Vnitřní zima je větší problém než chladno venku, pak nepomáhá svetr navíc navíc ani topení zapnuté na plno. A co je horší, také příčina se obtížně hledá.
Pro naše tělo je udržení stabilní vnitřní teploty životně důležité, proto ho řídí příslušné centrum v mozku. Když je kolem nás chladno, spustí mechanizmy, které pomohou udržet teplo pro vnitřní orgány.
To je nutné, aby správně fungovalo především srdce, ale i mozek, ledviny a celé trávení. Kvůli nim tělo obětuje pocit pohody na povrchu těla a v končetinách.
Povrchové cévy se stáhnou, omezí prokrvení, tím zajistí, aby kůží a rukama nohama tělo ztrácelo co nejméně tepla. Pak nám začne být skutečně velká zima a budeme se třást.
Ani třes není samoúčelný, je to reakce svalů, které se chladem napnou, aby vytvářely teplo. To vše nám má pomoct chlad zvládnout. Jenže někdy to nestačí.
Mimochodem: Chlad aktivuje ještě jeden pradávný mechanismu, který dnes už nefunguje, protože jsme ztratili ochlupení. Je to husí kůže.
Pračlověku ale pomáhal, husté chlupy se vztyčily a vytvořily vyšší bariéru proti chladu a současně izolaci, která zachycovala unikající teplo u kůže.
Zimomřivost není z chladu
Na rozdíl od skutečného chladu okolí, který nás nutí nějakým způsobem se zahřát, je pocit vnitřní zimy signálem zdravotních problémů.
Pokud se objeví náhle a je intenzivní, pak je obvykle reakcí na boj imunitního systému s infekcí a klame hlavně tím, že se ozývá dřív bolest v krku, rýma nebo kašel. S nástupem příznaků je jasno, jde o akutní infekci. Mnohem složitější je objevit důvod dlouhodobé zimomřivosti.
U žen je častější
Ženy mají v průměru o 15 % méně svalové hmoty než muži, přitom právě svaly jsou hlavním producentem tepla v těle.
Také ženské tvary jsou z energetického hlediska nevýhodné – kvůli větší ploše kůže vedou k větší ztrátě tepla, a to tím spíše, že ženská kůže je tenčí. K těmto přirozeným slabinám se mohou přidat ještě zdravotní potíže zvyšující sklon k zimomřivosti. Z těch nejčastějších příčin je to porucha štítné žlázy a chudokrevnost.
Za vnitřní chlad nejčastěji může:
* Nízký krevní tlak
Krev roznáší po těle nejen kyslík a živiny, ale také teplo. Pokud je tlak příliš nízký, pak se tepla nedostává, a to zejména v povrchových partiích. Ženy trpící nízkým krevním tlakem proto mívají ledové ruce a chodidla.
Najít řešení je obtížné, na rozdíl od vysokého tlaku se nízký obvykle neléčí. Takže dostanete spíš doporučení aktivně se hýbat a sportovat. Ná to smysl, posílíte tím svaly, které jsou zdatným vydatným producentem tepla.
* Porucha štítné žlázy
Hormony štítné žlázy mají v přímé kompetenci hospodaření s energií v těle. A energie znamená také teplo. Pokud štítná žláza správně nepracuje a hormonů vytváří méně, než by měla, tvorba tepla začne váznout.
Že jde o tento problém, poznáte podle potíží, které nízkou produkci hormonů doprovázejí. Energie chybí celému organismu, takže důsledkem není jen zimomřivost, ale hlavně celková únava, větší spavost a sklon k rychlému vyčerpání.
Tyto neurčité celkové potíže obvykle doprovází také zácpa, neboť zpomalení tělesných pochodů se týká i práce střeva. Může ale způsobit i bušení srdce, zpomalení pulzu a nárůst krevního tlaku.
Proto je nezbytné pokles produkce hormonů štítné žlázy sledovat a případně řešit jejich syntetickými náhražkami.
* Chudokrevnost z nedostatku železa
Zdaleka nejde jen o bledost. Červené krvinky fungují jako dodavatel kyslíku, což je nezbytná „pohonná“ látka pro každou buňku.
Tvoří-li se méně červených krvinek, než tělo potřebuje, vzniká podobně jako při nedostatku hormonů štítné žlázy problém s chronickou únavou, duševní i tělesnou nevýkonností a zimomřivostí.
Chudokrevnost rozhodně není banální problém, ale stav chronicky ovlivňující celkovou kondici.
* Podváha
Je jedno, zda jde o kýžený výsledek redukční diety nebo o zdravotní problém. Podváha vždy znamená vážný bytek podkožní tukové vrstvy. A ta je přirozenou izolací proti vnějšímu chladu.
* Nedostatek hořčíku
Zhoršuje zimomřivost především u velmi štíhlých osob s malými zásobami podkožního tuku, který má zajišťovat tepelnou izolaci. Nedostatek hořčíku totiž vede k větší dráždivosti nervů, a tedy i vyšší reakci na pocit chladu.
Kromě toho vyvolává únavu a nechuť k pohybu, ačkoli je to nejpřirozenější způsob, jak se rychle zahřát a současně posílit svaly produkující teplo.
* Nežádoucí účinky léků
Pokud dlouhodobě užíváte nějaký přípravek, podívejte se na výčet nežádoucích účinků v příbalovém letáku. Pocit chladu se může objevovat u přípravků na bázi tzv.
beta blokátorů, používaných především při léčbě vysokého krevního tlaku, arytmie a dalších srdečních poruch.
Co můžeme ovlivnit
Za zimomřivostí se mohou skrývat i zlozvyky, u nichž teoreticky víme, že nám nesvědčí, ale někdy si neuvědomujeme skutečné dopady.
Nikotin: Silně stahuje cévy, což omezí prokrvení a vytvoří pocit chladu. K tomu dochází po vykouření každé jednotlivé cigarety, efekt pak přetrvává asi 20 minut.
U tenkých cév to znamená, že se nedokážou přivést dostatek krve například ke kůži a ta chladne. Následek nedostatečného přivádění tepla cévami je ale znatelný i uvnitř těla.
Alkohol: Oproti cigaretám alkohol naopak cévy rozšíří. Proto krátkodobě zahřeje, ale poté začne odvádět teplo i z hlouběji položených tkání.
Podle stupně opilosti pak budete pociťovat chlad a budete se snažit zahřát, nebo naopak reagovat nebudete a přivodíte si podchlazení vnitřních orgánů. K tomu ovšem dochází až v těžké opilosti a za nízkých teplot prostředí.
Stres: Stresové hormony mají nepříjemnou schopnost omezovat proudění krve v okrajových částech těla. Proto máte za stresové situace studené, ba dokonce ledové ruce a chodidla, ale také uši a nos.
Pocit mrazu jen v prstech
Nejde o normální reakci na chlad, ale poruchu malých tepen v prstech rukou nebo nohou. Ty se stáhnou tak silně, že prsty zbělají. Porucha přitom nemusí zahrnovat všechny prsty, tím působí děsivěji.
Objevuje se dvou variantách, při té lehčí, které se říká Raynaudova nemoc zblednutí nebývá tak silné a po několika desítkách minut se prokrvení obnoví.
Nebezpečnější je Raynaudův syndrom, kdy je porucha prokrvení jen příznakem jiného onemocnění, obvykle autoimunitního nebo nádorového. Pak zbělání neustupuje a v úporných případech může dojít až k odumírání tkání.
Tip: Masáž pro ledová chodidla
Rychle zahřát dokáže horká voda, ale ne vždy je pro koupel vhodná příležitost, Zato stejně účinnou metodu masáže chodidel lze provádět klidně i v kanceláři. i masáž. Potřebovat budete jen masážní míček s výběžky nebo rolovací dřevěné válečky s výstupky.
Obě pomůcky rychle podpoří prokrvení ve zmrzlých chodidlech a prstech u nohou a zalije je pocit příjemného tepla.
Nepodceňujte podchlazení
To je vážný stav, který někdy vyžaduje přivolání záchranné služby. Velmi rychle se tělo podchladí při pádu do studené vody, například když se proboří led při bruslení ve volné přírodě.
Jak rychle pomoci?
To záleží na pokročilosti podchlazení:
* Při lehkém podchlazení s třesavkou a zrychleném tepu obvykle postačí postiženého zahřát hřejivým oblečením, přikrývkou a horkým čajem.
* Pokročilejší podchlazení může být záludnější, protože postižený si přestává stěžovat na chlad nebo bolestivost. To je ovšem známka ztrácející se citlivosti. Varující je také zpomalené dýchání, ztuhlost svalů a únava. Hrozí dokonce bezvědomí.
V takovém případě je nutné postupovat se zahříváním opatrně, rozhodně nezkoušet tření ručníkem a už vůbec ne horkou vodu nebo sprchu.
Příliš rychlé zahřátí může způsobit náhlý příliv studené krve z okrajových částí těla, což by ochladilo orgány a mohlo způsobit poruchy srdeční činnosti.
Závažná hypotermie by měla být léčena v nemocnici, protože s postupujícím oteplováním mohou nastat vážné komplikace.