Domů     Pořád je mi taková zima…
Pořád je mi taková zima…
22.1.2025

Vnitřní zima je větší problém než chladno venku, pak nepomáhá svetr navíc navíc ani topení zapnuté na plno. A co je horší, také příčina se obtížně hledá.

Pro naše tělo je udržení stabilní vnitřní teploty životně důležité, proto ho řídí příslušné centrum v mozku. Když je kolem nás chladno, spustí mechanizmy, které pomohou udržet teplo pro vnitřní orgány.

To je nutné, aby správně fungovalo především srdce, ale i mozek, ledviny a celé trávení. Kvůli nim tělo obětuje pocit pohody na povrchu těla a v končetinách.

Povrchové cévy se stáhnou, omezí prokrvení, tím zajistí, aby kůží a rukama nohama tělo ztrácelo co nejméně tepla. Pak nám začne být skutečně velká zima a budeme se třást.

Ani třes není samoúčelný, je to reakce svalů, které se chladem napnou, aby vytvářely teplo. To vše nám má pomoct chlad zvládnout. Jenže někdy to nestačí.

Mimochodem: Chlad aktivuje ještě jeden pradávný mechanismu, který dnes už nefunguje, protože jsme ztratili ochlupení. Je to husí kůže.

Pračlověku ale pomáhal, husté chlupy se vztyčily a vytvořily vyšší bariéru proti chladu a současně izolaci, která zachycovala unikající teplo u kůže.

Zimomřivost není z chladu

Na rozdíl od skutečného chladu okolí, který nás nutí nějakým způsobem se zahřát, je pocit vnitřní zimy signálem zdravotních problémů.

Pokud se objeví náhle a je intenzivní, pak je obvykle reakcí na boj imunitního systému s infekcí a klame hlavně tím, že se ozývá dřív bolest v krku, rýma nebo kašel. S nástupem příznaků je jasno, jde o akutní infekci. Mnohem složitější je objevit důvod dlouhodobé zimomřivosti.

U žen je častější

Ženy mají v průměru o 15 % méně svalové hmoty než muži, přitom právě svaly jsou hlavním producentem tepla v těle.

Také ženské tvary jsou z energetického hlediska nevýhodné – kvůli větší ploše kůže vedou k větší ztrátě tepla, a to tím spíše, že ženská kůže je tenčí. K těmto přirozeným slabinám se mohou přidat ještě zdravotní potíže zvyšující sklon k zimomřivosti. Z těch nejčastějších příčin je to porucha štítné žlázy a chudokrevnost.

Za vnitřní chlad nejčastěji může:

* Nízký krevní tlak

Krev roznáší po těle nejen kyslík a živiny, ale také teplo. Pokud je tlak příliš nízký, pak se tepla nedostává, a to zejména v povrchových partiích. Ženy trpící nízkým krevním tlakem proto mívají ledové ruce a chodidla.

Najít řešení je obtížné, na rozdíl od vysokého tlaku se nízký obvykle neléčí. Takže dostanete spíš doporučení aktivně se hýbat a sportovat. Ná to smysl, posílíte tím svaly, které jsou zdatným vydatným producentem tepla.

* Porucha štítné žlázy

Hormony štítné žlázy mají v přímé kompetenci hospodaření s energií v těle. A energie znamená také teplo. Pokud štítná žláza správně nepracuje a hormonů vytváří méně, než by měla, tvorba tepla začne váznout.

Že jde o tento problém, poznáte podle potíží, které nízkou produkci hormonů doprovázejí. Energie chybí celému organismu, takže důsledkem není jen zimomřivost, ale hlavně celková únava, větší spavost a sklon k rychlému vyčerpání.

Tyto neurčité celkové potíže obvykle doprovází také zácpa, neboť zpomalení tělesných pochodů se týká i práce střeva. Může ale způsobit i bušení srdce, zpomalení pulzu a nárůst krevního tlaku.

Proto je nezbytné pokles produkce hormonů štítné žlázy sledovat a případně řešit jejich syntetickými náhražkami.

* Chudokrevnost z nedostatku železa

Zdaleka nejde jen o bledost. Červené krvinky fungují jako dodavatel kyslíku, což je nezbytná „pohonná“ látka pro každou buňku.

Tvoří-li se méně červených krvinek, než tělo potřebuje, vzniká podobně jako při nedostatku hormonů štítné žlázy problém s chronickou únavou, duševní i tělesnou nevýkonností a zimomřivostí.

Chudokrevnost rozhodně není banální problém, ale stav chronicky ovlivňující celkovou kondici.

* Podváha

Je jedno, zda jde o kýžený výsledek redukční diety nebo o zdravotní problém. Podváha vždy znamená vážný bytek podkožní tukové vrstvy. A ta je přirozenou izolací proti vnějšímu chladu.

* Nedostatek hořčíku

Zhoršuje zimomřivost především u velmi štíhlých osob s malými zásobami podkožního tuku, který má zajišťovat tepelnou izolaci. Nedostatek hořčíku totiž vede k větší dráždivosti nervů, a tedy i vyšší reakci na pocit chladu.

Kromě toho vyvolává únavu a nechuť k pohybu, ačkoli je to nejpřirozenější způsob, jak se rychle zahřát a současně posílit svaly produkující teplo.

* Nežádoucí účinky léků

Pokud dlouhodobě užíváte nějaký přípravek, podívejte se na výčet nežádoucích účinků v příbalovém letáku. Pocit chladu se může objevovat u přípravků na bázi tzv.

beta blokátorů, používaných především při léčbě vysokého krevního tlaku, arytmie a dalších srdečních poruch.

Co můžeme ovlivnit

Za zimomřivostí se mohou skrývat i zlozvyky, u nichž teoreticky víme, že nám nesvědčí, ale někdy si neuvědomujeme skutečné dopady.

Nikotin: Silně stahuje cévy, což omezí prokrvení a vytvoří pocit chladu. K tomu dochází po vykouření každé jednotlivé cigarety, efekt pak přetrvává asi 20 minut.

U tenkých cév to znamená, že se nedokážou přivést dostatek krve například ke kůži a ta chladne. Následek nedostatečného přivádění tepla cévami je ale znatelný i uvnitř těla.

Alkohol: Oproti cigaretám alkohol naopak cévy rozšíří. Proto krátkodobě zahřeje, ale poté začne odvádět teplo i z hlouběji položených tkání.

Podle stupně opilosti pak budete pociťovat chlad a budete se snažit zahřát, nebo naopak reagovat nebudete a přivodíte si podchlazení vnitřních orgánů. K tomu ovšem dochází až v těžké opilosti a za nízkých teplot prostředí.

Stres: Stresové hormony mají nepříjemnou schopnost omezovat proudění krve v okrajových částech těla. Proto máte za stresové situace studené, ba dokonce ledové ruce a chodidla, ale také uši a nos.

Pocit mrazu jen v prstech

Nejde o normální reakci na chlad, ale poruchu malých tepen v prstech rukou nebo nohou. Ty se stáhnou tak silně, že prsty zbělají. Porucha přitom nemusí zahrnovat všechny prsty, tím působí děsivěji.

Objevuje se dvou variantách, při té lehčí, které se říká Raynaudova nemoc zblednutí nebývá tak silné a po několika desítkách minut se prokrvení obnoví.

Nebezpečnější je Raynaudův syndrom, kdy je porucha prokrvení jen příznakem jiného onemocnění, obvykle autoimunitního nebo nádorového. Pak zbělání neustupuje a v úporných případech může dojít až k odumírání tkání.

Tip: Masáž pro ledová chodidla

Rychle zahřát dokáže horká voda, ale ne vždy je pro koupel vhodná příležitost, Zato stejně účinnou metodu masáže chodidel lze provádět klidně i v kanceláři. i masáž. Potřebovat budete jen masážní míček s výběžky nebo rolovací dřevěné válečky s výstupky.

Obě pomůcky rychle podpoří prokrvení ve zmrzlých chodidlech a prstech u nohou a zalije je pocit příjemného tepla.

Nepodceňujte podchlazení

To je vážný stav, který někdy vyžaduje přivolání záchranné služby. Velmi rychle se tělo podchladí při pádu do studené vody, například když se proboří led při bruslení ve volné přírodě.

Jak rychle pomoci?

To záleží na pokročilosti podchlazení:

* Při lehkém podchlazení s třesavkou a zrychleném tepu obvykle postačí postiženého zahřát hřejivým oblečením, přikrývkou a horkým čajem.

* Pokročilejší podchlazení může být záludnější, protože postižený si přestává stěžovat na chlad nebo bolestivost. To je ovšem známka ztrácející se citlivosti. Varující je také zpomalené dýchání, ztuhlost svalů a únava. Hrozí dokonce bezvědomí.

V takovém případě je nutné postupovat se zahříváním opatrně, rozhodně nezkoušet tření ručníkem a už vůbec ne horkou vodu nebo sprchu.

Příliš rychlé zahřátí může způsobit náhlý příliv studené krve z okrajových částí těla, což by ochladilo orgány a mohlo způsobit poruchy srdeční činnosti.

Závažná hypotermie by měla být léčena v nemocnici, protože s postupujícím oteplováním mohou nastat vážné komplikace.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
epochanacestach.cz
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtmanem, prezidentem
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
nasehvezdy.cz
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
Moderátorka Iva Kubelková (47) vzala nedávno na muzikálovou premiéru mladší dceru Karolínu Jiráskovou (16). Ta je maminčinou věrnou kopií. Na akci dorazil také Jaromír Jágr (53), se kterým bývalá v
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
21stoleti.cz
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to
Medové jidáše
nejsemsama.cz
Medové jidáše
Typické staročeské velikonoční pečivo, slazené lahodným medem, potěší určitě všechny koledníky. Vyzkoušejte ho také. Potřebujete: ✿ 1 kg polohrubé mouky ✿ špetku soli ✿ 200 g medu ✿ 150 g másla ✿ 100 g cukru krupice ✿ 250 ml mléka ✿ 2 vejce ✿ 40 g droždí ✿ špetku citronové kůry 1. V troše oslazeného mléka rozmíchejte droždí a nechte vzejít kvásek. V míse
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
epochalnisvet.cz
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
iluxus.cz
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
Světový den umění, tedy 15. dubna 2025, byl ideální příležitostí zastavit se a obklopit se krásou. A právě to se podařilo během výjimečného večera, který uspořádal magazín Top Class v elegantních
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
enigmaplus.cz
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
Ten den roku 2000 zůstane paní Keiko Hisayuki v práci až do noci. Do zítřka ještě musí provést pitvy několika mrtvých. V márnici již nikdo jiný není a kolem je tak naprosté ticho. Když si Hisayuki ods
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
skutecnepribehy.cz
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
Byla jsem přesvědčená, že mám dobrou imunitu a pevné zdraví. Najednou mě ale skolilo jediné bodnutí, i když jsem jich do té doby zažila mnoho. Nikdy jsem neměla žádnou alergii. Jsem odolná holka původem z vesnice, takže různá hmyzí bodnutí, pyly, nebo trávy mě nechávaly dlouho chladnou. Do nasušeného sena jsem mohla skákat s rozběhem a válet se v něm bez
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
historyplus.cz
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p