Domů     Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
12.8.2022

To si přeje každý, ale právě v létě, v čase páskových sandálů a žabek si můžeme poprvé všimnout, že něco není v pořádku.

Vytratil se lesk nehtů, mění se jejich barva, svědí pokožka, odlupuje se kůže mezi prsty. V tu chvíli byste měli opravdu zpozornět. Nejde totiž jenom o problém estetický, ale hlavně zdravotní. S největší pravděpodobností máte mykózu lidově plíseň.

A nemusí jít jen o nohy. Plíseň se může objevit i na rukou a kdekoliv po těle a třeba i ve vlasech.

Kde se vzala?

Nejlépe se nákaza šíří na vlhké a zapařené kůži. Často se objevuje například u lidí, kteří se hodně potí. Rájem pro ni jsou neprodyšná obuv a ponožky z umělých materiálů. Pokud rádi chodíte do bazénu či do sauny, je pravděpodobnost onemocnění poměrně veliká.

K nakažení dojde nejčastěji kontaktem se šupinkami kůže nemocného. A nemusí to být právě sdílený ručník. Stačí se pohybovat po koberci či na dlaždičkách, kde chodí další lidé bosi.

To, jestli se plíseň na kůži právě u vás uchytí, hodně záleží na stavu imunity a na pokožce. V každém případě měkčí zvlhlá kůže vstup infekce usnadní. Snadno vnikne do těla také v místě, kde je nějaké poranění.

Infekce postihuje také ve zvýšené míře pacienty s porušenou imunitní odpovědí – například diabetiky nebo nemocné léčené kortikoidy.

Zaostřeno na nehty

Na nehtech nemusí být hned příznaky výrazné, na počátku není poškození nehtové ploténky viditelné. Ale na onemocnění může upozornit právě svědění kůže v meziprstních prostorách nebo okolí nehtů. Nehet ztrácí svůj přirozený lesk.

Dermatoložka Ivana Kuklová radí už v této počáteční fázi zahájit léčbu volně prodejným antimykotickým přípravkem. Pokud není mykóza léčena a stane se chronickým postižením.

Může být bolestivá, způsobuje deformity nehtů, může dojít k poškození nehtového lůžka a až odloučení nehtu. Dopad může mít i naši psychiku, protože se začneme stydět odhalit nohy. Navíc projevy mykózy mohou být příznakem i jiných onemocnění. Proto je důležité při jakýchkoli pochybnostech navštívit lékaře.

Hlavně léčit včas

Je zajímavé, kolik lidí si onemocněním hlavu neláme, nebo dokonce neví, že jím trpí. A mnohdy i ti, kteří vědí, se velmi dlouho odhodlávají a oddalují návštěvu lékaře. Přitom začít s včasným léčením je opravdu důležité.

Nejen že jistě nechcete být šiřiteli infekce, ale měli byste vědět, že pokud se mykóza zanedbá a zasáhne větší plochu a více než 25 % nehtu, bude léčba velmi svízelná a určitě nevystačíte pouze s lokálními preparáty.

Následuje systémové podávání antimykotik, která ovšem představují pro organismus zátěž. Takže nejlepší je zamířit do lékárny, kde vám poradí. Pokud je problém rozsáhlejší, objednejte se ke kožnímu lékaři.

Stud není na místě, protože plísňová kožní onemocnění nejsou obvykle známkou nedostatečné hygieny a mohou postihnout kohokoliv.

Běh na dlouhou trať

Nečekejte ovšem vyléčení hned. Obrňte se trpělivostí. A i když už se konečně dostaví výsledky, není vyhráno. Důležité je také nepřerušovat léčbu hned po vymizení příznaků, což bohužel většina lidí udělá.

Jenže v té době nemusí být mykóza ještě dokonale vyléčena. Podle dermatoložky Ivany Kuklové je potřeba vytrvat ještě alespoň dva týdny.

Jak chránit sebe i ostatní

Začít bychom měli u sebe v rodině, kde číhá největší nebezpečí vzájemného přenosu. Není nic příjemného nakazit druhého a ještě větší problém může nastat, pokud některý člen rodiny má oslabený imunitní systém a bere léky, které se nesnášejí s léčbou mykózy. Už proto se vyplatí riziko nákazy minimalizovat.

Nesdílejte ručníky, mějte každý svoje jiný na tělo, obličej a na nohy.

Ručníky pravidelně perte při teplotě 60 °C.

Při pedikůře používejte jednorázové pemzy, pilníky, žádné nástroje nesdílejte.

Při čištění ploch pod nehtem buďte opatrní, přílišná pečlivost je na škodu, malá zranění a prasklinky by se mohly stát branou infekce.

Pokud patříte mezi osoby ohrožené recidivou onemocnění (sportovci) můžete preventivně užívat 1x týdně některý z volně prodejných léků.

V rámci prevence plísňového onemocnění kůže a nehtů na nohou provádějte koupele nohou. Např v roztoku mýdla a sody: 1 polévková lžíce jedlé sody a 20 gramů mýdla v 1 litru vody o teplotě 34–40 °C po dobu 30–40 min.

Zdrojem nákazy boty

Vyhoďte staré boty, které jste nosili v době onemocnění, zejména ty, ve kterých jste chodili naboso.

Noste vždy správnou velikost obuvi a také tvar, který dobře sedí. Riziko plísňové infekce se zvyšuje tam, kde jsou pokožka nebo nehty poškozeny například otlačeninami nebo odřeninami z bot.

Při koupi bot je potřeba myslet na fakt, že noha se mění během dne, přirozeně může mírně otékat a zvětšit tak svoji velikost. Proto je ideální nakupovat obuv až v druhé polovině dne.

Při volbě obuvi preferujte přírodní, pružné a prodyšné materiály, jako je například kůže a semiš. Existují ale i materiály umělé, které díky novým technologiím mají vlastnosti prospívající zdraví chodidel.

Používejte antimykotický sprej nebo pudry do bot nebo 0,5–1% roztok chlorhexidinu (v roztoku namočte bavlněný tampon a potřete jím stélku a celý vnitřek bot).

Nepoužívejte cizí obuv a nevnucujte ji ani návštěvám.

Pozor si dejte na impregnaci, kterou nanášíte na boty, abyste zlepšili jejich vlastnosti. Ve skutečnosti získáte sice nepromokavost, ale za cenu neprodyšnosti.

Každý den používejte jiný pár bot, abyste používané boty mohli nechat alespoň 24 hodin vyschnout.

Nenoste také obuv na mokrých nohou.

Vlhké boty vždy řádně vysušte. Existují k tomu určené pytlíčky, nebo elektrické vysoušeče.

Zvažte pořízení ozonového sterilizátoru obuvi.

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli