Domů     Peršan: Skvělá investice
Peršan: Skvělá investice
17.7.2020

Klasický perský koberec v domácnosti tak často nevídáme. Pokud si jej však chceme pořídit, vyplatí se koupit kvalitní kousek, který s časem získá na ceně.

Pravý perský koberec je skvostem interiéru a zároveň i jedinečný originál. Dědí se z generace na generaci a to, že jeho cena časem poroste, ocení především naši potomci. Nás ale potěší svou krásou a originálním řemeslným zpracováním už teď.

Cena ručně tkaného koberce je samozřejmě vyšší ve srovnání s běžným kobercem, ale nemusíme hned kupovat velké tkaniny. Menší koberce jsou také originálním šperkem a ještě za cenu, která je dostupná.

Při správném zacházení vydrží perský koberec klidně i půlstoletí bez změny vzhledu.

Jak „peršany“ kupovat

Pokud se rozhodneme pro koupi perského koberce, měli bychom navštívit jen prověřené kamenné obchody s dobrou referencí. Na webových stránkách snadno zjistíme, jak dlouho je firma na trhu, jakou má nabídku, jaké záruky, a co navíc svým zákazníkům nabízí.

Dobrou vizitkou je kompletní servis (např. odborné vyčištění koberce), ale i možnost vyzkoušet si na vzorku koberce jeho vlastnosti ještě před zakoupením. Perský koberec totiž může dělat jiný dojem v obchodě než v našem bytě v kombinaci s naším nábytkem.

Důležitá je i intenzita světla v interiéru a velikost místnosti. Proto si můžeme nakonec vybrat jinak.

Klasika, nebo moderna?

Máme byt plný starožitností, nebo moderního nábytku? Od toho by se totiž měl odvíjet náš výběr. Ale to neplatí vždy. Tradiční vzory vyniknou i v moderním interiéru a totéž platí i naopak. Dále hraje roli, kam koberec položíme.

Je rozdíl, zda do obýváku, kde se po něm bude víc šlapat, než třeba do ložnice či pracovny. Podle umístění se vybírá i velikost koberce. Rozměr 240×170 cm se hodí pod sedačku, větší 250×350 cm zase pod jídelní stůl.

Cena koberců s moderními vzory je podobná jako u klasických vzorů – menší moderna stojí už od 7000 Kč, zatímco klasika od 8000 Kč. Ceny perských koberců však hlavně závisí na kvalitě použitých materiálů a na náročnosti tkaní. Mohou dosáhnout i několika set tisíců korun.

Údržba perských koberců

Z koberce pravidelně vysáváme prach a nečistoty klasickou hubicí po směru vlasu. Tkaninu s vyšším či delším vlasem vysáváme na střední sací výkon, ne na maximum. Rozhodně nejsou vhodné rotační kartáče, protože se vlněné vlákno může snadno poškodit.

Odborníci doporučují nechat koberec podle zátěže jednou za 2–5 let odbornou firmou kompletně vyčistit. Čistí se ručně a čištění trvá přibližně dva týdny. Pere se totiž 10–13krát za sebou mýdlovou vodou. Po každém čištění se vysuší a pak se jede nanovo.

Jak na drobné karamboly

Jestliže peršan polijeme tekutinou, odstraníme ji savými ubrousky nebo čistým bavlněným hadříkem. Vlákno vlněného koberce je mastné, odpuzuje vodu, a tak vlas nečistotu nevsákne.

Skvrnu odstraňujeme od jejího kraje do středu, abychom zabránili jejímu rozšíření. Nikdy na vlákno netlačíme, povrch koberce násilně netřeme.

Jestliže jde o jídlo (s obsahem bílkovin či cukrů), doporučujeme je odstranit vlažnou mýdlovou vodou nebo speciálním přípravkem na praní vlny. Červené víno odsajeme a na místo nasypeme sůl. Popálenou skvrnu od jiskry či popela z cigarety stačí vykartáčovat.

Tip Paní domu: Na čištění perského koberce nikdy nepoužíváme přípravky na syntetické tkaniny ani přípravky s bělidlem. Nikdy je nedáváme do běžné čistírny, protože chemikálie odstraní mastný film z tkaniny a koberec je trvale znehodnocen.

Co možná nevíte…

Ručně vázané perské koberce se k nám dovážejí většinou z Íránu, Afghánistánu, Pákistánu, Turecka, Číny a Indie.

Vyrábějí se z čistě přírodních materiálů, nejčastěji se používá ovčí vlna, ty nejkvalitnější se vážou z hedvábí, osnova je z bavlny.

Při výrobě se používají přírodní barviva – granátové jablko na červenou, dubová kůra na béžovou, slupky z cibule na hnědou barvu.

Orientální tkadlec vyrábí koberec několik měsíců, někdy i několik let.

Každý ručně vázaný peršan je originál.

Výhodou perských koberců je jejich dlouhá životnost.

Peršan má ležet na suché rovné podložce.

Až do 18. století se používaly převážně jako ozdoba stěn a stolů.

Peršany přivezli křižáci

Perské koberce se začaly do Evropy dovážet z Orientu v raném středověku jako symbol bohatství a luxusu. První dovezli křižáci z turecké Anatólie.

Nenechte se napálit!

Víte, jak laicky rozeznat ruční tkaní od strojového? Poznáte to na rubové straně – pravý, ručně vázaný koberec má třásně vždy jako součástí celé osnovy (strojový je má navázané) a uzlíky mají různou velikost.

Text: Marie Šrámová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
13.1.2025
Možná namítnete, že od toho, abychom doma dýchali čistý vzduch, máme moderní techniku. Současné čističky vzduchu jsou přece výkonné a mnohdy pracují neslyšně. Ale není lepší se znečištěnému prostředí raději vyhnout? Ovzduší totiž obsahuje různé znečišťující látky – od pevných částeček po aerosoly, plyny či páry. A když je vdechneme, náš organismus na ně reaguje různě. Větší částice (nad 5 µm) se
8.1.2025
Od závěsů samozřejmě nelze čekat zázraky, zvlášť pokud netěsní okna. Jsou spíš jedním z dílků z komplexního řešení, jak doma udržet teplo. Ale pokud jsou správně vybrané, pak skutečně pomohou ušetřit za vytápění a cítit se doma komfortněji. Zimní závěsy ze silných materiálů samy o sobě psychologicky vytvoří pocit hřejivosti. Aby co nejlépe bránily pronikání chladů do místnosti, měly by být tak d
3.1.2025
Moc suchý nebo naopak moc vlhký. To jsou obvyklé problémy se vzduchem v bytě během topné sezony. Vlhký vyvětráte, ale co s tím suchým? Suchý vzduch dráždí ke kašli a škodí imunitě, sušší sliznice dýchacích cest hůře zachycují viry, bakterie a nečistoty. Aby naše dýchací cesty a přirozená imunita optimálně fungovaly, vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 až 60 procenty. Jenže v topném obdob
14.11.2024
Pracovat doma už není výjimka, a proto i domácí pracovny začaly být pevnou součástí našich domovů. Na jejich vybavení si ale dejte záležet, aby vám práce šla pěkně od ruky… Home office nám sice dává svobodu, na straně druhé nás nutí k tomu, abychom si k tomu doma uzpůsobili prostor. Někdo má to štěstí, že si může zařídit podle sebe celou místnost, jiný musí improvizovat. To bývá těžké zvláště v p
11.11.2024
Nemáte-li rádi klasické obrazy a motivy na tapetách se vám zdají poněkud jednotvárné, možná by vám udělaly radost samolepky na zeď. Lehce si jimi oživíte interiér pokoje, a když se vám omrzí, sloupnete je za pár minut. Zvířata jsou stálicí Sice už nejsou takovým hitem jako před několika lety, ale to neznamená, že by samolepky upadly v zapomnění. Naopak. Nabídka je bohatá a vychází zákazníkům vs
reklama
Šikovné tipy
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Domácí apotéka na svátky
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
historyplus.cz
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
Údery kladiv do sekáčků zvoní do dáli. Nevzhledný kus žuly dostává pod rukama kameníků pevný tvar. „Ona si to zaslouží,“ prohodí jeden z upracovaných mužů, když si rukou utře zpocené čelo. Kamenná pocta pro mrtvou v podobě sloupu s výklenkem bude brzy hotova.   „Kam se zase zatoulal?“ ptá se sama sebe nešťastná žena a
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
nejsemsama.cz
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
Co takhle si letos zpříjemnit zimu dovolenou na některém z krásných Kanárských ostrovů? Mají tam nejen úžasné pláže, ale i spoustu nádherných přírodních památek. Co může být lepšího než uniknout českému mrazivému počasí a alespoň část zimy strávit v teple u moře. Kanárské ostrovy jsou v tomto období jednou z nejoblíbenějších destinací. Jednotlivé ostrovy nabízí skvělé podmínky pro dovolenou, a pokud se plánujete vypravit
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
iluxus.cz
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
Společnost Victorinox oznamuje uvedení limitované edice Alox 2025, jedenáctého pokračování vysoce uznávané výroční série. Letos kolekce představuje výraznou barvu Stone Red - sytou, uklidňující červen
Interiér, který vznikal v dialogu
rezidenceonline.cz
Interiér, který vznikal v dialogu
Impulzem k prvotnímu setkání architekta a klienta bylo doporučení. Co se zpočátku jevilo jako klasická standardní práce, postupně se vyvinulo v něco daleko neočekávanějšího. Byt v pražských Vršovicích s výhledem do Nuselského údolí koupil jeho majitel v rezidenčním projektu. Obytná plocha 174 m2 měla svým obyvatelům poskytnout příjemné a klidné útočiště v rušném městském prostředí.
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
enigmaplus.cz
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
Městečko Van Meter v americkém státě Iowa bylo založeno v roce 1869. Za svůj neobvyklý název vděčí rodině přistěhovalců z Nizozemska. O několik desítek let později se tato poklidná komunita proslavila
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz
Treska v koriandrové krustě
Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý až na talíři – vůně se na vás vyvalí, o chuti nemluvě. K rybě můžete připravit omáčku z bílého jogurtu, pár kapek citronu a špetky soli. Ingredience 1
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
epochanacestach.cz
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné komory
Manžel se zamiloval do jiné
skutecnepribehy.cz
Manžel se zamiloval do jiné
Dobrák od kosti, pohodář, sympatický člověk. Tak nějak vidí mého manžela jeho kolegové, známí, naše děti a samozřejmě i já. Pak přišla sprcha! Byl to prostě odjakživa oblíbený a nekonfliktní člověk. Dával mi najevo lásku. Byla jsem přesvědčená, že málokdo má v životě takové štěstí jako já. Nemohla jsem si stěžovat na rodiče, kteří mi poskytli šťastné dětství
Rijád bude hostit World Expo 2030
epochalnisvet.cz
Rijád bude hostit World Expo 2030
Saúdská Arábie je uznávána jako přední destinace. Není proto úplným překvapením, že si Rijád zajistil šanci na pořádání světové výstavy v roce 2030. Po Dubaji v roce 2020 je tak druhým městem na Blízkém východě, jemuž se této příležitosti dostane. Město v hlasování předstihlo konkurenty Řím a Pusan ​​v Jižní Koreji. Světová výstava se
Výlety Dopity za milenkou?
nasehvezdy.cz
Výlety Dopity za milenkou?
Vypadá to, že je úplně na dně! Agáta Hanychová (39) marodila, musela brát antibiotika. A podle všeho zjistila, že ve svém manželovi nemá takovou oporu, jak doufala. Proslýchá se, že Miroslav Dopit
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
21stoleti.cz
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
epochaplus.cz
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu