Domů     Rakovina prsu: Co zmůže prevence?
Rakovina prsu: Co zmůže prevence?
od 14.7.2020

Snad každý, kdo se dozví diagnózu rakovina prsu, zpanikaří a začne myslet na nejhorší. To ale nutně není na místě, pokud přijdeme k lékaři včas. A přijít včas, znamená chodit průběžně na preventivní prohlídky, i když nemáme žádné zjevné potíže.

Pojmem mamografický screening je označeno preventivní vyšetření mléčných žláz těch žen, které dosud nemají žádné zřetelné náznaky nádoru prsu. Říká se jim „bezpříznakové“ ženy.

Záměrem mamografického screeningu je nabídnout kvalifikované vyšetření prsu na kvalitním pracovišti (screeningové centrum). Kromě této prevence by si i samotné ženy měly každý měsíc provádět samovyšetření prsu.

reklama

Existují příznaky (změny), které nás nutně musí varovat, že se s našimi prsy něco děje, ale existují i různé změny, které jsou nevýznamné. Každá žena proto musí vědět, co je normální změnou prsu a co už ne.

Co je normální

Když prsy občas bolí, je to normální. Bolí obvykle oba prsy, nejčastěji před menstruací, dále v těhotenství, anebo když vám nasadí antikoncepci nebo jiné hormonální pilulky, předepsané kvůli snadnějšímu snášení potíží s přechodem.

Pilulky proti nechtěnému těhotenství užívají spíše mladé ženy, u kterých je pravděpodobnost onemocnění nádorem prsu poměrně malá, ale to neznamená, že mladá žena nemůže nádorem onemocnět.

reklama

Normální je, když před menstruací nebo v počátku těhotenství prsy bolestivě zduří. Během menstruace i těhotenství dojde později k odeznění bolestivého pocitu.

Normální je, když se po zmáčknutí bradavek objeví čirý výtok, třeba jen kapka tekutiny. Průhledná či mírně zkalená, až nazelenalá je v pořádku.

Takový nevýznamný výtok se obvykle objevuje před menstruací, může přetrvávat i několik měsíců po kojení, některé ženy ho mají celý život. Objevuje se obvykle na obou bradavkách.

Co není normální

Vše, co není „normální“, musí zhodnotit gynekolog či alespoň praktik. V takovém případě by žena neměla odkládat návštěvu a trvat na návštěvě specializovaného centra na mamograf.

reklama

Není normální, když si v prsu najednou nahmatáte útvar, který tam ještě nedávno nebyl. Nemusí to však automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor. V prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory.

V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit mamografem nebo ultrazvukem.

Rozhodně není v pořádku, když z bradavky vychází krvavý výtok. Objevuje se sám od sebe a zanechává skvrny na prádle. Když lehce zmáčknete prsty bradavku nebo dvorce, vytéká tekutiny mnohem více. Je třeba ji otřít bílým kapesníkem a prohlédnout si její barvu.

Hnědá, nebo dokonce jasně červená signalizuje varování, které nelze přehlížet, a je nutné okamžitě navštívit lékaře.

Není normální, když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout ven. Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. První i druhý důvod je vždy pokyn k vyšetření prsu.

V pořádku není ani, když prs náhle zčervená a žena přitom nemá teplotu. Zčervenání kůže bývá příznakem zánětu, v mnoha případech však také nádorového onemocnění. Prs je silně bolestivý a bolest bývá tak veliká, že se ho žena nedokáže ani dotknout.

Je-li prs červený, ale příliš nebolí, i tehdy je nutné zajít bez prodlení k lékaři.

Není normální, když se v kůži prsu objeví vtažení (dolíček), které tam před tím nebylo. Je vidět zejména, když žena zvedne ruce nad hlavu.

Není normální, když se kůže prsu začne měnit. Je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a strukturou se podobá slupce pomeranče.

Není normální, když se kůže bradavky a dvorce pokryje šupinkami, je jakoby ulepená, snadno přilne k prádlu a je tak křehká, že i při jemném škrábnutí krvácí.

Alternativou je ultrazvuk

Mamografie je někdy vhodně doplňována dalšími metodami, především ultrazvukovým vyšetřením. U mladých žen, těhotných a kojících se zpravidla dává přednost ultrazvukovému vyšetření před mamografií.

Mamografie je u těchto žen volena pouze výběrově, například při nejednoznačném nálezu při ultrazvukovém vyšetření. Není se však čeho bát, zátěž zářením je u současné moderní mamografie velmi malá, prakticky zanedbatelná.

Ztráta prsu

Mnohé ženy se nebojí tolik rakoviny jako ztráty prsu. Jde o nepřekonatelný strach ze zmrzačení, jak ztrátu prsu ženy chápou. I starší ženy nesou ztrátu prsu velmi těžce. Mladší ženy se pak bojí ztráty manžela nebo stálého přítele.

Ženy bez prsu však neztrácejí na své sexuální přitažlivosti, hlavním problémem bývá jejich chování. Ztrátou prsu jsou zaskočené, litují se a odmítají své vlastní změněné tělo a mnohdy i partnera.

Odstranění prsních žláz

Preventivní odstranění prsních žláz (profylaktická mastectomie) se provádí z různých důvodů – pokud je žláza vysoce riziková a vyskytují se v ní závažné změny, které by mohly ženu v budoucnu ohrožovat.

Dalším důvodem je dědičné riziko nádoru prsu. Pokud je u ženy prokázáno, že má dědičnou dispozici k nádorům prsu a vaječníků, jednou z možností snížení rizika vzniku nádoru je preventivní odstranění prsních žláz a jejich náhrada – rekonstrukce.

Pooperační rekonstrukce prsu je považována za nedílnou součást komplexní péče. Operaci je možné provést v jakémkoliv věku v dospělosti. Pokud je provedena před plánovanými těhotenstvími, žena nebude kojit.

Zdědili jste rakovinu?

Existuje riziko, že byste rakovinu mohli zdědit. Pokud měl rakovinu přímý příbuzný, tedy rodiče, sourozenci nebo děti, jste i vy ohroženější. Záleží ale na mnoha faktorech, jako je typ onemocnění, věk a životní styl příbuzného a váš.

Vyplatí se genetická konzultace, při které odborník podrobně zhodnotí rodinu a může navrhnout genetické testy. Dědičné jsou často nádory prsu a vaječníků, tlustého střeva a dělohy, ale i další. Genetická pracoviště jsou v každé větší nemocnici.

Testování i konzultace hradí v odůvodněných případech pojišťovna. Existuje i možnost pro jistotu si zaplatit test sám. Cena testů se pohybuje přibližně od 5 do 18 tisíc.

Za cca pět tisíc zjistíte, zda se vás týkají nejběžnější ženské choroby, například nádor prsu či vaječníků, na nejvyšší částku dostanete kompletní analýzu.

Preventivní kontroly nad rámec státem vyhlášených programů si většinou musíte uhradit, ale jde o přijatelné částky – za ultrazvuk prsou kolem 600 Kč, ultrazvuk břicha asi 1100 Kč, kolonoskopii asi 2200 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel