Domů     Domácnost: Jedová chýše?
Domácnost: Jedová chýše?
31.12.2021

Titulek je samozřejmě přehnaný, faktem je, že i ve zdánlivě nejčistší domácnosti se najde spousta jedovatých látek, jejichž působení bychom se měli vyhnout, nebo je alespoň omezit. Ale jde to vůbec?

Většina lidí si zdraví škodlivé látky spojuje spíš s ovzduším, a proto vyhledávají čistý vzduch u moře, na horách a při procházkách v lese.

To je samozřejmě jenom dobře, ale je třeba říci, že právě v bytě, ale i ve venkovském domě, kde se cítí naprosto v bezpečí, protože uklízejí jako diví, se najde nespočet chemických škodlivin, plísní a roztočů, které mohou působit na naše zdraví.

A jaké jsou nejčastější příznaky?

Rýma vznikající zdánlivě bez příčiny

Záchvaty kašle a zhoršené dýchání

Bolesti hlavy, migréna

Zvýšená únava

Špatný spánek

Problémy se soustředěním

Podrážděnost

Co je způsobuje?

Těch látek, které mohou na člověka působit, je obrovské množství. Pro představu odborníci mluví až o osmi tisících. Nejproblematičtější jsou takzvané látky těkavé, které ovšem můžeme najít téměř ve všem.

V nátěrových hmotách a barvách, tapetách, lepidlech, nábytku atd. Takže když se kolem sebe rozhlédnete, je jasno.

Samozřejmě že nemůžete hned měnit všechno zařízení a samotnou stavbu asi také nezměníte, ale můžete o tom přemýšlet třeba při nákupu nového nábytku, koberců, natírání, protože každé změna k lepšímu se počítá. Ale pojďme se na škodliviny podívat konkrétněji.

Plísně

Jsme jimi obklopeni a ve vzduchu jsou přirozeně. Máme-li je v bytě, jsou jejich spory toxické při vdechování i při kontaktu a přinejmenším mohou způsobit různé alergie.

Základní obranou je větrání, kterým snížíte v bytě vlhkost. Máte-li plastová okna, platí to dvojnásob.

Na chalupě (mimochodem právě na chalupách je plíseň častější, protože se v některých obdobích nevětrá vůbec), kterou neobýváte celoročně, nebo v zimě jen občas, můžete instalovat teplovzdušný solární panel.

Jeho velkou výhodou je nezávislost na elektrickém připojení, k chodu potřebuje pouze sluneční svit. Panely jsou navíc bezúdržbové – jednou je namontujete a nemusíte se o ně dále starat.

Formaldehyd

Nejen on, ale i další těkavé látky se nejvíc vypařují z nábytku a vůbec ze všeho, co je vyrobené z dřevotřísky, ale právě tak z podlah z lamina, lepidel, nekvalitních matrací. S výčtem bychom mohli pokračovat nekonečně dlouho. Obrana je složitá, ale alespoň jedna rada.

Protože se uvolňuje při vyšších teplotách, vyplatí se v zimě místnosti nepřetápět. A samozřejmě větrat.

Nábytek

Nejsložitější je situace u staršího nábytku, pro který ještě neplatily žádné emisní normy. Dnes je platný v celé EU limit E1, tedy 0,124 mg/m³, což lze u prodejců ověřit.

Dříve jste se také mohli zaměřit na odér nábytku, ale to je zavádějící, protože většina těkavých látek žádný pach nemá, a navíc někteří výrobci se snaží pach přebít vůní. Věděli jste, že se dokonce vyrábí voňavý nábytek?

Investovat můžete do nábytku z masivního dřeva, ale tady pozor na druh mořidla či laku. Měly by být vodou ředitelné.

PVC

Dnes ho není v domácnostech tolik jako dříve. I když možná byste se divili, kolik lidí klidně překrylo svou starou podlahovou krytinu novou plovoucí podlahou. Místo PVC se dnes spíš používá vinyl, ale to je vlastně totéž.

Vinyl se vyrábí ze směsi etylenů a přírodních solí, kromě jiného se do něj přidávají změkčovadla. A záleží na tom jaká. Pro nás jsou škodlivé ftaláty, o kterých se stále častěji mluví v souvislosti z výrobky z tržnic nebo neznámých výrobců.

Ftaláty poškozují játra, plíce, mají vliv na hormonální systém i plodnost, u dětí mohou oslabit vyvíjející se imunitu, způsobovat alergii. Ale abychom byli spravedliví, jsou výrobci, kteří se bez nich obejdou a používají změkčení na biologické bázi.

Pokud jste se PVC podlahy dávno zbavili, udělejte totéž s oblíbenými omyvatelnými ubrusy a sprchovými závěsy. Pokud se na podlahu teprve chystáte, zvažte korek, dřevo, dlažbu a pokud chcete použít vinyl nebo laminát, vybírejte kvalitu.

Barvy a laky

Že obsahují různé chemikálie, to ví každý. Otázkou je kolik. Nejtoxičtější jsou organická rozpouštědla, která mohou poškodit játra a nervový systém. Z barev se čím dál častěji používají vodou ředitelné, ale i v těch najdeme různé pryskyřice.

Pokud natíráme sami, asi nejlepší volbou jsou barvy, které mají atest nezávadnosti pro potraviny a hračky. A dodržujte přesně postup, který doporučuje výrobce. Zejména se to týká doby, po kterou mají schnout jednotlivé vrstvy barvy.

Vaření na plynu

Někdo přísahá na varnou desku, ovšem jiní tvrdí, že opravdový kuchař potřebuje plynový sporák, aby mohl rychle regulovat teplotu podle potřeby. Přít se nebudeme, ale možná nevíte, že při spalování zemního plynu vznikají především oxid uhličitý a oxidy dusíku.

A také se spaluje kyslík. Můžete mít podrážděné dýchací cesty i oční spojivky.

Při vaření na plynu často větrejte a samozřejmostí by měla být kvalitní digestoř, kterou pouštějte vždycky, nejen někdy, jak to často bývá.

reklama
Související články
8.9.2023
Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán. Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii. Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
21.8.2023
Je to šatna, místo, kde relaxujete a také možná čtete nebo se díváte na televizi. V noci zde trávíte osm hodin, tedy celou třetinu života. Nezaslouží si proto ložnice pečlivě a s důmyslem naplánovat? Nejdříve si ale zkuste najít svůj styl... Elegantní Jednoduše elegantního vzhledu dosáhneme pomocí jediné intenzivní barvy, kterou využijeme v širokém rozmezí odstínů, od tmavých po světlé. Tento
14.8.2023
Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout. Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office? Nebo c
12.8.2023
Nejlépe oba typy, že? Abychom měli prostírání pro dny všední i sváteční. I pak je vícero možností, z nichž se dá vybírat. V praxi se navíc rozdíl mezi „krásné“ a „praktické“ může stírat. Nejjednodušší polypropylenové prostírání je totiž k dostání v tak obrovské rozmanitosti potisků nejrůznějšího stylu, že stačí vybrat dekor, který bude dobře ladit se stylem místnosti, a punc lacinosti se rázem
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!