Dně se kdysi přezdívalo „nemoc králů“. Je to nadsázka, ale v jistém smyslu platí stále. Skutečně k propuknutí dny přispívá jídelníček bohatý na maso, tučná jídla a alkohol. Zkrátka: Jedli, pili, hodovali…
Dnes ovšem odborníci vědí, že příčiny dny nelze takto jednoduše shrnout jen jako příliš blahobytný styl života. Na vzniku onemocnění dny se podílejí i jiné faktory, například genetické.
Rozumná životospráva a střídmost v jídle tak v každém případě zůstávají prozíravou prevencí.
Nemoc přichází náhle
A to záchvatem prudké bolesti. Kdo ho jednou zažil, už na něj pravděpodobně nikdy nezapomene. Záchvat dny začíná ve většině případů v noci a zpravidla postihuje kloub palce nohy. Bolest je tak intenzivní, že přeruší spánek a už nedovolí znovu usnout.
Postižený kloub je horký a kůže nad ním zarudlá. Během několika následujících dní, v horším případě několika týdnů, se příznaky obvykle zmírní, až úplně vymizí, čímž nastupuje období klidu.
Bývá to však pouze zdánlivý klid před bouří, jelikož se bolest může kdykoliv objevit znovu.
Nejde jen o palec
Že se bolest vrací, vyplývá z charakteru onemocnění. Nejde totiž o izolovaný zánět kloubu, ale o celkové onemocnění postihující celý organismus. I po zklidnění záchvatu tedy choroba pokračuje a dříve nebo později se ozve novým záchvatem. Kromě palce nohy bývají postižené i mnohé další klouby, včetně kolen a loktů.
Proč to tak bolí?
Důvodem jsou krystalky, které se v kloubu usazují. Krystalky dráždí a poškozují tkáň kloubu, čímž způsobují bolest a zánět. U zdravého člověka se netvoří, protože kyselinu močovou, z níž vznikají, tělo vylučuje.
U nemocných s dnou se ale kyselina močová udržuje v těle ve vyšších koncentracích, a právě proto pak krystalizuje.
Kyselina močová jako nepřítel?
Kyselina močová je běžným odpadním produktem v těle a za normálních podmínek nijak neškodí. Ba naopak může být pro zdraví prospěšná, jelikož má podobné antioxidační účinky jako třeba vitamin C a zkoumají se i její další možné zdravotní benefity.
Problém nastává až v okamžiku, kdy je množství kyseliny močové v těle dlouhodobě zvýšené. Ne však u každého, pouze u části takto postižených lidí se dna skutečně rozvine.
Svou roli v tom, kdo dnou onemocní a kdo ne, hrají různé faktory, kromě složení jídelníčku také genetické dispozice, další onemocnění, stres, velká tělesná zátěž nebo přemíra alkoholu.
Komu hrozí dna
Uvádí se, že v Evropě trpí dnou asi 1 % lidí. Častěji postihuje muže než ženy a riziko se zvyšuje také s věkem. Pouze ve vzácných případech se dna objevuje u mladých lidí, pak to obvykle souvisí s genetickou zátěží v rodině.
Rizikem pro vznik dny je také metabolický syndrom, tedy souběh nadváhy, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cukru a škodlivých tuků v krvi.
Příčinou mohou být i…
… ledviny: Při onemocnění ledvin může totiž stoupat množství kyseliny močové v krvi. Proto jsou lidé, kteří trpí nějakou poruchou funkce ledvin, rizikovou skupinou pro propuknutí dny. Pokud k tomu dojde, pak může dna navíc poznamenat už tak zhoršený stav ledvin.
… úrazy a hubnutí:
Při drastickém hubnutí nebo při hojení rozsáhlých úrazů se musí tělo vypořádat s vyšším množstvím vlastních odumřelých buněk. Při tomto procesu vzniká kyselina močová a její hladina v krvi stoupá.
… dědičnost:
Propuknutí dny může skutečně usnadňovat dědičný sklon. Jeho vliv je ale menší než u ostatních faktorů, uvádí se, že geneticky podmíněná je nemoc jen asi u pětiny pacientů.
Při rodovém výskytu je ale mnohem důležitější prevence, tedy rozumná životospráva a jídelníček.
S návštěvou lékaře neotálet
Někteří lidé po prvním záchvatu dny váhají, jestli mají chodit k lékaři s takovou „banalitou“, jako je bolavý palec nohy. Otálení však není na místě, bez léčby se krystalky v těle dále hromadí.
To vede k opakovaným záchvatům a později k chronickým bolestem a postupné deformaci kloubů. V pokročilém stádiu dny se pod kůží navíc objevují bělavé shluky krystalů kyseliny močové, označované jako dnavé tofy.
Samy o sobě sice nebolí, ale mohou mechanicky omezovat pohyblivost kloubů. Kromě kloubů dnou trpí i ledviny, u nichž může klesat výkonnost až k selhávání, nepříjemnou komplikací jsou i ledvinové kameny.
Jak se tlumí akutní bolest
Pokud dorazíte do ordinace s akutním záchvatem dny, tak vám lékař předepíše léky proti bolesti či kortikoidy tlumící zánět. Bolest můžete dál mírnit také studenými obklady na postižený kloub a zvýšenou polohou bolestivého místa.
Bez léčby se nemoc šíří a napadá další klouby.
Léčba je dlouhodobá
I po ústupu akutní bolestivé fáze je nutné dál léčit dnu jako vnitřní onemocnění. K tomu účelu se předepisují léky, které snižují hladinu kyseliny močové v těle. Dále je třeba změnit jídelníček, vyhýbat se alkoholu a v případě nadváhy se snažit zhubnout.
Nutná je pravidelnost ve stravování, střídání přejídání s hladověním může vyvolat další záchvat dny.
Bez diety to nejde
Kyselina močová se v těle vytváří z tzv. purinů. Potíž je v tom, že se puriny běžně vyskytují v potravinách živočišného i rostlinného původu, rozdíl je jen v množství. Podle toho se sestavuje jídelníček.
Co jíst a co omezit
Nevhodné potraviny:
– Ryby – kaviár, jikry, halibut, pstruh, losos, kapr, sardinky, očka, ančovičky, šproty, sleď, slanečky
– Kvasnice – kynuté a celozrnné pečivo
– Uzeniny, játrové paštiky, jaternice, jelita
– Vnitřnosti – brzlík, ledvinky, játra, mozeček, plíce, slezina, dršťky
– Nakládaná masa v kořeněných směsích
– Zvěřina, mladé maso telecí
– Koření – chilli, feferonky pepř, kari, sojová omáčka, maggi, dresinky, česnek, křen
– Mák, želatina
– Zrající plísňové sýry
– Luštěniny – čočka, fazole, hrách
– Čokoláda, kakao, kofein
– Rebarbora, špenát, červená řepa
Vhodné potraviny:
– Ovoce – třešně, jablko, hruška, borůvky, broskve, meruňky, nektarinky, ananas, angrešt, švestky, pomeranče
– Zelenina – celer, cuketa, baklažán, cibule, brambory, zelené fazolky, kapusta, květák, rajčata, zelí, pórek, ředkvička, salát, mrkev, sója, paprika, chřest, kedlubny, okurky, avokádo
– Houby
– Tmavé pečivo, knäckebrot, suchary
– Sušenky, bábovka, croissant, perník, závin
– Zázvor, kopr, tzatziki, petržel, pažitka, kmín, majoránka
– Puding, zmrzlina
– Mléko, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, sýry, brynza, jogurty
– Vejce
– Bezvaječné těstoviny, jáhly, pohanka, rýže
– Bílé konzervované fazole
– Džem, med, rozinky, mandle
– Hořčice
– Koroptev, krůta, holub, králík, zajíc
– Ryby – lín, sumec, platýz, úhoř
– Pito, pivo a přírodní víno jen v omezeném množství
Zdroj: Tento seznam uvádí Institut klinické a experimentální medicíny, www.ikem.cz
A také dostatečně pít
Pití dvou až tří litrů tekutin denně podporuje vylučování kyseliny močové. Toto doporučení má ale své háčky. Především se netýká lidí s onemocněním ledvin, tam je třeba vždy dodržovat léčebný režim nařízený lékařem. Druhým háčkem je výběr nápojů. Nevhodné jsou slazené nápoje, protože snadno vedou k nárůstu váhy.
Rozumíte vašemu lékaři?
Pokud jste navštívili lékařskou ordinaci s vaší dnou, tak jste možná byli zahlceni neznámými termíny, jako:
urikosurika – jedná se o léky, které pomáhají vylučovat přebytečnou kyselinu močovou z těla
hyperurikémie – značí, že je v krvi zvýšená hladina kyseliny močové, což však ještě neznamená, že trpíte dnou
monoartritida – postižení jednoho kloubu, typicky palce nohy
kolchicin – látka z jedovaté rostliny ocúnu, která je v malých množstvích používána jako lék při dnavém záchvatu
podagra – označení pro klasickou podobu dny, při které bolí palec nohy a jiné klouby nejsou postiženy
Foto: Shutterstock