reklama

Antioxidanty na talíři

Termín antioxidanty se do obecného povědomí zapsal jako jedno z hesel zdravého způsobu stravování. Víte ale konkrétně, co si pod ním představit?

Na úvod krátké shrnutí: Jako antioxidanty se označuje řada rozmanitých složek v potravinách. Mohou to být vitaminy, stopové prvky nebo třeba rostlinná barviva. Spojuje je schopnost bránit škodám, které v těle způsobuje přemíra agresivních látek (tzv. kyslíkových radikálů) napadajících zdravé buňky.

Proto antioxidanty na jídelníčku snižují riziko mnoha obávaných nemocí včetně rakoviny, revmatismu, Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby a oddalují projevy stárnutí.

Borůvky

Jsou superpotravinou č. 1, což potvrdily i vědecké výzkumy. Proti riziku onemocnění chrání už jen svou typickou barvou, neboť právě barvivo obsahuje velmi účinné antioxidanty. K tomu si přičtěte neméně prospěšné vitaminy C a E a provitamin A.

Tip: Podobné látky obsahuje také červené víno. V tom je navíc také látka, která zlepšuje dlouhodobou paměť. Kvůli obsahu alkoholu, který je vždy zátěží pro játra, je ale vhodnější jíst hrozny nebo pít hroznový mošt.

Rajčata

Blahodárné působení má barvivo lykopen. A pozor, v mnohem větší koncentraci a účinnější je v rajčatech tepelně upravených, a to včetně kečupu. Lykopen má chránit zejména před zhroubným bujením.

Ořechy

Ořechy jsou velmi bohaté na vitamin E, který patří mezi nejsilnější antioxidanty. Dají se používat i ve formě za studena lisovaných olejů, nejprospěšnější je olej z vlašských ořechů.

Káva a kakao

Obsahují látky ze skupiny polyfenolů, které dokážou bránit rozvoji nádorového bujení a působí také protizánětlivě.

Cibule a česnek

Při pravidelné konzumaci mohou snížit riziko rozvoje rakoviny a srdečního infarktu díky složkám, které se označují jako flavonoidy.

Brokolice

Růžičky brokolice jsou nejbohatším zdrojem antioxidantu, který se prodává také jako doplněk stravy – sulforafanu. Jeho popularita vyplývá z toho, že má chránit před zhoubným bujením. V čisté formě ale oproti konzumaci brokolice hrozí nežádoucí účinky. V o něco menším množství se sulforafan vyskytuje také v dalších košťálových zeleninách.

Kapusta

Za blahodárný účinek kapusty na zdraví odpovídají botatě zastoupené prospěšné látky jako vitamin C a E, betakaroten, vápník, draslík, železo. Kromě toho obsahuje speciální složky s protizánětlivým působením. Kapusta má pomáhat předcházet nemocem, jako je rakovina, zánět kloubů nebo cukrovka.

Batáty

Batáty, jinak také sladké brambory, jsou díky své barvě velmi bohaté na provitamin A čili betakaroten, který je jedním z významných antioxidantů. Jeho účinky pak posilují vitaminy C a E.

Je dobré vědět

– Uvedený výčet potravin bohatých na antioxidanty zdaleka není úplný, celkový by totiž vydal na obsáhlou knihu. Antioxidanty v různém množství obsahují také další rostlinné potraviny, a to včetně tak běžných, jako jsou brambory, kukuřice nebo luštěniny.

– Účinnost stejných látek v izolované formě, prodávaných jako doplňky, zatím nebyla spolehlivě prokázaná. Stále tedy platí, že zdraví nejvíce prospívá pestrý a rozmanitý jídelníček, na němž jsou bohatě zastoupeny rostlinné potraviny v podobě syrové i tepelně upravené.

Foto: Pixabay

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Naletěla dalšímu podvodníkovi?
nasehvezdy.cz

Naletěla dalšímu podvodníkovi?

Herečka Jiřina...
Ducati našlo nového partnera v Bulgari
iluxus.cz

Ducati našlo nového...

Kolekce Bulgari x Ducati představuje...
Ruská Kavalergarda zlikvidovala povstání proti Mikulášovi I.
epochaplus.cz

Ruská Kavalergarda zlikvidovala...

Předchůdcem ruské carské gardy se stává...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Co znamenají prsty do V a proč hrozilo, že vám je useknou?
epochaplus.cz

Co znamenají prsty do V a...

Jaký je rozdíl mezi vztyčeným prostředníkem a gestem...
Připravila jsem svou kamarádku o krásnou ozdobu
skutecnepribehy.cz

Připravila jsem svou...

Vždycky jsem jí ty nádherné...
Pomsta bude sladká, miláčku!
nasehvezdy.cz

Pomsta bude sladká, miláčku!

Vypadá to, že si...
Stručná historie kávy
21stoleti.cz

Stručná historie kávy

V 15. století se káva pěstovala ve východní...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Může fata morgana za záhadné přeludy lodí?
enigmaplus.cz

Může fata morgana za záhadné...

Jako fata morgana je označována optická...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
0 shares