Domů     Bledá slečna závist
Bledá slečna závist
13.7.2020

Závist, jedna z nejhorších lidských vlastností, pro katolíky dokonce jeden ze sedmi smrtelných hříchů. A zároveň něco, o čem se nemluví. Jenže závist, i když o ní nemluvíme, je všude kolem nás. A otravuje nám život.

Všichni asi víme, nebo si aspoň myslíme, že víme, co ta závist vlastně je. Zčásti je to touha po něčem, co má někdo jiný, a co my nemůžeme nijak získat, anebo o čem jsme přesvědčení, že získat nemůžeme, i kdybychom se roztrhli.

To by ovšem samo o sobě nestačilo, tohle ještě není závist: týrat nás to začne až ve chvíli, kdy se s touhle situací prostě nemůžeme za nic na světě vyrovnat.

V životě se tolikrát dostaneme do sporu mezi tím, co bychom si přáli mít, a tím, co mít můžeme, že bychom s tím měli dávno umět zacházet. Jenže proti závisti není nikdo imunní.

Jste Yetti?

Myslíte si, že svět je sice plný závistivých lidí, ale vy, vy mezi ně rozhodně nepatříte? Že jste nikdy nikomu nic nezáviděli?

Buď k sobě nejste úplně upřímní, anebo patříte k nemnoha vyvoleným, které ovšem potkáme možná mezi buddhistickými mnichy, ale u nás jde o raritu asi takovou, jako je výskyt Yettiho v Brdských lesích.

On člověk někdy aspoň trochu závidí, to prostě patří k životu. Už dvouleté děti si umí pěkně z duše závidět, třeba jinou barvu balonku, lepší odrážedlo nebo zmrzlinu…

A vůbec, jestli chcete pozorovat, jak se děti vyrovnávají se závistí, dejte několika dětem kindervajíčko. Počkejte si, až rozbalí hračku uvnitř, a pozorujte…

Závidím, nebo žárlím?

Někdy je těžké odlišit závist od žárlivosti. Moc o tom nepřemýšlíme, a proč taky. Když závidíme, jde nám o něco, co sami nemáme, kdežto žárlivost se vztahuje k našemu strachu, že přijdeme o někoho, koho už máme (nebo ho považujeme za „svého“).

Závist a žárlivost jsou rodné sestry. V zásadě je to nakonec jedno, protože s námi cvičí podobně. Když nás závist nebo žárlivost popadne pořádně, špatně se nám dýchá, buší nám srdce, máme vztek a v očích nás pálí slzy rozhořčení…

Uvědomit si, že závidím

První, co pro sebe můžeme udělat, je uvědomit si a připustit si možnost, že závidím. To je možná to úplně nejtěžší. Přemýšlejte o tom, proč vás napadají věci, které nejsou dvakrát laskavé:

až budete mít pocit, že si „kolegyně omotala všechny kolem prstu“ nebo že byste rádi věděli, kde asi ti ostatní berou peníze na to, aby si mohli dovolit jet na dovolenou (zatímco vy celý život dřete jako kůň a nedostali jste se dál než k Berounce do kempu, a to ještě na podzim), na chvilku se podívat na to, co nás k takové myšlence vede.

Dokud si to nepřiznáme, nic s tím neuděláme. A nic se o sobě nenaučíme.

To je nefér!

Závist je emoce, kterou je těžké chytit. Ráda se maskuje, často jako celkem pochopitelný a přijatelný požadavek na spravedlnost. Každý má přece právo na… doplňte si podle sebe. Na populismu, obratném využívání lidské závisti, staví politici na celém světě.

A úspěšně. Chtějí jen spravedlnost, že ano. Občasný osten závisti je normální a neškodný. Když si ji ale nechceme připustit, začne ovlivňovat náš život víc, než je zdrávo.

Závist vztahům nepřeje

Závist totiž ničí vztahy. Nejvíc prý závidíme blízkým přátelům, kamarádům a kolegům v práci. Naopak vzdálené a nedostižné celebrity nás nechávají více méně chladnými.

Nejsou pro nás tak důležité, protože srovnávat se s někým, koho jsme v životě neviděli a kdo pro nás existuje jen teoreticky, je dost těžké. Lidé kolem nás obvykle hodně rychle pochopí, co se s námi děje.

Někdo s námi bude ochotně nadávat na svět nebo pomlouvat ty okolo, ale ostatní se nakonec stáhnou a budou si dávat pozor na to, s čím se svěřují.

Zatracený facebook

Závidět je dnes tak snadné, možná dokonce jednodušší než kdy dřív. Vezměte si třeba takový facebook nebo jiné podobné sociální sítě na internetu.

Milan zdraví z dovolené v Řecku (letos už podruhé), Martina má nového přítele a budou se brát, Roman dostal novou práci, Mirka právě vložila fotku z víkendového výletu s dětmi a vnoučaty a zrovna tak všichni ostatní vedou zřejmě vzrušující a skvělý společenský život.

A vy doma zašíváte ponožky. To je skutečně k vzteku.

Závist, která není závistí

Někdy se mluví i o tom, že existují dva druhy závisti. Neškodná závist, která sama o sobě není obrácená proti těm, kterým závidíme, je taková, kdy chceme prostě jen mít to, co oni. Otázka ovšem je, jestli je to vůbec závist, ale to nechme stranou.

Tahle „pozitivní“ odrůda závisti je tím, co podporuje konzum, tím, co nás nutí kupovat věci, které vlastně nepotřebujeme. Motivuje nás. Posiluje ctižádost a pobízí nás k vyšším výkonům a větší vytrvalosti. Je hnacím motorem mnoha úspěšných lidí.

Temná stránka závisti

Ta skutečná závist nejen chce mít to, co ostatní, ale zároveň jim to, co mají, nepřeje. Je rozdíl, jestli si přeju mít vlastní dům se zahrádkou, anebo jestli mám pocit, že ti ostatní si ten jejich dům se zahrádkou nezaslouží.

Temná závist v sobě obsahuje nepřejícnost. Cítíme tu nerovnost a hodnotíme ji jako nespravedlnost. A nemusíme závidět jen věci nebo peníze, ale i životní šance, rodinné zázemí, lásku rodičů a vůbec všechno, o co se člověk z našeho pohledu nijak nezasloužil:

jo, ten se narodil se zlatou lžičkou v puse. Tomu rodiče umetají cestičky… Kdo vyrůstal s trvalým pocitem, že nedostával to, co si zaslouží, mívá větší sklony závidět ostatním.

Lepší být chudý a šťastný…

Ale co s tím? Oblíbenou radou je uvědomit si, že ti, kterým závidíme, mají také svoje starosti nebo problémy. Vidíme jen to, co chceme vidět, třeba kolegovo povýšení, ale ne to, že denně do noci vysedává v práci a hroutí se mu manželství.

Anebo si uvědomíme, že bychom vlastně sami nebyli ochotní investovat tolik času a energie, abychom byli tam, kde je on. Prohlášení typu „Peníze štěstí nedělají,“ „Všechno má svou odvrácenou stránku,“ nebo jiné podobné výroky patří do zlatého fondu.

Ovšem doopravdy překoná závist jen ten, kdo se srovná i s myšlenkou, že lze být bohatý a šťastný zároveň.

Co nás před ní chrání?

Závidí ten, kdo je nespokojený se sebou a se svým životem. Je těžké si přiznat, že v životě nemáme všichni stejné šance. Někdo měl harmonické dětství, jiný bohaté rodiče, další je chytřejší a všechno mu jde samo. No a co? Zdravě sebevědomí lidé závidět nemusí. Takže nezbývá, než na sobě pracovat…

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost