Domů     Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
12.8.2022

To si přeje každý, ale právě v létě, v čase páskových sandálů a žabek si můžeme poprvé všimnout, že něco není v pořádku.

Vytratil se lesk nehtů, mění se jejich barva, svědí pokožka, odlupuje se kůže mezi prsty. V tu chvíli byste měli opravdu zpozornět. Nejde totiž jenom o problém estetický, ale hlavně zdravotní. S největší pravděpodobností máte mykózu lidově plíseň.

A nemusí jít jen o nohy. Plíseň se může objevit i na rukou a kdekoliv po těle a třeba i ve vlasech.

Kde se vzala?

Nejlépe se nákaza šíří na vlhké a zapařené kůži. Často se objevuje například u lidí, kteří se hodně potí. Rájem pro ni jsou neprodyšná obuv a ponožky z umělých materiálů. Pokud rádi chodíte do bazénu či do sauny, je pravděpodobnost onemocnění poměrně veliká.

K nakažení dojde nejčastěji kontaktem se šupinkami kůže nemocného. A nemusí to být právě sdílený ručník. Stačí se pohybovat po koberci či na dlaždičkách, kde chodí další lidé bosi.

To, jestli se plíseň na kůži právě u vás uchytí, hodně záleží na stavu imunity a na pokožce. V každém případě měkčí zvlhlá kůže vstup infekce usnadní. Snadno vnikne do těla také v místě, kde je nějaké poranění.

Infekce postihuje také ve zvýšené míře pacienty s porušenou imunitní odpovědí – například diabetiky nebo nemocné léčené kortikoidy.

Zaostřeno na nehty

Na nehtech nemusí být hned příznaky výrazné, na počátku není poškození nehtové ploténky viditelné. Ale na onemocnění může upozornit právě svědění kůže v meziprstních prostorách nebo okolí nehtů. Nehet ztrácí svůj přirozený lesk.

Dermatoložka Ivana Kuklová radí už v této počáteční fázi zahájit léčbu volně prodejným antimykotickým přípravkem. Pokud není mykóza léčena a stane se chronickým postižením.

Může být bolestivá, způsobuje deformity nehtů, může dojít k poškození nehtového lůžka a až odloučení nehtu. Dopad může mít i naši psychiku, protože se začneme stydět odhalit nohy. Navíc projevy mykózy mohou být příznakem i jiných onemocnění. Proto je důležité při jakýchkoli pochybnostech navštívit lékaře.

Hlavně léčit včas

Je zajímavé, kolik lidí si onemocněním hlavu neláme, nebo dokonce neví, že jím trpí. A mnohdy i ti, kteří vědí, se velmi dlouho odhodlávají a oddalují návštěvu lékaře. Přitom začít s včasným léčením je opravdu důležité.

Nejen že jistě nechcete být šiřiteli infekce, ale měli byste vědět, že pokud se mykóza zanedbá a zasáhne větší plochu a více než 25 % nehtu, bude léčba velmi svízelná a určitě nevystačíte pouze s lokálními preparáty.

Následuje systémové podávání antimykotik, která ovšem představují pro organismus zátěž. Takže nejlepší je zamířit do lékárny, kde vám poradí. Pokud je problém rozsáhlejší, objednejte se ke kožnímu lékaři.

Stud není na místě, protože plísňová kožní onemocnění nejsou obvykle známkou nedostatečné hygieny a mohou postihnout kohokoliv.

Běh na dlouhou trať

Nečekejte ovšem vyléčení hned. Obrňte se trpělivostí. A i když už se konečně dostaví výsledky, není vyhráno. Důležité je také nepřerušovat léčbu hned po vymizení příznaků, což bohužel většina lidí udělá.

Jenže v té době nemusí být mykóza ještě dokonale vyléčena. Podle dermatoložky Ivany Kuklové je potřeba vytrvat ještě alespoň dva týdny.

Jak chránit sebe i ostatní

Začít bychom měli u sebe v rodině, kde číhá největší nebezpečí vzájemného přenosu. Není nic příjemného nakazit druhého a ještě větší problém může nastat, pokud některý člen rodiny má oslabený imunitní systém a bere léky, které se nesnášejí s léčbou mykózy. Už proto se vyplatí riziko nákazy minimalizovat.

Nesdílejte ručníky, mějte každý svoje jiný na tělo, obličej a na nohy.

Ručníky pravidelně perte při teplotě 60 °C.

Při pedikůře používejte jednorázové pemzy, pilníky, žádné nástroje nesdílejte.

Při čištění ploch pod nehtem buďte opatrní, přílišná pečlivost je na škodu, malá zranění a prasklinky by se mohly stát branou infekce.

Pokud patříte mezi osoby ohrožené recidivou onemocnění (sportovci) můžete preventivně užívat 1x týdně některý z volně prodejných léků.

V rámci prevence plísňového onemocnění kůže a nehtů na nohou provádějte koupele nohou. Např v roztoku mýdla a sody: 1 polévková lžíce jedlé sody a 20 gramů mýdla v 1 litru vody o teplotě 34–40 °C po dobu 30–40 min.

Zdrojem nákazy boty

Vyhoďte staré boty, které jste nosili v době onemocnění, zejména ty, ve kterých jste chodili naboso.

Noste vždy správnou velikost obuvi a také tvar, který dobře sedí. Riziko plísňové infekce se zvyšuje tam, kde jsou pokožka nebo nehty poškozeny například otlačeninami nebo odřeninami z bot.

Při koupi bot je potřeba myslet na fakt, že noha se mění během dne, přirozeně může mírně otékat a zvětšit tak svoji velikost. Proto je ideální nakupovat obuv až v druhé polovině dne.

Při volbě obuvi preferujte přírodní, pružné a prodyšné materiály, jako je například kůže a semiš. Existují ale i materiály umělé, které díky novým technologiím mají vlastnosti prospívající zdraví chodidel.

Používejte antimykotický sprej nebo pudry do bot nebo 0,5–1% roztok chlorhexidinu (v roztoku namočte bavlněný tampon a potřete jím stélku a celý vnitřek bot).

Nepoužívejte cizí obuv a nevnucujte ji ani návštěvám.

Pozor si dejte na impregnaci, kterou nanášíte na boty, abyste zlepšili jejich vlastnosti. Ve skutečnosti získáte sice nepromokavost, ale za cenu neprodyšnosti.

Každý den používejte jiný pár bot, abyste používané boty mohli nechat alespoň 24 hodin vyschnout.

Nenoste také obuv na mokrých nohou.

Vlhké boty vždy řádně vysušte. Existují k tomu určené pytlíčky, nebo elektrické vysoušeče.

Zvažte pořízení ozonového sterilizátoru obuvi.

Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš