Domů     Umění cestovat nalehko
Umění cestovat nalehko
10.8.2022

Chystáte se na několikadenní dovolenou a přemýšlíte, jak si chytře zabalit? Prostě, abyste měli všechno a přitom bylo vaše zavazadlo lehké téměř jako pírko?

Jestli si myslíte, že je to nesplnitelný úkol, jste na omylu. Jde jen o to všechno promyslet. A příště už to půjde úplně samo.

Batoh, taška, nebo kufr?

To je první otázka, kterou musíte vyřešit. Ale určitě nehledejte zavazadlo podle množství věcí, ale začněte balit do menšího. To vás přiměje vyřadit vše nepotřebné. Budete-li zavazadlo teprve kupovat, vždy počítejte s tím, že se musí vejít do kabiny letadla.

I když tentokrát pojedete třeba autobusem, nejde přece o jednorázovou záležitost. Standardní rozměr bývá 55 x 45 x 25 cm. Nízkonákladové letecké společnosti vyžadují i menší, takže si to předem ověřte. Také váha je důležitá, musíte se vejít do 8 kg.

Není to tak málo, jak to vypadá. Osm kilo je docela hodně věcí, zkuste vybírat i oblečení a boty podle váhy.

Kufr

Na výběr je skořepinový a látkový. Oba obsah poměrně spolehlivě ochrání, ale musíte počítat s tím, že samotné zavazadlo něco váží.

+ Nenosíte ho v ruce, pokud ovšem nenarazíte na středověkou dlažbu nebo nestoupáte do schodů.

+ Díky teleskopické rukojeti nenamáháte záda.

+ Zabalené věci se nezmuchlají a máte v nich přehled.

– Bude vás omezovat, třeba když byste chtěli čekání na další spoj strávit procházkou po městě.

– Přinejmenším jednu ruku zaměstná.

– Překáží, pokud se dostanete do tlačenice ve městě či na nádraží.

– Když se ulomí kolečka, můžete si rovnou koupit nový.

Taška

Pokud do ní necpete těžké věci, proč ne. Sama o sobě totiž mnoho neváží. Určitě s ní budete pohyblivější. Můžete zvolit i kompromis. Vyrábějí se tašky na kolečkách, které můžete vézt za sebou. Daní za to je ovšem vyšší váha.

+ Větší mobilita.

– Menší přehled v zabalených věcech.

– Jednostranné zatížení zad.

Batoh

Batohy jsou dneska v módě nejen při turistice, ale i ve městě, a pro cestování nalehko jsou dobrou volbou. Jen by to neměl být batoh jakýkoliv. Ty městské nemají zpevněná záda, takže plně naložené se mohou dost pronést.

Při výběru se tedy soustřeďte nejen na rozměry, ale hlavně na materiál. Batoh by měl mít pevná záda a polstrované popruhy. Důležité je i rozmístění různých přihrádek.

Ideální na několikadenní cestování je speciální příruční batoh, který je navržen tak, aby svými rozměry vyhovoval i nízkonákladovým aerolinkám a přitom se do něj vešlo dost oblečení a dalších nezbytností na pár dní.

Není to sice batoh do přírody či do hor, ale pro městskou turistiku ideální. Zajímavé jsou i cestovní batohy, jež mají malý odepínací batůžek, který použijete třeba při procházkách.

+ Naprostá svoboda pohybu.

+ Volnější pohyb v tlačenici.

+ Snáz jej uložíte ve skříňce na nádraží nebo letišti.

– Popruhy batohu jsou velmi náchylné k poškození.

– Většina batohů má velmi chatrné ucho pro přenášení v ruce.

Balíme

Asi každý začíná oblečením. Ať už jedete do tepla nebo do chladnějších míst, vždy se vyplatí oblečení, které se dá vrstvit, takže budete připraveni i na náhlé změny počasí. Při balení oblečení je nejlepší rolovací metoda.

Můžete ale také oblečení vrstvit a velké kusy překládat přes sebe. Další místo ušetříte tak, že menší kousky oblečení jako ponožky naskládáte do bot a do všech škvír, které zbyly.

I když milujete bavlnu, nezapomeňte, že umělá vlákna, ze kterých se vyrábí funkční oděvy, na rozdíl od bavlny uschnou po vyprání velmi rychle, určitě do dalšího dne. Mnohdy jsou lehčí, méně objemná a nemačkavá.

Hitem cestovatelů se stává vlna merino v nižších gramážích, protože skvěle a rychle schne, a navíc dlouho odolává zápachu, takže se nemusí tak často prát.

Volte neutrální barvy (šedá, černá, béžová, khaki), aby k sobě vše ladilo a aby oblečení šlo různě kombinovat.

Šikovné je oblečení s různými možnostmi využití. Typickým příkladem jsou odepínací nohavice u kalhot, multifunkční šátky nebo pašmíny, které poslouží jako šála, přikrývka i módní doplněk na večer.

Technika

Berete-li si s sebou fotoaparát, nezapomeňte kabel na nabíjení. Totéž platí u mobilu. A protože se nebudete vždycky pohybovat v oblasti, kde je k dispozici zásuvka, vezměte s sebou powerbanku. Samozřejmě nabitou. Má-li vestavěné světlo, tím lépe.

Kosmetika

Přelijte přípravky do malých lahviček. Nejen proto, že balení nevyužijete celé, ale pokud poletíte, maximální objem jedné lahvičky v příručním zavazadle je 100 ml. Přípravky umístěte do průhledného uzavíratelného 1litrového sáčku.

Když to neuděláte, skončí u letištní kontroly vaše kosmetika v koši. Pokud lahvičky nemáte, v drogerii se dají i s taštičkou koupit.

Léky

Ty si připravte jako první. I když nejedete nikam do divočiny, počítejte s tím, že bude třeba lékárna právě zavřená, a přidejte alespoň léky na bolení hlavy, na alergii, průjem a náplasti na různé malé odřeniny. Pokud letíte, léky raději převážejte v originálních baleních.

Tip: Boty zabalte do igelitového pytlíku a právě tak všechno, co by se mohlo rozlít.

Foto Shutterstock, kufry-zavazadla.eu, ifantazie.cz

Štítky:
reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla