Domů     Dna jako signál blahobytu
Dna jako signál blahobytu
3.5.2022

Dně se kdysi přezdívalo „nemoc králů“. Je to nadsázka, ale v jistém smyslu platí stále. Skutečně k propuknutí dny přispívá jídelníček bohatý na maso, tučná jídla a alkohol. Zkrátka: Jedli, pili, hodovali…

Dnes ovšem odborníci vědí, že příčiny dny nelze takto jednoduše shrnout jen jako příliš blahobytný styl života. Na vzniku onemocnění dny se podílejí i jiné faktory, například genetické.

Rozumná životospráva a střídmost v jídle tak v každém případě zůstávají prozíravou prevencí.

Nemoc přichází náhle

A to záchvatem prudké bolesti. Kdo ho jednou zažil, už na něj pravděpodobně nikdy nezapomene. Záchvat dny začíná ve většině případů v noci a zpravidla postihuje kloub palce nohy. Bolest je tak intenzivní, že přeruší spánek a už nedovolí znovu usnout.

Postižený kloub je horký a kůže nad ním zarudlá. Během několika následujících dní, v horším případě několika týdnů, se příznaky obvykle zmírní, až úplně vymizí, čímž nastupuje období klidu.

Bývá to však pouze zdánlivý klid před bouří, jelikož se bolest může kdykoliv objevit znovu.

Nejde jen o palec

Že se bolest vrací, vyplývá z charakteru onemocnění. Nejde totiž o izolovaný zánět kloubu, ale o celkové onemocnění postihující celý organismus. I po zklidnění záchvatu tedy choroba pokračuje a dříve nebo později se ozve novým záchvatem. Kromě palce nohy bývají postižené i mnohé další klouby, včetně kolen a loktů.

Proč to tak bolí?

Důvodem jsou krystalky, které se v kloubu usazují. Krystalky dráždí a poškozují tkáň kloubu, čímž způsobují bolest a zánět. U zdravého člověka se netvoří, protože kyselinu močovou, z níž vznikají, tělo vylučuje.

U nemocných s dnou se ale kyselina močová udržuje v těle ve vyšších koncentracích, a právě proto pak krystalizuje.

Kyselina močová jako nepřítel?

Kyselina močová je běžným odpadním produktem v těle a za normálních podmínek nijak neškodí. Ba naopak může být pro zdraví prospěšná, jelikož má podobné antioxidační účinky jako třeba vitamin C a zkoumají se i její další možné zdravotní benefity.

Problém nastává až v okamžiku, kdy je množství kyseliny močové v těle dlouhodobě zvýšené. Ne však u každého, pouze u části takto postižených lidí se dna skutečně rozvine.

Svou roli v tom, kdo dnou onemocní a kdo ne, hrají různé faktory, kromě složení jídelníčku také genetické dispozice, další onemocnění, stres, velká tělesná zátěž nebo přemíra alkoholu.

Komu hrozí dna

Uvádí se, že v Evropě trpí dnou asi 1 % lidí. Častěji postihuje muže než ženy a riziko se zvyšuje také s věkem. Pouze ve vzácných případech se dna objevuje u mladých lidí, pak to obvykle souvisí s genetickou zátěží v rodině.

Rizikem pro vznik dny je také metabolický syndrom, tedy souběh nadváhy, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cukru a škodlivých tuků v krvi.

Příčinou mohou být i…

… ledviny: Při onemocnění ledvin může totiž stoupat množství kyseliny močové v krvi. Proto jsou lidé, kteří trpí nějakou poruchou funkce ledvin, rizikovou skupinou pro propuknutí dny. Pokud k tomu dojde, pak může dna navíc poznamenat už tak zhoršený stav ledvin.

… úrazy a hubnutí:

Při drastickém hubnutí nebo při hojení rozsáhlých úrazů se musí tělo vypořádat s vyšším množstvím vlastních odumřelých buněk. Při tomto procesu vzniká kyselina močová a její hladina v krvi stoupá.

… dědičnost:

Propuknutí dny může skutečně usnadňovat dědičný sklon. Jeho vliv je ale menší než u ostatních faktorů, uvádí se, že geneticky podmíněná je nemoc jen asi u pětiny pacientů.

Při rodovém výskytu je ale mnohem důležitější prevence, tedy rozumná životospráva a jídelníček.

S návštěvou lékaře neotálet

Někteří lidé po prvním záchvatu dny váhají, jestli mají chodit k lékaři s takovou „banalitou“, jako je bolavý palec nohy. Otálení však není na místě, bez léčby se krystalky v těle dále hromadí.

To vede k opakovaným záchvatům a později k chronickým bolestem a postupné deformaci kloubů. V pokročilém stádiu dny se pod kůží navíc objevují bělavé shluky krystalů kyseliny močové, označované jako dnavé tofy.

Samy o sobě sice nebolí, ale mohou mechanicky omezovat pohyblivost kloubů. Kromě kloubů dnou trpí i ledviny, u nichž může klesat výkonnost až k selhávání, nepříjemnou komplikací jsou i ledvinové kameny.

Jak se tlumí akutní bolest

Pokud dorazíte do ordinace s akutním záchvatem dny, tak vám lékař předepíše léky proti bolesti či kortikoidy tlumící zánět. Bolest můžete dál mírnit také studenými obklady na postižený kloub a zvýšenou polohou bolestivého místa.

Bez léčby se nemoc šíří a napadá další klouby.

Léčba je dlouhodobá

I po ústupu akutní bolestivé fáze je nutné dál léčit dnu jako vnitřní onemocnění. K tomu účelu se předepisují léky, které snižují hladinu kyseliny močové v těle. Dále je třeba změnit jídelníček, vyhýbat se alkoholu a v případě nadváhy se snažit zhubnout.

Nutná je pravidelnost ve stravování, střídání přejídání s hladověním může vyvolat další záchvat dny.

Bez diety to nejde

Kyselina močová se v těle vytváří z tzv. purinů. Potíž je v tom, že se puriny běžně vyskytují v potravinách živočišného i rostlinného původu, rozdíl je jen v množství. Podle toho se sestavuje jídelníček.

Co jíst a co omezit

Nevhodné potraviny: 

– Ryby – kaviár, jikry, halibut, pstruh, losos, kapr, sardinky, očka, ančovičky, šproty, sleď, slanečky

– Kvasnice – kynuté a celozrnné pečivo

– Uzeniny, játrové paštiky, jaternice, jelita

– Vnitřnosti – brzlík, ledvinky, játra, mozeček, plíce, slezina, dršťky

– Nakládaná masa v kořeněných směsích

– Zvěřina, mladé maso telecí

– Koření – chilli, feferonky pepř, kari, sojová omáčka, maggi, dresinky, česnek, křen

– Mák, želatina

– Zrající plísňové sýry

– Luštěniny – čočka, fazole, hrách

– Čokoláda, kakao, kofein

– Rebarbora, špenát, červená řepa

Vhodné potraviny:

– Ovoce – třešně, jablko, hruška, borůvky, broskve, meruňky, nektarinky, ananas, angrešt, švestky, pomeranče

– Zelenina – celer, cuketa, baklažán, cibule, brambory, zelené fazolky, kapusta, květák, rajčata, zelí, pórek, ředkvička, salát, mrkev, sója, paprika, chřest, kedlubny, okurky, avokádo

– Houby

– Tmavé pečivo, knäckebrot, suchary

– Sušenky, bábovka, croissant, perník, závin

– Zázvor, kopr, tzatziki, petržel, pažitka, kmín, majoránka

– Puding, zmrzlina

– Mléko, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, sýry, brynza, jogurty

– Vejce

– Bezvaječné těstoviny, jáhly, pohanka, rýže

– Bílé konzervované fazole

– Džem, med, rozinky, mandle

– Hořčice

– Koroptev, krůta, holub, králík, zajíc

– Ryby – lín, sumec, platýz, úhoř

– Pito, pivo a přírodní víno jen v omezeném množství

Zdroj: Tento seznam uvádí Institut klinické a experimentální medicíny, www.ikem.cz

A také dostatečně pít

Pití dvou až tří litrů tekutin denně podporuje vylučování kyseliny močové. Toto doporučení má ale své háčky. Především se netýká lidí s onemocněním ledvin, tam je třeba vždy dodržovat léčebný režim nařízený lékařem. Druhým háčkem je výběr nápojů. Nevhodné jsou slazené nápoje, protože snadno vedou k nárůstu váhy.

Rozumíte vašemu lékaři?

Pokud jste navštívili lékařskou ordinaci s vaší dnou, tak jste možná byli zahlceni neznámými termíny, jako:

urikosurika – jedná se o léky, které pomáhají vylučovat přebytečnou kyselinu močovou z těla

hyperurikémie – značí, že je v krvi zvýšená hladina kyseliny močové, což však ještě neznamená, že trpíte dnou

monoartritida – postižení jednoho kloubu, typicky palce nohy

kolchicin – látka z jedovaté rostliny ocúnu, která je v malých množstvích používána jako lék při dnavém záchvatu

podagra – označení pro klasickou podobu dny, při které bolí palec nohy a jiné klouby nejsou postiženy

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
25.11.2024
Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly. To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A možná, když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že i někdo ve vašem bezprostředním okolí. J
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
enigmaplus.cz
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
V roce 1968 se v Tichém oceánu potopila sovětská ponorka K-129. Na její palubě se nacházely i balistické rakety. Ve studené válce mezi velmocemi to tehdy „mrzlo, až praštělo“. Američané se rozhodli, ž
Dykovi zázračně slepili manželství?
nasehvezdy.cz
Dykovi zázračně slepili manželství?
Podle všeho byli jen kousek od rozvodu. Teď ale Tatiana Dyková (46) a její manžel Vojtěch Dyk (39) zase vrkají jako hrdličky a vypadají šťastně. Povídá se, že manželství zachránili opravdu v posle
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
nejsemsama.cz
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
Nesmělost bývá v navazování vztahů velkou překážkou. Někdy musí pomoci náhoda. Poté, co jsem se před časem rozvedla, užívala jsem si čtyři roky klid a samotu. Moje manželství bylo tak trochu „italské“, plné hádek a výčitek. Pokud jsem si měla najít dalšího partnera do života, muselo jít o někoho výrazně klidnějšího. Nevěděla jsem, jak na
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
historyplus.cz
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá na dobových ilustracích nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve. S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché. Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
skutecnepribehy.cz
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
Na půdě jsem objevila staré fotografie. Odnesla jsem je domů, abych si je prohlédla. Vypustila jsem tak do světa rodinné prokletí, které znovu udeřilo… Když jsme jezdili k babičce na prázdniny, měli jsme zakázáno lézt na půdu. V rodině se totiž vyprávělo o tom, že z půdy spadl náš prastrýc, jiný náš předek se tam prý dokonce oběsil. „Ta
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
21stoleti.cz
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
epochaplus.cz
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá