Domů     Potí se každý, ale někdo pořád
Potí se každý, ale někdo pořád
7.2.2024

Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše.

Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme.

Každá z těchto metod funguje na určitém principu, a ten se bohužel může také porouchat. Když k tomu dojde, pak se nadměrné pocení stane noční můrou.

Co řídí pocení?

O tom, zda potní žlázky začnou uvolňovat tekutinu, rozhoduje ta část nervového systému, nad nímž nemáme kontrolu svou vůlí. Říká se mu vegetativní, řídí orgány a reaguje na potřeby těla, mezi mnohým jiným i na přehřátí.

Pokud k přehřátí dojde, pak vyšle signál, aby potní žlázky začaly pracovat. Že příkaz poslechly, poznáte okamžitě na místech s jejich největší koncentrací, tedy na čele a v podpaží. Právě v těchto partiích pak z vás začne příslověčně „téct pot“.

Ten má fungovat jako jednoduchý chladicí systém – zvlhčí kůži a ta odpařováním ochlazuje.

Kdy je to normální…

Potíme se nejen ve vedru a při velké fyzické námaze, ale také po jídle, což je obecně méně známo. Je to tím, že se začínají spalovat zdroje rychlé energie čili cukry a škroby.

Trochu jiného typu je pocení po pikantních jídlech, kdy tělo reaguje na palčivé látky v koření, které prudce dráždí nervy. Chvilkovým zpocením reagujeme také na prudká hnutí mysli, především na strach, někdy i vztek.

V zásadě je ale pocení nutný a prospěšný mechanismus – vegetativní nervy nás tak ve spolupráci s některými hormony chrání před přehřátím organismu, které může rychle vést k nebezpečným stavům.

… a kdy už ne

Pokud se pot řine bez ohledu na to, jestli je nám horko nebo zima, jestli máme hlad nebo jsme po jídle, jestli lenošíme nebo dřeme v posilovně, pak se cosi v mechanismu pocení porouchalo.

Potíž je v tom, že jak nervová, tak hormomální součást řízení pocení jsou velmi choulostivé a snadno je rozkolísá řada různých vlivů. Stačí k tomu i alkohol. Při chorobném pocení (neboli hyperhidróze) je ovšem třeba hledat dlouhodobě působící příčinu.

Velmi často jde ovšem o vrozené chybné nastavení centra v mozku, které řídí udržování stálé teploty těla. V takových případech bývá běžné, že se nadměrné pocení může v široké rodině vyskytovat u více lidí.

Často pak postihuje jen určité partie, typicky chodidla nebo podpaží. Naopak celkové pocení bývá spíše přidruženým projevem jiného onemocnění nebo poruchy, především hormonální, například v menopauze nebo při potížích se štítnou žlázou.

Je to už chorobné?

Ne každý sklon ke zvýšenému pocení dosahuje takové míry, aby se skutečně jednalo o hyperhidrózu. Potivost může souviset také s nadváhou, aniž by šlo o poruchu řízení potních žlázek.

Pro hyperhidrózu je typické:

– Začíná už v mládí.

– K záchvatům nadměrného pocení dochází přes den, a to dlouhodobě, nejméně jednou týdně.

– Postihuje oboustranně hlavně podpaží, chodidla, čelo a dlaně, ale může být i na zádech, na břiše, hrudníku, v tříslech, v kolenních jamkách.

Pomoc je obtížná

Při hyperhidróze vyvolané pouze vrozeným chybným nastavením nervového centra má medicína velmi omezené možnosti, jak problém zmírnit. Určitou úlevu přinášejí injekce botulotoxinu, které ochromí fungování potních žlázek.

Dají se aplikovat ale jen na omezené ploše, například v podpaží, neboť ve větším rozsahu by tento zásah narušil termoregulaci těla. Účinek je navíc dočasný, takže se doporučuje zákrok opakovat dvakrát ročně.

Další možnosti:

* Podomácku a bez rizika se dá použít iontoforéza, což je působení stejnostejného proudu na dlaně nebo nohy postižené nadměrným pocením. Je to metoda naprosto bezpečná a bezbolestná, navíc velmi účinná – pomáhá až v 80 % případů.

Volně prodejné přístroje pro domácí ošetření se dají pořídit za cenu zhruba kolem 10 000 Kč.

* Ošetření laserem má větší účinnost než botulotoxin – laserový paprsek vyřadí potní žlázky z činnosti dlouhodobě na několik let. Po zákroku ale může být partie bolestivá, vzácně může dojít i k poškození kůže.

Prospěje zdravější styl života

Nedokáže sice zázraky, ale může přinést jistou úlevu. Změna životosprávy představuje:

– omezení alkoholu, ten je kaloricky velmi vydatný, a tím podporuje zvýšení teploty těla

– omezení tučných jídel, a to ze stejného důvodu jako u alkoholu

– udržování optimální tělesné váhy, neboť nadváha a obezita zvyšují pocení

– nácvik relaxačních metod u pocení vyvolávaného stresem, strachem a vztekem.

Vyšetření se vyplatí

Než propadnete zoufalství, že stav je neřešitelný, nechte se nejprve důkladně vyšetřit.

Za nadměrným pocením se mohou vedle vrozené nervové poruchy skrývat také chronické hormomální potíže, zasahují do metabolismu a regulace tělesné teploty, což se týká hlavně poruch štítné žlázy a cukrovky.

K záchvatům pocení ale mohou vést i srdeční a oběhová onemocnění nebo choroby jater, kromě nich také nervové poškození nervů a nervové poruchy, především Parkinsonova choroba, a nádory.

Léčením se v těchto případech může nejen snížit nadměrné pocení, ale někdy i ohrožení života základním onemocněním.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené