Domů     Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
16.4.2024

Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo.

Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy často vyvolává přetížení, pobyt v nevětraném prostoru nebo dlouhé sezení.

Tím se zhoršuje prokrvení, v mozku se hromadí škodliviny a odpadní látky metabolismu, naopak vázne dodávání kyslíku. Když se vydáte na procházku, hlava se skutečně „provětrá“, krevní oběh se zintenzivní, odplaví škodliviny a bolest ustoupí.

Co ještě uleví hlavě

* Éterické oleje: Možná si vzpomínáte na někdejší hit proti bolestem hlavy – tygří mast. Podstatou jejího účinku byl chladivý větrový efekt mentolu.

Podomácku stačí vmíchat trochu mátového esenciálního oleje do pleťového krému a natřít na spánky nebo čelo. Pokud jste vybaveni vícerými éterickými oleji, pak můžete přidat pár kapek eukalyptového, hřebíčkového, borového nebo kafrovníkového.

Bolest by měla po 15 až 30 minutách povolit. Když se nezmírní, zkuste jiný prostředek.

* Koupel chodidel: Pokud bolesti předcházelo duševní vypětí nebo stres, může ulevit koupel chodidel se stupňující se teplotou.

Začněte vlažnou vodou a pomatu přidávejte horkou, až bude mít koupel asi 45 °C. Tato metoda má šetrně povzbudit prokrvení a uvolnit napětí.

Ani kloubům klid nesvědčí

Trochu jinak než při bolestech hlavy to funguje u kloubů. Příčinou bývají revmatické záněty nebo poškození kloubní chrupavky a kostní výrůstky při artróze, což jsou ostatně potíže, které jdou často ruku v ruce, jedna podporuje vznik druhé a naopak.

V obou případech, jak při revmatismu, tak artróze, pak pochopitelně míváme sklon nemocné klouby šetřit. Jenže tím narůstá jejich ztuhlost i bolestivost. Naopak cílené procvičování podpoří produkci kloubní tekutiny, která se tvoří právě při pohybu.

Kloubní tekutina kloub „promaže“, tím zmírní tření poškozených částí a jejich bolestivost. Vhodné cviky by měl doporučit fyzioterapeut a vždy je třeba je provádět po předchozím prohřátí, například koupelí.

Pomoc při artróze

* Kapustový obklad: Z hlávky kapusty vykrojte košťál a silná žebra. Šťavnaté listy z vnitřní části pak rozdrťte válečkem na těsto. Pak je rozložte na bolavý kloub a oviňte pružným obinadlem.

O účinek se postarají látky, které působí protizánětlivě, snižují otok a podporují prokrvení. Podobně pomáhá i bílé zelí.

Obklad je užitečný zejména při artróze kolene, které je anatomicky pro toto ošetření nejlépe přístupné. Lze ho nechat působit několik hodin, klidně i přes noc.

Účinnost kapustového nebo zelného obkladu není pověra, prokázal ji už i výzkum na toto téma, kdy se zjistilo, že efekt je srovnatelný s analgetickými gely nebo krémy.

Na prohřátí kloubu

* Obklad z pískavice: Udělá dobře ztuhlým artritickým kloubům a při klidové fázi revmatického zánětu. Semena pískavice rozemelte a rozmíchejte s horkou vodou na hustou pastu.

Tu naneste pružné obinadlo, dalším dílem obinadla překryjte a přiložte na bolestivý kloub. Nechte působit maximálně dvě hodiny. Pískavice prohřívá a povzbudí prokrvení, kromě toho má protizánětlivé účinky.

Při horkosti a otoku v kloubu

* Tvarohový obklad: Chladí a odvádí horkost, čímž mírní bolesti v akutní fázi revmatického artritidy nebo dny.

Není to jen schopností dlouhodobě udržet chlad, tvaroh obsahuje skutečně i látky, které pomáhají snižovat bolestivost a tlumit zánět, kasein a kyselinu mléčnou.

* Vrbová kůra: Obsahuje látku příbuznou s kyselinou acetylsalicylovou a podobně také působí. Koncentrovaný vývar můžete použít k obkladům na zanícené klouby, účinější je při vnitřním užívání, kdy mírní bolest a tlumí zánět.

Bohužel však stejně jako syntetická léková varianta dráždí žaludek, takže se nechodí pro lidi se sklonem k žaludečním zánětům nebo vředům.

Když bolí záda

Obvyklou příčinou bolestí zad je dlouhé vysedávání, chybné držení těla nebo nepřirozená pozice při práci. Některé zádové svaly jsou pak povolené, jiné přetížené a stažené v křeči, která zhorší prokrvení a oběh lymfy. Vznikne otok a bolest. Pak pomůže tato koupel:

Napusťte si do vany příjemně teplou, nikoli horkou vodu a vsypejte 4 kg soli. Rozmíchejte,aby se rozpustila. Do koupele se ponořte asi 20 minut, poté sůl ještě nesplachujte, ale zabalte se do osuška na další hodinu. Teprve pak sůl smyjte.

Bolest by měla pominout.

Jako prevence: Pomůže pravidelné plavání a posilování zádových svalů.

Něco na zuby

Než se dostanete do ordinace, můžete při akutní bolesti zkusit tradiční lidové prostředky, jsou překvapivě účinné.

* Hřebíčkový olej: Nakapejte ho na vatový tampon a přiložte na postižené místo. Snažte se olej nepolykat.

* Kapustový obklad: Postup je stejný jako při obkladu na bolavé klouby. Válečkem rozmačkejte šťavnaté listy a přiložte je jako obklad na tvář. Asi za půl hodiny by se měl dostavit pocit úlevy.

Byliny pro úlevu

Pomáhají hlavně druhy, které vyvolávají pocit horka a povzbuzují prokrvení, což dokážou i některé druhy koření.

Arnika

Používá se mast nebo tinktura. Arnika obsahuje látky s analgetickým a protizánětlivým účinkem. Hodí se hlavně při revmatických bolestech, ale i při pohmožděninách nebo výronech. Nikdy ji ale nedávejte na poraněnou kůži, hrozí akutní zánět. Opatrní by měli být také alergici, často u nich vyvolává potíže.

Prosévané luční seno

Mělo by obsahovat jen klásky a jemné části listů a stonků travin. Ty jsou bohaté na aromatické silice a další účinné látky, které podpoří lepší prokrvení a tiší bolesti zejména při revmatismu a artróze. Seno se dá použít navlhčené k obkladům nebo přidat do koupele.

Topol

Kůra a listí účinkují podobně jako kůra vrbová. Používají se vnitřně v čaji, kdy tiší bolesti vzniklé zánětem.

Rozmarýn

Čerstvé listí ulevuje v koupelích od revmatických bolestí. Hrst listí nasekejte nebo nahrubo rozmixujte, přelijte 0,5 l vroucí vody a po vylouhování vlijte do koupele.

Harpagofyt ležatý

Tato rostlinka původem z jižní Afriky se u nás dá sehnat častěji pod názvem harpago nebo čertův dráp. Využívá se kořen bohatý na složky intenzivně tišící záněty a bolest.

Jeho účinky jsou tak zajímavé, že se jimi už zabývaly farmaceutické výzkumy a opravdu potvrdily mimořádné schopnosti této rostliny při tišení bolestí.

Pomáhá nejen při revmatismu a artróze, ale také při neuralgických bolestech, bolestech hlavy nebo potížích s ploténkami. Používá se čaj z kořene nebo přípravky vytvořené z tinktury.

Kostival

Užitečný je u akutních bolestí vzniklých při úrazu, tedy při pohmožděninách nebo výronu. Používají se masti, v sezóně ale můžete zkusit i čerstvý nastrouhaný kořen nebo vylisovanou šřávu z listů.

Předností kostivalu je jeho mimořádná schopnost potírat bakteriální záněty, takže se nemusíte bát ani aplikace na kůži s oděrkami.

Hořčičné semeno

Jemně mletá semena se zalijí vroucí vodou na kaše, nechají vychladnout na příjemnou teplotu a pak se přikládají na bolestivá místa. Intenzivně prohřívají a hodí se na artrózu a na ztuhlé svaly a klouby v klidové fázi revmatoidní artritidy.

Rozhodně ho nepoužívejte při akutním vzplanutí revmatického zánětu, pak jsou nutné naopak chladivé obklady, například tvarohový.

Chilli paprika

Obsahuje látku capsaicin, jejíž účinek už farmaceutický průmysl nejen potvrdil, ale také využívá. Capsaicin ulevuje při velmi nepříjemných bolestech neuralgického původu jako pásový opar nebo tenisový loket, ale hodí se i při diabetickém postižení nervů.

Prohřívající éterické oleje

Obsahují různé látky, které vedou k podobnému efektu – intenzivně podpoří prokrvení, tím se daná tělesná partie prohřeje a povolí křečovité stažení a ztuhlost spojená s bolestí.

U jiných olejů naopak zabírá chladivý efekt, který sice není reálný, ale působí na místní nervy vedoucí do mozku signály bolesti.

Smrkový

Olej ze smrkového jehličí podporuje prokrvení pokožky, používá se v mastích nebo jako přísada do koupele proti bolestem svalů a nervů.

Borový

Má velmi podobný účinek i využití jako smrkový olej, kromě toho se ale hodí proti bolestem hlavy při nachlazení, neboť uvolňuje ucpaný nos.

Mátový

Je ideálním domácím prostředkem proti bolestem hlavy, stačí to přidat do kapky kosmetického nebo kuchyňského oleje a natřít na spánky.

Kafrovníkový

Má chladivý efekt na nervy a současně podporuje prokrvení. Výborně se hodí k tišení bolestí svalů a při revmatických nemocech.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,