Domů     Ovoce, které možná neznáte: Jak chutná exotika v kuchyni?
Ovoce, které možná neznáte: Jak chutná exotika v kuchyni?
17.2.2022

Exotické ovoce nám přinese do kuchyně závan dalekých krajů a nových zajímavých chutí. Řada druhů tropického ovoce je na našem trhu poměrně dostupná, dá se nakupovat i na webech dovozců.

Tamarillo

Jinak také rajčenka nebo francouzské rajče. Pochází z peruánských And a podobá se trochu rajčeti, ale má mnohem tvrdší slupku a delší tvar. Po rozkrojení ucítíte vůni rajčat. Čím je zralejší a měkčí, tím je sladší a chuť má jemný nahořklý podtón.

Slupka plodu je hladká a dosti tvrdá, proto je třeba ji oloupat, neboť k jídlu se nehodí.

Tip: Je vhodné pro zeštíhlení, ale i na posílení imunity. Obsahuje vápník, fosfor a železo, dále vitamin. B1, B2 a B3 a je také důležitým zdrojem pektinu. Má ale i příznivé účinky na náš zrak i paměť, snižuje škodlivý cholesterol a krevní tlak.

Co s ním v kuchyni

Hodí se nejen k přípravě osvěžujících nápojů a koktejlů. Můžeme ho použít ve slané kuchyni na dušení i pro přípravu masitých jídel. Je vhodný i jako obloha ke studeným mísám. Na sladko se zpracovává v podobě marmelády a želé.

Exotický salát

5 tamarill *1 karambola * 1 papája * 1 kiwi * 2 fíky * 2 lžíce bílého jogurtu* 2 lžičky citronové šťávy * čtvrt lžičky soli * troška bílého pepře *1 lžička zrníček zelené papriky v octě

Tamarilla oloupejte a nakrájejte na kolečka. Z dužiny vytvořte kostičky, vložte je do mísy, promíchejte s pokrájenými kousky dalšího ovoce a přelijte zálivkou z jogurtu, šťávy, pepře a pomletých paprik.

Guava

Toto tropické ovoce je u nás známé také pod názvem kvajáva. Má kulatý až hruškovitý tvar a sladkokyselou dužinu s výraznou citrusovou vůní. Že je zralé, poznáte podle toho, že se na slupce začnou objevovat tmavší skvrnky.

Dužina plodu je podle odrůdy zabarvená do žluta, do červena, ale může být i světle zelená nebo bílá. Obsahuje množství malých tvrdých semen. Chutí se guava blíží hruškám a fíkům. Jedlá je i lehce nahořklá slupka.

Tip: Vyniká svým vysokým obsahem vitaminu C, který může být až pětkrát vyšší než u citrusů. Má silné antioxidační účinky, posiluje imunitu a snižuje krevní tlak.

Co s ní v kuchyni

Guava výborně chutná syrová, zvlášť plně zralé plody, které jsou sladší. Plod stačí omýt, překrojit a vydlabat lžičkou. Kyselejší plody se hodí do džemů, marmelád a zavařenin.

Guava se často využívá i na výrobu přírodních sirupů nebo jako základ punče nebo zmrzliny. Můžete ji nakrájet na kostičky do jogurtu nebo ovesných vloček. Hodí se také do moučníků a ovocných koláčů, k výrobě omáček, pomazánek nebo indického chutney.

Graviola

Jinak také guabanana. Pochází z Karibiku a Latinské Ameriky. Plody jsou poměrně velké, mohou vážit i několik kilogramů, podobně jako melouny. Slupka je pokrytá ostnatými výběžky, které mají odrazovat zvířata od konzumace. Dužina je šťavnatá, nakysle sladká.

Tip: Graviola je velmi bohatá na prospěšné látky, především na provitamin A, vitamin C, dále na hořčík, vápník a draslík.

Co s ní v kuchyni

Má smetanovou chuť s nádechem kokosu, jahod, ananasu a nakyslou příměsí citrusů. Semínka ovšem nejsou na rozdíl od tamarilla jedlá. Dužina se dává do koktejlů, ovocných šťáv, sorbetů a zmrzlin.

Ovocný koktejl

4 porce

300 g gravioly * 2 šálky jahod * 2 banány * 2 šálky mléka * 140 g netučného řeckého jogurtu * 1 lžičku zázvoru * 1 lžičku skořice

Vše rozmixujte a můžete podávat zdravý a lahodný nápoj, který bude mít energetickou hodnotu a kvalitní živiny.

Červené a baby banány

Červená až do fialova je jen slupka, plody mají běžnou krémovou barvu a lahodnou příchuť, která se přirovnává k malinám nebo jahodám. Proto jsou ceněné víc než tradiční druh banánů, podléhají však lehce kažení, proto se méně dovážejí.

Baby banány jsou nejen drobnější než běžný typ banánů, ale především chuťově ještě lahodnější a sladší.

Co s nimi v kuchyni

Jíst se samozřejmě dají i za syrova, ale můžeme je také grilovat, fritovat a péci.

Smažené banány v těstíčku

4 zralé banány, nejlépe baby * trocha medu nebo karamelu * olej

Na těstíčko: 120 g hladké mouky * 350 ml vody * ½ lžičky prášku do pečiva * 2 lžíce přírodního cukru * ¼ lžičky soli * 25 g strouhaného kokosu * 2 lžíce sezamových semínek

Připravte si těstíčko z uvedených ingrediencí. Větší banány nakrájejte na kousky, menší jen rozkrojte. Namáčejte je v těstíčku a smažte dozlatova, měly by stačit tři až čtyři minuty.

Nechte okapat přebytečný olej a podávejte poprášené kokosem a sezamovými semínky. Podle chuti můžete pokapat medem nebo karamelem.

Koupit se dá také

Jackfruit: Má v dílcích žlutou až oranžovou dužinu, která je velmi sladká s chutí a vůní jablek, ananasu a manga. Používá se do pudinků, dezertů, želé, marmelád, hodí se i do chutney, ovocných šťáv, do kari a masovo-zeleninových směsí.

Cherimoya: Je velmi lahodná, chutná jako kombinace banánu a ananasu se smetanou. Dužina svou strukturou připomíná velmi zralou hrušku. Je v ní větší množství černých pacek, takže se nedá konzumovat jinak než zasyrova a vyjídat lžičkou.

Chlebovník: Po upečení chutná jako brambory nebo čerstvé pečivo. Můžeme ho smažit, péci, fritovat, přidat do placek, hodí se i do karbanátků, ale i do kari omáček.

Pozor, nepleťte si ho se svatojánským chlebem čili karobem, což je zcela jiný druh tropických plodů.

Durian: Chutná jako vanilkový pudink s ovocem, vlašskými ořechy a s cibulkou. Také aroma je velmi svérázné a pociťované někdy velmi nepříjemně. Jinak se používá do dezertů, do želé, pudinků, ale i do cukroví.

Chayotte: Má křupavou šťavnatou a nasládlou dužinu připomínající mladý kedluben. Na průřezu má tvar hrušky, konzumuje se i se slupkou. Zasyrova je skvělá do salátů, vařená či dušená jako přílohová zelenina. Můžeme ji použít dále i do polévek a masových směsí. Na talíři ji podáváme plněnou mletým masem nebo zapékanou.

Kiwano: Je překrásné cizokrajně vypadající ovoce ze subsaharské Afriky. Dužina vzhledem připomíná střed okurky s pecičkami, chutná ale nasládle a ovocně a má v ní být cítit nádech melounu, kiwi, banánu či citronu. Jí se včetně měkkých peciček.

Pitahaya: Označuje se také jako dračí ovoce, protože červené plody strukturou připomínají dračí šupiny. Uvnitř ukrývají nakyslou dužinu plnou černých semínek, chutí trochu připomínající angrešt.

Patří mezi exotické druhy pěstované ve Střední Americe i v Asii, které občas najdete i v našich řetězcích. P1ody se rozkrojí a vyjídají lžičkou.

Feijoa: Má drobné eliptické plody s velmi aromatickou dužinou, která chutná po jahodách a ananasu. Pozor na semínka, mohou být ve větším množství jedovatá. Dužina se může jíst syrová nebo použít na přípravu aromatických sirupů a džemů.

Lokvát: Připomíná malé oranžové hruštičky a jiným názvem se mu říká mišpule japonská. Dužina má lahodně sladkokyselou chuť, podobající se kombinaci broskve a manga. Hodí se hlavně na přípravu džemů, kompotů a kandování.

Večeře v havajském stylu

Na 6 špízů

vepřové na grilování 2,5 – 3 kg * 2 lžíce ananasového džusu * ½ lžíce sojové omáčky * 2 pevné banány * ananas (nakrájený na kolečka) * červený nebo bílý pepř * kolečka šalotky šířky cca 1 cm * 2 lžíce rumu * 1 lžíce medu

Připravte marinádu z ananasového džusu se sojovou omáčkou. Maso vložte do nádoby, pomažte marinádou a nechte působit asi 10 min.

Maso pak nakrájejte na čtverečky přibližně 4 x 4 cm, aby se daly napichovat na špízy. Na špíz postupně navlékejte ananasová kolečka, vepřové maso, kolečka banánů, kolečka šalotky a celý špíz pak posypejte mírně jemným bílým nebo červeným pepřem.

Zapalte gril nebo sporák s dolním grilem na střední stupeň.

Rozmíchejte rum s medem a směsí během grilování naplněné špízy potírejte. Vyjměte je včas, aby se nepřipálily, a pak už je můžete servírovat hostům.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř