Jako paráda pro jednu sezónu je sklenice postačující, kořeny ve vodě působí dekorativním prvkem navíc. Má to ale háček. V cibuli je dostatek živin, aby rostlina vyrašila a rozkvetla.
Tím ale své síly vyčerpá, takže ji můžete zahodit, pro další pěstování se už nehodí.
Pokud se přesto rozhodnete pro hyacint ve sklenici, pak dávejte pozor, abyste mu nezkrátili život příliš vysokou hladinou vody. Ta nesmí dosahovat až k cibuli, protože by to vedlo k zahnívání.
Raději v květináči? Pak do něj cibuli vložte tak, aby byly do dvou třetin zasypaná zeminou. Než se ukážou květy, potřebuje rostlina chlad kolem 7 °C a šero, takže je třeba ji zakrýt, například papírovou taškou.
Až si vytvoří vzrostlý stvol s poupaty, přeneste květináč do místnosti s teplotou kolem 18 °C a nechte nechte týden zakrytý. Po odkrytí pak rychle rozkvete. Zalévejte jen mírně, stačí rosit zeminu.
Po odkvětu můžete cibuli zastrčit do záhonu a počkat, až zavadnou i listy. Poté cibuli uchováme s suchu a na podzim opět zasadíme venku.
Kouzlo oblázků
Oblázků a také dalších přírodních materiálů: To všechno se uplatní při nápaditém umístění rozkvetlých cibulí do netradičních sklenic. Aby v nich rostlina dobře držela, potřebuje oporu. Tu jí dodají kamínky, suché snítky, mladé větvičky, ale třeba i keramzit.
Ozdobná kamenná drť a oblázky tohoto typu jsou dostání jako dekorační materiál a ve stejné nabídce najdete i skleněné oblázky různých barev. I po těch se dá sáhnout a podpořit odstín květů stejnou barvou oblázků. I zde je ovšem třeba dodržovat pravidlo, že voda nesmí sahat až k cibuli.
Obstojí i jako řezané květy
Dokonce i jediný stvol se bude nádherně vyjímat je vysoké úzké váze. Stvoly jsou dost těžké a mají sklon se naklánět, takže pokud jich vložíte do nádoby více, budou potřebovat oporu, aby držely tvar.
Jednoduchou pomocí je obklopit je zelenými snítkami, nabízí se například buxus, a svázat stuhou stejné barvy jako květy. Zajímavě mohou působit i v kombinaci s holými čerstvými větvičkami, případně kočičkami.
Větvičky můžete ponechat přírodní, velmi efektní ale budou nastříkané bílou nebo na nějakou pastelovou barvou.
Pestré jaro
Jednou s nejvděčnějších možností, jak rychlené hyacinty využít, je sesadit je do truhlíku spolu s dalšími rychlenými druhy jako malebnou ukázku jara. Z hyacintů se nejlépe hodí růžové, protože tuto barvu jinak jarními květy těžko dodáte.
Pro žlutou jsou nejvděčnější narcisy nebo primule, pro fialovou ocúny, modrou (ale i bílou) samozřejmě modřence. Na dno nádoby nezapomeňte nasypat vrstvu štěrku jako drenáž, aby rostlinám neuhnívaly kořeny a cibule.
Při lehčím materiálu truhlíku umístěte do rohů větší kameny, aby zvýšily stabilitu. Povrch zeminy je vhodné pokrýt mechem, bude vypadat úhledněji.
Přírodní parfém
Ano, hyacint na silnou vůni, kterou někteří milují a jiní nemohou vystát. Nicméně pro školené nosy je to aroma tak ušlechtilé, že ho využívají i výrobci parfémů. Závan hyacintů proto můžete cítit z mnoha parfémů, obsahuje ho například Chanel No.
19, Chance Chanel, Gucci Envy, Cacharel Anais Anais nebo Annick Goutal Grand Amour.
Foto: PX FUEL