Domů     Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
12.8.2022

To si přeje každý, ale právě v létě, v čase páskových sandálů a žabek si můžeme poprvé všimnout, že něco není v pořádku.

Vytratil se lesk nehtů, mění se jejich barva, svědí pokožka, odlupuje se kůže mezi prsty. V tu chvíli byste měli opravdu zpozornět. Nejde totiž jenom o problém estetický, ale hlavně zdravotní. S největší pravděpodobností máte mykózu lidově plíseň.

A nemusí jít jen o nohy. Plíseň se může objevit i na rukou a kdekoliv po těle a třeba i ve vlasech.

Kde se vzala?

Nejlépe se nákaza šíří na vlhké a zapařené kůži. Často se objevuje například u lidí, kteří se hodně potí. Rájem pro ni jsou neprodyšná obuv a ponožky z umělých materiálů. Pokud rádi chodíte do bazénu či do sauny, je pravděpodobnost onemocnění poměrně veliká.

K nakažení dojde nejčastěji kontaktem se šupinkami kůže nemocného. A nemusí to být právě sdílený ručník. Stačí se pohybovat po koberci či na dlaždičkách, kde chodí další lidé bosi.

To, jestli se plíseň na kůži právě u vás uchytí, hodně záleží na stavu imunity a na pokožce. V každém případě měkčí zvlhlá kůže vstup infekce usnadní. Snadno vnikne do těla také v místě, kde je nějaké poranění.

Infekce postihuje také ve zvýšené míře pacienty s porušenou imunitní odpovědí – například diabetiky nebo nemocné léčené kortikoidy.

Zaostřeno na nehty

Na nehtech nemusí být hned příznaky výrazné, na počátku není poškození nehtové ploténky viditelné. Ale na onemocnění může upozornit právě svědění kůže v meziprstních prostorách nebo okolí nehtů. Nehet ztrácí svůj přirozený lesk.

Dermatoložka Ivana Kuklová radí už v této počáteční fázi zahájit léčbu volně prodejným antimykotickým přípravkem. Pokud není mykóza léčena a stane se chronickým postižením.

Může být bolestivá, způsobuje deformity nehtů, může dojít k poškození nehtového lůžka a až odloučení nehtu. Dopad může mít i naši psychiku, protože se začneme stydět odhalit nohy. Navíc projevy mykózy mohou být příznakem i jiných onemocnění. Proto je důležité při jakýchkoli pochybnostech navštívit lékaře.

Hlavně léčit včas

Je zajímavé, kolik lidí si onemocněním hlavu neláme, nebo dokonce neví, že jím trpí. A mnohdy i ti, kteří vědí, se velmi dlouho odhodlávají a oddalují návštěvu lékaře. Přitom začít s včasným léčením je opravdu důležité.

Nejen že jistě nechcete být šiřiteli infekce, ale měli byste vědět, že pokud se mykóza zanedbá a zasáhne větší plochu a více než 25 % nehtu, bude léčba velmi svízelná a určitě nevystačíte pouze s lokálními preparáty.

Následuje systémové podávání antimykotik, která ovšem představují pro organismus zátěž. Takže nejlepší je zamířit do lékárny, kde vám poradí. Pokud je problém rozsáhlejší, objednejte se ke kožnímu lékaři.

Stud není na místě, protože plísňová kožní onemocnění nejsou obvykle známkou nedostatečné hygieny a mohou postihnout kohokoliv.

Běh na dlouhou trať

Nečekejte ovšem vyléčení hned. Obrňte se trpělivostí. A i když už se konečně dostaví výsledky, není vyhráno. Důležité je také nepřerušovat léčbu hned po vymizení příznaků, což bohužel většina lidí udělá.

Jenže v té době nemusí být mykóza ještě dokonale vyléčena. Podle dermatoložky Ivany Kuklové je potřeba vytrvat ještě alespoň dva týdny.

Jak chránit sebe i ostatní

Začít bychom měli u sebe v rodině, kde číhá největší nebezpečí vzájemného přenosu. Není nic příjemného nakazit druhého a ještě větší problém může nastat, pokud některý člen rodiny má oslabený imunitní systém a bere léky, které se nesnášejí s léčbou mykózy. Už proto se vyplatí riziko nákazy minimalizovat.

Nesdílejte ručníky, mějte každý svoje jiný na tělo, obličej a na nohy.

Ručníky pravidelně perte při teplotě 60 °C.

Při pedikůře používejte jednorázové pemzy, pilníky, žádné nástroje nesdílejte.

Při čištění ploch pod nehtem buďte opatrní, přílišná pečlivost je na škodu, malá zranění a prasklinky by se mohly stát branou infekce.

Pokud patříte mezi osoby ohrožené recidivou onemocnění (sportovci) můžete preventivně užívat 1x týdně některý z volně prodejných léků.

V rámci prevence plísňového onemocnění kůže a nehtů na nohou provádějte koupele nohou. Např v roztoku mýdla a sody: 1 polévková lžíce jedlé sody a 20 gramů mýdla v 1 litru vody o teplotě 34–40 °C po dobu 30–40 min.

Zdrojem nákazy boty

Vyhoďte staré boty, které jste nosili v době onemocnění, zejména ty, ve kterých jste chodili naboso.

Noste vždy správnou velikost obuvi a také tvar, který dobře sedí. Riziko plísňové infekce se zvyšuje tam, kde jsou pokožka nebo nehty poškozeny například otlačeninami nebo odřeninami z bot.

Při koupi bot je potřeba myslet na fakt, že noha se mění během dne, přirozeně může mírně otékat a zvětšit tak svoji velikost. Proto je ideální nakupovat obuv až v druhé polovině dne.

Při volbě obuvi preferujte přírodní, pružné a prodyšné materiály, jako je například kůže a semiš. Existují ale i materiály umělé, které díky novým technologiím mají vlastnosti prospívající zdraví chodidel.

Používejte antimykotický sprej nebo pudry do bot nebo 0,5–1% roztok chlorhexidinu (v roztoku namočte bavlněný tampon a potřete jím stélku a celý vnitřek bot).

Nepoužívejte cizí obuv a nevnucujte ji ani návštěvám.

Pozor si dejte na impregnaci, kterou nanášíte na boty, abyste zlepšili jejich vlastnosti. Ve skutečnosti získáte sice nepromokavost, ale za cenu neprodyšnosti.

Každý den používejte jiný pár bot, abyste používané boty mohli nechat alespoň 24 hodin vyschnout.

Nenoste také obuv na mokrých nohou.

Vlhké boty vždy řádně vysušte. Existují k tomu určené pytlíčky, nebo elektrické vysoušeče.

Zvažte pořízení ozonového sterilizátoru obuvi.

reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě