Domů     Alternativa ke klasické medicíně
Alternativa ke klasické medicíně
17.7.2020

Uvažujete o alternativních způsobech léčby a nevíte, kam se obrátit? Většina alternativních terapií se věnuje stejným potížím a je na nás, pro kterou se rozhodneme. Přesto se ale mnoho nemocí neobejde bez klasické léčby.

Tradiční čínská medicína, TCM

Tradiční čínská medicína je dalším směrem, který je založený na celostním pohledu na člověka.

Na základě tisíciletého pozorování zákonitostí přírody i lidského těla čínští lékaři tvrdí, že to, co se odehrává v přírodě (říkejme tomu v makrokosmu), se odráží v malém měřítku i v každém z nás a v našich nemocech (člověk je vlastně mikrokosmem).

Je to velmi široký pojem, tradiční čínské metody léčení využívají mnoho různých metod diagnostiky, na které navazuje léčení šité na míru každému pacientovi zvlášť.

Cíl léčby

Cílem léčení v čínské medicíně je obnovit v lidském těle tok energie zvané čchi tím, že uvedeme do rovnováhy jin a jang a pět elementů a naučit pacienta zdravému životnímu stylu v souladu s přírodou a jeho přirozeností.

Diagnóza

Diagnóza se v tradiční čínské medicíně stanovuje na základě nahmatání pulzu na několika místech na zápěstí, prohlídkou jazyka, obličeje, stavu pokožky, nehtů a vlasů, poslechem vašeho hlasu, ale i dalších zvuků, které tělo vydává, jako kašel nebo kručení v břiše, a důkladným rozhovorem o celkovém zdravotním stavu, o životním stylu, o nemoci atd.

Využití

Tradiční čínská medicína se využívá u mnoha akutních i chronických onemocnění. Může se i kombinovat s klasickou léčbou.

Typické problémy, se kterými se Evropané obracejí k tradiční čínské medicíně, jsou alergie, migrény, bolesti, zažívací potíže, astma a různé nemoci z nachlazení.

Cena: Diagnostika cca 800 Kč, kontroly jsou levnější, cca 300 Kč, hodinová masáž zhruba 600 Kč, cena bylinných léků se velmi liší, pohybuje se zhruba řádově v desítkách či stovkách korun. Bude zapotřebí několika návštěv.

Klasická akupunktura

Akupunktura je vlastně součástí tradiční čínské medicíny. Patří sem nejen známé zapichování tenkých jehliček do různých přesně určených bodů, ale také moxování, léčba pomocí speciálních bylinných „svící“.

Základem akupunktury je učení o jin a jang a učení o pěti elementech. Životní energie čchi protéká energetickými drahami neboli meridiány, které si můžeme představit jako propojenou síť, jež spojuje různé části našeho těla.

Cíl léčby

Cílem léčby je obnovit pomocí akupunkturních jehel tok energie čchi a uvést pacienta znovu do energetické rovnováhy, a tím mu umožnit, aby se uzdravil.

Diagnóza

Léčba probíhá individuálně a to, které body je třeba stimulovat, se určuje až na základě důkladného vyšetření (diagnóza se určuje metodami běžnými v čínské medicíně, tedy diagnostikou jazyka, pulzu atd.) a stanovení anamnézy.

Využití

V našich podmínkách se využívá třeba k léčení dýchacích obtíží, zažívání, při alergiích, depresích, stavech vyčerpání, kdy se nedaří přijít na příčinu, špatné imunitě, při migrénách, poruchách spánku, ale také při revmatických onemocněních a mnoha dalších diagnózách.

Cena: Vstupní vyšetření vyjde zhruba na 800 Kč jako u TCM, ošetření asi 600 Kč. Obvykle je třeba opakovaných ošetření.

Bachova květová terapie

Tenhle druh terapie vyvinul anglický lékař Edward Bach ve třicátých letech dvacátého století. Všimnul si, že květy některých rostlin mají pozitivní vliv na lidské zdraví, protože jsou schopné pomoct mu nalézt rovnováhu.

Našel celkem 38 účinných květů a jako další komponentu použil vodu z léčivého pramene. Kapky, připravené z jednotlivých květů, mohou pomoct odbourávat napětí a oslabení člověka a posílit ho v boji s nemocí i v překonávání ran osudu. Květové esence pomůžou nastartovat a podpořit hojení a uzdravování těla i duše.

Cíl terapie

Celkem 38 květových esencí se dělí do sedmi skupin, ke kterým se řadí různé duševní stavy: únava, strach, nezájem o přítomný okamžik, osamělost, přehnaná péče o ostatní, přecitlivělost a nejistota.

Cílem použití Bachovy květinové terapie je pomoci pacientovi, aby zjistil, ve které životní oblasti jde takříkajíc špatným směrem, a potom ho nasměrovat ke změně životních postojů a způsobu života. Květové esence přitom harmonizují negativní duševní stavy.

Diagnóza

Terapeut, který využívá květové esence, může doporučit konkrétní esenci (nebo jejich kombinaci) na základě podrobného rozhovoru o pacientových potížích. Často se kombinuje s diagnostikou kineziologickou nebo některým intuitivním postupem.

Využití

Bachova květová terapie může pomáhat lidem, kteří svým negativním nastavením nebo nedobrými charakterovými vlastnostmi škodí sobě nebo svému okolí. Využívá se proto jak při tělesných, tak při duševních problémech.

Esence se užívá ve formě kapek jednou nebo několikrát denně. Kapky obsahují alkohol, takže jejich použití je třeba u vyléčených alkoholiků nutno zvážit. V takovém případě se může využít esence ve formě globulí. Během léčby se rozhodně nemají vysazovat obvyklé léky.

Cena: Ceny konzultace se pohybují zhruba v rozmezí 300 – 700 Kč za hodinu, esence se obvykle platí zvlášť, kolem 150 Kč za lahvičku. Obvykle není třeba docházet k terapeutovi často, stačí jedna či dvě konzultace.

Homeopatie

Tenhle druh alternativní léčby je u nás dost rozšířený. Hlavní princip homeopatie zní „podobné se léčí podobným“.

Princip podobnosti znamená, že přípravek, který by u zdravého člověka vyvolal podobné potíže, jaké má konkrétní nemocný člověk, se po speciální homeopatické proceduře využije k léčení.

Proměna působení látky z nebezpečné na léčivou probíhá speciálním homeopatickým postupem, při kterém se látka potencuje a dynamizuje (ředí se a zároveň protřepává).

Během léčby bychom se měli vyvarovat některých pochutin a například používat speciální zubní pastu.

Cíl léčby

Cílem homeopatické léčby je harmonizovat pacienta natolik, aby příznaky nemoci zmizely. Konkrétní léčivý prostředek homeopat volí na základě rozboru různých hlavních a vedlejších symptomů.

Diagnostika

Léčitel – homeopat hledá homeopatický přípravek, který vykazuje stejné příznaky, jako jsou příznaky, kterými trpí nemocný člověk. Homeopatické prostředky jsou podávány ve zředěné (takzvaně potencované formě).

Využití

Homeopatická léčba má svá omezení, při akutních onemocněních je třeba obrátit se na klasickou medicínu. Využívá se u psychosomatických potíží, často u alergií, ekzémů a podobně, při léčbě dětí, zvířat či ve sportovní medicíně.

Cena: Za úvodní vyšetření zaplatíte zhruba 1000 – 1200 Kč za hodinu, cena se liší v závislosti na terapeutovi. Za kontroly zaplatíte méně, zhruba 400 Kč, a kontrol bude zapotřebí několik.

Ajurvéda

Také ajurvéda léčí člověka jako celek. Každý člověk je tvořen stejně jako všechny věci na světě z pěti základních elementů – prostoru, vzduchu, ohně, vody a země, a je ovlivňován třemi životními energiemi zvanými dosha.

Dóša určuje druh temperamentu a životní energie. Každý člověk má podle ajurvédy všechny tři druhy energie, některé má víc, některé míň. Souhra těchto energií vytváří konstituční typ člověka.

Cíl léčby

Souhra energií rozhoduje o našich silných a slabých stránkách, o náchylnosti k určitým nemocem, o vztahu mezi tělem a psychikou i o tom, jak budeme reagovat na určité potraviny, vlivy počasí, léky a tak dále.

Dóši na sobě vzájemně závisí, a abychom zabránili vzniku nemoci, musí být v co největším souznění. Ajurvéda je prastará věda, která se neomezuje jen na u nás známé masáže či cvičení jógy.

V Evropě se ale obvykle se skutečnou ajurvédskou medicínou nesetkáme, nabízejí se tu jen některé „líbivější“ a jemnější techniky.

Aby se vyrovnala nerovnováha, využívají se půsty, olejové masáže, koupele, různé formy meditace, jóga, barvová terapie, aromaterapie nebo muzikoterapie.

Ajurvéda zná také asi 5000 různých léčivých rostlin a používají se i ajurvédské léky – tady je ale třeba zvýšené opatrnosti a dobře zvážit, kde takový lék kupujeme.

Diagnostika

Na počátku léčby lékař vyšetří pacienta pohmatem, čichem, poslechem a dopodrobna se vyptá na životní styl. Ajurvéda využívá i diagnostiku pomocí vyšetření tepu, prohlídkou jazyka, tváří, očí, nehtů a rtů.

Využití

V našich podmínkách se ajurvéda používá hlavně u psychosomaticky podmíněných nemocí, tedy tam, kde se za vznikem nemoci skrývá nějaký psychický problém.

Cena: Úvodní celkové vyšetření stojí asi 1000 Kč a trvá přibližně hodinu. Za jednotlivé procedury se platí v řádech několika set korun do zhruba 2000 Kč, ale náklady se velmi liší.

Procedury je třeba opakovat, správně by bylo vhodné chodit na ošetření pravidelně s delším časovým odstupem.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi