Aby vás stáří nepředběhlo

Jsme staří jako…. naše cévy, naše klouby, naše srdce. Tak se to říkává, že? A bývá to pravda, stačí, aby to na jednom místě v těle začalo drhnout, a rázem se cítíme celkově omezení. Ztráta pružnosti se navíc nemusí týkat jen naší fyzické schránky, ale i psychiky.

Zabránit tělu ve stárnutí nedokážeme, ale můžeme hodně podniknout pro to, aby nepřišlo předčasně. Jak? Prevencí! Což neznamená, že si nemůžeme nic dopřát a užít, toho se nebojte. Jde spíš o to vědět, čím stárnutí nechtěně urychlujeme a těmto rizikům se vyhnout. Vyplatí se to.

Protože jakmile se naše klouby opotřebují a cévy zanesou aterosklerózou, náprava je obtížná a zdlouhavá, výsledek nejistý. Naopak předejít jim znamená udržet si svěžest, což je k nezaplacení.

Co si tedy ohlídat a jak?

Pořádek v tucích

Tuk je nejsledovanější položkou na jídelníčku, neboť má na kontě největší počet zdravotních rizik ze všech živin. Odtud je krok k zavržení tuku jako nežádoucí položky. Jenže tuky naše tělo nezbytně potřebuje, dokonce i živočišné a cholesterol. Takže první, co bychom měli pro své zdraví udělat, je zorientovat se v tucích.

Mýtus cholesterol

Osvěta vykonala své, a tak každý ví, že „zlý“ (LDL) cholesterol se v přebytku usazuje na vnitřních stěnách cév, tam ho časem překryje vápenatá krusta a problém zvaný arteroskleróza je na světě. Nebolí, dokud se neozve infarkt. Podle zavedených zdravovědných návodů bychom se živočišným tukům měli vyhýbat, omezovat vejce, máslo i tučné maso.

Ovšem poslední dobou se čím dál častěji ozývají odborné hlasy, které s touto tradovanou pravdou nesouhlasí, neboť výzkumy ukazují, že škodlivost cholesterolu z potravin může být sporná.

Protože…

  • Polovina pacientů se srdečním infarktem má hladinu cholesterolu zcela v normě.

  • Množství cholesterolu na jídelníčku nemusí mít přímý vliv na jeho hladinu v cévách, jak se předpokládalo.

  • Většina cholesterolu se do těla nedostává s jídlem, ale vzniká v organismu. To není omyl přírody nebo nemoc, cholesterol plní v těle důležité funkce, je nepostradatelný například pro tvorbu buněčných stěn nebo hormonů.

  • Ani dříve omezovaná vejce už nejsou považována za zdravotní hrozbu, neboť se neprokázalo, že by jejich konzumace měla jakýkoliv negativní dopad na naše zdraví. Spíš naopak, jsou hodnotným zdrojem bílkovin, minerálů a vitaminů.

Jak tedy s živočišnými tuky?

Rozumně. I když se nejspíš nemusíme cholesterolu tak obávat, jak se dříve věřilo, každopádně nadmíra živočišných tuků organismu nesvědčí, narušuje správné prostředí v mozku a dříve či později vede k nadváze. Ta je spolu s kouřením hlavním rizikovým faktorem pro vznik srdečně cévních onemocnění. Takže si klidně dejte vejce na slanině, ale jen občas.

Zato denně věnujte chvilku zdravému protažení těla.

Rostlinné oleje

Zatímco kolem cholesterolu vznikl mýtus nebezpečnosti, rostlinné oleje mají pověst právě opačnou – jako zdroj zdraví. Na tom je hodně pravdy, jen musíme vzít v úvahu, že rostlinné oleje mají různé složení a tím i prospěšnost pro zdraví. Jsou i takové, které se složením vyrovnají sádlu, jako kokosový nebo palmový olej.

Ty organismu už nemají čím prospět, tuků tohoto typu máme na jídelníčku tak jako tak přebytek.

To, co tělo potřebuje, jsou tuky takzvaně nenasycené, z mořských ryb, ořechů a semen.

Čím nám prospívají?

  • Naprosto nezbytné jsou pro práci mozku a nervové soustavy.

  • Pomáhají snižovat vysokou hladinu LDL cholesterolu.

Doporučujeme: Olivový olej velké zdravotní účinky nemá, neškodí, ale ani nepomáhá, působí v organismu v zásadě neutrálně. Naopak vynikající je olej dýňový. Obsahuje hodně vitaminu E, proto je v Korutanech, kde se tradičně pěstuje ve velkém, považován za elixír mládí. Vitamin E totiž podporuje tvorbou hormonů plodnost a udržuje kůži mladistvou. Používá se do salátů.

Velmi prospěšné složení má i podceňovaný olej řepkový, z pochoutkových druhů pak olej ořechový.

Pohyb a otužování

Není žádným tajemstvím, že hlavní příčinou úmrtí jsou v našich zeměpisných šířkách srdečně cévní onemocnění. Kromě potíží s cholesterolem hraje významnou roli i špatná trénovanost srdce, zvláště v kombinaci s kouřením, neboť látky obsažené v cigaretovém kouři zužují cévy.

Cvičení a otužování je nejdostupnější prevencí, tělesný pohyb vám navíc vezme chuť na cigaretu i pojídání čehosi jen tak z nudy.

Pokud budete cvičit jen rekreačně pro oddálení stárnutí těla, pak je vhodné sporty střídat:

Proti ubývání svalstva: gymnastika, cvičení v posilovně, plavání

Pro trénink srdce a oběhového systému: aerobik a jeho odnože, zumba, běh, nordic walking, jízda na kole nebo na rotopedu

Proč otužování?

Nejde jen o odolnost vůči infekcím, ale především o podporu prokrvení vnějších vrstev těla a kůže. Pod studenou sprchou se cévy okrajových partií nejprve prudce stáhnou, aby chránily tělesné teplo, a následně po sprchování prudce roztáhnou. Tím přivedou ke tkáním obvykle jen chudě prokrveným ve zvýšené míře kyslík i živiny.

Podobný účinek mají šetrnější střídavé sprchy vodou vlažnou a pak teplou.

Nezapomeňte: Všichni potřebujeme pevné cévy a jejich odolnost a pružnost má v kompetenci významně vitamin C. Nejlepším zdrojem je kiwi, čerstvá paprika a petrželová nať.

Ohlídejte si:

– Dobrá pohyblivost kloubů je pro pocit pohodlí ve vlastním těle zásadní. Jenže právě kloubní potíže a poruchy patří k nejhůře léčitelným. Proto si dávejte pozor zejména na velké klouby a nezatěžujte je riskantními sporty a pohyby. Naopak vhodná je jóga, která jejich pohyblivost šetrným způsobem zvyšuje.

– Zdravý sluch může utrpět nadměrným hlukem, který pak vyvolává nedoslýchavost nebo neustálý fantomový zvuk tzv. tinitus. Prognóza léčby je v těchto případech nejistá, takže si sluch chraňte, těžko vám ho pak lékaři vrátí. Vedle nadměrně hlučné hudby, zejména ve sluchátkách, je hlavní příčinou mužská frajeřina, když nepoužívají ochranu sluchu v hlučném pracovním prostředí.

Tady bychom měly partnery přesvědčit my ženy.

Hbitý mozek

Všimli jste si, že virtuozové a dirigenti koncertují i ve vysokém věku kolem 80 let? Kromě vrozené vitality na tom má podíl mimořádné zatížení mozku, který se celý život nepřestával učit. Je jedno, čím se zabýváte, důležité je klást na svůj mozek vysoké požadavky a nenechat ho zpohodlnět. Tělo by totiž rychle následovalo. Čím hlavu zaměstnat?

  • Snažte se vytrhnout se z každodenní rutiny, i když je to namáhavé. Choďte do kina, na koncerty, výstavy, na turistické výpravy.

  • Výbornou metodou, jak se donutit dělat něco, co nemusíme, jsou zájmové kurzy. Je už na vás, jestli se budete učit šít, nebo ovládat grafické programy. Důležité je, aby to byl kurz docházkový, protože z učení doma brzy nebývá nic.

  • Velice prospěšné pro udržení duševní čilosti je stýkat se s novými lidmi mimo váš běžný okruh. A ačkoli to může být proti srsti, inspirací pro naše myšlení jsou zvláště ti, s nimiž nesouhlasíme, kteří nás rozčilují a nerozumíme jim. Zkuste s nimi vydržet a hledat společné body, váš mozek to obohatí o mnoho nových neuronových spojení.

Tip pro manželky: Muži mají větší sklon než my upadnout do stereotypu, kdy se zabývají jen svými věcmi a ty jsou stále tytéž. Pokuste se je z tohoto omezení vyvést co nejdříve, v důchodu už bude pozdě a budete mít vedle sebe člověka, který vám nestačí a nic ho nebaví.

Síla autosugesce

Také říkáte, když vás někde zabolí a píchne: „No jo, to už je stáří!“? Ačkoli je to míněno jako legrace, zčásti tomu věříme. Autosugesce je mocný nástroj, ať už si to uvědomujeme nebo ne, a tyto myšlenky v nás pomalu upravují obraz nás samých jako stárnoucích a starých. Ten pak poslouchá nejen psychika, ale i tělo.

Podobné škodlivé věty jsou: „V tomhle věku už se to bude hojit/léčit špatně.“ „Po třicítce (čtyřicítce…) už je hubnutí dřina, dřív to šlo samo.“ „Takovou pleť jako dřív už mít nebudu.“

Špatné a dobré myšlení

Pokud si chcete udržet svěžest a oddálit stárnutí, pak se jím nezaobírejte a nesvádějte tělesné potíže na věk. Píchlo vás v koleni? Řekněte si třeba: „Mám špatné boty, musím si pořídit lepší.“ Nebo: „Ten úraz z léta se ještě pořádně nezahojil.“ Prostě něco racionálního, co odpovídá situaci.

Pro ženské myšlení je vynikající cestou, jak se cítit dobře, dbát na upravený zevnějšek. Tím, že uslyšíte pochvaly od okolí, si pomalu zvyknete být ta, „které to sluší“, nikoli ta, „která stárne“.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stuky nad Guernikou: Testovali si tu Němci svoje Luftwaffe?
epochaplus.cz

Stuky nad Guernikou:...

Sirény letadel kvílely. Obyvatelé v panice vzhlíželi...
První UFO v Rakousku mělo tvar ohnivého polena
enigmaplus.cz

První UFO v Rakousku mělo...

Také u našich jižních sousedů pilně shromažďují...
Tradiční jarní zápas s celulitidou
iluxus.cz

Tradiční jarní zápas s...

Česká značka přírodní kosmetiky Caltha přijala...
Moje naivní romantické představy
skutecnepribehy.cz

Moje naivní romantické...

Bylo mi sice už dvacet pět, ale...
Opavští fyzikové měří „obezitu“ neutronových hvězd. Navazují na výzkum legendárního Kipa Thorna
21stoleti.cz

Opavští fyzikové měří „obezitu“...

Opavští fyzikové se kromě černých a červích děr (viz...
Neodolatelný vinyl
rezidenceonline.cz

Neodolatelný vinyl

Prvotně vdechl život gramofonovým deskám,...
Chystá konečně dlouho odkládanou svatbu?
nasehvezdy.cz

Chystá konečně dlouho...

Na svatbu SANDRY NOVÁKOVÉ...
Šťavnatá krkovice v hořčičné marinádě a s bylinkami
tisicereceptu.cz

Šťavnatá krkovice v hořčičné...

Suroviny na 4 porce 4 plátky krkovice lžíce dijonské...
Bude se ještě svlékat?
nasehvezdy.cz

Bude se ještě svlékat?

Svůdná Markéta Hrubešová...
Vydejte se do Děčína!
epochanacestach.cz

Vydejte se do Děčína!

Severní Čechy jsou...
Kam vedla cesta Avarů?
epochalnisvet.cz

Kam vedla cesta Avarů?

Genetická studie, kterou provedl mezinárodní tým...
Kardiologové se připravují na boom infarktů a selhání srdce
epochaplus.cz

Kardiologové se připravují na...

Jak ovlivní válka na Ukrajině a růst životních...
0 shares