Domů     Anti-vax aneb Válka kolem očkování
Anti-vax aneb Válka kolem očkování
17.7.2020

Všichni chceme pro své děti to nejlepší. Jen se názory na to, co je tím nejlepším, někdy zásadně liší. A protože jde o děti, vstupují do hry i velké emoce. Tím se ze záležitosti kdysi tak běžné, jakou bylo očkování, stal problém, kvůli němuž se válčí a soudí.

Ale protože chceme pro děti všichni to nejlepší, pojďme se pokusit podívat na argumenty zastánců i odpůrců očkování, odborníků i laiků co možná nestranně a bez předhazování, že „ti druzí“ mlží a překrucují.

V tomto článku proto najdete srovnaná některá obecně dostupná fakta, závěr si z nich už každý musí udělat sám. A začneme od příčiny – nemoci.

Proč se očkuje?

Protože očkování dává náskok v souboji s nemocí, v tom je princip jeho účinku. Funguje to takto: Jakmile se do těla dostanou antigeny, což jsou původci nemocí, tělo při prvním kontaktu s nimi vytváří nejen protilátky, ale také tzv. paměťové buňky.

Ty pak dokážou identifikovat stejný mikrob, pokud se tělo s infekcí později setká. Díky této identifikaci začne imunita okamžitě vyrábět protilátky k likvidaci škůdce.

Okamžitě je podstatné, protože jinak k tomu potřebuje dny a třeba i dva týdny a nám utíká čas. To je v případě smrtelných nemocí jako tetanus dost důležité. Nemoc pak nemusí vůbec vypuknout, naše obranyschopnost ji díky paměťovým buňkám zarazí v zárodku.

Není to bez rizika

Že očkování brání šíření infekcí, mezi nimi nemocí smrtelných a děti hendikepujících na celý život, asi nepopírá nikdo. Dohady se vedou kolem přídatných látek a nežádoucích reakcí. Co na to odborníci?

Ti říkají, že po zhruba 50 letech plošného očkování jsou dnešní vakcíny nesrovnatelně šetrnější než srovnatelné očkování, které dostávali jako děti jejich rodiče nebo prarodiče.

Diskutovaná hexavakcína podle odborníků zaměstnává imunitní systém miminka v prvním roce života ne více než na jednu desetinu procenta.

Nežádoucí reakce

Podle odpůrců očkování jsou nežádoucí účinky dokladem škodlivosti vakcín.

To není přesné, nežádoucí reakce se mohou objevit a také objevují po podání jakéhokoli léčiva, od běžných přípravků na snížení teploty až po narkotika pro celkovou anestézii, vakcíny v tom nejsou výjimkou.

Nulové nežádoucí reakce jsou u léčivých látek chimérou, neboť vždy do hry vstupuje ještě imunitní systém. Pokud je dispozičně zatížený, může rozběhnout nechtěné procesy.

Je to vzácné, ale nastat to může u všech schválených léčivých látek, dokonce i u bylinných přípravků.

Kdy pozor

Co se ale dá předem vytipovat, jsou děti s vyššími předpoklady k takové reakci po očkování. Týká se to především – i když ne stoprocentně – dětí nedonošených, opožděných v tělesném vývoji a oslabených.

Oslabení přitom může být jak dlouhodobým následkem obtížnějšího vývoje po předčasném porodu, tak i momentální indispozice jinak zdravého miminka. A tady je nesmírně důležité, aby si maminka dítěte před blížícím se očkováním bedlivě všímala.

Známky nachlazení se mohou projevit jen větší plačtivostí nebo špatnou náladou. Takže je nutné dávat pozor, zda v rodině není nechlazení nebo jiná přenosná nemoc, a s pediatrem se domluvit, zda raději očkování neodložit.

Od začervenání až k obrně

Podle odborníků postihují nepříjemné reakce na očkování jen nanejvýš několik dětí ze sta. Může to být jen mírné začervenání a otok v místě vpichu nebo celkové reakce se zvýšenou teplotou, malátností, bolestmi či podrážděností, které rychle pominou.

Závažné reakce jsou velmi vzácné, ale pak je nutné rychle volat lékaře. Varujícím signálem je teplota přes 39 °C, velký otok v místě vpichu, křeče, neutišitelný pláč.

Doporučujeme: Pokud u vašeho potomka dojde k jakékoli nežádoucí reakci po očkování, můžete ji hlásit nejen lékaři, ale také Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který se jí musí zabývat.

Na webu SUKL.cz najdete hned na úvodní stránce nabídku Hlášení pro SUKL, kde se pak „proklikáte“ k elektronickému formuláři. Hlášení musí podat i dětský lékař, ale souběžně to můžete udělat i vy.

Přídatné látky

Právě o těch se bouřlivě diskutuje, jde o látky obsahující rtuť a hliník, jedovaté a škodlivé pro nervový systém. Proč je vlastně používají?

Rtuť sloužila jako stabilizátor ve formě látky zvané thiomersal ve vakcínách už od 30. let minulého století a už nějakou dobu je na ústupu, z běžných vakcín má být nyní pouze v očkovací látce proti japonské encefalitidě.

Hliník se používá ve formě solí a má za úkol zvýšit „všímavost“ imunitního systému vůči očkovací látce. Tyto soli tělo poměrně rychle vyloučí močí, během 24 hodin odejde asi polovina, zbytek pak v následujících asi 3 týdnech.

Malé stopy, které v těle zůstanou, se usazují ve tkáních, hlavně kostech a svalech, kam se ukládá i hliník, který se do těla dostává s jídlem. Průniku hliníkových solí do mozku má bránit jejich špatná rozpustnost.

Jinak by způsobil otravu centrálního nervového systému. Nepatrné množství a nerozpustnost ve vodě tomu má ve vakcínách bránit.

Svoboda volby

Přístup k očkování není po světě, dokonce ani v Evropě jednotný. Zatímco v sousedním Německu a Rakousku není žádné očkování ze zákona povinné, jen doporučené, ve Velké Británii mají podobné schéma povinných očkování, jaké platí u nás.

Povinná jsou některá očkování též ve Francii. Zajímavé je, že Německo sice dává rodičům svobodu volby, přesto je tam kolem 90 % dětí proočkovaných doporučenými vakcínami.

Možná je to také tím, že tam rodiče dostávají konkrétní a přesné informace, jaké riziko která infekční nemoc představuje.

Jak je tomu u nás: Do povinného očkovacího kalendáře nejmenších dětí patří hexavakcína, která chrání děti proti záškrtu, černému kašli, invazivním infekcím způsobeným Haemophillus influenzae b (bakterie, která způsobuje např. meningitidu, zánět příklopky hrtanové či zápal plic), dětské obrně, žloutence typu B a tetanu.

Proti žloutence typu B se očkuje, neboť u dětí v raném věku značně zvyšuje nebezpečí pozdější rakoviny jater, navíc se až v 90 % případů stávají chronickými přenašeči nemoci.

Druhou povinnou očkovací látkou je MMR vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Odpor vůči MMR

Právě tato vakcína byla podezřívána z vlivu na vyvolání autismu u malých dětí, což vedlo k poklesu proočkovanosti v zemích, kde není povinná.

Následek se dostavil, mezi roky 2009 a 2011 vzrostl o 500 % počet případů spalniček, které mají z trojice těchto infekcí pro děti nejvážnější následky, pokud dojde ke komplikacím.

Ve vyspělých zemích na spalničky umírá jedno až tři děti z tisíce, v rozvojových zemích pět až patnáct procent nemocných.

Letos v dubnu vypukla epidemie spalniček ve Vietnamu, kde je většina dětí proti této nemoci neočkovaná kvůli dřívějším problémům s vakcínami. Při epidemii onemocnělo asi 8500 dětí, 114 na komplikace zemřelo.

Fotoreportáž z epidemie si lze prohlédnout na https://hbockovanie.blogspot.sk, příspěvek z 21. dubna 2014.

Tip: Aktuální informace o výskytu infekčních nemocí u nás najdete na webu Státního zdravotního ústavu.

Tam se dá vyčíst, že letos prudce vzrostl počet případů planých neštovic, oproti předešlým letům přibylo spalniček, ale nikterak dramaticky, a také dávivého kašle.

Spalničky a autismus

1. S názorem, že očkování může vést k rozvoji autismu, přišel v roce 1998 Angličan Andrew Wakefield.

Jeho studie o vlivu očkování vakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím na autismus u 12 dětí byla později vyvrácena s tím, že šlo o práci nečestnou a prezentovanou se záměrem manipulovat s veřejným míněním.

Současně mu byl za neetické jednání a zneužití znalostí odebrán lékařský diplom. Samotný názor se ovšem mezitím mezi rodiči malých dětí uchytil a je jedním ze základů odmítání očkování.

2. Nejrozsáhlejší protinázor byl zveřejněn letos v dubnu, šlo o výsledek studie provedené univerzitou v Sydney, ale zahrnující též děti evropské a asijské.

Sledováním jednoho a čtvrt milionu dětí dospěli k závěru, že není žádná souvislost mezi očkováním vakcínou MMR a autismem a že na rozvoj autismu nemá vliv ani obsah rtuti ve vakcínách. Studie zahrnula i očkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli.

3. U autismu panuje názor, že jde o onemocnění na genetickém podkladu, které může vyvolat velká zátěž. A tou může být očkování stejně jako onemocnění s vysokými horečkami. Při rodové zátěži se proto poraďte s odborníky na očkování.

Kdy tělo očkování nezvládne

Kvůli těžkým zdravotním poruchám jsou některé děti z očkování vyňaty zcela nebo částečně. Posouzení provádí specializované pracoviště, kam vás doporučí dětský lékař.

Týká se to dětí s poruchami imunity, neurologickými onemocněními, některých alergiků a dětí se závažnou celkovou reakcí po předchozím očkování.

A ještě dodatek

Při hledání informací pro a proti očkování narazíte i na častý argument, že za výrobou a prodejem vakcín je především finanční zájem farmaceutických firem. To je nepochybně pravda.

Medicína je komerční, a to nejen ta klasická, ale i alternativní, v tom mezi oběma přístupy ke zdraví není rozdíl, jen si pořizujete klasické nebo alternativní přípravky, v případě alternativních praktiků též návštěvy.

Tím spíše je třeba zvažovat střízlivě, jak rozumným způsobem pečovat o zdraví své i svých dětí.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Další článek
Související články
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
2.12.2024
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky... A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že nemáte na procházku čas, ale když ho najdete, zjistíte, jak vám udělala dobře. Ať už je venku sníh
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Varhánky: Překvapivě potřebná vlastnost
epochaplus.cz
Varhánky: Překvapivě potřebná vlastnost
I další podivuhodnou vlastnost našich těl zná dozajista každý. Varhánky – tedy podivně zkrabatěné konečky prstů – se totiž dělají více či méně každému, kdo stráví nějaký čas ve vodě. Co za tím je? Po dlouhou dobu lidé věřili, že varhánky jsou ve skutečnosti projevem průniku vody do svrchní vrstvy kůže – že jde zjednodušeně
Zlato jako symbol opulence
rezidenceonline.cz
Zlato jako symbol opulence
Jsou ztělesněním luxusu, elegance a hřejivosti. Správně zvolené akcenty s odlesky zlaté barvy jsou schopny během okamžiku povýšit vzhled místnosti a dodat jí nádech sofistikované elegance. Doplňky v podobě kování, rámů obrazů, svítidel, dekorací nebo textilií mají schopnost vytvořit estetiku bohatství a přepychu, aniž by působily přehnaně. Vhodně zvolené detaily navíc mohou přidat obytnému prostoru
Nejlepší zima je v Peci
epochanacestach.cz
Nejlepší zima je v Peci
Horské městečko Pec pod Sněžkou, které je součástí SkiResortu Černá hora – Pec, je ideálním výchozím bodem jak pro začínající, tak i zkušenější lyžaře. Místní subjekty v čele se SkiResortem totiž pravidelně investují do infrastruktury a snaží se spolupracovat mezi sebou tak, aby byli hosté Pece pod Sněžkou spokojení a rádi se sem vraceli. Důkazem
Zapomenutá armáda porazila Japonce i malárii
historyplus.cz
Zapomenutá armáda porazila Japonce i malárii
Malárie je ještě zákeřnější než Japonci! William Slim, nový velitel britské 14. armády, ji však dokáže zkrotit. Porazí ji díky léku Atabrin a tuhé disciplíně, kterou naordinuje svým mužům. „Dobří lékaři jsou bez disciplíny k ničemu. Víc jak polovinu boje proti chorobám nemohou vybojovat doktoři, ale vojenští velitelé. Právě oni dohlížejí na to, jestli vojáci
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
epochalnisvet.cz
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
Městské muzeum v toskánském Lucignanu ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně. Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný umělec je plně zaujatý prací na bezmála tři metry vysokém relikviáři. Ten má podobu stromu se šesti větvemi
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
iluxus.cz
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
Nedávno zrekonstruovaná a rozšířená restaurace Končina v oblíbeném horském středisku Harrachov v Krkonoších a restaurace Rendlík, nacházející se uprostřed lesů vedle kouzelné zříceniny hradu Hasištejn
Raketa Falcon-9 vynesla na oběžnou dráhu největší českou družici
21stoleti.cz
Raketa Falcon-9 vynesla na oběžnou dráhu největší českou družici
Saturnin není jen jméno poněkud extravagantního sluhy ze stejnojmenné knihy Zděňka Jirotky. Stejné jméno, konkrétně SATurnin-1, nese i dosud největší česká družice, která se kdy dostala na zemskou orb
Skutečně je třetí rozvod Švandové na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Skutečně je třetí rozvod Švandové na spadnutí?
Nestárnoucí herečka Jana Švandová (77) opakovaně prohlásila, že si svého třetího manžela Pavla Satorie (74) už nechá. Život s ním je pro ni jako splněný sen, protože ji úspěšný podnikatel rozmazluje
Jak přitáhnout hojnost a peníze
nejsemsama.cz
Jak přitáhnout hojnost a peníze
Peníze nejsou jen kousky papíru nebo čísla na účtu, ale také energie. A tu můžete správně nasměrovat tak, aby proudila k vám. Pokud máte pocit, že peníze přicházejí příliš pomalu a odcházejí příliš rychle, mohou vám pomoci tyto rituály. Jaké myšlenky se vám honí hlavou, když se řekne slovo „peníze“? Napadá vás: „Nikdy jich nemám dost.“ „Peníze jsou
Kynuté buchty jako od babičky
tisicereceptu.cz
Kynuté buchty jako od babičky
Nadýchané a voňavé buchty jsou jedním ze symbolů české kuchyně. Upečte si je spolu s námi k nedělní kávě. Ingredience Na těsto 500 g hladké mouky 75 g cukru krupice 250 g mléka 4 žloutky
Posedlá rodina: Chlapec chodí po stropě a jeho sestra se vznáší nad postelí!
enigmaplus.cz
Posedlá rodina: Chlapec chodí po stropě a jeho sestra se vznáší nad postelí!
Když se Američanka Latoya Ammons v roce 2011 přestěhuje se svou rodinou do starého domku v Indianě, začnou se dít podivné věci. Údajně na ně útočí démoni, kterých je v domku víc jak 200! Zpočátku Ammo
Přiletěl mi tehdy na pomoc černý anděl?
skutecnepribehy.cz
Přiletěl mi tehdy na pomoc černý anděl?
Myslela jsem si, že přišla moje poslední hodinka. V tom momentě jsem prosila, ať mi kdokoli pomůže. Najednou jsem uviděla siluetu ženy s černými křídly. Do svých třinácti let jsem byla dívka nepolíbená a bytost naprosto čistá, bez vědomostí, co by po mně, jako ženě, mohl muž požadovat. Byla jsem poloviční sirotek, otec mi zemřel, když mi bylo