Domů     Dna jako signál blahobytu
Dna jako signál blahobytu
3.5.2022

Dně se kdysi přezdívalo „nemoc králů“. Je to nadsázka, ale v jistém smyslu platí stále. Skutečně k propuknutí dny přispívá jídelníček bohatý na maso, tučná jídla a alkohol. Zkrátka: Jedli, pili, hodovali…

Dnes ovšem odborníci vědí, že příčiny dny nelze takto jednoduše shrnout jen jako příliš blahobytný styl života. Na vzniku onemocnění dny se podílejí i jiné faktory, například genetické.

Rozumná životospráva a střídmost v jídle tak v každém případě zůstávají prozíravou prevencí.

Nemoc přichází náhle

A to záchvatem prudké bolesti. Kdo ho jednou zažil, už na něj pravděpodobně nikdy nezapomene. Záchvat dny začíná ve většině případů v noci a zpravidla postihuje kloub palce nohy. Bolest je tak intenzivní, že přeruší spánek a už nedovolí znovu usnout.

Postižený kloub je horký a kůže nad ním zarudlá. Během několika následujících dní, v horším případě několika týdnů, se příznaky obvykle zmírní, až úplně vymizí, čímž nastupuje období klidu.

Bývá to však pouze zdánlivý klid před bouří, jelikož se bolest může kdykoliv objevit znovu.

Nejde jen o palec

Že se bolest vrací, vyplývá z charakteru onemocnění. Nejde totiž o izolovaný zánět kloubu, ale o celkové onemocnění postihující celý organismus. I po zklidnění záchvatu tedy choroba pokračuje a dříve nebo později se ozve novým záchvatem. Kromě palce nohy bývají postižené i mnohé další klouby, včetně kolen a loktů.

Proč to tak bolí?

Důvodem jsou krystalky, které se v kloubu usazují. Krystalky dráždí a poškozují tkáň kloubu, čímž způsobují bolest a zánět. U zdravého člověka se netvoří, protože kyselinu močovou, z níž vznikají, tělo vylučuje.

U nemocných s dnou se ale kyselina močová udržuje v těle ve vyšších koncentracích, a právě proto pak krystalizuje.

Kyselina močová jako nepřítel?

Kyselina močová je běžným odpadním produktem v těle a za normálních podmínek nijak neškodí. Ba naopak může být pro zdraví prospěšná, jelikož má podobné antioxidační účinky jako třeba vitamin C a zkoumají se i její další možné zdravotní benefity.

Problém nastává až v okamžiku, kdy je množství kyseliny močové v těle dlouhodobě zvýšené. Ne však u každého, pouze u části takto postižených lidí se dna skutečně rozvine.

Svou roli v tom, kdo dnou onemocní a kdo ne, hrají různé faktory, kromě složení jídelníčku také genetické dispozice, další onemocnění, stres, velká tělesná zátěž nebo přemíra alkoholu.

Komu hrozí dna

Uvádí se, že v Evropě trpí dnou asi 1 % lidí. Častěji postihuje muže než ženy a riziko se zvyšuje také s věkem. Pouze ve vzácných případech se dna objevuje u mladých lidí, pak to obvykle souvisí s genetickou zátěží v rodině.

Rizikem pro vznik dny je také metabolický syndrom, tedy souběh nadváhy, vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cukru a škodlivých tuků v krvi.

Příčinou mohou být i…

… ledviny: Při onemocnění ledvin může totiž stoupat množství kyseliny močové v krvi. Proto jsou lidé, kteří trpí nějakou poruchou funkce ledvin, rizikovou skupinou pro propuknutí dny. Pokud k tomu dojde, pak může dna navíc poznamenat už tak zhoršený stav ledvin.

… úrazy a hubnutí:

Při drastickém hubnutí nebo při hojení rozsáhlých úrazů se musí tělo vypořádat s vyšším množstvím vlastních odumřelých buněk. Při tomto procesu vzniká kyselina močová a její hladina v krvi stoupá.

… dědičnost:

Propuknutí dny může skutečně usnadňovat dědičný sklon. Jeho vliv je ale menší než u ostatních faktorů, uvádí se, že geneticky podmíněná je nemoc jen asi u pětiny pacientů.

Při rodovém výskytu je ale mnohem důležitější prevence, tedy rozumná životospráva a jídelníček.

S návštěvou lékaře neotálet

Někteří lidé po prvním záchvatu dny váhají, jestli mají chodit k lékaři s takovou „banalitou“, jako je bolavý palec nohy. Otálení však není na místě, bez léčby se krystalky v těle dále hromadí.

To vede k opakovaným záchvatům a později k chronickým bolestem a postupné deformaci kloubů. V pokročilém stádiu dny se pod kůží navíc objevují bělavé shluky krystalů kyseliny močové, označované jako dnavé tofy.

Samy o sobě sice nebolí, ale mohou mechanicky omezovat pohyblivost kloubů. Kromě kloubů dnou trpí i ledviny, u nichž může klesat výkonnost až k selhávání, nepříjemnou komplikací jsou i ledvinové kameny.

Jak se tlumí akutní bolest

Pokud dorazíte do ordinace s akutním záchvatem dny, tak vám lékař předepíše léky proti bolesti či kortikoidy tlumící zánět. Bolest můžete dál mírnit také studenými obklady na postižený kloub a zvýšenou polohou bolestivého místa.

Bez léčby se nemoc šíří a napadá další klouby.

Léčba je dlouhodobá

I po ústupu akutní bolestivé fáze je nutné dál léčit dnu jako vnitřní onemocnění. K tomu účelu se předepisují léky, které snižují hladinu kyseliny močové v těle. Dále je třeba změnit jídelníček, vyhýbat se alkoholu a v případě nadváhy se snažit zhubnout.

Nutná je pravidelnost ve stravování, střídání přejídání s hladověním může vyvolat další záchvat dny.

Bez diety to nejde

Kyselina močová se v těle vytváří z tzv. purinů. Potíž je v tom, že se puriny běžně vyskytují v potravinách živočišného i rostlinného původu, rozdíl je jen v množství. Podle toho se sestavuje jídelníček.

Co jíst a co omezit

Nevhodné potraviny: 

– Ryby – kaviár, jikry, halibut, pstruh, losos, kapr, sardinky, očka, ančovičky, šproty, sleď, slanečky

– Kvasnice – kynuté a celozrnné pečivo

– Uzeniny, játrové paštiky, jaternice, jelita

– Vnitřnosti – brzlík, ledvinky, játra, mozeček, plíce, slezina, dršťky

– Nakládaná masa v kořeněných směsích

– Zvěřina, mladé maso telecí

– Koření – chilli, feferonky pepř, kari, sojová omáčka, maggi, dresinky, česnek, křen

– Mák, želatina

– Zrající plísňové sýry

– Luštěniny – čočka, fazole, hrách

– Čokoláda, kakao, kofein

– Rebarbora, špenát, červená řepa

Vhodné potraviny:

– Ovoce – třešně, jablko, hruška, borůvky, broskve, meruňky, nektarinky, ananas, angrešt, švestky, pomeranče

– Zelenina – celer, cuketa, baklažán, cibule, brambory, zelené fazolky, kapusta, květák, rajčata, zelí, pórek, ředkvička, salát, mrkev, sója, paprika, chřest, kedlubny, okurky, avokádo

– Houby

– Tmavé pečivo, knäckebrot, suchary

– Sušenky, bábovka, croissant, perník, závin

– Zázvor, kopr, tzatziki, petržel, pažitka, kmín, majoránka

– Puding, zmrzlina

– Mléko, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, sýry, brynza, jogurty

– Vejce

– Bezvaječné těstoviny, jáhly, pohanka, rýže

– Bílé konzervované fazole

– Džem, med, rozinky, mandle

– Hořčice

– Koroptev, krůta, holub, králík, zajíc

– Ryby – lín, sumec, platýz, úhoř

– Pito, pivo a přírodní víno jen v omezeném množství

Zdroj: Tento seznam uvádí Institut klinické a experimentální medicíny, www.ikem.cz

A také dostatečně pít

Pití dvou až tří litrů tekutin denně podporuje vylučování kyseliny močové. Toto doporučení má ale své háčky. Především se netýká lidí s onemocněním ledvin, tam je třeba vždy dodržovat léčebný režim nařízený lékařem. Druhým háčkem je výběr nápojů. Nevhodné jsou slazené nápoje, protože snadno vedou k nárůstu váhy.

Rozumíte vašemu lékaři?

Pokud jste navštívili lékařskou ordinaci s vaší dnou, tak jste možná byli zahlceni neznámými termíny, jako:

urikosurika – jedná se o léky, které pomáhají vylučovat přebytečnou kyselinu močovou z těla

hyperurikémie – značí, že je v krvi zvýšená hladina kyseliny močové, což však ještě neznamená, že trpíte dnou

monoartritida – postižení jednoho kloubu, typicky palce nohy

kolchicin – látka z jedovaté rostliny ocúnu, která je v malých množstvích používána jako lék při dnavém záchvatu

podagra – označení pro klasickou podobu dny, při které bolí palec nohy a jiné klouby nejsou postiženy

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml