Domů     Bledá slečna závist
Bledá slečna závist
13.7.2020

Závist, jedna z nejhorších lidských vlastností, pro katolíky dokonce jeden ze sedmi smrtelných hříchů. A zároveň něco, o čem se nemluví. Jenže závist, i když o ní nemluvíme, je všude kolem nás. A otravuje nám život.

Všichni asi víme, nebo si aspoň myslíme, že víme, co ta závist vlastně je. Zčásti je to touha po něčem, co má někdo jiný, a co my nemůžeme nijak získat, anebo o čem jsme přesvědčení, že získat nemůžeme, i kdybychom se roztrhli.

To by ovšem samo o sobě nestačilo, tohle ještě není závist: týrat nás to začne až ve chvíli, kdy se s touhle situací prostě nemůžeme za nic na světě vyrovnat.

V životě se tolikrát dostaneme do sporu mezi tím, co bychom si přáli mít, a tím, co mít můžeme, že bychom s tím měli dávno umět zacházet. Jenže proti závisti není nikdo imunní.

Jste Yetti?

Myslíte si, že svět je sice plný závistivých lidí, ale vy, vy mezi ně rozhodně nepatříte? Že jste nikdy nikomu nic nezáviděli?

Buď k sobě nejste úplně upřímní, anebo patříte k nemnoha vyvoleným, které ovšem potkáme možná mezi buddhistickými mnichy, ale u nás jde o raritu asi takovou, jako je výskyt Yettiho v Brdských lesích.

On člověk někdy aspoň trochu závidí, to prostě patří k životu. Už dvouleté děti si umí pěkně z duše závidět, třeba jinou barvu balonku, lepší odrážedlo nebo zmrzlinu…

A vůbec, jestli chcete pozorovat, jak se děti vyrovnávají se závistí, dejte několika dětem kindervajíčko. Počkejte si, až rozbalí hračku uvnitř, a pozorujte…

Závidím, nebo žárlím?

Někdy je těžké odlišit závist od žárlivosti. Moc o tom nepřemýšlíme, a proč taky. Když závidíme, jde nám o něco, co sami nemáme, kdežto žárlivost se vztahuje k našemu strachu, že přijdeme o někoho, koho už máme (nebo ho považujeme za „svého“).

Závist a žárlivost jsou rodné sestry. V zásadě je to nakonec jedno, protože s námi cvičí podobně. Když nás závist nebo žárlivost popadne pořádně, špatně se nám dýchá, buší nám srdce, máme vztek a v očích nás pálí slzy rozhořčení…

Uvědomit si, že závidím

První, co pro sebe můžeme udělat, je uvědomit si a připustit si možnost, že závidím. To je možná to úplně nejtěžší. Přemýšlejte o tom, proč vás napadají věci, které nejsou dvakrát laskavé:

až budete mít pocit, že si „kolegyně omotala všechny kolem prstu“ nebo že byste rádi věděli, kde asi ti ostatní berou peníze na to, aby si mohli dovolit jet na dovolenou (zatímco vy celý život dřete jako kůň a nedostali jste se dál než k Berounce do kempu, a to ještě na podzim), na chvilku se podívat na to, co nás k takové myšlence vede.

Dokud si to nepřiznáme, nic s tím neuděláme. A nic se o sobě nenaučíme.

To je nefér!

Závist je emoce, kterou je těžké chytit. Ráda se maskuje, často jako celkem pochopitelný a přijatelný požadavek na spravedlnost. Každý má přece právo na… doplňte si podle sebe. Na populismu, obratném využívání lidské závisti, staví politici na celém světě.

A úspěšně. Chtějí jen spravedlnost, že ano. Občasný osten závisti je normální a neškodný. Když si ji ale nechceme připustit, začne ovlivňovat náš život víc, než je zdrávo.

Závist vztahům nepřeje

Závist totiž ničí vztahy. Nejvíc prý závidíme blízkým přátelům, kamarádům a kolegům v práci. Naopak vzdálené a nedostižné celebrity nás nechávají více méně chladnými.

Nejsou pro nás tak důležité, protože srovnávat se s někým, koho jsme v životě neviděli a kdo pro nás existuje jen teoreticky, je dost těžké. Lidé kolem nás obvykle hodně rychle pochopí, co se s námi děje.

Někdo s námi bude ochotně nadávat na svět nebo pomlouvat ty okolo, ale ostatní se nakonec stáhnou a budou si dávat pozor na to, s čím se svěřují.

Zatracený facebook

Závidět je dnes tak snadné, možná dokonce jednodušší než kdy dřív. Vezměte si třeba takový facebook nebo jiné podobné sociální sítě na internetu.

Milan zdraví z dovolené v Řecku (letos už podruhé), Martina má nového přítele a budou se brát, Roman dostal novou práci, Mirka právě vložila fotku z víkendového výletu s dětmi a vnoučaty a zrovna tak všichni ostatní vedou zřejmě vzrušující a skvělý společenský život.

A vy doma zašíváte ponožky. To je skutečně k vzteku.

Závist, která není závistí

Někdy se mluví i o tom, že existují dva druhy závisti. Neškodná závist, která sama o sobě není obrácená proti těm, kterým závidíme, je taková, kdy chceme prostě jen mít to, co oni. Otázka ovšem je, jestli je to vůbec závist, ale to nechme stranou.

Tahle „pozitivní“ odrůda závisti je tím, co podporuje konzum, tím, co nás nutí kupovat věci, které vlastně nepotřebujeme. Motivuje nás. Posiluje ctižádost a pobízí nás k vyšším výkonům a větší vytrvalosti. Je hnacím motorem mnoha úspěšných lidí.

Temná stránka závisti

Ta skutečná závist nejen chce mít to, co ostatní, ale zároveň jim to, co mají, nepřeje. Je rozdíl, jestli si přeju mít vlastní dům se zahrádkou, anebo jestli mám pocit, že ti ostatní si ten jejich dům se zahrádkou nezaslouží.

Temná závist v sobě obsahuje nepřejícnost. Cítíme tu nerovnost a hodnotíme ji jako nespravedlnost. A nemusíme závidět jen věci nebo peníze, ale i životní šance, rodinné zázemí, lásku rodičů a vůbec všechno, o co se člověk z našeho pohledu nijak nezasloužil:

jo, ten se narodil se zlatou lžičkou v puse. Tomu rodiče umetají cestičky… Kdo vyrůstal s trvalým pocitem, že nedostával to, co si zaslouží, mívá větší sklony závidět ostatním.

Lepší být chudý a šťastný…

Ale co s tím? Oblíbenou radou je uvědomit si, že ti, kterým závidíme, mají také svoje starosti nebo problémy. Vidíme jen to, co chceme vidět, třeba kolegovo povýšení, ale ne to, že denně do noci vysedává v práci a hroutí se mu manželství.

Anebo si uvědomíme, že bychom vlastně sami nebyli ochotní investovat tolik času a energie, abychom byli tam, kde je on. Prohlášení typu „Peníze štěstí nedělají,“ „Všechno má svou odvrácenou stránku,“ nebo jiné podobné výroky patří do zlatého fondu.

Ovšem doopravdy překoná závist jen ten, kdo se srovná i s myšlenkou, že lze být bohatý a šťastný zároveň.

Co nás před ní chrání?

Závidí ten, kdo je nespokojený se sebou a se svým životem. Je těžké si přiznat, že v životě nemáme všichni stejné šance. Někdo měl harmonické dětství, jiný bohaté rodiče, další je chytřejší a všechno mu jde samo. No a co? Zdravě sebevědomí lidé závidět nemusí. Takže nezbývá, než na sobě pracovat…

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

reklama
Související články
18.9.2023
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v knize ze str. 16 – 17 a detaily postupu na následující dvo
9.9.2023
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle a jiné drobnosti
1.9.2023
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte sami, o to větší radost vám p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
26.8.2023
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. Těsto se nepřilepí Každý, kdo se pečení věnuje pravidelně, zná ty chvíle, kd
reklama
Šikovné tipy
Když vás něco štípne
Je to nepříjemné, ale těch pár štípanců tak nějak k létu patří. Prostě jsme více v lese, na lukách i u rybníků a naše odhalená kůže se stává velkým lákadlem pro hmyz. Samotné bodnutí není většinou nijak nebezpečné, někdy ani nevíme, co nás vlastně kouslo. Jindy si to naopak pamatujeme až příliš. Hmyz totiž do ranky vypustí […]
Léto zase jednou skončí: Bylinky si schovejte i na zimu
Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě způsobů, jak si trochu té vůně a chuti uchovat na chladné měsíce, je spousta. Sušené Sušení je asi nejznámější způsob uchovávání bylinek. Jen musíte znát pár jednoduchých zásad. Mezi ně patří i to, které bylinky se k sušení hodí, tedy kterým prospěje a získají jím ještě větší vůni. […]
Mop vybírejte podlaze na míru
Když se vydáte na nákup nového mopu, možná vás zaskočí množství typů, které v obchodech vidíte. Tak který vybrat? Existují třásňové, ploché a také rotační s různými mechanismy ždímání. Mechanické i elektrické. My se podíváme na ty první. Ploché – existují v různých šířkách a dají se na ně připevnit různé typy návleků, které lze měnit podle potřeby, […]
Octomilky jsou tu zas
Jakmile se venku udělá opravdu teplo, jsou tu. Kde se vzaly, tu se vzaly, rojí se v kuchyni, nejčastěji kolem mísy s ovocem, ale i jinde, a zbavit se jich není jen tak. Většinou přiletí zvenku, protože je láká vůně zralého ovoce, ale také milují víno, pivo, květiny ve váze i v květináči, stejně jako zbytky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk