Kdyby byla mezi českými muži anketa o nejlepší jídlo, mohla by vyhrát svíčková. Seznámíme vás s recepty, na kterých si pochutnáte. První recept je od autora České kuchařky Miloše Štěpničky.
Svíčková pečeně se smetanovou omáčkou
„Není to žádná věda,“ říká Miloš Štěpnička. Rozhodně není nutné kupovat drahou pravou svíčkovou, protože se jedná o dušení. Pak nám k přípravě tohoto oblíbeného pokrmu postačí zadní hovězí, šál či roštěná.
Suroviny
1 kg hovězího masa v kusu (ať již ze zadního, z kýty nebo roštěnce)
100 g slaniny na protažení masa
125 g másla
1 cibule
1 větší mrkev
l malý celer
1 petržel
10 kuliček pepře
6 kuliček nového koření
4 bobkové listy
špetka tymiánu (popř. špetka zázvoru)
3 lžíce mouky
ocet nebo citronová šťáva
l kysaná smetana nebo sladká šlehačka
sůl
Maso
Maso je lepší naložit 2 dny před vlastní přípravou. Maso se nám navoní a poté ho protáhneme slaninou. Do hrnce dáme asi 2 l vody, kterou osolíme l lžičkou soli, asi l0 ml octa a můžeme přidat i ¼ l bílého vína.
Zelenina
– Očištěnou kořenovou zeleninu a cibuli nakrájíme na plátky, přidáme veškeré připravené koření a vše 5 minut povaříme a odstavíme. Nálev si můžeme připravit i l den před tím, než půjdeme koupit maso.
Maso pak do marinovací lázně (kuchaři užívají slovo mořidlo) ponoříme, přikryjeme a dáme do chladna. K žádnému „ vymáčení masa“ nedojde, nemusíte se obávat.
– V den přípravy oběda pak stačí rozehřát troubu, do ní vložit pekáč a rozpálit v něm máslo a na to položit okapané a ne moc osolené maso, které několikrát otočíme.
Veškerou zeleninu a koření z marinády přidáme k masu a podlijeme ¼ l láku, přiklopíme pekáč a pečeme při 250 °C.
– Maso se bude zpočátku dusit, ještě více se provoní a za nějakou dobu se začne již péci. Přibližně po 2 hodinách pečení a podlévání (podle druhu masa) maso opatrně napíchneme, jestli je už měkké.
Když ano, pekáč odkryjeme a ještě 10 minut ho dopékáme, aby zčervenalo. Současně musíme z pekáče vybrat bobkové listy a velkou část koření, pokud tedy budeme obsah mixovat.
– Vyndáme maso. Do zeleniny a šťávy z pečení nalijeme kysanou smetanu rozmíchanou se třemi rozkvedlanými vrchovatými lžícemi hladké mouky a vše řádně promícháme.
– Nyní vše propasírujeme na kovovém cedníku v hrnci na omáčku. Za stálého míchání přivedeme do varu a asi 10 minut provaříme. Pokud je omáčka řídká, přidáme 1 vrchovatou lžíci hladké mouky. Vše pak ještě znovu zlehka povaříme a omáčka je hotová. Na talíři ozdobíme maso brusinkami a šlehačkou.
Svíčková je nejlepší druhý den, a tak pokud čekáte hosty, uvařte ji den předem, protože se v ní chutě dokonale rozleží.
Někdo má rád omáčku tmavší barvy, pak stačí, aby si připravil v malém kastrůlku karamel a pak ho zředěný vodou nalil do omáčky.
Babičky radí: Pro dobrou chuť můžete omáčku ještě případně ochutit trochou zázvoru.
Z knihy Kuchařka pro dceru od Jany F. Zatloukalové
Příprava
1 kg hovězího
400 g mražené zeleninové směsi pod svíčkovou
1 cibule
500 ml smetany
½ citronu
asi 2 lžičky cukru
špetka soli
Jana F. Zatloukalová uvádí: „Po experimentech s nakládáním masa, špikováním a předvařením hovězího jsem došla k závěru, že nejlepší je dobré vše dát do trouby.
Zcela jednoduše maso se zeleninou naskládáte do pekáče, těsně uzavřete, ledabyle zasunete do trouby a počkáte půl dne, než se vše při necelých 100 °C upeče.“ Kupodivu maso je takto mnohem měkčí a šťavnatější.
Můžete s klidem použít i hovězí kližku, nemusíte utrácet za hovězí šál. Vhodné je i použití hovězí kýty.
Maso
– Cibuli nakrájenou na drobno vložte spolu s mraženou zeleninovou směsí do pekáče. Maso ze všech stran posolte zhruba 1 lžičkou soli a položte na zeleninu.
– Pekáček přikryjte alobalem a ještě uzavřete víkem. Vložte do trouby a nastavte 100 °C a pečte maso 6 hodin.
– Po 6 hodinách maso zkontrolujte, pokud je už měkké, bude se oddělovat samo a bude lahodné a měkké na skus. Každá trouba peče jinak, takže v některých musíte proces ještě prodloužit o 2 hodiny.
Poté maso vyjměte z pekáčku do mísy, překryjte ho novým kouskem alobalu a vložte zpět na rošt do vypnuté trouby.
Omáčka
– Zbývající obsah pekáčku přelijte do dostatečně velkého hrnce a rozmixujte ponorným mixérem (pokud ho nemáte, vše protlačte do hrnce přes velký cedník), přilijte pak smetanu a při mírné teplotě 5 minut povařte, aby omáčka zhoustla.
Mouku na zahušťování nebudete potřebovat, neboť zelenina se o zahuštění postará sama.
– Na závěr omáčku přisolte dle potřeby a přidejte citronovou šťávu. Můžete ji ještě doladit nepatrným množstvím cukru. Podávejte s houskovým knedlíkem.