Domů     Rakovina prsu: Co zmůže prevence?
Rakovina prsu: Co zmůže prevence?
14.7.2020

Snad každý, kdo se dozví diagnózu rakovina prsu, zpanikaří a začne myslet na nejhorší. To ale nutně není na místě, pokud přijdeme k lékaři včas. A přijít včas, znamená chodit průběžně na preventivní prohlídky, i když nemáme žádné zjevné potíže.

Pojmem mamografický screening je označeno preventivní vyšetření mléčných žláz těch žen, které dosud nemají žádné zřetelné náznaky nádoru prsu. Říká se jim „bezpříznakové“ ženy.

Záměrem mamografického screeningu je nabídnout kvalifikované vyšetření prsu na kvalitním pracovišti (screeningové centrum). Kromě této prevence by si i samotné ženy měly každý měsíc provádět samovyšetření prsu.

Existují příznaky (změny), které nás nutně musí varovat, že se s našimi prsy něco děje, ale existují i různé změny, které jsou nevýznamné. Každá žena proto musí vědět, co je normální změnou prsu a co už ne.

Co je normální

Když prsy občas bolí, je to normální. Bolí obvykle oba prsy, nejčastěji před menstruací, dále v těhotenství, anebo když vám nasadí antikoncepci nebo jiné hormonální pilulky, předepsané kvůli snadnějšímu snášení potíží s přechodem.

Pilulky proti nechtěnému těhotenství užívají spíše mladé ženy, u kterých je pravděpodobnost onemocnění nádorem prsu poměrně malá, ale to neznamená, že mladá žena nemůže nádorem onemocnět.

Normální je, když před menstruací nebo v počátku těhotenství prsy bolestivě zduří. Během menstruace i těhotenství dojde později k odeznění bolestivého pocitu.

Normální je, když se po zmáčknutí bradavek objeví čirý výtok, třeba jen kapka tekutiny. Průhledná či mírně zkalená, až nazelenalá je v pořádku.

Takový nevýznamný výtok se obvykle objevuje před menstruací, může přetrvávat i několik měsíců po kojení, některé ženy ho mají celý život. Objevuje se obvykle na obou bradavkách.

Co není normální

Vše, co není „normální“, musí zhodnotit gynekolog či alespoň praktik. V takovém případě by žena neměla odkládat návštěvu a trvat na návštěvě specializovaného centra na mamograf.

Není normální, když si v prsu najednou nahmatáte útvar, který tam ještě nedávno nebyl. Nemusí to však automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor. V prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory.

V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit mamografem nebo ultrazvukem.

Rozhodně není v pořádku, když z bradavky vychází krvavý výtok. Objevuje se sám od sebe a zanechává skvrny na prádle. Když lehce zmáčknete prsty bradavku nebo dvorce, vytéká tekutiny mnohem více. Je třeba ji otřít bílým kapesníkem a prohlédnout si její barvu.

Hnědá, nebo dokonce jasně červená signalizuje varování, které nelze přehlížet, a je nutné okamžitě navštívit lékaře.

Není normální, když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout ven. Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. První i druhý důvod je vždy pokyn k vyšetření prsu.

V pořádku není ani, když prs náhle zčervená a žena přitom nemá teplotu. Zčervenání kůže bývá příznakem zánětu, v mnoha případech však také nádorového onemocnění. Prs je silně bolestivý a bolest bývá tak veliká, že se ho žena nedokáže ani dotknout.

Je-li prs červený, ale příliš nebolí, i tehdy je nutné zajít bez prodlení k lékaři.

Není normální, když se v kůži prsu objeví vtažení (dolíček), které tam před tím nebylo. Je vidět zejména, když žena zvedne ruce nad hlavu.

Není normální, když se kůže prsu začne měnit. Je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a strukturou se podobá slupce pomeranče.

Není normální, když se kůže bradavky a dvorce pokryje šupinkami, je jakoby ulepená, snadno přilne k prádlu a je tak křehká, že i při jemném škrábnutí krvácí.

Alternativou je ultrazvuk

Mamografie je někdy vhodně doplňována dalšími metodami, především ultrazvukovým vyšetřením. U mladých žen, těhotných a kojících se zpravidla dává přednost ultrazvukovému vyšetření před mamografií.

Mamografie je u těchto žen volena pouze výběrově, například při nejednoznačném nálezu při ultrazvukovém vyšetření. Není se však čeho bát, zátěž zářením je u současné moderní mamografie velmi malá, prakticky zanedbatelná.

Ztráta prsu

Mnohé ženy se nebojí tolik rakoviny jako ztráty prsu. Jde o nepřekonatelný strach ze zmrzačení, jak ztrátu prsu ženy chápou. I starší ženy nesou ztrátu prsu velmi těžce. Mladší ženy se pak bojí ztráty manžela nebo stálého přítele.

Ženy bez prsu však neztrácejí na své sexuální přitažlivosti, hlavním problémem bývá jejich chování. Ztrátou prsu jsou zaskočené, litují se a odmítají své vlastní změněné tělo a mnohdy i partnera.

Odstranění prsních žláz

Preventivní odstranění prsních žláz (profylaktická mastectomie) se provádí z různých důvodů – pokud je žláza vysoce riziková a vyskytují se v ní závažné změny, které by mohly ženu v budoucnu ohrožovat.

Dalším důvodem je dědičné riziko nádoru prsu. Pokud je u ženy prokázáno, že má dědičnou dispozici k nádorům prsu a vaječníků, jednou z možností snížení rizika vzniku nádoru je preventivní odstranění prsních žláz a jejich náhrada – rekonstrukce.

Pooperační rekonstrukce prsu je považována za nedílnou součást komplexní péče. Operaci je možné provést v jakémkoliv věku v dospělosti. Pokud je provedena před plánovanými těhotenstvími, žena nebude kojit.

Zdědili jste rakovinu?

Existuje riziko, že byste rakovinu mohli zdědit. Pokud měl rakovinu přímý příbuzný, tedy rodiče, sourozenci nebo děti, jste i vy ohroženější. Záleží ale na mnoha faktorech, jako je typ onemocnění, věk a životní styl příbuzného a váš.

Vyplatí se genetická konzultace, při které odborník podrobně zhodnotí rodinu a může navrhnout genetické testy. Dědičné jsou často nádory prsu a vaječníků, tlustého střeva a dělohy, ale i další. Genetická pracoviště jsou v každé větší nemocnici.

Testování i konzultace hradí v odůvodněných případech pojišťovna. Existuje i možnost pro jistotu si zaplatit test sám. Cena testů se pohybuje přibližně od 5 do 18 tisíc.

Za cca pět tisíc zjistíte, zda se vás týkají nejběžnější ženské choroby, například nádor prsu či vaječníků, na nejvyšší částku dostanete kompletní analýzu.

Preventivní kontroly nad rámec státem vyhlášených programů si většinou musíte uhradit, ale jde o přijatelné částky – za ultrazvuk prsou kolem 600 Kč, ultrazvuk břicha asi 1100 Kč, kolonoskopii asi 2200 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost