Domů     Ketodieta není pro každého
Ketodieta není pro každého
18.9.2020

Chcete shodit pár kilo, ale bezbolestně? Musíme vás zklamat, tak hladce to asi nepůjde. Přesto vám dnes nabízíme možnost poznat jednu ze známých diet. Než se na ni ale vrhnete, bude lepší se s ní blíže seznámit.

Ketodieta vychází z proteinové diety. Základem je stejně jako u ní jídelníček sestavený z vysoce bílkovinných jídel a neomezeného množství zeleniny.

Při tom musí být jídelníček vytvořen tak, aby tělu dodával maximum živin, vitaminů a vlákniny, ale zároveň omezil příjem sacharidů.

Princip ketonové diety je jednoduchý:

vyloučení sacharidů z našeho jídelníčku způsobí, že organismus přejde po určité době (typicky 2–3 dny) do stavu, který se odborně nazývá ketóza.

Jednoduše řečeno tělo zjistí, že mu nedodáváme sacharidy jako zdroj energie a začne vyrábět energii z tukových zásob, čímž dochází k hubnutí. Denní příjem sacharidů přitom nesmí přesáhnout 40 gramů, aby byl organismus udržen ve stavu ketózy.

Bude to fungovat?

Ano dieta je to poměrně účinná, má však svá rizika, která je třeba zvážit:

– Není vhodné ji držet dlouhodobě, jelikož hrozí poškození zdraví a výrazný jo-jo efekt při návratu k běžné stravě.

– Člověk se může vlivem nedostatku sacharidů cítit unaven a vysílen.

– Není také vhodné kombinovat ketonovou dietu s aktivním sportem, ideální jsou pravidelné delší procházky.

– Největším negativem diety jsou požadavky na čas, přesnost a trpělivost. Ve finále člověk s dietou stráví až tři měsíce a nesmí ji porušit, jinak se musí vrátit na začátek.

+ Dieta pomůže dosáhnout ideální váhy. Tělo při ní netrpí hlady, ve většině případů je dieta díky ketóze velmi dobře snášená, nedostavují se nežádoucí psychické stavy jako u řady jiných diet.

+ Při této dietě netrpíte pocitem hladu, který se pojí s podrážděností, špatnou náladou, úzkostí i depresemi.

+ Ketolátky také podporují odvodňování těla, a tím přispívají k rychlejšímu úbytku váhy. (S tím ovšem souvisí nutnost dodržovat pitný režim.)

Poraďte se

Dieta není vhodná pro chronicky nemocné s onemocněním ledvin či jater, kvůli velké námaze organismu při trávení bílkovin je pro ně nebezpečná. Nedostatek sacharidů může ohrozit na zdraví i životě také osoby s cukrovkou.

Riziková je i tehdy, pokud jste prodělali infarkt myokardu nebo trpíte na zvýšený cholesterol, takže není vůbec od věci poradit se s lékařem.

Pokud se rozhodnete držet tuto dietu pomocí preparátů připravených některou ze společností, která je dodává na trh, budete se asi muset setkat s výživovým poradcem.

Udělejte si ale chvilku a zkuste si zjistit, jestli je vystudovaným nutričním terapeutem, nebo má jen nějaký kurz a jaký. Výživové poradenství je totiž podle naší legislativy živnost volná, takže ji může vykonávat téměř každý.

A tady jde přece jen o vaše zdraví. Ale abyste se trochu vyznali:

– Optimální je absolvování kvalifikačního studia, což je v současné době vysoká škola či vyšší odborná škola zdravotnická. Tito absolventi se nazývají nutriční terapeuti a jsou kompetentní radit i v případě zdravotních problémů.

– Druhou skupinou jsou výživoví poradci. Těm stačí k tomuto označení absolvování kurzů a v jejich kompetenci je radit pouze lidem zdravým.

Ketodieta a zdravý styl

Každá dieta, ke které se uchýlíme, se vlastně pokouší napravit naše špatné stravovací návyky. Ani ketodieta není výjimkou.

Může nás dovést ke správnému a zdravému životnímu stylu – pravidelným jídlům několikrát denně, dodržování pitného režimu, ale také ke cvičení a pohybu, který je její nezbytnou součástí.

Komu je určena?

Přejít na ketodietu má smysl až při větší nadváze, ale mohou ji zkusit i lidé s menší nadváhou, kterým se nedaří srovnat jídelníček. Chce to ale hodně trpělivosti a výdrž a efekt nebude tak velký jako u lidí obézních.

Jak dlouho se drží?

Ketodieta, stejně jako proteinová dieta, stojí na třech fázích. Na fázi hubnoucí, udržovací a na návratu k běžnému stravování. Samotné tři fáze trvají něco kolem tří měsíců, ideální je ale upravit svůj jídelníček a stravovací návyky jednou provždy.

Fáze první – hubnoucí

Spočívá v nahrazení veškerých denních jídel proteinovými jídly a trvá většinou 4 týdny.

Druhá fáze

Kombinuje běžnou stravu s proteinovými jídly, měla by trvat 1,5 násobek první fáze.

Třetí fáze

Je návratem k běžnému stravování, proteinová jídla jsou nahrazena normálními – ovšem stále s vyšším podílem bílkovin a málo sacharidy. Tato fáze má zabránit jo-jo efektu. Pokud se dostaví, je třeba vrátit se ke druhé fázi.

Povolené potraviny

Povolené potraviny záleží na jednotlivých fázích. Obecně to ale je libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, zelenina, některé ovoce.

Zakázané

mrkev, čerstvý česnek, hrášek, kukuřice, nakládaná zelenina a houby (nálevy bývají doslazovány), ovoce, hořčice, kečup, směsi koření, Podravka, sladkosti, přílohy, pečivo, tuky (máslo, sádlo, margaríny), alkohol (pivo, víno, tvrdý alkohol), energetické nápoje slazené cukrem, žvýkačky obsahující cukr

Pozor, už jeden rohlík nebo jedno pivo vás vrátí na počátek snažení. A znovu nastartovat ketózu bude trvat 2–3 dny.

Zelenina v ketodietě

1. fáze

brokolice, květák, cuketa, pórek, čekanka, ředkvičky, okurka, špenát, fazolové lusky, zelí, kapusta, celer bílý, fenykl, čerstvé houby, chřest, lilek (baklažán), patizon, řeřicha, salát (všechny druhy), sója (klíčky), polníček, rukola, tykev

Povolené druhy zeleniny mohou být konzumovány syrové, vařené nebo dušené. Doporučená denní spotřeba zeleniny je 500 g. Pamatujte, ostatní druhy zeleniny jsou pro 1. krok zakázané.

2. fáze

Můžete přidat rajče, papriku, cibuli, česnek, řepu, artyčok.

3. fáze

Můžete zařadit všechnu zeleninu.

Jen takový začátek

Mnozí po přečtení článku o ketodietě namítnou, že dosáhnout stejného výsledku lze i jídelníčkem z normálních potravin.

To je pravda, ale bohužel žijeme v době, kdy nestíháme připravovat si na každý den vyvážené jídlo, nemáme čas, nebo ani moc dobře nevíme, jak takové jídlo připravit. Ketodieta není zázračná, to ostatně žádná dieta.

Ale může pomoci udržet si váhu a především změnit myšlení. Je na vás, jestli zvolíte samostatnou přípravu jídel, nebo produkty, které vám doporučí poradce.

Pokud zvolíte samostatnou cestu, nezapomínejte na vitaminy a minerály, které jsou v předpřipravených koktejlech již obsaženy.

rámeček

Aby se to nepletlo

Možná vám předešlé řádky připomněly jinou dietu, kterou jste znali před lety. Máme na mysli Atkinsovu, která se stala hitem Ameriky 70. let. A jaký je rozdíl? Podle Dr. Atkinse je potřeba vynechat hlavně sacharidy, ostatní můžete jíst, jak chcete.

Může být konzumováno maso, drůbež, mořské plody, vejce, plnotučné sýry, máslo, smetana, olivový olej nebo jiné rostlinné oleje. Můžete konzumovat všechny mléčné produkty, co jen hrdlo ráčí, ale bez cukru. Mozzarela, gouda, smetana, plnotučné mléko, máslo.

Ryby a maso libovolného druhu, tedy i losos, tuňák, mořský jazyk, pečené vepřové, kuřecí, jehněčí, co si jen vymyslíte. Vajíčka a oleje, cibule, špenát, červená paprika, rajčata, česnek, jahody a oříšky. Kofein je povolen pouze v omezeném množství.

Do diety pomalu přidávejte ořechy, semínka, jahody, maliny, luštěniny, celozrnné potraviny, zeleninu s obsahem škrobu.

Příklady vhodných jídel

Restovaný květák na kari

100 g celeru, 1 lžička kari koření, 500 g květáku, pažitka, lžíce řepkového oleje, 5 g slunečnicových semínek, sůl

1) Celer nakrájíme na kostičky (1 cm veliké) a orestujeme na pánvi.

2) Mezitím si rozebereme květák na menší růžičky. Jakmile je celer dozlatova orestovaný, přidáme květák. Zamícháme a přisypeme kari a osolíme. Směs zalijeme vodou, zelenina musí být zcela potopená.

3) Na prudkém ohni necháme vodu vyvařit a na konci můžeme přidat slunečnicová semínka, nebo nasekanou pažitku.

Losos na grilu se zeleninou

180 g lososa, špetka bílého pepře, špetka drceného kmínu, olivový olej podle chuti, 3 rajčata, pár snítek rozmarýnu, špetka soli, podle chuti cuketa či lilek

1) Lososa nakrájíme na plátky, pokapeme olejem, posypeme kořením, proložíme snítky rozmarýnu a necháme odležet v lednici. Zeleninu nakrájíme na plátky a také připravíme na grilování.

2) Plátky lososa položíme na tácek a grilujeme cca 10 minut, mírně osolíme, stejně tak i zeleninu, kterou na tácku obrátíme.

Krůtí maso s chřestem

200 g chřestu, 100 g cukety, trochu ghí (přepuštěného másla), 150 g krůtího masa, olivový olej, 50 g žampionů

1) Krůtí maso posypeme bylinkami a necháme odležet asi hodinu v chladu. Pak je orestujeme na olivovém oleji.

2) Chřest očistíme, ukrojíme zdřevnatělé konce, případně oloupeme a naprosto bez ochucení ho v páře uvaříme.

3) Na ghí orestujeme nakrájené žampiony a cuketu. Přidáme trošku vody a dusíme do měkka. Omáčku rozmixujeme a dochutíme pepřem a solí.

Text: Eva Hořánková

Foto: ketodiet.cz, Shutterstock

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale