Domů     Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
19.5.2025

Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli?

Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak opravdu jen minimální množství.

Nemusíte tedy řešit, co s upotřebeným omastkem, přístroj se snadněji udržuje, a kratší je i doba nahřátí. A navíc ušetříte peníze. Jediným problémem tedy může být to, jakou fritézu si vybrat.

O ohřev se u většiny stará elektrické topné těleso s výjimkou halogenových, které jídlo smaží či grilují teplem produkovaným infračerveným světlem. Pokud jde o způsob přípravy, k dostání jsou tři typy fritéz:

Statická – horký vzduch proudí okolo potravin, a tím se zahřívají. Bývá cenově dostupná, ale její nevýhodou je, že někdy smaží suroviny nerovnoměrně a musíte je během přípravy promíchávat.

Dynamická – má rameno nebo lopatku, které potraviny promíchávají. Podmínkou ovšem je, aby byly nakrájeny na malé kousky, aby se mohly během míchání otáčet.

Multifunkční – jak z názvu vyplývá, zvládne toho víc, a tak dokáže nahradit i několik přístrojů. Můžete v ní třeba péct, ohřívat, rozmrazovat, grilovat. Cena bude vyšší, ale možná se právě vám vyplatí.

Na velikosti záleží

A určitě si dobře rozmyslete, jakou budete potřebovat. Na mysli samozřejmě máme nikoliv velikost přístroje, i když i ta je důležitá, pokud máte málo prostoru, ale především velikost koše.

Při výběru myslete na to, pro kolik lidí budete ve fritéze jídlo běžně připravovat. Objem nádoby se většinou udává v litrech a fritézy mívají objem od 1 pro jednočlenné domácnosti, do 6 ½. Jsou i větší, ale ty se využijí spíš v restauracích.

Pokud je domácnost čtyřčlenná, doporučuje se objem 3 litry. Pro představu to odpovídá asi 1,5 kg hranolků.

Jaký výkon

Standardně se pohybuje mezi 1400 až 1800 W. Najdou se i přístroje s menším výkonem, ale u těch je riziko, že se v nich potraviny budou připravovat déle a nebudou opečené do křupava.

Fritézy s vyšším výkonem připraví jídlo rychleji, ale vyšší bude i cena za spotřebu. Hodně záleží na tom, jak často budete fritézu používat. Pokud jen občas, na spotřebu skoro hledět nemusíte. Jiné to bude, když i několikrát týdně.

Kolik za ni zaplatíte?

To asi zajímá úplně každého, protože nikomu se nechce zbytečně utrácet. Levnou fritézu koupíte už za 2000 Kč, ale bude menší a bude mít i méně funkcí, což by vám po čase mohlo vadit. Samozřejmě usmažit hranolky a řízek dokáže, ale to bude asi všechno.

Pokud jsou vaše ambice větší, připlatíte si, ale za 4000 Kč už byste mohli získat kvalitní přístroj.

Příslušenství

Nezapomeňte si zjistit, jaké se dodává v balení vybraného typu.

Protože sami si sice můžete pořídit další, jako třeba pekáč na pizzu, formu na pečení koláče nebo chleba, napařovací košík, grilovací rožně a další věci, ale to bude něco stát a jsou to peníze navíc.

Některé funkce

obr. 3

Horkovzdušná fritéza jich může mít hodně a vy si určitě v prvotním nadšení řeknete, že je chcete všechny. Ale samozřejmě se promítají do ceny, tak zvažte, které opravdu využijete a které jsou pro vás zbytečné.

Například termostat má každá fritéza, ale můžete teplotu nastavovat manuálně nebo pomocí LCD displeje a záleží na vás, co zvolíte.

Časovač

Mají ho také všechny přístroje a nastavíte jím dobu přípravy jednotlivých pokrmů. Na její konec vás upozorní většinou zvukovým signálem.

Odložený start

Zajímavá funkce, která vám dovolí připravit jídlo, i když právě nejste doma. Prostě jen nastavíte čas zapnutí a přijdete k hotovému. Dlužno podotknout, že touto funkcí disponují jen dražší modely.

Přednastavené programy

obr. 4 oříznout jen displej

I tuto funkci má už většina fritéz, i když v různém rozsahu. Je šikovná, a tak nemusíte příliš bádat nad tím, jak dlouho se bude jaké jídlo připravovat.

Různé programy jsou většinou pojmenované podle druhu připravované potraviny, někdy podle typu přípravy a po zmáčknutí nastaví správný čas i teplotu.

Průhledné víko

Umožní sledovat přípravu potraviny bez otevírání přístroje.

Několik dobrých rad

Horkovzdušná fritéza se sice obejde bez oleje, ale pokud si smažené jídlo chcete opravdu vychutnat, jednu lžíci přece jen přidejte. Jeho výběr je na vás.

Pokud nemáte nastavený nějaký program, je vhodné přístroj na chvíli předehřát a až pak do něj vložit jídlo. Tak si totiž lépe zachová šťavnatost, ale na povrchu bude křupavé.

Rozhodně nepřeplňujete fritovací nádobu. Pokud by totiž mezi jednotlivými surovinami bylo málo místa, vzduch by nemusel správně proudit a neusmažily by se rovnoměrně.

Zvolte správný program nebo postupujte podle receptu a nepřesahujte délku smažení a ani nezvyšujte teplotu, protože při nejlepším jídlo vysušíte, v tom horším případě by se mohlo spálit.

Náš tip

I když je příprava jídel v tomto typu fritézy zdravější, nic se nemá přehánět. Vepřový bůček totiž zůstane bůčkem, 300 g hranolků na porci je prostě moc a kukuřice bude mít stále hodně sacharidů. Když ji ale budete využívat s rozumem, bude vám dobře sloužit.

Pár receptů do začátku

Domácí hranolky

4 porce, 60 min.

500 g oloupaných brambor, sůl, lžíce oleje

1) Oloupané brambory nakrájejte na hranolky a ponořte je na 30 minut do vody. Pak je osušte papírovou utěrkou, vložte do mísy a promíchejte se lžící oleje, aby byly všechny omaštěné rovnoměrně. Můžete použít i různá koření.

2) Fritézu rozehřejte na 140–165 °C, hranolky vložte do fritovacího koše a zapékejte 5 až 8 minut. Pokud je chcete péct déle, nezapomeňte je každých 5 minut promíchat. Poté je vyjměte a nechte je vychladnout.

3) Zvyšte teplotu fritézy na 180–200 °C a fritujte dalších 10 až 15 minut, dokud nejsou zlatohnědé. Po druhém smažení hranolky vyjměte a osolte až těsně před konzumací.

Marinovaná kuřecí křidélka

6 porcí, 60 min.

1,5 kg kuřecích křidélek, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce sójové omáčky, 6 najemno nasekaných stroužků česneku, 1 chilli paprička, 1 lžíce grilovacího koření, 1 lžička skořice, 1 lžička kajenského pepře, 1 lžička bílého pepře, 1 lžíce soli, 2 lžíce hnědého cukru, 1 lžíce nasekaného čerstvého, tymiánu, 4 najemno nasekané jarní cibulky, 5 lžic limetkové šťávy, půl hrnku červeného vinného octa

1) Všechny suroviny na marinádu smíchejte dohromady a naložte do ní křidélka.

2) Nechte je marinovat 24 hod. a vložte na 14 až 16 min. do fritézy předehřáté na 200 °C.

Citronový losos

2 porce, 25 minut

2 filety z lososa, 2 lžičky avokádového oleje (nebo olej olivový či arašídový ) nahrubo namletý bílý pepř, šťáva z 1 citronu, sůl

1) Filety z lososa pořádně nasolte, okořeňte, vložte je do citronové šťávy a při pokojové teplotě nechte odležet cca 15 min.

2) Filety vytáhněte ze šťávy, jemně je osušte papírovou utěrkou a pokapejte vámi vybraným olejem.

Teplotu na horkovzdušné fritéze nastavte na 180 °C a lososa pečte 7–8 min.

Minibábovičky

6 ks, 25 minut

100 g hladké špaldové mouky, 1 lžička kypřicího prášku, špetka soli, ½ lžičky skořice, 10 g rozpuštěného másla, 125 ml mléka, 1 zralý středně velký banán, volitelně kousky čokolády, ovoce, ořechy, semínka,….

1) V míse vidličkou rozmačkejte banán na kaši. Vlijte rozpuštěné máslo a metličkou prošlehejte. Přilijte mléko, přisypte postupně ostatní suroviny a spojte v těsto. Na závěr můžete přimíchat například posekanou čokoládu či ořechy.

2) Předehřejte si fritézu, připravte si formičky na mini bábovičky (nebo muffiny), vymažte je a naplňte je těstem kousek nad polovinu. Naplněné košíčky vložte do fritézy a pečte při 180 °C cca 15 minut.

Tip: Po 10 minutách je zkontrolujte špejlí, protože formičky jsou různě velké a také těsto může mít různou hustotu.

Foto: Foto Shutterstock, jurhan.cz, alza.cz, gastromex.cz
Související články
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během