Ano, lilii se říká královna květin. Než se ale budeme moci voňavými kráskami kochat a pyšnit, musíme pro to něco udělat. A pokud nebude tuhá zima, od února do začátku března už se můžeme dát do práce.
Možná jste lilie zasadili už na podzim, ale pokud ne, teď máte další příležitost. První, co bude nutné učinit, abyste se v létě dočkali krásných květů, je najít to správné stanoviště. Rozhodně nevolte postup „koupím nějaké cibule a kam je teď dám?“.
Lilie potřebují svůj prostor. Svědčí jim slunečné stanoviště, chráněné před poledním úpalem, ale nevadí jim ani polostín, některé dokonce uvítají umístění pod řidšími stromy.
Většině druhů vyhovuje neutrální až mírně kyselá půda, existují ale i takové, jež si potrpí na půdu vápenitou. Půda musí být ve všech případech dobře propustná, nejlépe hlinitopísčitá.
Před výsadbou cibulí je třeba ji alespoň čtrnáct dní dopředu zrýt, prokypřit, zbavit plevelů a jejich kořenových zbytků a následně prohnojit. Teprve potom můžete bez obav začít s výsadbou. Mimochodem, jak jste na tom s bramborami?
Jestli dobře, zapamatujte si, že jedno z lidových rčení zní, že liliím se daří tam, kde bramborám.
Výběr cibulí
To je úkol, který byste neměli jen tak ledabyle přejít. Pokud cibule kupujete, směřujte své kroky nejlépe k zahradníkovi, který by vám měl říci, jakou půdu bude daný druh potřebovat a mnoho dalšího.
Musíte-li se spokojit s nákupem v hobby marketu, víc než na lákavé obrázky dejte na pokyny na obalu, i když podle našich zkušeností nebývají právě všeříkající. Určitě si cibulky, než je zasadíte, dobře prohlédněte.
Kvalitní cibule je pevná, hladká, nikoliv vysušená či zatažená, případně s mírně pučícími, nezaschlými výhony (V posledním případě by měla jít cibulka do zeminy hned, a není-li to možné, zasaďte ji alespoň do květináče a dejte do chladu).
Nikdy by cibule neměly být napadené hnilobou. Platí pravidlo, že čím dříve cibulky po tom, co je získáte, zasadíte, tím lépe se jim bude dařit.
Pokud to ale z nějakého důvodu nejde, uchovávejte je na studeném tmavém místě (např. v lednici nebo ve studeném sklepě, prostě udělejte vše, abyste jim zabránili vyklíčit.
Druhy lilií
Podle druhů mohou být květy 2–30 cm široké a nesou všechny druhy barev kromě modré. Zakrslé druhy se hodí do nádob nebo do skalek, další jsou vhodné do trvalkového záhonu. Podle stavby květu se člení na miskovitý, trubkovitý a turbanovitý květ.
Květy miskovitých druhů se široce rozevírají do tvaru misky a jsou neobvykle velké, trubkovité druhy, jak už název napovídá, mají tvar trubky a jsou skloněny směrem dolů.
Druhy s turbanovitým květem mají květní lístky otočené směrem zpět a květy jsou spíše malé. Květy vyrůstají na větvených či nevětvených stoncích. Úzké, kopinaté listy vyrůstají buď střídavě, nebo jsou umístěny v přeslenech.
Prostě lilií je opravdu hodně a je jen na vás, které vás budou na vašem záhonu těšit.
Sázíme
Všechny lilie mají rády nohy, tedy cibulku v chladu. Toho dosáhneme jednak dostatečně velkou jamkou, ale také mulčováním trávou nebo starou slámou apod.
Vykopejte díru hlubokou zhruba 10 až 15 cm a mějte na paměti, že hlouběji je lépe – nejen že budou cibulky chráněny před vedrem, také to bude dobrá podpěra pro stonky.
Další možností je zasadit je do vyvýšeného záhonku na úroveň půdy a potom dát navrch 10 až 15 cm hlíny. Tak také zajistíte dobré odvodňování.
Správně je rozmístěte. Pokud sázíte několik lilií, dopřejte každé lilii zhruba 15 cm okolo, aby měla své vlastní místo na slunci.
Nakypřete půdu a dno díry, na dno můžete nasypat trochu kostní moučky, potom vložte cibulky a zakryjte hlínou.
Okamžitě zalijte. To zajistí, že vlhká půda přijde do kontaktu s kořeny a podpoří růst.
Zálivka a hnojení
Během vegetace lilie důkladně zaléváme, nejlépe podmokem. Lilie vyžadují hodně živin, nejprve na jaře plné hnojivo, podruhé hnojíme, když jim narůstají malá poupátka. Po odkvětu hnojíme pouze draselnými hnojivy (nikdy ne hnojiva, kde je dusík!).
Škůdci
Dokud rostlina stále roste, kontrolujte pravidelně mladé stonky. Dáváme pozor na rumělkově červené brouky zvané „chřestovníček liliový“, který se v některých oblastech pomnožil.
Klade totiž vajíčka, z nich se vylíhnou housenky, které pak ožírají poupata, ale i listy lilií. Může se hubit chemicky, ale při menším množství květin stačí občas dělat kontrolu porostu, jakmile ho objevíte, tak ho rukou zmáčkněte.
Živin plné výhonky jsou pro housenky delikatesou, a pokud jsou napadeny, zahynou před tím, než mohou vytvořit květy.
Víte že…
… lilie jsou symbolem čistoty a nevinnosti, a proto jsou často používané do svatební kytice?
… pro pěstování lilií si můžeme vybrat ze 100 až 120 druhů?
… v ČR rostou přirozeně 2 druhy? Běžnější je lilie zlatohlavá (Lilium martagon), která roste místy celkem hojně v listnatých lesích, místy i na druhově bohatých loukách.
Spíše mimo les od pahorkatin po hory roste lilie cibulkonosná, která je ohroženým druhem.
… tajemství lilie spočívá v její symbolice? V křesťanském světě je bílá lilie znakem čistoty a nevinnosti, proto je květinou Panny Marie.
… ve snáři se dočteme, že lilii viděti znamená platonickou lásku, lilii trhati znamená ztracené panenství a viděti bílou lilii předznamenává, že bude nařčena nevinná dívka?