Domů     Pro zdraví i kondici spěte „tak akorát“
Pro zdraví i kondici spěte „tak akorát“
25.4.2022

Jaká délka spánku je optimální? Podle některých lékařů to není ani příliš krátce, ale ani příliš dlouho. Oba extrémy našemu tělu škodí.

Ke čtyřem základním biologickým potřebám nutným k přežití patří vedle dýchání, pití a jídla také spánek. Bez něj to prostě nejde. Na délce se zatím odborníci neshodují. Jisté je, že často je pro naše zdraví důležitější jeho kvalita.

Příliš málo? Odnese to srdce!

Říká se, že potřeba spánku je individuální. U každého z nás je jiná. Přesto někteří odborníci doporučují, aby si dospělý člověk dopřál v průměru svých poctivých 7,5 – 8 hodin denně. Tedy, pardon – noci. Mnoho lidí ale tento čas zkracuje.

Příčin může být několik. Od práce na směny, přes holdování nočnímu životu, kdy nás pracovní či jiné povinnosti nutí účastnit se akcí, které trvají dlouho do noci, až po problémy s nespavostí, které ubírají délku kvalitního spánku.

Ať je váš důvod jakýkoliv, zkuste se na svůj spánek zaměřit a dopřejte mu více pozornosti. Tvrzení, že spánek je ztrátou času, je chybné a může se negativně promítnout na vašem zdraví.

Kdo si schválně upírá spánek nebo spí moc dlouho, může dokonce i předčasně umřít.
Kdo si schválně upírá spánek nebo spí moc dlouho, může dokonce i předčasně umřít.

Věděli jste, že:

* deficit spánku zvyšuje pravděpodobnost infarktu a mrtvice?

* špatné spáče víc ohrožuje Alzheimerova choroba či schizofrenie?

* při chronickém nevyspání může docházet k poškození plic, jater a tenkého střeva?

* málo spánku má vliv na sexuální výkonnost, slábne imunitní systém a lidé, kteří málo spí, jsou častěji nemocní?

* jeho nedostatek posiluje sklony k závislosti na alkoholu a jiných návykových látkách?

* chronická nespavost narušuje celkovou rovnováhu našeho organismu? Výrazně to poznáte například na vyšší potřebě jídla.

Nepřiměřeně dlouho? Budete tlustí!

Ovšem neplesejte, ani když patříte k lidem, kteří si v posteli rádi poleží déle. I když se v tomto směru odborníci až tolik neshodují, nejrůznější lékařské studie ukazují, že i vám hrozí nejrůznější zdravotní problémy.

Mnohé jsou podobné jako u chronických nespavců. Přesně podle hesla: všeho moc škodí.

Co může spáče postihnout?

* Příliš dlouhé spaní výrazně zvyšuje riziko deprese, vyvolává bolesti zad i bolesti hlavy.

* Dospělí, kteří spí více než 9 hodin denně, mají větší pravděpodobnost, že budou přibírat. A to i v případě, že dodržují pravidla zdravé výživy a mají dostatek zdravého pohybu.

* V krvi spáčů se při studiích zjistila vyšší koncentrace bílkovin typických pro zánětlivé procesy, k čemuž dochází nejen při obezitě, ale také při ateroskleróze a dalších civilizačních chorobách.

* Nezdravé množství spánku může být zodpovědné za vzrůstající zapomínání, zvláště u starších osob. Ať je spánek příliš krátký nebo příliš dlouhý, narůstá nejen riziko zhoršení paměti, ale také vzniku demencí.

* Některé studie odhalily, že příliš dlouhý spánek má negativní vliv na menstruační cyklus a může způsobit potíže s otěhotněním. Nejhorší výsledky měly ženy, které spaly mezi 9 až 11 hodinami denně.

Aby byl opravdu kvalitní

Máte se spaním problém? Naše civilizace je chronicky nevyspalá. Z velké části proto, že si nevyčleníme dostatek času, ale hlavně proto, že si ke spaní nepřipravíme vhodné podmínky. Zkuste se zaměřit víc na jeho kvalitu než na délku.

Jen klidný a nepřerušovaný spánek vám dodá dostatek energie a odpočinku. Pokud se v noci probouzíte, není to nic neobvyklého. Měli byste ale do tří minut opět bez potíží usnout.

Jak se vypravit do říše snů

* Správně zvolené rituály pomohou s usnutím – příjemně horká koupel, večerní klidná procházka, poslech vážné hudby, modlitba,… Pořiďte si spánkový deník, do kterého si před spaním zapisujte příjemná hesla, verše nebo myšlenky.

* Důležitá je tzv. hygiena spánku – jděte si lehnout každý den ve stejný čas, kupte si kvalitní zdravou matraci, odstraňte z dosahu postele budík i mobil.

* V našem těle působí speciální hormon melatonin, který „zapíná“ spánek. Velké množství přirozeného světla přes den pomáhá tělu si melatonin vyrobit, tma v noci ho naopak aktivuje.

Proto pobývejte přes den co nejvíce venku, v noci naopak do oken zavěste závěsy, které nepropustí světlo.

* Alkohol a drogy zabraňují tělu dosáhnout fáze hlubokého spánku. Tím se organismus zbavuje šance na dostatečnou regeneraci.

*Nepomáhá žádný z uvedených způsobů? Důvodem mohou být neléčené nemoci, které patří do rukou lékařů.

Jak je to se šlofíkem během dne? Jednou za čas prý neuškodí, ale příliš často se nedoporučuje. Nabourává biologické hodiny v nás.
Jak je to se šlofíkem během dne? Jednou za čas prý neuškodí, ale příliš často se nedoporučuje. Nabourává biologické hodiny v nás.

Jak zdravý spánek prospívá

* Podle kardiologů udržuje kvalitní noční spánek zdravé srdce. Ten, kdo se chrání před srdečními chorobami, by podle nich měl spát 6 – 8 hodin denně.

* Mozek spícího člověka usilovně pracuje: zrychleně si přehrává důležité okamžiky uplynulého dne a ukládá je do paměti.

* Dostatek kvalitního spánku působí antidepresivně, má vliv na dobrou náladu, podporuje soustředění.

* Lidé s kvalitním spánkem mají o třetinu lepší kreativitu a nápaditost.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, Getty images

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského