Domů     Přechod není žádný strašák
Přechod není žádný strašák
23.6.2021

Co si budeme povídat, přechod čili klimakterium nemá dobrou pověst. Straší náhlým tloustnutím, nepříjemnými návaly horka a příchodem stáří. Ve skutečnosti to ale tak špatné být nemusí.

Pokud je vám kolem pětačtyřiceti, pak jste v ideálním věku, kdy si můžete „zařídit“ pohodlnější přechod. Právě v tomto životním období se nejčastěji začínají odehrávat děje, které vedou k ukončení menstruačního cyklu.

Trvají několik let a kromě vlastních hormonálních změn je ovlivňuje také životní styl. A právě to nám dává šanci co nejvíce omezit nepříjemné průvodní jevy přechodu.

Klimakterium, přechod, nebo menopauza?

V laickém pojetí tyto termíny často splývají, přestože neznamenají to samé. V čem se tedy liší?

Přechod je totéž co klimakterium či též perimenopauza. Je to název pro celé období hormonálních a dalších změn, které v těle nastávají v souvislosti s vyhasínáním cyklu. Přechod postupuje pomalu, změny probíhají několik let. V našich podmínkách jsou ženy v klimakteriu obvykle ve věku 45 až 60 let.

Menopauza je naproti tomu jasně časově určitelná, protože jde o poslední menstruační krvácení. V ČR nejčastěji nastává u žen ve věku 51 let.

Nejde jen o cyklus

Pokles tvorby ženských hormonů nevykolejí jen zaběhnutý menstruační cyklus. I když se jedná o hormony pohlavní, zdaleka nepůsobí pouze na ženské orgány, ale ovlivňují mnohé další tkáně. Týká se to například sliznice nosu, očí, ale i kůže nebo močového měchýře.

Proto s poklesem hladiny estrogenů dochází k tak rozmanitým potížím. Mění se také ukládání tuku v těle, který začne směřovat hlavně do rizikových partií, jako je břicho nebo hrudník.

Objevuje se únava a pocit nepohodlí ve vlastním těle, což vede k pohodlnosti a sklonům vyhýbat se pohybu. Mohou se měnit i chutě a s nimi i jídelníček, který kaloricky ztěžkne kvůli zálibě v mastných jídlech, smetanových omáčkách a sladkostech.

Jak upozorňuje Fórum zdravé výživy, všechny tyto změny vedou společně ke zvyšování rizik tzv. metabolických onemocnění, zejména k osteoporóze nebo nemocem srdce a cév, které jsou nejčastější příčinou úmrtí u nás. Po menopauze se rizika těchto onemocnění u žen výrazně zvyšují.

Může vás také trápit:

bušení srdce

zhoršení paměti

horší schopnost koncentrace

úzkost, popudlivost a plačtivost

pokles sebevědomí

snížený zájem o sex

Hormonální léčba: Ano, či ne?

Ponechte to na posouzení lékaři. Hormony mají tak velký dopad na další tělesné pochody, že je na odborníkovi, aby rozhodl, kdy budou skutečně přínosem a kdy mohou naopak zvýšit jistá rizika.

Z těch je nejznámější malý, ale prokazatelný nárůst nebezpečí rakoviny prsu. Nedochází k němu hned po dobrání první krabičky hormonálních léků, riziko se začne pomalu kumulovat až po delší době.

Zhruba do dvou let je minimální, teprve po pěti letech dochází k jistému rozdílu oproti ženám, které hormonální přípravky neberou. Tak dlouho ovšem zpravidla není nutné hormony užívat.

Na druhou stranu estrogen jako lék má i výrazné doprovodné pozitivní účinky. Především snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, proto mají ženy v plodném věku mnohem menší riziko závažných srdečně-oběhových onemocnění než muži.

Snižuje riziko osteoporózy, zlepšuje náladu, příznivě působí na kvalitu kůže a sliznic, což je důvod toho, že se jeho úbytek může projevit potížemi s močovým měchýřem, genitáliemi, ale i pálením sliznice očí.

S čím uleví životospráva

* Nespavost

Pro řadu žen jsou právě potíže se spánkem největším problémem přechodu. Je to pochopitelné, protože chronická nevyspalost dramaticky zhoršuje duševní pohodu a výkonnost a ubírá i na fyzických silách. Co vlastně nespavost vyvolává?

Příčinou je rozladění hormonální komunikace mezi nadřazeným centrem v mozku a vaječníky. Zatímco vaječníky omezují tvorbu hormonů, nadřazené centrum vysílá naopak rozkazy k posílení jejich produkce. Tím se v mozku udržuje jakýsi poplach, který ruší spánek.

Nespavost v přechodu má typický průběh, kdy sice snadno usnete, ale brzy se probudíte. Další usnutí je pak už problém, a pokud se podaří, pak neklid v mozku spánek opět rychle přeruší. Tak probíhá noc ve sledu krátkých etap spánku a častého bdění.

Co pomůže?

Náhrada estrogenu, ať už rostlinného původu jako doplněk stravy, nebo silnější ve formě léku, podráždění v mozku zase uklidní.

Vitaminy řady B podporují duševní rovnováhu a klid. Nejlepším zdrojem je mléko a mléčné výrobky, ovesné vločky, celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a kvasnice. Vitamin B9 obsahuje zelená listová zelenina.

* Návaly horka

Návaly jsou obecně nejznámější doprovodný příznak přechodu, ale co je vlastně vyvolává? Příčinou je hormonální rozladění, které způsobí náhlý zmatek v regulaci cév v okrajových částech těla.

Proto se cévy rychle rozšíří a do podkoží se dostane větší množství krve, což pocítíte jako nával horka. Ten typicky postupuje od břicha směrem vzhůru, poté pokračuje na ramena a záda. Návaly mají různou délku trvání, od několika vteřin až po řadu minut.

Nepříjemné jsou nejen přes den, neboť se mohou objevit bez varování kdykoli, ale také v noci, kdy způsobují pocení a probouzení se horkem.

Co pomůže?

– Ploštičník hroznatý snižuje hladinu tzv. luteinizačního hormonu, který se podílí na vyvolávání návalů horka, nočního pocení a zhoršování stavu sliznic.

Kromě toho ploštičník pomáhá proti rozvoji osteoporózy a ovlivňuje hladinu neuropřenašeče dopaminu v mozku, čímž zlepšuje náladu.

* Výkyvy nálad

Estrogen má nezanedbatelný příznivý efekt na psychiku. Právě proto se u žen v pokročilejším věku náhle rozvíjejí depresivní nálady.

Co pomůže?

Pohybové aktivity jsou dostupným a velmi účinným prostředkem, neboť se při nich v mozku produkují látky vytvářející dobrou náladu. Jedinou překážkou je jen nechuť překonat vlastní pohodlnost.

Byliny pomáhající v klimakteriu: Jetel luční působí proti depresivním náladám a zlepšuje spánek. Šalvěj přeslenitá uklidňuje nervový systém, navíc tlumí noční pocení. Třezalka tečkovaná rovněž výrazně uklidňuje, zlepšuje náladu a spánek.

Ale pozor, současně ovlivňuje účinky řady léků, proto se před jejím používáním poraďte v lékárně.

* Přibývání na váze

O tom, jak velký vliv na nárůst váhy u žen kolem padesátky má skutečně přechod, se stále diskutuje. Ani odborníci v tom nejsou zajedno, někteří se domnívají, že hlavní roli hraje pohodlnější způsob života.

Jisté naproti tomu je, že hormony začnou jiným způsobem ovlivňovat způsob ukládání energie v těle.

Zatímco v mladším věku se tukové zásoby u žen přednostně usazují na bocích a stehnech, v přechodu se obliny začnou posouvat o něco výše a ukládat se hlavně na břiše jako u mužů. Je to dáno tím, že ženské tělo přirozeně tvoří určité množství mužských hormonů.

Při poklesu hladiny estrogenu začnou mužské hormony způsob tloustnutí více ovlivňovat. To ještě podpoří další hormonální následek klesající tvorby estrogenu, protože ze stejného výchozího materiálu tělo produkuje i stresový hormon kortizol. A právě ten rovněž podporuje ukládání tukových rezerv na břiše.

Co pomůže?

Aktivní pohyb nejenže podpoří spalování energie, ale navíc působí proti nežádoucímu vlivu stresového hormonu.

Vláknina pomáhá odvádět nadbytečné množství tuků a svým objemem přispívá k pocitu sytosti. Proto by na jídelníčku měl být dostatek ovoce a zeleniny, ale také luštěnin, neboť právě ty jsou nejvydatnějším zdrojem vlákniny.

*Osteoporóza

Velmi nepříznivým následkem úbytku estrogenu je řídnutí kostí. Je to postupný proces, takže se projevuje až někdy kolem šedesátky. Osteoporóza se naštěstí dá ovlivnit léčbou podpořenou změnou životosprávy a jídelníčku.

Pro tvorbu nových kostních buněk je zásadní dostatečný příjem vápníku a kromě něj také vitamin D, který podporuje ukládání vápníku do kostí.

Vitamin D získáváme až z 90 % ze slunečního záření. Záleží ale na ročním období, intenzitě slunění, fototypu i používání ochranných přípravků. Proto se často stává, že máme nedostatek vitaminu D. Doplňkovým zdrojem jsou určité potraviny.

Pro dostatečný příjem vitaminu D bychom měli sníst denně 2 vejce nebo alespoň obden porci tučnější ryby.

Vápník tělo nejsnáze získává z mléka a mléčných výrobků, a to co do množství i využitelnosti. K pokrytí denní potřebné dávky vápníku je potřeba sníst např. 140 g tvrdého sýra.

Z rostlinných zdrojů je to mák (100 g denně), špenát (téměř kilogram za den) nebo chia semena (160 g): Bohužel využitelnost vápníku je tu horší a nutné denní objemy těchto potravin se nedají prakticky sníst, jak upozorňuje Fórum zdravé výživy.

Pohyb rozhoduje o tom, jak aktivně tělo vytváří nové kostní buňky. Reaguje přitom na pohyb ve vzpřímené poloze, tedy na chůzi, běh, míčové hry, tanec a podobné aktivity. Naopak při sedavém způsobu života hustota kostí řídne.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale