Domů     Svatopluk Skopal: „Mobily mě obtěžují!“
Svatopluk Skopal: „Mobily mě obtěžují!“
14.7.2020

Sotva kdo si představí vytíženého herce bez online spojení „se světem“, on však mobily nemá rád. Myslíte, že rád tráví dovolenou někde v nóbl hotelu? Kdepak, šťastný je v lese, v chatě bez elektřiny. Svatopluk Skopal je prostě svůj…

Jako místo narození uvádí Kutnou Horu, a zároveň tvrdí, že je kovaný Zlíňák. Jak to tedy je? „V Kutné Hoře jsem pobyl jen týden v porodnici.

Rodiče byli na návštěvě u babičky v Uhlířských Janovicích, když to na maminku přišlo, a nejbližší nemocnice byla v Kutné Hoře.

Pak jsem to město viděl, až když jsme tam byli se zlínskou školou na výletě.“ Otec, Svatopluk Skopal starší, byl divadelní režisér, matka Věra působila v divadle jako nápověda. „Tatínek vystudoval učitelský ústav a pak v Brně dramatickou konzervatoř.

Věnoval se divadelní režii. Dědeček byl také učitel a strýc Joža rovněž, ten uměl sedm jazyků!“

Místo družiny divadlo

Jako kluk divadlo rád neměl. Tak jako mnoho jiných dětí, které měly rodiče u kumštu, tam chodil skoro za trest. „Rodiče mě tam vodili, když mě neměli kam dát. Při zkoušce jsem nesměl ani hlesnout, hrůza!“ Ještě na střední škole nevěděl, kam dál.

Uvažoval, zda nepokračovat v rodinné učitelské tradici, ale přesvědčený o tom nebyl. „Otec se mě jednou zeptal, zda bych nechtěl zkusit režii jako on. Říkal jsem mu, že nemůžu dělat režiséra, když toho o divadle znám tak málo.

Tak jsem do přihlášky raději napsal obor herectví. Otec mě připravil a já se tam dostal.“

Do Brna přes Prahu

Když se rozhodl pro studium herectví, chtěl na pražskou DAMU. Jenže to nevyšlo.

„Napsali mi, že mě neberou, ale ať jdu do Brna na JAMU, že tam mají málo dobrých kluků a potřebují posílit ročník.“ Za zmínku stojí, že v Praze by byl studoval např. s Borisem Rösnerem, zatímco v Brně posílil Pavla Zedníčka, Pavla Trávníčka či Miroslava Donutila.

Navíc ve vyšších ročnících JAMU byli tehdy Jiří Bartoška, Karel Heřmánkem, Bolek Polívka a nebo Eliška Balzerová – jeden je dnes prezidentem filmového festivalu a ostatní principály významných pražských divadel.

Už během studií začal se spolužáky hostovat v Divadle na provázku a teprve tehdy herectví doopravdy propadl.

Učil ho i Horníček

Přelom 60. a 70. let, to byla doba, kdy ne všichni mohli dělat, co by rádi… Báječného herce, jevištního partnera Jana Wericha a hlavně člověka rozdávajícího humor a smích to zaválo na Moravu. „Miroslava Horníčka přemluvili, aby nám tzv.

přednášel v oboru, kde neměl konkurenci. Původně tam byl pro něj napsaný jeden ročník, ale když se rozkřiklo, že bude mít u nás hereckou improvizaci, přišla celá škola. Hodiny s ním, to byly vlastně další Hovory H. A ještě jsme od Mistra dostali zápočet!“

Život spojený s Vinohrady

Po absolutoriu na Janáčkově akademii nastoupil Svatopluk Skopal do Státního divadla v Brně, zůstal tři sezony, a pak dostal nabídku z pražského Vinohradského divadla. Dlouho hrál na této scéně „kamarády hlavních hrdinů“, ale došlo i na hlavní role.

Jednou z prvních byla postava Mánka ve slavné inscenaci Gazdiny roby, kde byl protihráčem Dagmar Veškrnové, nyní Havlové, v hlavní roli Evy krajčířky. Vinohradské scéně zůstal věrný dodnes.

„Hrál jsem s herci, jako byl Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský, Ilja Racek, Josef Bláha, Jarda Hanzlík, o skvělých herečkách ani nemluvě.

Je pro mě hrozně důležité pracovat mezi lidmi, kteří nejdou proti sobě, chápou divadlo jako týmovou práci, což tady celou dobu bylo. Nechce se mi tuhle dobrou společnost opouštět.“

Láska na druhý pokus

S nynější manželkou Lenkou se znali už za studií na JAMU, ale tenkrát ještě jiskra nepřeskočila. Zakoukali se do sebe až po pár letech, když se ve Vinohradském divadle připravovala inscenace Romeo a Julie, v níž Lenka hrála Julii.

„Úplně jsem se do ní zbláznil. Na tabuli ve zkušebně jsem maloval srdíčka, všichni si ze mě dělali legraci. Říkal jsem si, že je to ženská podle mého gusta.

Díval jsem se na ni jako na svatý obrázek.“ On i ona se rozvedli se svými protějšky, po čase měli svatbu a narodil se syn František.

Volno v chatě de luxe

„Vysočina. Všude lesy, jen jediná dřevěná bouda. Člověk se ráno probudí, okolo běhají zajíci, srnky, zpívají ptáci…“ Tak herec popisuje rodinný prázdninový ráj. „Dovolená pro mě je, že nikam nemusím.

Jsem úplně vypnutý člověk, který zapomene, jestli je neděle, nebo středa.“ K chatě není zavedena elektřina, což už si dnes sotva kdo dovede představit. „Lidi si myslí si, že jsme blázni – a to nemáte televizi?

Čtyřicet let jsme také chodili pro vodu ke studánce, ale pak nás sucho donutilo vyvrtat studnu. Máme pumpu a tím chata postoupila do kategorie de luxe!“

Vyprávěl i o tatínkovi

V poslední době natočil Svatopluk Skopal dva televizní seriály, které sklidily velký ohlas. Před prázdninami byl inspektorem Mlčochem v První republice a v minulých letech jednou z hlavních postav seriálu Vyprávěj, Josefem Dvořákem.

„Ve scénáři mě při prvním čtení zaujalo, že se Pepa Dvořák narodil v roce 1919, což je datum narození mého táty. Při natáčení jsem často přemýšlel, jak by se táta zachoval.

A taky jsem měl dědečka legionáře, který prošel Sibiří a vracel se do Československa přes Vladivostok. Zkrátka, nemusel jsem vymýšlet nějakou jinou figuru, než jsem já.“ Tento seriál sbíral ceny nejen u nás doma.

Na prestižním mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu získal Zlatou nymfu, což je veliký úspěch. Vždyť až za Vyprávěj zůstal například americko-irsko-kanadský seriál Tudoruvci! „Jsem rád, že jsem zažil to, co člověk vidí jenom ve filmech:

jdete po červeném koberci, postaví vás ke zdi s logem festivalu, cvakání fotoaparátů…“

Svatopluk Skopal (63) ve zkratce:

Narodil se 28. května 1951 v Kutné Hoře

Dětství a mládí prožil ve Zlíně

Po maturitě přijat na JAMU

1970–1973 hostování v divadle Husa na provázku

1973 absolvoval na JAMU

1973–1976 angažmá ve Státním divadle v Brně

od 1976 dosud angažmá v Divadle na Vinohradech v Praze

1994–2003 odborným asistentem na DAMU

Hraje také ve čtyřech představeních agentury Harlekýn

Film: např. Náš dědek Josef (1976), Jak napálit advokáta (1980), Křtiny (1981)

Televize: např. Panenka (1980), Těžká hodina (1986), Návštěva staré dámy (1999)

Seriály: např. Sanitka (1984), Dlouhá míle (1989), Vyprávěj (2009), Sanitka 2 (2013), První republika (2014)

První žena Jitka (porodní asistentka)

Nynější manželka Lenka (60, herečka)

Syn František (z druhého manželství, 29, herec)

Sestra Marika (pracovala jako asistentka divadelní režie)

Co řekl o:

… o své ženě: „Občas se mi stane, že vidím, jak Lenka hraje, a úplně zapomenu, že je to moje žena. Sleduji upřeně postavu, kterou předvádí. To je pro mě vrchol herectví a jsem rád, že mám doma tak šikovnou ženskou.“

…o telefonování: „Mobily nesnáším, obtěžují mě. Samozřejmě vím, že telefon potřebuji, ale je to pro mě nutné zlo a hned, jak zazvoní, mám vyrážku. Mám pevnou linku se záznamníkem: Když bliká, tak si ho poslechnu, zavolám zpátky a to mi stačí. Proč bych měl být pořád dosažitelný?“

…o DAMU: „Šlo mi o to naučit je základním principům řemesla, aby uměli mluvit, chodit, věděli, jak vytvořit pointu, napětí. Když tohle někdo neumí, tak se nemůže dál herecky rozvíjet. Jako se malíř musí napřed naučit malovat obličej a pak může experimentovat.“

…o herectví: „Dokud Hamlet není ufon a Večer tříkrálový se nehraje ve skafandrech, tak to je prý nuda. Přitom v té jemné herecké práci je takové bohatství!“

…o životě: „Nikdy jsem snad nikomu neublížil. Lsti vymýšlet neumím, nikdy jsem je k životu nepotřeboval. Taky mám kolem sebe rád rovné lidi. Když se něco slíbí, tak to platí. Mnozí říkají, že je blbost na tom lpět, ale já už jiný nebudu.“

Text: Helena Leitlová

Další článek
Související články
19.11.2024
Nebo jste o ní ještě neslyšeli? Ale ano, je to umění krasopisu. A možná si vzpomenete, že ještě vaši prarodiče se mu učili ve škole. Krasopis byl obávaným školním předmětem, a když někdo škrábal jako kocour, byla to ostuda. Naopak ten, kde měl písmo úhledné, byl oceňován, což mělo svůj důvod. Žádné počítače nebyly a úřední dokumenty byly psány rukou. Takže vyhlídka dobrého zaměstnání v teple úřad
31.10.2024
Někdejší hvězda jeviště brněnského Národního divadla, dnes jedna z opor pražského Divadla na Vinohradech. Když mu bylo pětatřicet, toužil po tom uspořádat si osobní život. A dnes? „Díky manželce prožívám opravdu šťastné období…“ Vzteklý sedlák a zároveň pytlák v Četnických humoreskách, táta Jan Horák v seriálu Horákovi, plukovník Jeřábek, ředitel kriminálky, v Případech 1. oddělení, a také bohatý
7.10.2024
Dcerka poštovního zřízence Pumplmě ve Vlaku dětství i naděje, Popelka z lékárny v Básnících a v poslední době hlavně vesničanka Jana v seriálu Slunečná. Má krásné tmavé oči, nepopiratelné charisma, dva České lvy a říká o sobě, že je pečovatelka. Hereckých genů dostala Tereza Brodská do vínku jako málokdo – však byl také jejím otcem Vlastimil Brodský a matkou je Jana Brejchová! Tereza se narodila
1.10.2024
Po prázdninách se do prostor pražské rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské 12 opět vrací populární talk show Hovory W, jejichž protagonisté a zároveň moderátoři Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros si do něho už tradičně zvou zajímavé hosty. Tento poněkud neobvyklý formát „dva na jednoho“ si pořad udržuje po celou dobu svého desetiletého trvání, a v Radiocafé, kde své hosty představuje
15.9.2024
Doba, kdy se do lázní jezdilo výhradně na léčení po nemoci, na měsíc, a hlavně se žádankou od lékaře, už je pryč. Novým trendem je Medical Wellness, kombinace profesionální léčebné kúry s wellness programem a aktivním odpočinkem. Do lázní dnes Češi míří hlavně za prevencí a posílením zdraví a imunity. Současně mnohem více než dřív žádají profesionální zdravotnické služby v podobě konzultace
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný