Domů     Pro zdraví i kondici spěte „tak akorát“
Pro zdraví i kondici spěte „tak akorát“
25.4.2022

Jaká délka spánku je optimální? Podle některých lékařů to není ani příliš krátce, ale ani příliš dlouho. Oba extrémy našemu tělu škodí.

Ke čtyřem základním biologickým potřebám nutným k přežití patří vedle dýchání, pití a jídla také spánek. Bez něj to prostě nejde. Na délce se zatím odborníci neshodují. Jisté je, že často je pro naše zdraví důležitější jeho kvalita.

Příliš málo? Odnese to srdce!

Říká se, že potřeba spánku je individuální. U každého z nás je jiná. Přesto někteří odborníci doporučují, aby si dospělý člověk dopřál v průměru svých poctivých 7,5 – 8 hodin denně. Tedy, pardon – noci. Mnoho lidí ale tento čas zkracuje.

Příčin může být několik. Od práce na směny, přes holdování nočnímu životu, kdy nás pracovní či jiné povinnosti nutí účastnit se akcí, které trvají dlouho do noci, až po problémy s nespavostí, které ubírají délku kvalitního spánku.

Ať je váš důvod jakýkoliv, zkuste se na svůj spánek zaměřit a dopřejte mu více pozornosti. Tvrzení, že spánek je ztrátou času, je chybné a může se negativně promítnout na vašem zdraví.

Kdo si schválně upírá spánek nebo spí moc dlouho, může dokonce i předčasně umřít.
Kdo si schválně upírá spánek nebo spí moc dlouho, může dokonce i předčasně umřít.

Věděli jste, že:

* deficit spánku zvyšuje pravděpodobnost infarktu a mrtvice?

* špatné spáče víc ohrožuje Alzheimerova choroba či schizofrenie?

* při chronickém nevyspání může docházet k poškození plic, jater a tenkého střeva?

* málo spánku má vliv na sexuální výkonnost, slábne imunitní systém a lidé, kteří málo spí, jsou častěji nemocní?

* jeho nedostatek posiluje sklony k závislosti na alkoholu a jiných návykových látkách?

* chronická nespavost narušuje celkovou rovnováhu našeho organismu? Výrazně to poznáte například na vyšší potřebě jídla.

Nepřiměřeně dlouho? Budete tlustí!

Ovšem neplesejte, ani když patříte k lidem, kteří si v posteli rádi poleží déle. I když se v tomto směru odborníci až tolik neshodují, nejrůznější lékařské studie ukazují, že i vám hrozí nejrůznější zdravotní problémy.

Mnohé jsou podobné jako u chronických nespavců. Přesně podle hesla: všeho moc škodí.

Co může spáče postihnout?

* Příliš dlouhé spaní výrazně zvyšuje riziko deprese, vyvolává bolesti zad i bolesti hlavy.

* Dospělí, kteří spí více než 9 hodin denně, mají větší pravděpodobnost, že budou přibírat. A to i v případě, že dodržují pravidla zdravé výživy a mají dostatek zdravého pohybu.

* V krvi spáčů se při studiích zjistila vyšší koncentrace bílkovin typických pro zánětlivé procesy, k čemuž dochází nejen při obezitě, ale také při ateroskleróze a dalších civilizačních chorobách.

* Nezdravé množství spánku může být zodpovědné za vzrůstající zapomínání, zvláště u starších osob. Ať je spánek příliš krátký nebo příliš dlouhý, narůstá nejen riziko zhoršení paměti, ale také vzniku demencí.

* Některé studie odhalily, že příliš dlouhý spánek má negativní vliv na menstruační cyklus a může způsobit potíže s otěhotněním. Nejhorší výsledky měly ženy, které spaly mezi 9 až 11 hodinami denně.

Aby byl opravdu kvalitní

Máte se spaním problém? Naše civilizace je chronicky nevyspalá. Z velké části proto, že si nevyčleníme dostatek času, ale hlavně proto, že si ke spaní nepřipravíme vhodné podmínky. Zkuste se zaměřit víc na jeho kvalitu než na délku.

Jen klidný a nepřerušovaný spánek vám dodá dostatek energie a odpočinku. Pokud se v noci probouzíte, není to nic neobvyklého. Měli byste ale do tří minut opět bez potíží usnout.

Jak se vypravit do říše snů

* Správně zvolené rituály pomohou s usnutím – příjemně horká koupel, večerní klidná procházka, poslech vážné hudby, modlitba,… Pořiďte si spánkový deník, do kterého si před spaním zapisujte příjemná hesla, verše nebo myšlenky.

* Důležitá je tzv. hygiena spánku – jděte si lehnout každý den ve stejný čas, kupte si kvalitní zdravou matraci, odstraňte z dosahu postele budík i mobil.

* V našem těle působí speciální hormon melatonin, který „zapíná“ spánek. Velké množství přirozeného světla přes den pomáhá tělu si melatonin vyrobit, tma v noci ho naopak aktivuje.

Proto pobývejte přes den co nejvíce venku, v noci naopak do oken zavěste závěsy, které nepropustí světlo.

* Alkohol a drogy zabraňují tělu dosáhnout fáze hlubokého spánku. Tím se organismus zbavuje šance na dostatečnou regeneraci.

*Nepomáhá žádný z uvedených způsobů? Důvodem mohou být neléčené nemoci, které patří do rukou lékařů.

Jak je to se šlofíkem během dne? Jednou za čas prý neuškodí, ale příliš často se nedoporučuje. Nabourává biologické hodiny v nás.
Jak je to se šlofíkem během dne? Jednou za čas prý neuškodí, ale příliš často se nedoporučuje. Nabourává biologické hodiny v nás.

Jak zdravý spánek prospívá

* Podle kardiologů udržuje kvalitní noční spánek zdravé srdce. Ten, kdo se chrání před srdečními chorobami, by podle nich měl spát 6 – 8 hodin denně.

* Mozek spícího člověka usilovně pracuje: zrychleně si přehrává důležité okamžiky uplynulého dne a ukládá je do paměti.

* Dostatek kvalitního spánku působí antidepresivně, má vliv na dobrou náladu, podporuje soustředění.

* Lidé s kvalitním spánkem mají o třetinu lepší kreativitu a nápaditost.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, Getty images

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,