Domů     Petra Černocká: Staré kousky v bytě mají své kouzlo
Petra Černocká: Staré kousky v bytě mají své kouzlo
24.6.2021

I se šesti křížky stále krásná žena. Vystudovala operní zpěv a pak to ve Slavíku dotáhla až na „bramborový“ stupínek. Její hity Koukej, se mnou si píseň broukej nebo Náklaďák zná snad každý. Zpívá stále, ale také si užívá čas s rodinou, s vnučkou. Co schází? No, přece Saxana!

Jako malá bydlela v Praze v Holešovicích, v činžáku poblíž nádraží. „Dodnes mám ráda ten lomoz kolem vlaků. Když někdy nocujeme někde poblíž dráhy, všichni jsou vzhůru, jen já spím jak zabitá.

Připadám si jako doma.“ Maminka byla úřednice a otec právník, má o pět let staršího bratra Pavla. Její dětství bylo poznamenáno faktem, že maminka byla vážně nemocná, trpěla srdeční poruchou, často byla v nemocnici. A když bylo Petře devět, zemřela.

„Tatínek se staral, dělal, co mohl, ale…“ Za čas znovu oženil, vzal si řidičku tramvaje. „Byla jsem ve věku, kdy mi bodlo, že přišla, a měla jsem ji opravdu ráda.“

Od Rusalky do Semaforu

Umělecké sklony v Petře Černocké možná probudil starší bráška, který se brzy nadchl pro bigbít. Byl svého času zpěvákem skupiny Donald (a v letech pozdějších prvním zdejším diskžokejem).

Petra ráda zpívala, hrála na klavír, a tak si na konci základní školy podala přihlášku na konzervatoř. Vzali ji.

„Usoudili, že jsem dost muzikální na to, abych se stala studentkou oboru operní zpěv a klavír.“ Ne, že by tak tíhla ke klasice, ale tehdy se jiný pěvecký obor na té škole neučil. Už v té době si psala písničky.

„Můj absolventský koncert, na kterém jsem zpívala třeba árii kuchtíka z Rusalky, byl mým posledním živým kontaktem s klasickou hudbou.“ V tu dobu už byla v angažmá v divadle Semafor.

Mimochodem – ještě před Semaforem si přivydělávala v Kabaretu u Fleků. „Myslela jsem si, jaká jsem úžasná, a tam jsem se srovnala! Tam byli staří rutinéři, opravdoví mistři, úžasní machři. Já tam přišla s despektem – kabaret, no a co? Ale byla to těžká dřina a hodně jsem se tam naučila.“

Hudebník Jiří Pracný a zpěvačka Petra Černocká
Hudebník Jiří Pracný a zpěvačka Petra Černocká

Léta mezi kardinály

Po 68. roce u nás neměly bigbítové kapely zrovna na růžích ustláno a namále měli i jistí The Cardinals. Pokud chtěli dále hrát, museli si počeštit jméno i repertoár. Když si navíc pořídili zpěvačku, měli skoro vyhráno.

Petru do Kardinálů angažoval Jan Vaculík, její budoucí první muž. Zanedlouho „do party“ přibyl i muzikant a skladatel Zdenek Merta, který se ujal role kapelníka, a dlouhá populární éra mohla začít.

Saxana sháněla ucho…

Nepominutelným bodem Petřiny kariéry je nepochybně pohádková komedie Dívka na koštěti a její čarodějnice-žákyně Saxana. To prý jednou do Semaforu na představení Čarodějky přišel režisér Václav Vorlíček a Petra, která ve zmíněném kusu hrála, ho zaujala.

Natolik, že ji pozval na konkurz na hlavní roli v připravovaném filmu. „To, že bych měla hrát, mě nikdy nenapadlo, ale když přišla nabídka, řekla jsem si, proč ne?

Jsem docela pragmatická, tak jsem už věděla, že mi to v rozjezdu zpěvačky třeba pomůže.“ Roli dostala a zvládla ji báječně, dokonce získala v divácké anketě titul Herečka roku 1971! Navíc nazpívala i píseň Saxana, která zní ve filmu při závěrečných titulcích a dodnes v rádiích.

Zpívá celá rodina

Jak už bylo řečeno, poprvé se Petra vdala za zpěváka a později manažerem Kardinálů Jana Vaculíka. Manželství vydrželo dvanáct let, ale dodnes zůstali přáteli. První dítě, syn, jim zemřel krátce po narození. Po šesti letech se pak narodila Barbora.

Vystudovala sociální vědy, ale zvolila si dráhu zpěvačky. „Řekla bych, že zpívá líp než já, ale dneska je těžké se prosadit. Je úžasná, chytrá, když se potřebuju poradit, tak jdu za ní,“ přiznává maminka Petra. Díky Báře je už sedm let babičkou.

Občas i hlídací babičkou. „Sice jsem léty zlenivěla, ale ne natolik, abych kdykoli neotevřela náruč vnučce, zatímco její matka vyrábí ve studiu kulturní hodnoty,“ uvedla v jednom rozhovoru.

A dodala: „Dcera si mě nikdy tak neužila jako teď, když hlídám. Zpočátku jsem si říkala: nebudu hlídací babička! To by se jim tak hodilo!

A teď už dolejzám, když Coco dlouho nevidím.“ Druhým, nynějším manželem Petry Černocké je od roku 2004 kytarista a zpěvák Jiří Pracný. „Druhý platný a definitivní pokus. Jirka je normální, hodný chlap. Takový bonus na závěr…“

Domov s atmosférou

Zpěvačka bydlí v Praze už léta v řadovém domku postaveném krátce po válce. Mírně ho zrekonstruovala, ale jen tak, aby netratil atmosféru. Té pomáhá i nábytek, zvlášť kusy, které se s Petrou kdysi, než tu zakotvila, stěhovaly.

Jsou to spíš starožitnosti – třeba psací stůl. Je dost nepraktický, ale moc krásný. Dovedu ocenit krásný moderní interiér, ale stejně bych v tom žít nechtěla. Staré kousky prostě mají svoji minulost a duši.“

Chalupa od Bródi

Chalupařím doslova od kočárku,“ prohlásila jednou. Chalupu poblíž České Kamenice údajně pořídili rodiče na popud příbuzného, slavného českého herce Vlastimila Brodského, který byl Petřiným bratrancem.

„Táta se sem k stáru nastěhoval a chalupu sám přestavěl. Nic jsem tady od té doby neměnila.“ Zpěvačka s manželem tam pravidelně tráví léto. „Nezahradničím. Jsem tu na údržbu interiéru a přes kuchyň.

Co ale miluji, je sedět večer na zápraží, s kočkou na klíně a jen tak si přemýšlet.“

Vaření je intuitivní proces

Zpěvačka si o sobě nemyslí, že je bůhvíjak skvělá kuchařka, ale její muž prý chválí. „Jirka je naštěstí nenáročný. O každém jídle, které udělám, prohlásí, že ho má nejradši.

To se mi to pak krásně vaří.“ Říká, že důležité je zvolit zdravé suroviny a mít fantazii. „Nikdy nepostupuju podle nějaké kuchařky, vždycky je to intuitivní práce. Občas váhám – mám to tam prsknout, nemám to tam prsknout?

Každopádně používám jen samé zdravé věci, přičemž se často snažím opominout maso.“ Třeba takové těstoviny s orestovanou zeleninou a žampiony, to celé zapečené a posypané strouhankou s česnekem a parmazánem – dali byste si? „A dá se to jíst jen vidličkou! Miluju jídla na jedno nářadí.“

Není nad přirozenost!

Věřili byste, že Petra Černocká hrávala kdysi basket? „Byť jsem výškově podměrečná! Byla jsem rozehrávačka. A to jsem náturou pořád.

Když všichni stojí a nic nedělají, tak vždycky jako první rozrazím dveře a zahájím k akci.“ I dnes se snaží udržovat se fit – hodně chodí pěšky, cvičí, v létě jezdí na kole. „Nekupuji drahé krémy. Jsem příznivec přirozené krásy lehce domalované barvičkami.“

Text: Helena Leitlová

reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Folie na okna se vyplatí
I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí. Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk