Domů     Ovoce, které možná neznáte: Jak chutná exotika v kuchyni?
Ovoce, které možná neznáte: Jak chutná exotika v kuchyni?
17.2.2022

Exotické ovoce nám přinese do kuchyně závan dalekých krajů a nových zajímavých chutí. Řada druhů tropického ovoce je na našem trhu poměrně dostupná, dá se nakupovat i na webech dovozců.

Tamarillo

Jinak také rajčenka nebo francouzské rajče. Pochází z peruánských And a podobá se trochu rajčeti, ale má mnohem tvrdší slupku a delší tvar. Po rozkrojení ucítíte vůni rajčat. Čím je zralejší a měkčí, tím je sladší a chuť má jemný nahořklý podtón.

Slupka plodu je hladká a dosti tvrdá, proto je třeba ji oloupat, neboť k jídlu se nehodí.

Tip: Je vhodné pro zeštíhlení, ale i na posílení imunity. Obsahuje vápník, fosfor a železo, dále vitamin. B1, B2 a B3 a je také důležitým zdrojem pektinu. Má ale i příznivé účinky na náš zrak i paměť, snižuje škodlivý cholesterol a krevní tlak.

Co s ním v kuchyni

Hodí se nejen k přípravě osvěžujících nápojů a koktejlů. Můžeme ho použít ve slané kuchyni na dušení i pro přípravu masitých jídel. Je vhodný i jako obloha ke studeným mísám. Na sladko se zpracovává v podobě marmelády a želé.

Exotický salát

5 tamarill *1 karambola * 1 papája * 1 kiwi * 2 fíky * 2 lžíce bílého jogurtu* 2 lžičky citronové šťávy * čtvrt lžičky soli * troška bílého pepře *1 lžička zrníček zelené papriky v octě

Tamarilla oloupejte a nakrájejte na kolečka. Z dužiny vytvořte kostičky, vložte je do mísy, promíchejte s pokrájenými kousky dalšího ovoce a přelijte zálivkou z jogurtu, šťávy, pepře a pomletých paprik.

Guava

Toto tropické ovoce je u nás známé také pod názvem kvajáva. Má kulatý až hruškovitý tvar a sladkokyselou dužinu s výraznou citrusovou vůní. Že je zralé, poznáte podle toho, že se na slupce začnou objevovat tmavší skvrnky.

Dužina plodu je podle odrůdy zabarvená do žluta, do červena, ale může být i světle zelená nebo bílá. Obsahuje množství malých tvrdých semen. Chutí se guava blíží hruškám a fíkům. Jedlá je i lehce nahořklá slupka.

Tip: Vyniká svým vysokým obsahem vitaminu C, který může být až pětkrát vyšší než u citrusů. Má silné antioxidační účinky, posiluje imunitu a snižuje krevní tlak.

Co s ní v kuchyni

Guava výborně chutná syrová, zvlášť plně zralé plody, které jsou sladší. Plod stačí omýt, překrojit a vydlabat lžičkou. Kyselejší plody se hodí do džemů, marmelád a zavařenin.

Guava se často využívá i na výrobu přírodních sirupů nebo jako základ punče nebo zmrzliny. Můžete ji nakrájet na kostičky do jogurtu nebo ovesných vloček. Hodí se také do moučníků a ovocných koláčů, k výrobě omáček, pomazánek nebo indického chutney.

Graviola

Jinak také guabanana. Pochází z Karibiku a Latinské Ameriky. Plody jsou poměrně velké, mohou vážit i několik kilogramů, podobně jako melouny. Slupka je pokrytá ostnatými výběžky, které mají odrazovat zvířata od konzumace. Dužina je šťavnatá, nakysle sladká.

Tip: Graviola je velmi bohatá na prospěšné látky, především na provitamin A, vitamin C, dále na hořčík, vápník a draslík.

Co s ní v kuchyni

Má smetanovou chuť s nádechem kokosu, jahod, ananasu a nakyslou příměsí citrusů. Semínka ovšem nejsou na rozdíl od tamarilla jedlá. Dužina se dává do koktejlů, ovocných šťáv, sorbetů a zmrzlin.

Ovocný koktejl

4 porce

300 g gravioly * 2 šálky jahod * 2 banány * 2 šálky mléka * 140 g netučného řeckého jogurtu * 1 lžičku zázvoru * 1 lžičku skořice

Vše rozmixujte a můžete podávat zdravý a lahodný nápoj, který bude mít energetickou hodnotu a kvalitní živiny.

Červené a baby banány

Červená až do fialova je jen slupka, plody mají běžnou krémovou barvu a lahodnou příchuť, která se přirovnává k malinám nebo jahodám. Proto jsou ceněné víc než tradiční druh banánů, podléhají však lehce kažení, proto se méně dovážejí.

Baby banány jsou nejen drobnější než běžný typ banánů, ale především chuťově ještě lahodnější a sladší.

Co s nimi v kuchyni

Jíst se samozřejmě dají i za syrova, ale můžeme je také grilovat, fritovat a péci.

Smažené banány v těstíčku

4 zralé banány, nejlépe baby * trocha medu nebo karamelu * olej

Na těstíčko: 120 g hladké mouky * 350 ml vody * ½ lžičky prášku do pečiva * 2 lžíce přírodního cukru * ¼ lžičky soli * 25 g strouhaného kokosu * 2 lžíce sezamových semínek

Připravte si těstíčko z uvedených ingrediencí. Větší banány nakrájejte na kousky, menší jen rozkrojte. Namáčejte je v těstíčku a smažte dozlatova, měly by stačit tři až čtyři minuty.

Nechte okapat přebytečný olej a podávejte poprášené kokosem a sezamovými semínky. Podle chuti můžete pokapat medem nebo karamelem.

Koupit se dá také

Jackfruit: Má v dílcích žlutou až oranžovou dužinu, která je velmi sladká s chutí a vůní jablek, ananasu a manga. Používá se do pudinků, dezertů, želé, marmelád, hodí se i do chutney, ovocných šťáv, do kari a masovo-zeleninových směsí.

Cherimoya: Je velmi lahodná, chutná jako kombinace banánu a ananasu se smetanou. Dužina svou strukturou připomíná velmi zralou hrušku. Je v ní větší množství černých pacek, takže se nedá konzumovat jinak než zasyrova a vyjídat lžičkou.

Chlebovník: Po upečení chutná jako brambory nebo čerstvé pečivo. Můžeme ho smažit, péci, fritovat, přidat do placek, hodí se i do karbanátků, ale i do kari omáček.

Pozor, nepleťte si ho se svatojánským chlebem čili karobem, což je zcela jiný druh tropických plodů.

Durian: Chutná jako vanilkový pudink s ovocem, vlašskými ořechy a s cibulkou. Také aroma je velmi svérázné a pociťované někdy velmi nepříjemně. Jinak se používá do dezertů, do želé, pudinků, ale i do cukroví.

Chayotte: Má křupavou šťavnatou a nasládlou dužinu připomínající mladý kedluben. Na průřezu má tvar hrušky, konzumuje se i se slupkou. Zasyrova je skvělá do salátů, vařená či dušená jako přílohová zelenina. Můžeme ji použít dále i do polévek a masových směsí. Na talíři ji podáváme plněnou mletým masem nebo zapékanou.

Kiwano: Je překrásné cizokrajně vypadající ovoce ze subsaharské Afriky. Dužina vzhledem připomíná střed okurky s pecičkami, chutná ale nasládle a ovocně a má v ní být cítit nádech melounu, kiwi, banánu či citronu. Jí se včetně měkkých peciček.

Pitahaya: Označuje se také jako dračí ovoce, protože červené plody strukturou připomínají dračí šupiny. Uvnitř ukrývají nakyslou dužinu plnou černých semínek, chutí trochu připomínající angrešt.

Patří mezi exotické druhy pěstované ve Střední Americe i v Asii, které občas najdete i v našich řetězcích. P1ody se rozkrojí a vyjídají lžičkou.

Feijoa: Má drobné eliptické plody s velmi aromatickou dužinou, která chutná po jahodách a ananasu. Pozor na semínka, mohou být ve větším množství jedovatá. Dužina se může jíst syrová nebo použít na přípravu aromatických sirupů a džemů.

Lokvát: Připomíná malé oranžové hruštičky a jiným názvem se mu říká mišpule japonská. Dužina má lahodně sladkokyselou chuť, podobající se kombinaci broskve a manga. Hodí se hlavně na přípravu džemů, kompotů a kandování.

Večeře v havajském stylu

Na 6 špízů

vepřové na grilování 2,5 – 3 kg * 2 lžíce ananasového džusu * ½ lžíce sojové omáčky * 2 pevné banány * ananas (nakrájený na kolečka) * červený nebo bílý pepř * kolečka šalotky šířky cca 1 cm * 2 lžíce rumu * 1 lžíce medu

Připravte marinádu z ananasového džusu se sojovou omáčkou. Maso vložte do nádoby, pomažte marinádou a nechte působit asi 10 min.

Maso pak nakrájejte na čtverečky přibližně 4 x 4 cm, aby se daly napichovat na špízy. Na špíz postupně navlékejte ananasová kolečka, vepřové maso, kolečka banánů, kolečka šalotky a celý špíz pak posypejte mírně jemným bílým nebo červeným pepřem.

Zapalte gril nebo sporák s dolním grilem na střední stupeň.

Rozmíchejte rum s medem a směsí během grilování naplněné špízy potírejte. Vyjměte je včas, aby se nepřipálily, a pak už je můžete servírovat hostům.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale