Domů     Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
17.6.2021

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná očkování nestačí. Dovolenou totiž mohou zkazit i na první pohled banální příčiny jako ochutnávka místních specialit nebo zapomenutý repelent. Na co si dát pozor?

Jednou z nejčastějších potíží, která vás donutí trávit čas v hotelovém pokoji místo pláže, je cestovatelský průjem.

Ať už se mu podle místa, kam se vydáte, říká faraonova kletba nebo Montezumova pomsta, až v 70 % ho vyvolávají fekální bakterie, které se dostaly do jídla.

Hlavní příčina je tedy zjevná, je jí špatná hygiena při přípravě jídla, zejména studených pokrmů, jako jsou saláty. Ty mohou být znečištěny už při pěstování, pokud se fekálie používají jako hnojivo.

Při nedostatečném omytí v kuchyni se pak bakterie v hotových salátech rychle pomnoží. Mnohem vzácněji cestovatelské průjmy vyvolávají původce závažnějších nemocí jako salmonelóza nebo cholera.

Kde hrozí: Vyšší riziko cestovatelského průjmu představují z blízkých cílů především jižní a západní část Středozemí, tedy africké pobřeží, Libanon, Turecko. Z exotických cílů pak jižní Asie, Střední a Jižní Amerika a většina Afriky.

Nezvyklá strava

Průjmové potíže ovšem dokážou vyvolat i v zásadě neškodné nebo nepříliš škodlivé bakteriální kmeny a viry. Stává se to především lidem celkově oslabeným nebo trpícím jinou nemocí. Problém je v tom, že organismus musí reagovat na mikroby, na které není zvyklý.

Pak se může stát, že trávicí trakt odpoví prudkou reakcí. Přitom může jít o mikroby, které se na potravinách vyskytují běžně, takže místním lidem žádné potíže nepůsobí.

Není to výsada ciziny, totéž platí to i obráceně, i my máme v našich krajích vybudovanou obranu vůči zdejším málo škodlivým mikrobům, s nimiž se běžně setkáváme. Pro citlivé jedince mezi turisty mohou ale znamenat nepříjemnou epizodou pobytu u nás.

Roli hraje i stres

Ne vždy je cestovatelský průjem infekční, střevní potíže může vyvolat i stres spojený s odjezdem na dovolenou, změnou podnebí a časového pásma. V takovém případě stačí den nebo dva odpočívat a potíže se samy upraví.

První pomoc z toho, co je po ruce

Největším rizikem průjmů je rychlá ztráta tekutin a minerálů, což může způsobit zvláště za výrazného pocení v teplém počasí mnohem větší celkové potíže, než představovaly vlastní bolesti břicha a křeče.

Rychlou pomocí jsou tzv. rehydratační nápoje, které se prodávají v lékárně. Ze zdrojů, které jsou běžně po ruce je můžete napodobit.

V 1 l čisté vody rozpusťte:

– 8 lžiček cukru (ještě lepší bude hroznový)

– 1 zarovnanou lžičku soli

– ¾ lžičky jedlé sody

Zapíjejte ovocnou šťávou nebo snězte banán.

Když není voda…

…pak velice praktickou pomůcku představují cestovní bezoplachové dezinfekce na ruce. Doporučuje se nosit je stále při sobě a použít před každým jídlem, i kdyby to byla jen zmrzlina.

Čemu se na cestách vyhnout

– saláty zeleninové i ovocné

– zmrzlina bez originálního továrního obalu

– voda bez originálního továrního obalu

– kostky ledu v nápoji

Pozor na komáry a mušky

Mohou přenášet nepříjemné infekce, a to nejen v tropických destinacích, ale i v oblasti Středozemního moře. Očkování proti nim neexistuje. Proto se nevyplácí podceňovat ochranu proti bodavému hmyzu. To znamená používat repelenty a spát pod moskytiérami.

Večer, kdy jsou komáři nejaktivnější, je nutné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Infekce běžné kolem Středozemního moře

Řadu z nich přenáší bodavý hmyz. Dalším a záludným zdrojem mohou být místní pochoutky z nepasterovaného mléka, kravského, ovvčího i kozího.

V Africe je zase třeba mít důsledně napaměti, že je nebezpečné koupat se v jakékoli jiné sladkovodní nádrži než v hotelovém bazénu, riziko parazitických červů ve vodě je totiž mimořádně vysoké. Týká se to i Egypta.

– Horečka papatači

Nákazu přenáší komár Phlebotomus papatas. Průběh je většinou lehký, 3 a 4 dny po bodnutí nemoc propukne horečkou, kterou doprovázejí silné bolesti především hlavy a za očima, ale i ve svalech a kloubech.

Tím nemoc končí, obvykle ale po ní zůstává delší dobu trvající únava. Vzácně se po doznění příznaků nemoc znovu vrací v podobě zánětu mozkových blan.

– Legionářská nemoc

Vyskytuje se v celé Evropě, pod názvem „legionella“ ji známe i z tuzemska. Tato bakterie osidluje potrubí s teplou vodou, nakazit se tedy lze z vody z kohoutku, sprchy nebo i zapnuté klimatizace v hotelu.

Ideální prostředí pro ni představují teploty mezi 20 – 45 °C, takže se může držet také ve vířivkách a jiných nádržích teplé vody. Nákaza začíná vdechnutím vodní páry s legionellou. První projevy vypadají na horečnatý průjem, pak se ale přidává zápal plic. Více ohrožení jsou lidé oslabení jinou nemocí nebo s poruchou imunity.

– Maltská horečka

Dnes ji najdete spíš pod označením brucelóza a je to infekce častá v celé oblasti Středomoří.

Zdrojem je dobytek a nejběžnějším způsobem nákazy u turistů je ochutnávka nepasterovaného mléka, zvláště ovčího a kozího, přírodních sýrů a dalších místních specialit, které se ze syrového mléka připravují.

Nemoc má delší inkubační dobu, propuknout může až 4 týdny po nakažení. Onemocnění typicky začíná horečkou, která několik dní stoupá, pak postupně klesá a tento cyklus se opakuje. Potrápí vás i nechutenství a pachuť v ústech, malátnost a bolesti.

Závažnost choroby je velmi proměnlivá, protože infekce může napadnout jakýkoli orgán, nejčastěji ale postihuje trávení.

– Západonilská horečka

Je to viróza, kterou přenášejí komáři. Průběh může být velmi lehký a bez příznaků, případně se podobá lehčí chřipce s náhlou horečkou a silnými bolestmi hlavy. Na hrudníku a pažích se může vytvořit vyrážka, jiné komplikace jsou vzácné.

– Nové nebezpečí – horečka dengue

Horečka dengue není novou nemocí, ale infekcí, která se díky rozvoji turistiky a oteplování podnebí se rozšiřuje z tropů do nových oblastí. Při nekomplikovaném průběhu připomíná pravou chřipku s vysokými horečkami a vyrážkou na trupu.

V horším případě se následuje další fáze s krvácivými projevy. Ty mohou vést k těžkému šoku a může dokonce vést k úmrtí.

Proti horečce dengue neexistuje očkování ani cílená léčba, jedinou prevencí je důsledná ochrana proti komárům, kteří původce nemoci přenášejí.

– Schistosomóza

Původcem jsou miniaturní červi (motolice), kteří se hojně drží ve sladkovodních jezerech a nádržích, narazit na ně můžete zejména při dovolené v Egyptě a dalších severoafrických státech.

Do těla se dostávají velmi rychle tím, že provrtají kůži a pak putují do míst, kde se usadí. Zpočátku způsobí jen svědivou vyrážku na poškozené kůži. Až za několik týdnů pak následují horečky s průmy, bolestmi břicha a svalů a suchým kašlem.

I když ustanou, po delší době měsíců až let infekce pokračuje specifickými potížemi podle typu motolice. Některé napadají močové útrojí, jiné poškozují střeva, slinivku, játra, plíce, ale i mozek.

Jedinou ochranou je důsledně se v těchto krajích vyhýbat sladkovodním nádržím. Pro léčbu se používají přípravky proti parazitům.

– Vzteklina

Vyskytuje se na Balkáně i v severní Africe. Nákaza se přenáší slinami, takže nemusíte být přímo pokousaní, stačí se dotknout srsti nemocného zvířete. Vzteklina se projeví až 1 až 3 měsíce od nákazy.

Nemoc začíná teplotou, slabostí, bolestmi hlavy či nechutenstvím. V průběhu několika dalších dnů dochází k záchvatům halucinací, zmatenosti, typický je strach z vody a křeče polykacích svalů. Bohužel naděje na přežití je velmi nízká.

Po nechtěném incidentu s místním psem se proto nechte okamžitě naočkovat. To stačí, aby se nemoc vůbec neprojevila.

Reakce při opalování

Říkává se jí Mallorca akné a viníkem ve skutečnosti bývá kosmetika nebo opalovací přípravek. UV záření může s některými složkami reagovat a vytvořit dráždivé sloučeniny. Ty pak spustí zánětlivou reakci, kdy se vytvoří vyrážka podobná akné.

Častěji se tomu stává u mastné pleti a za použití mastné kosmetiky. Jistou obranou je tedy vyzkoušet lehčí kosmetické přípravky a ochranné krémy na bázi gelu, kde je riziko dráždění menší.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Související články
19.11.2024
Nebo jste o ní ještě neslyšeli? Ale ano, je to umění krasopisu. A možná si vzpomenete, že ještě vaši prarodiče se mu učili ve škole. Krasopis byl obávaným školním předmětem, a když někdo škrábal jako kocour, byla to ostuda. Naopak ten, kde měl písmo úhledné, byl oceňován, což mělo svůj důvod. Žádné počítače nebyly a úřední dokumenty byly psány rukou. Takže vyhlídka dobrého zaměstnání v teple úřad
31.10.2024
Někdejší hvězda jeviště brněnského Národního divadla, dnes jedna z opor pražského Divadla na Vinohradech. Když mu bylo pětatřicet, toužil po tom uspořádat si osobní život. A dnes? „Díky manželce prožívám opravdu šťastné období…“ Vzteklý sedlák a zároveň pytlák v Četnických humoreskách, táta Jan Horák v seriálu Horákovi, plukovník Jeřábek, ředitel kriminálky, v Případech 1. oddělení, a také bohatý
7.10.2024
Dcerka poštovního zřízence Pumplmě ve Vlaku dětství i naděje, Popelka z lékárny v Básnících a v poslední době hlavně vesničanka Jana v seriálu Slunečná. Má krásné tmavé oči, nepopiratelné charisma, dva České lvy a říká o sobě, že je pečovatelka. Hereckých genů dostala Tereza Brodská do vínku jako málokdo – však byl také jejím otcem Vlastimil Brodský a matkou je Jana Brejchová! Tereza se narodila
1.10.2024
Po prázdninách se do prostor pražské rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské 12 opět vrací populární talk show Hovory W, jejichž protagonisté a zároveň moderátoři Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros si do něho už tradičně zvou zajímavé hosty. Tento poněkud neobvyklý formát „dva na jednoho“ si pořad udržuje po celou dobu svého desetiletého trvání, a v Radiocafé, kde své hosty představuje
15.9.2024
Doba, kdy se do lázní jezdilo výhradně na léčení po nemoci, na měsíc, a hlavně se žádankou od lékaře, už je pryč. Novým trendem je Medical Wellness, kombinace profesionální léčebné kúry s wellness programem a aktivním odpočinkem. Do lázní dnes Češi míří hlavně za prevencí a posílením zdraví a imunity. Současně mnohem více než dřív žádají profesionální zdravotnické služby v podobě konzultace
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný