Domů     Dietu: Ale kterou?
Dietu: Ale kterou?
31.12.2021

Máte ve svých novoročních předsevzetích letos i hubnutí? Poohlížíte se po nějaké dietě a nemůžete se rozhodnout?

Každý správný lékař vám řekne, abyste na diety a rychlé hubnutí zapomněli. Může se dostavit tzv. jojo efekt, při kterém opakovaně hubnete a zase přibýváte na váze. Je daleko horší, než kdyby vaše váha zůstala stejná.

Opakované hubnutí pomocí rychlých redukčních diet totiž vede ke ztrátě svalů, zatímco pak nabíráte tuky. Po několika neúspěšných pokusech tak jen získáte obrovský tukový polštář. A zpomalený metabolismus.

A to nemluvíme o psychickém strádání, které s rychlými dietami přichází ruku v ruce.

Nahlédněme pod pokličku

Po bližším prozkoumání možná zjistíte, že některé „diety“ vlastně vůbec dietami nejsou. Jen nabízejí změnu stravovacích návyků. Dlouhodobou… vlastně trvalou změnu. Než se však do nich pustíte, hodnoťte, jestli jsou vhodné právě pro vás. My jsme podrobně prozkoumali tři diety, které dnes „nejvíc letí“.

Hitem jsou keto dieta, přerušovaný půst nebo dieta zvaná paleo…

Jak jsou náročné na disciplínu? Potřebujeme k nim speciální potraviny? Jsou složité na přípravu? A jak dlouho vám výsledná váha vydrží?

KETO DIETA

PRINCIP: Tělo jako zdroj energie využívá tuky a sacharidy (cukry). Při této dietě ale do jídelníčku zařadíte hlavně bílkoviny. Ty kvalitní, tedy zejména maso. A omezíte příjem sacharidů na absolutní minimum.

Pokud tělu kontrolovaně omezíte cukry, začne je automaticky nahrazovat ketony, látkami, které si vytvoří z vlastních tukových zásob. Tento stav znali naši dávní předkové, kteří se převážně živili masem a neměli k němu žádné přílohy.

JÍDELNÍČEK: Vedle libového masa sem patří mléčné výrobky a zelenina – té alespoň půl kila denně. Naopak byste vůbec neměli jíst brambory, rýži, pečivo a obiloviny. Zapomeňte také na alkohol a sladké ovoce. Sladit můžete třeba čekankovým sirupem.

Celkový příjem sacharidů nesmí být vyšší, než 50 g denně. Jinak se stav ketózy naruší a hubnutí se přeruší. Jestli je pro vás takovéto striktní hlídání jídelníčku náročné, můžete sáhnout po již připravených balíčkách, které nabízejí různé společnosti.

VÝHODY: Při běžných redukčních dietách tělo ztrácí až 40 % svalové hmoty. Svaly jsou ale hlavními spalovači tuků. Autor diety, profesor George L. Blackburn z harvardské univerzity, zjistil, že díky ketóze zůstává většina svalové hmoty zachována.

Tvrdí, že u této diety proto nehrozí jojo efekt. Je však jisté, že pokud do sebe po ukončení diety každý večer vpravíte omáčku a pět knedlíků, tvrdě shozená kila brzy opět naberete zpět.

ZÁPORY: Druhý až třetí den po zahájení diety mohou (ale nemusí) nastat mírné obtíže (únava, bolest hlavy, nervozita, třes) – je to stav, kdy tělo přechází do ketózy, a sám odezní. Poté naopak pocítíte nezvyklou dávku energie. Jedno je jisté: určitě to není řešení celoživotního stravování!

PRO KOHO NENÍ VHODNÁ:

Pokud máte některou z těchto nemocí (mozková příhoda, dna, potíže se žlučníkem, problémy se střevy, Crohnova choroba, cukrovka, autoimunitní onemocnění štítné žlázy, nemoci srdce, onkologické potíže, poruchy ledvin nebo jater), vždy se nejdříve poraďte s lékařem.

Dieta pro vás není vhodná, ani když trpíte alergií na mléko, sóju, vejce a celer, nebo máte poruchy příjmu potravin (bulimii či anorexii). Vyhnout by se jí měly těhotné a kojící ženy a děti.

Poznámka: Keto dieta má více názvů. Říká se jí také proteinová, bílkovinová, nízkosacharidová nebo ketogenní.

PŘERUŠOVANÝ PŮST

PRINCIP: Nejedná se přímo o klasickou dietu. Jen prodloužíte interval mezi jídlem a časem bez něj.

V praxi to může vypadat tak, že například 14 hodin nebudete jíst, a pak dalších 10 hodin ano (v tomto čase byste měli tělu dodat vše, co potřebuje za 24 hodin). Předpokládá se, že v době, kdy nebude mít tělo přísun jídla, sáhne po vlastních tukových zásobách.

JÍDELNÍČEK: Přerušovaný půst neurčuje velikost porcí ani jejich složení. Nediktuje vám, že musíte začít ráno snídaní, nezakazuje vám, abyste si poslední menu servírovali pozdě večer.

Jedinou podmínkou je dodržet dobu, po které nepřijímáte žádné jídlo, a nechat tak tělo dostatečně odpočinout. Sami si musíte hlídat, aby vaše strava byla vyvážená a kvalitní.

VÝHODY: Nespornou výhodou této diety je, že při ní nemusíte měnit své vegetariánské, vegánské či jiné zvyky. Příznivci této diety tvrdí, že omlazuje organismus a vede k dlouhověkosti.

ZÁPORY: Objevují se názory, že přerušovaný půst může vést ke vzniku cukrovky. Jiné naopak tvrdí, že působí proti jejímu vzniku. Zatím však chybí vhodné studie, které by to potvrdily nebo naopak vyvrátily.

PRO KOHO NENÍ VHODNÝ:

Jestli nejste v jídle ukáznění, pak byste si měli zvlášť dobře rozmyslet, jestli je tato dieta pro vás vhodná. Nemáte-li „záklopku“, můžete totiž v čase určeném k jídlu pocítit nutkání a spořádat, co se do vás vejde.

Nebo si naopak zapomenete hlídat denní kalorický příjem a tělo se dostane do fáze hladovění. Obojí skončí špatně – tělo si začne zásoby ukládat ve formě tuku.

Přerušovaný půst není vhodný pro těhotné a kojící ženy, pro děti ani pro lidi s poruchou příjmu potravy (anorexií nebo bulímií).

Poznámka: Přerušovaný půst je znám také pod názvem intermittent fasting, nebo pod zkratkou IF.

PALEO

PRINCIP: Pravěký člověk z doby paleolitu neznal zemědělství. Živil se lovem a sběrem. Zastánci diety paleo předpokládají, že lidské trávení dodnes není evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství.

Tvrdí, že se nejedná o dietu, ale o konkrétní životní styl, určitý způsob stravování.

JÍDELNÍČEK: Nepoužívají se kupované marinády, kořenících směsí a jiné instantní „zázraky“. Při vaření chybí mouka a cukr. Nechávají se vyniknout přirozené chuti kvalitních a čerstvých surovin.

Zcela se vyřazují nebo alespoň značně omezují zemědělské produkty – obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko, sýry, zpracovávané potraviny… Naopak zastoupeny jsou zejména maso včetně ryb, zelenina, ovoce, houby, ořechy a vejce.

Paleo strava hojně využívá tuků – avokádo, kokosový olej, olivový olej, máslo či sádlo.

VÝHODY: Paleo dieta vás pobízí bedlivě si hlídat původ a kvalitu kupovaných potravin a také vyřadit z jídelníčku potraviny, které prošly složitou úpravou.

ZÁPORY: Vyskytují se názory, že tato dieta může vést k nedostatečnému příjmu minerálů, zejména vápníku. Omezení obilovin, luštěnin a mléčných výrobků zase sníží množství vlákniny.

PRO KOHO NENÍ VHODNÁ:

Po této dietě nejspíš nesáhnou lidé, kteří nejedí maso. Zda se pustit do paleo diety by měly zvážit těhotné a kojící ženy, vhodná není pro děti ani pro lidi s poruchou příjmu potravy (anorexií nebo bulímií).

Máte zvýšené riziko osteoporózy, anémie nebo onemocnění srdce? Pak byste měli dietu zařadit jen po konzultaci s lékařem.

Poznámka: Paleo dieta se také nazývá paleolitická, dieta doby kamenné nebo dieta jeskynního muže.

Co mám dělat když…

…jím zdravě a stejně nehubnu?

To je nežádoucí účinek hladovění. Metabolismus se přizpůsobil stavu nouze, a tak z normálních porcí tloustnete. Lékaři v tomto případě doporučují hodně sportovat.

Chce to trpělivost, ale je to jediná cesta, jak metabolismus postupně zase vrátit do původních kolejí. Nabírání nebo stagnace váhy může mít ale i příčiny ve zdravotních potížích, například hormonálních.

Nejde jen o ženské hormony, ale i o hormony vylučované zvýšeně při stresu. Ty sice potlačí chuť k jídlu, ale na druhou stranu při dlouhodobém stresu podpoří zvýšené přeměňování cukru na zásobní energii, a to hlavně na břiše. Takže v případě pochyb se nechte prohlédnout lékařem.

…mám cukrovku a musím pravidelně jíst?

Pravidelně jíst se doporučuje i pro úspěch při hubnutí, naopak hladovění škodí jak při cukrovce, tak při redukci váhy. A to není jediná zajímavá souvislost. Zdravě odlehčený pravidelný jídelníček pomáhá léčit cukrovku 2. typu.

Ukázala to před časem studie pražského IKEMu, během níž se dobrovolníci z řad diabetiků 2. typu stali pod odborným vedením na čas vegetariány.

A co se nestalo – za pár měsíců se jejich stav zlepšil výrazněji než u kontrolní skupiny, která dodržovala klasickou diabetickou dietu. Jak je to možné? Příčina může být ne sice přímo v mase, ale v tučnosti jídel s masem a masných výrobků.

Diabetici nemají totiž jen problémy s využitím cukru v těle, ale i tuku (a dokonce i bílkovin…). Běžný český jídelníček tedy rozvoji nemoci nahrává. Podporuje i vznik nadváhy a tukové polštářky na břiše i jinde zase snižují účinnost inzulínu.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Eva Sroka (ketomix.cz), paleosnadno.cz Foto: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko