Domácnost: Jedová chýše?

Titulek je samozřejmě přehnaný, faktem je, že i ve zdánlivě nejčistší domácnosti se najde spousta jedovatých látek, jejichž působení bychom se měli vyhnout, nebo je alespoň omezit. Ale jde to vůbec?

Většina lidí si zdraví škodlivé látky spojuje spíš s ovzduším, a proto vyhledávají čistý vzduch u moře, na horách a při procházkách v lese.

To je samozřejmě jenom dobře, ale je třeba říci, že právě v bytě, ale i ve venkovském domě, kde se cítí naprosto v bezpečí, protože uklízejí jako diví, se najde nespočet chemických škodlivin, plísní a roztočů, které mohou působit na naše zdraví.

A jaké jsou nejčastější příznaky?

Rýma vznikající zdánlivě bez příčiny

Záchvaty kašle a zhoršené dýchání

Bolesti hlavy, migréna

Zvýšená únava

Špatný spánek

Problémy se soustředěním

Podrážděnost

Co je způsobuje?

Těch látek, které mohou na člověka působit, je obrovské množství. Pro představu odborníci mluví až o osmi tisících. Nejproblematičtější jsou takzvané látky těkavé, které ovšem můžeme najít téměř ve všem. V nátěrových hmotách a barvách, tapetách, lepidlech, nábytku atd. Takže když se kolem sebe rozhlédnete, je jasno.

Samozřejmě že nemůžete hned měnit všechno zařízení a samotnou stavbu asi také nezměníte, ale můžete o tom přemýšlet třeba při nákupu nového nábytku, koberců, natírání, protože každé změna k lepšímu se počítá.

Ale pojďme se na škodliviny podívat konkrétněji.

Plísně

Jsme jimi obklopeni a ve vzduchu jsou přirozeně. Máme-li je v bytě, jsou jejich spory toxické při vdechování i při kontaktu a přinejmenším mohou způsobit různé alergie.

  • Základní obranou je větrání, kterým snížíte v bytě vlhkost. Máte-li plastová okna, platí to dvojnásob. Na chalupě (mimochodem právě na chalupách je plíseň častější, protože se v některých obdobích nevětrá vůbec), kterou neobýváte celoročně, nebo v zimě jen občas, můžete instalovat teplovzdušný solární panel.

    Jeho velkou výhodou je nezávislost na elektrickém připojení, k chodu potřebuje pouze sluneční svit.

    Panely jsou navíc bezúdržbové – jednou je namontujete a nemusíte se o ně dále starat.

Formaldehyd

Nejen on, ale i další těkavé látky se nejvíc vypařují z nábytku a vůbec ze všeho, co je vyrobené z dřevotřísky, ale právě tak z podlah z lamina, lepidel, nekvalitních matrací. S výčtem bychom mohli pokračovat nekonečně dlouho. Obrana je složitá, ale alespoň jedna rada.

  • Protože se uvolňuje při vyšších teplotách, vyplatí se v zimě místnosti nepřetápět. A samozřejmě větrat.

Nábytek

Nejsložitější je situace u staršího nábytku, pro který ještě neplatily žádné emisní normy. Dnes je platný v celé EU limit E1, tedy 0,124 mg/m³, což lze u prodejců ověřit. Dříve jste se také mohli zaměřit na odér nábytku, ale to je zavádějící, protože většina těkavých látek žádný pach nemá, a navíc někteří výrobci se snaží pach přebít vůní. Věděli jste, že se dokonce vyrábí voňavý nábytek?

Investovat můžete do nábytku z masivního dřeva, ale tady pozor na druh mořidla či laku.

Měly by být vodou ředitelné.

PVC

Dnes ho není v domácnostech tolik jako dříve. I když možná byste se divili, kolik lidí klidně překrylo svou starou podlahovou krytinu novou plovoucí podlahou. Místo PVC se dnes spíš používá vinyl, ale to je vlastně totéž. Vinyl se vyrábí ze směsi etylenů a přírodních solí, kromě jiného se do něj přidávají změkčovadla. A záleží na tom jaká.

Pro nás jsou škodlivé ftaláty, o kterých se stále častěji mluví v souvislosti z výrobky z tržnic nebo neznámých výrobců. Ftaláty poškozují játra, plíce, mají vliv na hormonální systém i plodnost, u dětí mohou oslabit vyvíjející se imunitu, způsobovat alergii.

Ale abychom byli spravedliví, jsou výrobci, kteří se bez nich obejdou a používají změkčení na biologické bázi.

  • Pokud jste se PVC podlahy dávno zbavili, udělejte totéž s oblíbenými omyvatelnými ubrusy a sprchovými závěsy. Pokud se na podlahu teprve chystáte, zvažte korek, dřevo, dlažbu a pokud chcete použít vinyl nebo laminát, vybírejte kvalitu.

Barvy a laky

Že obsahují různé chemikálie, to ví každý. Otázkou je kolik. Nejtoxičtější jsou organická rozpouštědla, která mohou poškodit játra a nervový systém. Z barev se čím dál častěji používají vodou ředitelné, ale i v těch najdeme různé pryskyřice.

  • Pokud natíráme sami, asi nejlepší volbou jsou barvy, které mají atest nezávadnosti pro potraviny a hračky. A dodržujte přesně postup, který doporučuje výrobce. Zejména se to týká doby, po kterou mají schnout jednotlivé vrstvy barvy.

Vaření na plynu

Někdo přísahá na varnou desku, ovšem jiní tvrdí, že opravdový kuchař potřebuje plynový sporák, aby mohl rychle regulovat teplotu podle potřeby. Přít se nebudeme, ale možná nevíte, že při spalování zemního plynu vznikají především oxid uhličitý a oxidy dusíku. A také se spaluje kyslík. Můžete mít podrážděné dýchací cesty i oční spojivky.

Při vaření na plynu často větrejte a samozřejmostí by měla být kvalitní digestoř, kterou pouštějte vždycky, nejen někdy, jak to často bývá.

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ateliér Chronoshop nově nabídne hodinky Alpina
iluxus.cz

Ateliér Chronoshop nově...

Hodinářský ateliér Chronoshop sídlící na pražském...
Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu
epochanacestach.cz

Letenské prase aneb...

Zažít atmosféru...
Má snad důvod žárlit na svého manžela?
nasehvezdy.cz

Má snad důvod žárlit...

Mohli by si žít s manželem...
Případ Trans-en-Provence: Přistálo ve Francii UFO?
epochalnisvet.cz

Případ Trans-en-Provence:...

V 70. a na počátku 80. let minulého století Francie...
Pravlast tradičního jídla: Uvařili plněné taštičky s masem jako první Číňané?
epochaplus.cz

Pravlast tradičního jídla: Uvařili...

Slunce už vykouklo na horizontu a Čang se...
Děs za každým stromem: 5 nejstrašidelnějších lesů světa
epochaplus.cz

Děs za každým stromem: 5...

Procházka mezi stromy je zdravá. Čerstvý vzduch...
Vrátila se do Ulice, aby vyřešila krizi?
nasehvezdy.cz

Vrátila se do Ulice, aby...

Vypadalo, že si ANETA...
Pravý anglický roastbeef
tisicereceptu.cz

Pravý anglický roastbeef

Vysoký roštěnec, ač minutkové maso, je o něco...
V lese jsme viděli děsivého muže
skutecnepribehy.cz

V lese jsme viděli děsivého...

Když jsme toho potrhaného...
Cyril Uhnák – ve znamení kruhů
rezidenceonline.cz

Cyril Uhnák – ve znamení kruhů

Od roku 1993 se věnuje výtvarnému umění....
Rouškou k atraktivitě: Vědci odhalili zajímavý benefit ochrany úst
21stoleti.cz

Rouškou k atraktivitě: Vědci...

Pro spoustu lidí jde o nenáviděnou součást...
Záhadné zmizení posádky lodi Joyita
enigmaplus.cz

Záhadné zmizení posádky...

Její příběh je přirovnáván k jinému...
0 shares