Chcete shodit pár kilo, ale bezbolestně? Musíme vás zklamat, tak hladce to asi nepůjde. Přesto vám dnes nabízíme možnost poznat jednu ze známých diet. Než se na ni ale vrhnete, bude lepší se s ní blíže seznámit.
Ketodieta vychází z proteinové diety. Základem je stejně jako u ní jídelníček sestavený z vysoce bílkovinných jídel a neomezeného množství zeleniny.
Při tom musí být jídelníček vytvořen tak, aby tělu dodával maximum živin, vitaminů a vlákniny, ale zároveň omezil příjem sacharidů.
Princip ketonové diety je jednoduchý:
vyloučení sacharidů z našeho jídelníčku způsobí, že organismus přejde po určité době (typicky 2–3 dny) do stavu, který se odborně nazývá ketóza.
Jednoduše řečeno tělo zjistí, že mu nedodáváme sacharidy jako zdroj energie a začne vyrábět energii z tukových zásob, čímž dochází k hubnutí. Denní příjem sacharidů přitom nesmí přesáhnout 40 gramů, aby byl organismus udržen ve stavu ketózy.
Bude to fungovat?
Ano dieta je to poměrně účinná, má však svá rizika, která je třeba zvážit:
– Není vhodné ji držet dlouhodobě, jelikož hrozí poškození zdraví a výrazný jo-jo efekt při návratu k běžné stravě.
– Člověk se může vlivem nedostatku sacharidů cítit unaven a vysílen.
– Není také vhodné kombinovat ketonovou dietu s aktivním sportem, ideální jsou pravidelné delší procházky.
– Největším negativem diety jsou požadavky na čas, přesnost a trpělivost. Ve finále člověk s dietou stráví až tři měsíce a nesmí ji porušit, jinak se musí vrátit na začátek.
+ Dieta pomůže dosáhnout ideální váhy. Tělo při ní netrpí hlady, ve většině případů je dieta díky ketóze velmi dobře snášená, nedostavují se nežádoucí psychické stavy jako u řady jiných diet.
+ Při této dietě netrpíte pocitem hladu, který se pojí s podrážděností, špatnou náladou, úzkostí i depresemi.
+ Ketolátky také podporují odvodňování těla, a tím přispívají k rychlejšímu úbytku váhy. (S tím ovšem souvisí nutnost dodržovat pitný režim.)
Poraďte se
Dieta není vhodná pro chronicky nemocné s onemocněním ledvin či jater, kvůli velké námaze organismu při trávení bílkovin je pro ně nebezpečná. Nedostatek sacharidů může ohrozit na zdraví i životě také osoby s cukrovkou.
Riziková je i tehdy, pokud jste prodělali infarkt myokardu nebo trpíte na zvýšený cholesterol, takže není vůbec od věci poradit se s lékařem.
Pokud se rozhodnete držet tuto dietu pomocí preparátů připravených některou ze společností, která je dodává na trh, budete se asi muset setkat s výživovým poradcem.
Udělejte si ale chvilku a zkuste si zjistit, jestli je vystudovaným nutričním terapeutem, nebo má jen nějaký kurz a jaký. Výživové poradenství je totiž podle naší legislativy živnost volná, takže ji může vykonávat téměř každý.
A tady jde přece jen o vaše zdraví. Ale abyste se trochu vyznali:
– Optimální je absolvování kvalifikačního studia, což je v současné době vysoká škola či vyšší odborná škola zdravotnická. Tito absolventi se nazývají nutriční terapeuti a jsou kompetentní radit i v případě zdravotních problémů.
– Druhou skupinou jsou výživoví poradci. Těm stačí k tomuto označení absolvování kurzů a v jejich kompetenci je radit pouze lidem zdravým.
Ketodieta a zdravý styl
Každá dieta, ke které se uchýlíme, se vlastně pokouší napravit naše špatné stravovací návyky. Ani ketodieta není výjimkou.
Může nás dovést ke správnému a zdravému životnímu stylu – pravidelným jídlům několikrát denně, dodržování pitného režimu, ale také ke cvičení a pohybu, který je její nezbytnou součástí.
Komu je určena?
Přejít na ketodietu má smysl až při větší nadváze, ale mohou ji zkusit i lidé s menší nadváhou, kterým se nedaří srovnat jídelníček. Chce to ale hodně trpělivosti a výdrž a efekt nebude tak velký jako u lidí obézních.
Jak dlouho se drží?
Ketodieta, stejně jako proteinová dieta, stojí na třech fázích. Na fázi hubnoucí, udržovací a na návratu k běžnému stravování. Samotné tři fáze trvají něco kolem tří měsíců, ideální je ale upravit svůj jídelníček a stravovací návyky jednou provždy.
Fáze první – hubnoucí
Spočívá v nahrazení veškerých denních jídel proteinovými jídly a trvá většinou 4 týdny.
Druhá fáze
Kombinuje běžnou stravu s proteinovými jídly, měla by trvat 1,5 násobek první fáze.
Třetí fáze
Je návratem k běžnému stravování, proteinová jídla jsou nahrazena normálními – ovšem stále s vyšším podílem bílkovin a málo sacharidy. Tato fáze má zabránit jo-jo efektu. Pokud se dostaví, je třeba vrátit se ke druhé fázi.
Povolené potraviny
Povolené potraviny záleží na jednotlivých fázích. Obecně to ale je libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, zelenina, některé ovoce.
Zakázané
mrkev, čerstvý česnek, hrášek, kukuřice, nakládaná zelenina a houby (nálevy bývají doslazovány), ovoce, hořčice, kečup, směsi koření, Podravka, sladkosti, přílohy, pečivo, tuky (máslo, sádlo, margaríny), alkohol (pivo, víno, tvrdý alkohol), energetické nápoje slazené cukrem, žvýkačky obsahující cukr
Pozor, už jeden rohlík nebo jedno pivo vás vrátí na počátek snažení. A znovu nastartovat ketózu bude trvat 2–3 dny.
Zelenina v ketodietě
1. fáze
brokolice, květák, cuketa, pórek, čekanka, ředkvičky, okurka, špenát, fazolové lusky, zelí, kapusta, celer bílý, fenykl, čerstvé houby, chřest, lilek (baklažán), patizon, řeřicha, salát (všechny druhy), sója (klíčky), polníček, rukola, tykev
Povolené druhy zeleniny mohou být konzumovány syrové, vařené nebo dušené. Doporučená denní spotřeba zeleniny je 500 g. Pamatujte, ostatní druhy zeleniny jsou pro 1. krok zakázané.
2. fáze
Můžete přidat rajče, papriku, cibuli, česnek, řepu, artyčok.
3. fáze
Můžete zařadit všechnu zeleninu.
Jen takový začátek
Mnozí po přečtení článku o ketodietě namítnou, že dosáhnout stejného výsledku lze i jídelníčkem z normálních potravin.
To je pravda, ale bohužel žijeme v době, kdy nestíháme připravovat si na každý den vyvážené jídlo, nemáme čas, nebo ani moc dobře nevíme, jak takové jídlo připravit. Ketodieta není zázračná, to ostatně žádná dieta.
Ale může pomoci udržet si váhu a především změnit myšlení. Je na vás, jestli zvolíte samostatnou přípravu jídel, nebo produkty, které vám doporučí poradce.
Pokud zvolíte samostatnou cestu, nezapomínejte na vitaminy a minerály, které jsou v předpřipravených koktejlech již obsaženy.
rámeček
Aby se to nepletlo
Možná vám předešlé řádky připomněly jinou dietu, kterou jste znali před lety. Máme na mysli Atkinsovu, která se stala hitem Ameriky 70. let. A jaký je rozdíl? Podle Dr. Atkinse je potřeba vynechat hlavně sacharidy, ostatní můžete jíst, jak chcete.
Může být konzumováno maso, drůbež, mořské plody, vejce, plnotučné sýry, máslo, smetana, olivový olej nebo jiné rostlinné oleje. Můžete konzumovat všechny mléčné produkty, co jen hrdlo ráčí, ale bez cukru. Mozzarela, gouda, smetana, plnotučné mléko, máslo.
Ryby a maso libovolného druhu, tedy i losos, tuňák, mořský jazyk, pečené vepřové, kuřecí, jehněčí, co si jen vymyslíte. Vajíčka a oleje, cibule, špenát, červená paprika, rajčata, česnek, jahody a oříšky. Kofein je povolen pouze v omezeném množství.
Do diety pomalu přidávejte ořechy, semínka, jahody, maliny, luštěniny, celozrnné potraviny, zeleninu s obsahem škrobu.
Příklady vhodných jídel
Restovaný květák na kari
100 g celeru, 1 lžička kari koření, 500 g květáku, pažitka, lžíce řepkového oleje, 5 g slunečnicových semínek, sůl
1) Celer nakrájíme na kostičky (1 cm veliké) a orestujeme na pánvi.
2) Mezitím si rozebereme květák na menší růžičky. Jakmile je celer dozlatova orestovaný, přidáme květák. Zamícháme a přisypeme kari a osolíme. Směs zalijeme vodou, zelenina musí být zcela potopená.
3) Na prudkém ohni necháme vodu vyvařit a na konci můžeme přidat slunečnicová semínka, nebo nasekanou pažitku.
Losos na grilu se zeleninou
180 g lososa, špetka bílého pepře, špetka drceného kmínu, olivový olej podle chuti, 3 rajčata, pár snítek rozmarýnu, špetka soli, podle chuti cuketa či lilek
1) Lososa nakrájíme na plátky, pokapeme olejem, posypeme kořením, proložíme snítky rozmarýnu a necháme odležet v lednici. Zeleninu nakrájíme na plátky a také připravíme na grilování.
2) Plátky lososa položíme na tácek a grilujeme cca 10 minut, mírně osolíme, stejně tak i zeleninu, kterou na tácku obrátíme.
Krůtí maso s chřestem
200 g chřestu, 100 g cukety, trochu ghí (přepuštěného másla), 150 g krůtího masa, olivový olej, 50 g žampionů
1) Krůtí maso posypeme bylinkami a necháme odležet asi hodinu v chladu. Pak je orestujeme na olivovém oleji.
2) Chřest očistíme, ukrojíme zdřevnatělé konce, případně oloupeme a naprosto bez ochucení ho v páře uvaříme.
3) Na ghí orestujeme nakrájené žampiony a cuketu. Přidáme trošku vody a dusíme do měkka. Omáčku rozmixujeme a dochutíme pepřem a solí.
Text: Eva Hořánková
Foto: ketodiet.cz, Shutterstock