Domů     Domácnost: Jedová chýše?
Domácnost: Jedová chýše?
31.12.2021

Titulek je samozřejmě přehnaný, faktem je, že i ve zdánlivě nejčistší domácnosti se najde spousta jedovatých látek, jejichž působení bychom se měli vyhnout, nebo je alespoň omezit. Ale jde to vůbec?

Většina lidí si zdraví škodlivé látky spojuje spíš s ovzduším, a proto vyhledávají čistý vzduch u moře, na horách a při procházkách v lese.

To je samozřejmě jenom dobře, ale je třeba říci, že právě v bytě, ale i ve venkovském domě, kde se cítí naprosto v bezpečí, protože uklízejí jako diví, se najde nespočet chemických škodlivin, plísní a roztočů, které mohou působit na naše zdraví.

A jaké jsou nejčastější příznaky?

Rýma vznikající zdánlivě bez příčiny

Záchvaty kašle a zhoršené dýchání

Bolesti hlavy, migréna

Zvýšená únava

Špatný spánek

Problémy se soustředěním

Podrážděnost

Co je způsobuje?

Těch látek, které mohou na člověka působit, je obrovské množství. Pro představu odborníci mluví až o osmi tisících. Nejproblematičtější jsou takzvané látky těkavé, které ovšem můžeme najít téměř ve všem.

V nátěrových hmotách a barvách, tapetách, lepidlech, nábytku atd. Takže když se kolem sebe rozhlédnete, je jasno.

Samozřejmě že nemůžete hned měnit všechno zařízení a samotnou stavbu asi také nezměníte, ale můžete o tom přemýšlet třeba při nákupu nového nábytku, koberců, natírání, protože každé změna k lepšímu se počítá. Ale pojďme se na škodliviny podívat konkrétněji.

Plísně

Jsme jimi obklopeni a ve vzduchu jsou přirozeně. Máme-li je v bytě, jsou jejich spory toxické při vdechování i při kontaktu a přinejmenším mohou způsobit různé alergie.

Základní obranou je větrání, kterým snížíte v bytě vlhkost. Máte-li plastová okna, platí to dvojnásob.

Na chalupě (mimochodem právě na chalupách je plíseň častější, protože se v některých obdobích nevětrá vůbec), kterou neobýváte celoročně, nebo v zimě jen občas, můžete instalovat teplovzdušný solární panel.

Jeho velkou výhodou je nezávislost na elektrickém připojení, k chodu potřebuje pouze sluneční svit. Panely jsou navíc bezúdržbové – jednou je namontujete a nemusíte se o ně dále starat.

Formaldehyd

Nejen on, ale i další těkavé látky se nejvíc vypařují z nábytku a vůbec ze všeho, co je vyrobené z dřevotřísky, ale právě tak z podlah z lamina, lepidel, nekvalitních matrací. S výčtem bychom mohli pokračovat nekonečně dlouho. Obrana je složitá, ale alespoň jedna rada.

Protože se uvolňuje při vyšších teplotách, vyplatí se v zimě místnosti nepřetápět. A samozřejmě větrat.

Nábytek

Nejsložitější je situace u staršího nábytku, pro který ještě neplatily žádné emisní normy. Dnes je platný v celé EU limit E1, tedy 0,124 mg/m³, což lze u prodejců ověřit.

Dříve jste se také mohli zaměřit na odér nábytku, ale to je zavádějící, protože většina těkavých látek žádný pach nemá, a navíc někteří výrobci se snaží pach přebít vůní. Věděli jste, že se dokonce vyrábí voňavý nábytek?

Investovat můžete do nábytku z masivního dřeva, ale tady pozor na druh mořidla či laku. Měly by být vodou ředitelné.

PVC

Dnes ho není v domácnostech tolik jako dříve. I když možná byste se divili, kolik lidí klidně překrylo svou starou podlahovou krytinu novou plovoucí podlahou. Místo PVC se dnes spíš používá vinyl, ale to je vlastně totéž.

Vinyl se vyrábí ze směsi etylenů a přírodních solí, kromě jiného se do něj přidávají změkčovadla. A záleží na tom jaká. Pro nás jsou škodlivé ftaláty, o kterých se stále častěji mluví v souvislosti z výrobky z tržnic nebo neznámých výrobců.

Ftaláty poškozují játra, plíce, mají vliv na hormonální systém i plodnost, u dětí mohou oslabit vyvíjející se imunitu, způsobovat alergii. Ale abychom byli spravedliví, jsou výrobci, kteří se bez nich obejdou a používají změkčení na biologické bázi.

Pokud jste se PVC podlahy dávno zbavili, udělejte totéž s oblíbenými omyvatelnými ubrusy a sprchovými závěsy. Pokud se na podlahu teprve chystáte, zvažte korek, dřevo, dlažbu a pokud chcete použít vinyl nebo laminát, vybírejte kvalitu.

Barvy a laky

Že obsahují různé chemikálie, to ví každý. Otázkou je kolik. Nejtoxičtější jsou organická rozpouštědla, která mohou poškodit játra a nervový systém. Z barev se čím dál častěji používají vodou ředitelné, ale i v těch najdeme různé pryskyřice.

Pokud natíráme sami, asi nejlepší volbou jsou barvy, které mají atest nezávadnosti pro potraviny a hračky. A dodržujte přesně postup, který doporučuje výrobce. Zejména se to týká doby, po kterou mají schnout jednotlivé vrstvy barvy.

Vaření na plynu

Někdo přísahá na varnou desku, ovšem jiní tvrdí, že opravdový kuchař potřebuje plynový sporák, aby mohl rychle regulovat teplotu podle potřeby. Přít se nebudeme, ale možná nevíte, že při spalování zemního plynu vznikají především oxid uhličitý a oxidy dusíku.

A také se spaluje kyslík. Můžete mít podrážděné dýchací cesty i oční spojivky.

Při vaření na plynu často větrejte a samozřejmostí by měla být kvalitní digestoř, kterou pouštějte vždycky, nejen někdy, jak to často bývá.

reklama
Související články
26.7.2024
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes toto nízké čalouněné sedátko bez opěradla slouží n
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan