebo vylisovanou šřávu z listů.

Předností kostivalu je jeho mimořádná schopnost potírat bakteriální záněty, takže se nemusíte bát ani aplikace na kůži s oděrkami.

Hořčičné semeno

Jemně mletá semena se zalijí vroucí vodou na kaše, nechají vychladnout na příjemnou teplotu a pak se přikládají na bolestivá místa. Intenzivně prohřívají a hodí se na artrózu a na ztuhlé svaly a klouby v klidové fázi revmatoidní artritidy.

Rozhodně ho nepoužívejte při akutním vzplanutí revmatického zánětu, pak jsou nutné naopak chladivé obklady, například tvarohový.

Chilli paprika

Obsahuje látku capsaicin, jejíž účinek už farmaceutický průmysl nejen potvrdil, ale také využívá. Capsaicin ulevuje při velmi nepříjemných bolestech neuralgického původu jako pásový opar nebo tenisový loket, ale hodí se i při diabetickém postižení nervů.

Prohřívající éterické oleje

Obsahují různé látky, které vedou k podobnému efektu – intenzivně podpoří prokrvení, tím se daná tělesná partie prohřeje a povolí křečovité stažení a ztuhlost spojená s bolestí.

U jiných olejů naopak zabírá chladivý efekt, který sice není reálný, ale působí na místní nervy vedoucí do mozku signály bolesti.

Smrkový

Olej ze smrkového jehličí podporuje prokrvení pokožky, používá se v mastích nebo jako přísada do koupele proti bolestem svalů a nervů.

Borový

Má velmi podobný účinek i využití jako smrkový olej, kromě toho se ale hodí proti bolestem hlavy při nachlazení, neboť uvolňuje ucpaný nos.

Mátový

Je ideálním domácím prostředkem proti bolestem hlavy, stačí to přidat do kapky kosmetického nebo kuchyňského oleje a natřít na spánky.

Kafrovníkový

Má chladivý efekt na nervy a současně podporuje prokrvení. Výborně se hodí k tišení bolestí svalů a při revmatických nemocech.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.