Skutečně: Strie nejsou jen ženský problém a nezmizí, když zhubneme. Stejně tak se neztratí opalováním, spíše naopak. Lze vůbec striím předcházet nebo je zmírnit?
Možná se za strie také stydíte v domnění, že na vás prozrazují, že jste někdy během života hodně přibrali na váze. Ale to je omyl, pajizévky, jak se jim česky říká, jsou ve skutečnosti následkem rozkolísaných hormonálních hladin.
Proto s nimi mají potíže už dívky v pubertě a v dospělosti se objevují v těhotenství. To jsou období, kdy se významně mění metabolismus a hladiny hormonů, a to nejen ženských. Tělo produkuje ve zvýšené míře také hormony nadledvin – kortikoidy.
Ty jednak usnadňují přibývání na váze a navíc vedou k ochabnutí podpůrných struktur kůže, tedy kolagenových a elastinových vláken.
Je pro to vědecký důkaz: Američtí vědci na zdravé pokožce uměle vytvořili strie, když ji potírali kortikoidovým krémem se silným účinkem. Strie tedy vznikly i bez rychlého tloustnutí.
5 mýtů o striích
1. Strie jsou dámský problém
Strie sice trápí až 90 % žen, ale vzniknout mohou také na kůži mužů, a to zejména v pubertě. U mužů navíc situaci komplikuje nižší produkce kolagenu, který pomáhá k hojení kůže.
2. Vznikají při nadváze
Kdepak, strie nemají s váhou či tloušťkou nic moc společného, způsobují je změny hormonálních hladin v těle. Vliv má i dědičnost, případně také zvýšená konzumace alkoholu.
3. Objevují se na břiše
To platí jen v případě, že vznikají v těhotenství, pak se strie skutečně nejčastěji objeví právě na bříše. Obecně ale můžete pajizevky najít také na prsou, stehnech, lýtkách, hýždích, spodní části zad, vrchní části paží nebo kolem loktů a kolen.
4. Hubnutí je odstraní
Strie nemají nic společného s podkožním tukem, jsou to jizvy ve střední vrstvě kůže. Hubnutím je tedy nelze odstranit. Určitý pozitivní vliv ale snížení váhy může mít.
Pokud začnete hubnout ještě ve fázi, kdy jsou strie červené a zatím nezbělaly, mohou se ještě zhojit bez následků. Jakmile však jednou zbělají, pak už vám podle odbornice Martiny Šmidrové z Lékařského domu Praha dieta ani cvičení nepomohou.
5. Opálením zmizí
Kdepak, opálení může strie naopak ještě zviditelnit. Platí to zejména u světlejších pajizévek. Zjizvená tkáň se totiž na rozdíl od normální kůže neopálí.
Porušená kůže
Pajizévky jsou vlastně trhlinky ve střední vrstvě kůže. Tam, kde se strie objeví, působí kůže velmi jemným a jakoby prázdným dojmem. Proč? Je to právě lokalizací trhlinky.
Strie vznikají ve škáře čili dermis, což je část kůže, která má pomáhat udržovat její strukturu. „Dokud je dermis v pořádku, žádné pajizévky nemají šanci vzniknout.
Když se ovšem pojivová tkáň v dermis roztáhne během krátké doby za jistou hranici, dojde k poškození a potrhání svazků vláken. Ta se již nesmrští do původní plochy,“ vysvětluje vznik strií MUDr. Kravciv z Lékařského domu Praha.
Právě kvůli tomuto potrhání mají nově vytvořené strie začervenalou barvu – pokožkou a trhlinami v dermis totiž prosvítají až na povrch kůže krevní cévy.
Typy strií
Červené strie
Tak vypadají nově utvořené strie. Zpočátku působí jako tenké nepravidelné linky, později začínají rudnout a někdy až fialovět. Tmavnutí je způsobeno drobným krvácením v kůži, červené strie se proto v podstatě chovají jako modřiny.
„Během těhotenství může tento typ strií dokonce začít svědit,“ upozorňuje Martina Šmidrová z Lékařského domu.
Světlé strie
Světlé pajizevky vznikají, když se modřinové červené strie zahojí. Pak zbělají a začnou být méně viditelné. Pigmentace v oblasti strií ustupuje a celá postižená zóna se zmenší.
U světlovlasých lidí zůstávají strie stříbřitě bílé, u lidí s výraznější pigmentací v těle je výsledná barva světle béžová.
Těhotenské strie
Těhotenské strie se objevují většinou v oblasti břicha, prsou či stehen a procházejí rovněž stadiem červeným a pak světlají. Mimochodem z některých odborných studií vyplývá, že při pozdějším těhotenství, kdy je matka starší, je menší riziko strií.
Jak se jich zbavit?
Obnovit poškozené části kůže je složité. Čím dříve se strie začnou ošetřovat, tím je naděje na obnovení hladkosti kůže větší. Ovšem zcela vrátit dřívější vzhled zatím medicína nedokáže.
Krémy proti striím mají jen omezený efekt, dokážou zlepšovat elasticitu a pevnost kůže. Výrazně zlepšit stav strií momentálně dokážou jen určité metody estetické chirurgie:
– Radiofrekvenční energie eMatrix: Tato metoda využívá teplo, které vytvářejí pulzy radiofrekvenční energie. Bezprostředně po zákroku je kůže jen mírně podrážděná a zarudlá.
V následujících dnech se na ošetřených místech vytvoří neinfekční zánět, který je žádoucí a který vede k hojení. Zánětem vznikají mikrojizvy, které strie stáhnou a vypnou pokožku.
– Laserové ošetření: Pracuje opět s teplem, ale jiným způsobem. Cévní laser působí na drobné cévky, které se uzavírají a postupně zanikají. Bezprostředně po zákroku strie nejdříve ztmavnou, po vyhojení za několik týdnů získají velmi světlou barvu.
Jinou možností je ošetření biostimulačními lasery, které podporují hojivé procesy v postižené části kůže. Opakování zákroku pomáhá tomu, aby strie rychleji zbělaly a nebyly hluboké.
– Plastická operace: Strie na břiše lze také odstranit plastickou operací, kdy lékař odstraní povislou kůži břicha. Jedná se nicméně o operaci, která modeluje postavu a není primárním řešením problému se striemi.
Text: Lenka Korandová s využitím informací Lékařského domu Praha, foto: PX FUEL