Domů     Jáhly jsou tu doma…
Jáhly jsou tu doma…

… jenže z talířů je vytlačily brambory a rýže. Proto si s nimi už mnohdy nevíme rady. Přitom jsou všestranně využitelné a jejich příprava není složitá.

Připravit jáhly není žádná věda, vaří se – a také kuchyňsky využívají – velmi podobně jako rýže, oproti ní jsou ale bohatší na vitaminy skupiny B. Jsou také mimořádně dobře stravitelné, proto se jáhly doporučují u miminek jako nejvhodnější první příkrm.

Asi víte, že jsou bezlepkové, ale kromě toho mají velmi nízký alergizující potenciál, jinak řečeno, není třeba se obávat nepříznivé reakce těla na první ochutnávání jáhel.

Prý jsou hořké

S tím se skutečně můžete setkat a takové jáhly byste neměli jíst. Hořkost je totiž následkem špatného nebo dlouhého skladování. Pak žluknou tukové složky v jáhlách, což se projeví hořkostí v chuti.

Pokud máte citlivý čich, pak hořkost také ucítíte při otevření balíčku. Takové jáhly vůbec nepřipravujte. Tradovaná rada, že trojnásobné propláchnutí vroucí vodou hořkost vypláchne, je jen pověra. Žluklost odstranit nelze, takové jáhly patří do koše.

Žluklé tuky jsou nejen nepříjemné chuťově, ale také zbytečně zatíží játra. Kvalitní jáhly poznáte podle příjemně nasládlé obilné vůně, stejně příjemná pak bude i jejich chuť.

Skladujte je v chladu, zvláště v horkých letních dnech by měly být v chladném sklepě nebo v lednici.

3 způsoby přípravy

* Základní

Jáhly několikrát propláchněte ve vodě, až zůstane zcela čirá. Pak slijte a dejte do hrnce. Osolte a přidejte vodu v poměru 2 díly vody na 1 díl jáhel. Vařte na malém plameni asi 15 až 20 minut, dokud se voda zcela nevsákne a jáhly nebudou měkké. Nemíchejte.

Takto uvařené jáhly budou mírně lepkavé a soudržné, dobře se pak hodí jako příloha nebo ještě lépe na zapékání. Po vychladnutí z nich můžete tvořit sladké nepečené dezerty.

* Pro sypké jáhly

Jáhly po propláchnutí opražte na sucho nebo malém množství oleje na pánvi. Neměly by zhnědnout, jen začít vonět. Poté je osolte a opět uvařte v poměru 2 díly vody na 1 díl jáhel.

Tímto způsobem se dají připravit jáhly jako příloha, pokud chcete, aby byly pěkně sypké a nelepily se.

* Na kaši

Oproti základnímu receptu přidejte více tekutiny, asi 3 díly na 1 díl jáhel. Jáhly tím více nabydou a rozvaří se. Místo vody můžete samozřejmě použít mléko s kouskem másla (jáhly působí dost suše) nebo smetanu. Doba varu může být trochu delší, 25 i 30 minut.

Jáhlovou kaši můžete nechat vychladnout a pak rozmixovat na hladký krém. Ten se pak dá v kombinaci s ovocem použít na dezerty.

Indické cukroví

V originále se nazývá ragi laddu a připravuje se z jáhlové mouky. Pokud byste to chtěli zkusit, pak 1 šálek mouky pomalu opražte na pánvi.

Po vychladnutí se přimíchá po ½ šálku dvou různých druhů mletých a též opražených ořechů, ¾ šálku tmavého cukru a 8 lžic másla ghí. Vše se propracuje na hladkou hmotu, z níž se tvoří kuličky. Ty lze ještě obalit v mletých ořechách.

Variací na tento recept je řada, někdy se místo jednoho druhu ořechů používá opražená cizrna, přidávat lze také koření, hodí se skořice, na špičku nože mletého hřebíčku nebo mletého zázvoru. Kuličky můžete ozdobit rozpůlenou mandlí.

Tip: Jednodušší bude použít jáhly. Připravte 1 šálek jáhel, které nejprve opražíte a pak uvaříte. Po vychladnutí je rozmixujte a smíchejte s dalšími ingrediencemi.

Nákyp s rozinkami

V hrnci rozpusťte 1 lžíci másla a přidejte 75 g propláchnutých a osušených jáhel. Krátce je na másle poduste, pak přidejte 250 ml mléka a trochu smetany ke šlehání. Vařte na nižší teplotu asi 20 minut za stálého míchání.

Před dovařením oslaďte podle chuti (nebo podle receptu přidejte 3 lžíce cukru) a vmíchejte šťávu z 1 citronu a žloutky ze 2 vajec.

Nechte trochu vychladnout, pak ještě přidejte 150 g propláchnutých rozinek, 250 g bílého jogurtu, špetku skořice a nakonec sníh ušlehaný ze 2 bílků. Dobře promíchejte a nalijte do vymazané a strouhankou vysypané zapékací formy. Pečte při 200 °C asi 40 minut.

Tip: Nákyp můžete zpestřit ovocem – v tom případě dejte do formy nejdřív jen polovinu těsta, na něj dejte kousky kompotovaného nebo čerstvého ovoce a pak přelijte zbytkem těsta.

Jinou variantou je použít místo rozinek směs sušeného ovoce.

Lilkové kari

Nevíte, k jakému pokrmu by se vařené jáhly ideálně hodily jako příloha? Zkuste třeba toto zeleninové kari.

Na oleji krátce opečte 1 pokrájenou cibuli, 2 prolisované stroužky česneku a malý kousek drobně nakrájeného zázvoru. Nakrájejte na kostky 2 středně velké lilky a 3 masitá rajčata a přidejte je do hrnce.

Podlijte, přidejte konzervu krájených rajčat (nebo 400 g čerstvých nakrájených), kostku bujónu a okořeňte.

Můžete použít hotovou směs na kari nebo alternativně směs koření garam masala, k němuž přidáte špetku římského kmínu, koriandru, kurkumy a kajenského pepře.

Jako přílohu mezitím uvařte sypké jáhly. Na talíři posypejte čerstvým koriandrem nebo jiným zeleným kořením.

Zeleninové burgry

Podle základního receptu uvařte 150 g jáhel. Otevřete 2 konzervy cizrny (po 310 g) a obsah propláchněte v cedníku, pak osušte papírovou utěrkou.

Cizrnu rozmixujte na kaši, pak přidejte 5 lžic dobrého oleje, 1 červenou drobně pokrájenou cibuli, prolisovaný stroužek česneku, podle chuti pepř a sůl a nasekané zelené bylinky. Dobře promíchejte a do těsta zapracujte vařené jáhly.

Těsto by mělo být dostatečně hutné, na zahuštění použijte jemně mleté ovesné vločky. (Pokud chcete experimentovat, pak ještě lépe se hodí pohanková mouka.) Vytvarujte placičky, obalte je ve strouhance a osmažte na pánvi.

Plněné dýně

Dýně omyjte a rozpulte, vydlabejte semínka a zbylou dužinu osolte, pokapejte trochou oleje a dejte péct na 200 °C asi 20 minut, aby dýně změkla.

Mezitím nechte na oleji zesklovatět 1 pokrájenou cibuli a pak přihoďte 200 g hub, pokrájených na malé kousky, a prolisovaný česnek podle chuti, obvykle stačí 2 stroužky.

Houby krátce poduste, pak přisypejte 200 g propláchnutých jáhel, přilijte 400 ml vody, opepřete, osolte a nechte dusit asi 15 minut. Do směsi vmíchejte asi ½ lžičky dýňového oleje a hrst čerstvého tymiánu, dobře promíchejte a plňte předpečené dýně. Zapékejte 10 až 15 minut podle velikosti dýní.

Tip: Povrch pokrmu můžete před zapékáním posypat strouhaným sýrem.

Související články
19.5.2025
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak opravdu jen minimální množství. Nemusíte tedy řešit,
16.5.2025
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách v
14.5.2025
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet... Kterou vybrat? Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké
12.5.2025
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
29.4.2025
Ale jakou, když existuje tolik druhů. A někdy ani ti, kteří kávu milují a rádi experimentují, nedokáží přesně určit, co do které vlastně patří. Espresso zná každý, ale co ty ostatní? Pojďme se na to podívat. Ristretto – pochází ze Sicílie a je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. Připravuje se z toho stejného množství kávy, ale extrakce je kratší, takže vyn
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč