Domů     Anti-vax aneb Válka kolem očkování
Anti-vax aneb Válka kolem očkování
17.7.2020

Všichni chceme pro své děti to nejlepší. Jen se názory na to, co je tím nejlepším, někdy zásadně liší. A protože jde o děti, vstupují do hry i velké emoce. Tím se ze záležitosti kdysi tak běžné, jakou bylo očkování, stal problém, kvůli němuž se válčí a soudí.

Ale protože chceme pro děti všichni to nejlepší, pojďme se pokusit podívat na argumenty zastánců i odpůrců očkování, odborníků i laiků co možná nestranně a bez předhazování, že „ti druzí“ mlží a překrucují.

V tomto článku proto najdete srovnaná některá obecně dostupná fakta, závěr si z nich už každý musí udělat sám. A začneme od příčiny – nemoci.

Proč se očkuje?

Protože očkování dává náskok v souboji s nemocí, v tom je princip jeho účinku. Funguje to takto: Jakmile se do těla dostanou antigeny, což jsou původci nemocí, tělo při prvním kontaktu s nimi vytváří nejen protilátky, ale také tzv. paměťové buňky.

Ty pak dokážou identifikovat stejný mikrob, pokud se tělo s infekcí později setká. Díky této identifikaci začne imunita okamžitě vyrábět protilátky k likvidaci škůdce.

Okamžitě je podstatné, protože jinak k tomu potřebuje dny a třeba i dva týdny a nám utíká čas. To je v případě smrtelných nemocí jako tetanus dost důležité. Nemoc pak nemusí vůbec vypuknout, naše obranyschopnost ji díky paměťovým buňkám zarazí v zárodku.

Není to bez rizika

Že očkování brání šíření infekcí, mezi nimi nemocí smrtelných a děti hendikepujících na celý život, asi nepopírá nikdo. Dohady se vedou kolem přídatných látek a nežádoucích reakcí. Co na to odborníci?

Ti říkají, že po zhruba 50 letech plošného očkování jsou dnešní vakcíny nesrovnatelně šetrnější než srovnatelné očkování, které dostávali jako děti jejich rodiče nebo prarodiče.

Diskutovaná hexavakcína podle odborníků zaměstnává imunitní systém miminka v prvním roce života ne více než na jednu desetinu procenta.

Nežádoucí reakce

Podle odpůrců očkování jsou nežádoucí účinky dokladem škodlivosti vakcín.

To není přesné, nežádoucí reakce se mohou objevit a také objevují po podání jakéhokoli léčiva, od běžných přípravků na snížení teploty až po narkotika pro celkovou anestézii, vakcíny v tom nejsou výjimkou.

Nulové nežádoucí reakce jsou u léčivých látek chimérou, neboť vždy do hry vstupuje ještě imunitní systém. Pokud je dispozičně zatížený, může rozběhnout nechtěné procesy.

Je to vzácné, ale nastat to může u všech schválených léčivých látek, dokonce i u bylinných přípravků.

Kdy pozor

Co se ale dá předem vytipovat, jsou děti s vyššími předpoklady k takové reakci po očkování. Týká se to především – i když ne stoprocentně – dětí nedonošených, opožděných v tělesném vývoji a oslabených.

Oslabení přitom může být jak dlouhodobým následkem obtížnějšího vývoje po předčasném porodu, tak i momentální indispozice jinak zdravého miminka. A tady je nesmírně důležité, aby si maminka dítěte před blížícím se očkováním bedlivě všímala.

Známky nachlazení se mohou projevit jen větší plačtivostí nebo špatnou náladou. Takže je nutné dávat pozor, zda v rodině není nechlazení nebo jiná přenosná nemoc, a s pediatrem se domluvit, zda raději očkování neodložit.

Od začervenání až k obrně

Podle odborníků postihují nepříjemné reakce na očkování jen nanejvýš několik dětí ze sta. Může to být jen mírné začervenání a otok v místě vpichu nebo celkové reakce se zvýšenou teplotou, malátností, bolestmi či podrážděností, které rychle pominou.

Závažné reakce jsou velmi vzácné, ale pak je nutné rychle volat lékaře. Varujícím signálem je teplota přes 39 °C, velký otok v místě vpichu, křeče, neutišitelný pláč.

Doporučujeme: Pokud u vašeho potomka dojde k jakékoli nežádoucí reakci po očkování, můžete ji hlásit nejen lékaři, ale také Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který se jí musí zabývat.

Na webu SUKL.cz najdete hned na úvodní stránce nabídku Hlášení pro SUKL, kde se pak „proklikáte“ k elektronickému formuláři. Hlášení musí podat i dětský lékař, ale souběžně to můžete udělat i vy.

Přídatné látky

Právě o těch se bouřlivě diskutuje, jde o látky obsahující rtuť a hliník, jedovaté a škodlivé pro nervový systém. Proč je vlastně používají?

Rtuť sloužila jako stabilizátor ve formě látky zvané thiomersal ve vakcínách už od 30. let minulého století a už nějakou dobu je na ústupu, z běžných vakcín má být nyní pouze v očkovací látce proti japonské encefalitidě.

Hliník se používá ve formě solí a má za úkol zvýšit „všímavost“ imunitního systému vůči očkovací látce. Tyto soli tělo poměrně rychle vyloučí močí, během 24 hodin odejde asi polovina, zbytek pak v následujících asi 3 týdnech.

Malé stopy, které v těle zůstanou, se usazují ve tkáních, hlavně kostech a svalech, kam se ukládá i hliník, který se do těla dostává s jídlem. Průniku hliníkových solí do mozku má bránit jejich špatná rozpustnost.

Jinak by způsobil otravu centrálního nervového systému. Nepatrné množství a nerozpustnost ve vodě tomu má ve vakcínách bránit.

Svoboda volby

Přístup k očkování není po světě, dokonce ani v Evropě jednotný. Zatímco v sousedním Německu a Rakousku není žádné očkování ze zákona povinné, jen doporučené, ve Velké Británii mají podobné schéma povinných očkování, jaké platí u nás.

Povinná jsou některá očkování též ve Francii. Zajímavé je, že Německo sice dává rodičům svobodu volby, přesto je tam kolem 90 % dětí proočkovaných doporučenými vakcínami.

Možná je to také tím, že tam rodiče dostávají konkrétní a přesné informace, jaké riziko která infekční nemoc představuje.

Jak je tomu u nás: Do povinného očkovacího kalendáře nejmenších dětí patří hexavakcína, která chrání děti proti záškrtu, černému kašli, invazivním infekcím způsobeným Haemophillus influenzae b (bakterie, která způsobuje např. meningitidu, zánět příklopky hrtanové či zápal plic), dětské obrně, žloutence typu B a tetanu.

Proti žloutence typu B se očkuje, neboť u dětí v raném věku značně zvyšuje nebezpečí pozdější rakoviny jater, navíc se až v 90 % případů stávají chronickými přenašeči nemoci.

Druhou povinnou očkovací látkou je MMR vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Odpor vůči MMR

Právě tato vakcína byla podezřívána z vlivu na vyvolání autismu u malých dětí, což vedlo k poklesu proočkovanosti v zemích, kde není povinná.

Následek se dostavil, mezi roky 2009 a 2011 vzrostl o 500 % počet případů spalniček, které mají z trojice těchto infekcí pro děti nejvážnější následky, pokud dojde ke komplikacím.

Ve vyspělých zemích na spalničky umírá jedno až tři děti z tisíce, v rozvojových zemích pět až patnáct procent nemocných.

Letos v dubnu vypukla epidemie spalniček ve Vietnamu, kde je většina dětí proti této nemoci neočkovaná kvůli dřívějším problémům s vakcínami. Při epidemii onemocnělo asi 8500 dětí, 114 na komplikace zemřelo.

Fotoreportáž z epidemie si lze prohlédnout na https://hbockovanie.blogspot.sk, příspěvek z 21. dubna 2014.

Tip: Aktuální informace o výskytu infekčních nemocí u nás najdete na webu Státního zdravotního ústavu.

Tam se dá vyčíst, že letos prudce vzrostl počet případů planých neštovic, oproti předešlým letům přibylo spalniček, ale nikterak dramaticky, a také dávivého kašle.

Spalničky a autismus

1. S názorem, že očkování může vést k rozvoji autismu, přišel v roce 1998 Angličan Andrew Wakefield.

Jeho studie o vlivu očkování vakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím na autismus u 12 dětí byla později vyvrácena s tím, že šlo o práci nečestnou a prezentovanou se záměrem manipulovat s veřejným míněním.

Současně mu byl za neetické jednání a zneužití znalostí odebrán lékařský diplom. Samotný názor se ovšem mezitím mezi rodiči malých dětí uchytil a je jedním ze základů odmítání očkování.

2. Nejrozsáhlejší protinázor byl zveřejněn letos v dubnu, šlo o výsledek studie provedené univerzitou v Sydney, ale zahrnující též děti evropské a asijské.

Sledováním jednoho a čtvrt milionu dětí dospěli k závěru, že není žádná souvislost mezi očkováním vakcínou MMR a autismem a že na rozvoj autismu nemá vliv ani obsah rtuti ve vakcínách. Studie zahrnula i očkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli.

3. U autismu panuje názor, že jde o onemocnění na genetickém podkladu, které může vyvolat velká zátěž. A tou může být očkování stejně jako onemocnění s vysokými horečkami. Při rodové zátěži se proto poraďte s odborníky na očkování.

Kdy tělo očkování nezvládne

Kvůli těžkým zdravotním poruchám jsou některé děti z očkování vyňaty zcela nebo částečně. Posouzení provádí specializované pracoviště, kam vás doporučí dětský lékař.

Týká se to dětí s poruchami imunity, neurologickými onemocněními, některých alergiků a dětí se závažnou celkovou reakcí po předchozím očkování.

A ještě dodatek

Při hledání informací pro a proti očkování narazíte i na častý argument, že za výrobou a prodejem vakcín je především finanční zájem farmaceutických firem. To je nepochybně pravda.

Medicína je komerční, a to nejen ta klasická, ale i alternativní, v tom mezi oběma přístupy ke zdraví není rozdíl, jen si pořizujete klasické nebo alternativní přípravky, v případě alternativních praktiků též návštěvy.

Tím spíše je třeba zvažovat střízlivě, jak rozumným způsobem pečovat o zdraví své i svých dětí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Další článek
Související články
23.10.2024
Bolest lze mírnit i jinak než chemicky. Alternativ je řada, i když jejich síla a spolehlivost kolísá. Za pokus ale stojí. Teplo a chlad To je nejjednodušší, přitom účinný způsob, který působí na příčinu bolesti fyzikálně. * Studené obklady a koupele zmírňují bolest způsobenou záněty. Při zánětu se totiž intenzivně zvyšuje prokrvení postižené partie, což vede k otokům a horkosti. Chlad často po
21.10.2024
Záplava negativních informací v nás vytváří obraz světa, který je zraňující a šílený. Jak si v duši vytvořit opět schopnost věřit, že budoucnost ještě někdy přinese něco dobrého? Teroristické útoky, válka, hurikány - každý den prožíváme děsivé události světa, o nichž bychom ještě před lety neměli tušení. Ze srdceryvných lidských příběhů nás bodá u srdce a je nám smutno z toho, že chceme pomoci, a
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
historyplus.cz
Neřestná Baia: Ztratilo se římské Las Vegas pod vodou?
„Dívky sem přicházejí jako panny a odcházejí jako prostitutky!“ neberou si servítky antičtí mravokárci. Město Baia, kde si římská smetánka vyhazuje z kopýtka, považují za doupě neřesti. A když tento symbol nemravnosti později pohltí moře, spousta lidí si to vykládá jako boží trest za všechny hříchy, které v něm byly kdy spáchány.   Saint Tropez či
Elegantní exkluzivní župany
rezidenceonline.cz
Elegantní exkluzivní župany
Vyrobené z prvotřídních materiálů, jako jsou hebká bavlna nebo měkké froté, představují symbol pohodlí a elegance. Stylové modely, jež jsou vrcholem sofistikovanosti, nabízejí dokonalý zážitek relaxace nejen po koupeli. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem  
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
epochanacestach.cz
Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací: Nový a ještě lepší!
Více pohádkových příběhů i atrakcí, více zábavy, již od 18. října v Praze, Letňanech. Světelný zábavní park Winter Wonderland se vrací do pražských Letňan. Přináší více než 200 nových světelných instalací inspirovaných pohádkovými a fantasy příběhy, přidá také další, ještě větší zábavné a adrenalinové atrakce. Všechny venkovní atrakce a světelné instalace jsou v ceně základní vstupenky.
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
epochaplus.cz
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
enigmaplus.cz
Šifra mistra malíře: Zobrazuje malba hrob Ježíše Krista?
Jeden z obrazů francouzského malíře Nicolase Poussina (1594-1664) je více než pouhým působivým umělecký dílem. Kolem této malby se vyrojily teorie, které poukazují na záhadné poselství tohoto obrazu.
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
skutecnepribehy.cz
Srazila jsem sousedce hřebínek svými květy
Do domu se nám nastěhovala paní Dokonalá. Byli jsme z ní všichni tak znechucení, že se muselo něco stát. Nikdy jsem neměla problém se sousedy, v tom činžovním domě bydlím od svého dětství, byt jsem podědila po rodičích, a lidé, co tu s námi žili, byli vždycky skvělí. Jako sousedé jsme drželi pospolu, občas jsme se scházeli na dvorku
Pečený pikantní květák
tisicereceptu.cz
Pečený pikantní květák
Podávejte se zeleninovými hranolky a jogurtovým dipem, případně se zakysanou smetanou smíchanou s nivou nebo jiným modrým sýrem. Suroviny 1 květák 120 g hladké mouky 100 ml vody sůl Na omá
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
iluxus.cz
Victorinox zachytil v nožíku kouzlo zimy
Victorinox hrdě představuje šestou limitovanou edici kapesního nože z kolekce Winter Magic. Spartan Winter Magic Limited Edition 2024, inspirovaný okouzlující švýcarskou zimou, je nejnovějším přírůstk
Velká léčivá síla
nejsemsama.cz
Velká léčivá síla
Sezamová semínka patří mezi zdravé potraviny, které nám dokážou pomoci s mnoha neduhy. Jejich kladný vliv na lidské tělo je nepopiratelný. O sezamu se říká, že žádná skála před ním nezůstane celá. Dvoumilimetrové semínko je prý nejstarší koření na světě a ukrývá se v něm velká léčivá síla. Obsahuje důležité minerální látky a kvalitní bílkoviny, takže je jasné, že jsou
Slováčková od základu mění život!
nasehvezdy.cz
Slováčková od základu mění život!
S rakovinou bojuje jako lvice. Anna Slováčková (29) přehodnotila priority a rozhodla se zásadně změnit život. Roli v tom hraje i její partner Matěj Růžička. Rakovina se jí vrátila po třech letech.
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
epochalnisvet.cz
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné. Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
21stoleti.cz
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních