Domů     Umění cestovat nalehko
Umění cestovat nalehko
10.8.2022

Chystáte se na několikadenní dovolenou a přemýšlíte, jak si chytře zabalit? Prostě, abyste měli všechno a přitom bylo vaše zavazadlo lehké téměř jako pírko?

Jestli si myslíte, že je to nesplnitelný úkol, jste na omylu. Jde jen o to všechno promyslet. A příště už to půjde úplně samo.

Batoh, taška, nebo kufr?

To je první otázka, kterou musíte vyřešit. Ale určitě nehledejte zavazadlo podle množství věcí, ale začněte balit do menšího. To vás přiměje vyřadit vše nepotřebné. Budete-li zavazadlo teprve kupovat, vždy počítejte s tím, že se musí vejít do kabiny letadla.

I když tentokrát pojedete třeba autobusem, nejde přece o jednorázovou záležitost. Standardní rozměr bývá 55 x 45 x 25 cm. Nízkonákladové letecké společnosti vyžadují i menší, takže si to předem ověřte. Také váha je důležitá, musíte se vejít do 8 kg.

Není to tak málo, jak to vypadá. Osm kilo je docela hodně věcí, zkuste vybírat i oblečení a boty podle váhy.

Kufr

Na výběr je skořepinový a látkový. Oba obsah poměrně spolehlivě ochrání, ale musíte počítat s tím, že samotné zavazadlo něco váží.

+ Nenosíte ho v ruce, pokud ovšem nenarazíte na středověkou dlažbu nebo nestoupáte do schodů.

+ Díky teleskopické rukojeti nenamáháte záda.

+ Zabalené věci se nezmuchlají a máte v nich přehled.

– Bude vás omezovat, třeba když byste chtěli čekání na další spoj strávit procházkou po městě.

– Přinejmenším jednu ruku zaměstná.

– Překáží, pokud se dostanete do tlačenice ve městě či na nádraží.

– Když se ulomí kolečka, můžete si rovnou koupit nový.

Taška

Pokud do ní necpete těžké věci, proč ne. Sama o sobě totiž mnoho neváží. Určitě s ní budete pohyblivější. Můžete zvolit i kompromis. Vyrábějí se tašky na kolečkách, které můžete vézt za sebou. Daní za to je ovšem vyšší váha.

+ Větší mobilita.

– Menší přehled v zabalených věcech.

– Jednostranné zatížení zad.

Batoh

Batohy jsou dneska v módě nejen při turistice, ale i ve městě, a pro cestování nalehko jsou dobrou volbou. Jen by to neměl být batoh jakýkoliv. Ty městské nemají zpevněná záda, takže plně naložené se mohou dost pronést.

Při výběru se tedy soustřeďte nejen na rozměry, ale hlavně na materiál. Batoh by měl mít pevná záda a polstrované popruhy. Důležité je i rozmístění různých přihrádek.

Ideální na několikadenní cestování je speciální příruční batoh, který je navržen tak, aby svými rozměry vyhovoval i nízkonákladovým aerolinkám a přitom se do něj vešlo dost oblečení a dalších nezbytností na pár dní.

Není to sice batoh do přírody či do hor, ale pro městskou turistiku ideální. Zajímavé jsou i cestovní batohy, jež mají malý odepínací batůžek, který použijete třeba při procházkách.

+ Naprostá svoboda pohybu.

+ Volnější pohyb v tlačenici.

+ Snáz jej uložíte ve skříňce na nádraží nebo letišti.

– Popruhy batohu jsou velmi náchylné k poškození.

– Většina batohů má velmi chatrné ucho pro přenášení v ruce.

Balíme

Asi každý začíná oblečením. Ať už jedete do tepla nebo do chladnějších míst, vždy se vyplatí oblečení, které se dá vrstvit, takže budete připraveni i na náhlé změny počasí. Při balení oblečení je nejlepší rolovací metoda.

Můžete ale také oblečení vrstvit a velké kusy překládat přes sebe. Další místo ušetříte tak, že menší kousky oblečení jako ponožky naskládáte do bot a do všech škvír, které zbyly.

I když milujete bavlnu, nezapomeňte, že umělá vlákna, ze kterých se vyrábí funkční oděvy, na rozdíl od bavlny uschnou po vyprání velmi rychle, určitě do dalšího dne. Mnohdy jsou lehčí, méně objemná a nemačkavá.

Hitem cestovatelů se stává vlna merino v nižších gramážích, protože skvěle a rychle schne, a navíc dlouho odolává zápachu, takže se nemusí tak často prát.

Volte neutrální barvy (šedá, černá, béžová, khaki), aby k sobě vše ladilo a aby oblečení šlo různě kombinovat.

Šikovné je oblečení s různými možnostmi využití. Typickým příkladem jsou odepínací nohavice u kalhot, multifunkční šátky nebo pašmíny, které poslouží jako šála, přikrývka i módní doplněk na večer.

Technika

Berete-li si s sebou fotoaparát, nezapomeňte kabel na nabíjení. Totéž platí u mobilu. A protože se nebudete vždycky pohybovat v oblasti, kde je k dispozici zásuvka, vezměte s sebou powerbanku. Samozřejmě nabitou. Má-li vestavěné světlo, tím lépe.

Kosmetika

Přelijte přípravky do malých lahviček. Nejen proto, že balení nevyužijete celé, ale pokud poletíte, maximální objem jedné lahvičky v příručním zavazadle je 100 ml. Přípravky umístěte do průhledného uzavíratelného 1litrového sáčku.

Když to neuděláte, skončí u letištní kontroly vaše kosmetika v koši. Pokud lahvičky nemáte, v drogerii se dají i s taštičkou koupit.

Léky

Ty si připravte jako první. I když nejedete nikam do divočiny, počítejte s tím, že bude třeba lékárna právě zavřená, a přidejte alespoň léky na bolení hlavy, na alergii, průjem a náplasti na různé malé odřeniny. Pokud letíte, léky raději převážejte v originálních baleních.

Tip: Boty zabalte do igelitového pytlíku a právě tak všechno, co by se mohlo rozlít.

Foto Shutterstock, kufry-zavazadla.eu, ifantazie.cz

Štítky:
reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes