Domů     Domácnost: Jedová chýše?
Domácnost: Jedová chýše?
31.12.2021

Titulek je samozřejmě přehnaný, faktem je, že i ve zdánlivě nejčistší domácnosti se najde spousta jedovatých látek, jejichž působení bychom se měli vyhnout, nebo je alespoň omezit. Ale jde to vůbec?

Většina lidí si zdraví škodlivé látky spojuje spíš s ovzduším, a proto vyhledávají čistý vzduch u moře, na horách a při procházkách v lese.

To je samozřejmě jenom dobře, ale je třeba říci, že právě v bytě, ale i ve venkovském domě, kde se cítí naprosto v bezpečí, protože uklízejí jako diví, se najde nespočet chemických škodlivin, plísní a roztočů, které mohou působit na naše zdraví.

A jaké jsou nejčastější příznaky?

Rýma vznikající zdánlivě bez příčiny

Záchvaty kašle a zhoršené dýchání

Bolesti hlavy, migréna

Zvýšená únava

Špatný spánek

Problémy se soustředěním

Podrážděnost

Co je způsobuje?

Těch látek, které mohou na člověka působit, je obrovské množství. Pro představu odborníci mluví až o osmi tisících. Nejproblematičtější jsou takzvané látky těkavé, které ovšem můžeme najít téměř ve všem.

V nátěrových hmotách a barvách, tapetách, lepidlech, nábytku atd. Takže když se kolem sebe rozhlédnete, je jasno.

Samozřejmě že nemůžete hned měnit všechno zařízení a samotnou stavbu asi také nezměníte, ale můžete o tom přemýšlet třeba při nákupu nového nábytku, koberců, natírání, protože každé změna k lepšímu se počítá. Ale pojďme se na škodliviny podívat konkrétněji.

Plísně

Jsme jimi obklopeni a ve vzduchu jsou přirozeně. Máme-li je v bytě, jsou jejich spory toxické při vdechování i při kontaktu a přinejmenším mohou způsobit různé alergie.

Základní obranou je větrání, kterým snížíte v bytě vlhkost. Máte-li plastová okna, platí to dvojnásob.

Na chalupě (mimochodem právě na chalupách je plíseň častější, protože se v některých obdobích nevětrá vůbec), kterou neobýváte celoročně, nebo v zimě jen občas, můžete instalovat teplovzdušný solární panel.

Jeho velkou výhodou je nezávislost na elektrickém připojení, k chodu potřebuje pouze sluneční svit. Panely jsou navíc bezúdržbové – jednou je namontujete a nemusíte se o ně dále starat.

Formaldehyd

Nejen on, ale i další těkavé látky se nejvíc vypařují z nábytku a vůbec ze všeho, co je vyrobené z dřevotřísky, ale právě tak z podlah z lamina, lepidel, nekvalitních matrací. S výčtem bychom mohli pokračovat nekonečně dlouho. Obrana je složitá, ale alespoň jedna rada.

Protože se uvolňuje při vyšších teplotách, vyplatí se v zimě místnosti nepřetápět. A samozřejmě větrat.

Nábytek

Nejsložitější je situace u staršího nábytku, pro který ještě neplatily žádné emisní normy. Dnes je platný v celé EU limit E1, tedy 0,124 mg/m³, což lze u prodejců ověřit.

Dříve jste se také mohli zaměřit na odér nábytku, ale to je zavádějící, protože většina těkavých látek žádný pach nemá, a navíc někteří výrobci se snaží pach přebít vůní. Věděli jste, že se dokonce vyrábí voňavý nábytek?

Investovat můžete do nábytku z masivního dřeva, ale tady pozor na druh mořidla či laku. Měly by být vodou ředitelné.

PVC

Dnes ho není v domácnostech tolik jako dříve. I když možná byste se divili, kolik lidí klidně překrylo svou starou podlahovou krytinu novou plovoucí podlahou. Místo PVC se dnes spíš používá vinyl, ale to je vlastně totéž.

Vinyl se vyrábí ze směsi etylenů a přírodních solí, kromě jiného se do něj přidávají změkčovadla. A záleží na tom jaká. Pro nás jsou škodlivé ftaláty, o kterých se stále častěji mluví v souvislosti z výrobky z tržnic nebo neznámých výrobců.

Ftaláty poškozují játra, plíce, mají vliv na hormonální systém i plodnost, u dětí mohou oslabit vyvíjející se imunitu, způsobovat alergii. Ale abychom byli spravedliví, jsou výrobci, kteří se bez nich obejdou a používají změkčení na biologické bázi.

Pokud jste se PVC podlahy dávno zbavili, udělejte totéž s oblíbenými omyvatelnými ubrusy a sprchovými závěsy. Pokud se na podlahu teprve chystáte, zvažte korek, dřevo, dlažbu a pokud chcete použít vinyl nebo laminát, vybírejte kvalitu.

Barvy a laky

Že obsahují různé chemikálie, to ví každý. Otázkou je kolik. Nejtoxičtější jsou organická rozpouštědla, která mohou poškodit játra a nervový systém. Z barev se čím dál častěji používají vodou ředitelné, ale i v těch najdeme různé pryskyřice.

Pokud natíráme sami, asi nejlepší volbou jsou barvy, které mají atest nezávadnosti pro potraviny a hračky. A dodržujte přesně postup, který doporučuje výrobce. Zejména se to týká doby, po kterou mají schnout jednotlivé vrstvy barvy.

Vaření na plynu

Někdo přísahá na varnou desku, ovšem jiní tvrdí, že opravdový kuchař potřebuje plynový sporák, aby mohl rychle regulovat teplotu podle potřeby. Přít se nebudeme, ale možná nevíte, že při spalování zemního plynu vznikají především oxid uhličitý a oxidy dusíku.

A také se spaluje kyslík. Můžete mít podrážděné dýchací cesty i oční spojivky.

Při vaření na plynu často větrejte a samozřejmostí by měla být kvalitní digestoř, kterou pouštějte vždycky, nejen někdy, jak to často bývá.

reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?