Domů     Rakovina prsu: Co zmůže prevence?
Rakovina prsu: Co zmůže prevence?
14.7.2020

Snad každý, kdo se dozví diagnózu rakovina prsu, zpanikaří a začne myslet na nejhorší. To ale nutně není na místě, pokud přijdeme k lékaři včas. A přijít včas, znamená chodit průběžně na preventivní prohlídky, i když nemáme žádné zjevné potíže.

Pojmem mamografický screening je označeno preventivní vyšetření mléčných žláz těch žen, které dosud nemají žádné zřetelné náznaky nádoru prsu. Říká se jim „bezpříznakové“ ženy.

Záměrem mamografického screeningu je nabídnout kvalifikované vyšetření prsu na kvalitním pracovišti (screeningové centrum). Kromě této prevence by si i samotné ženy měly každý měsíc provádět samovyšetření prsu.

Existují příznaky (změny), které nás nutně musí varovat, že se s našimi prsy něco děje, ale existují i různé změny, které jsou nevýznamné. Každá žena proto musí vědět, co je normální změnou prsu a co už ne.

Co je normální

Když prsy občas bolí, je to normální. Bolí obvykle oba prsy, nejčastěji před menstruací, dále v těhotenství, anebo když vám nasadí antikoncepci nebo jiné hormonální pilulky, předepsané kvůli snadnějšímu snášení potíží s přechodem.

Pilulky proti nechtěnému těhotenství užívají spíše mladé ženy, u kterých je pravděpodobnost onemocnění nádorem prsu poměrně malá, ale to neznamená, že mladá žena nemůže nádorem onemocnět.

Normální je, když před menstruací nebo v počátku těhotenství prsy bolestivě zduří. Během menstruace i těhotenství dojde později k odeznění bolestivého pocitu.

Normální je, když se po zmáčknutí bradavek objeví čirý výtok, třeba jen kapka tekutiny. Průhledná či mírně zkalená, až nazelenalá je v pořádku.

Takový nevýznamný výtok se obvykle objevuje před menstruací, může přetrvávat i několik měsíců po kojení, některé ženy ho mají celý život. Objevuje se obvykle na obou bradavkách.

Co není normální

Vše, co není „normální“, musí zhodnotit gynekolog či alespoň praktik. V takovém případě by žena neměla odkládat návštěvu a trvat na návštěvě specializovaného centra na mamograf.

Není normální, když si v prsu najednou nahmatáte útvar, který tam ještě nedávno nebyl. Nemusí to však automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor. V prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory.

V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit mamografem nebo ultrazvukem.

Rozhodně není v pořádku, když z bradavky vychází krvavý výtok. Objevuje se sám od sebe a zanechává skvrny na prádle. Když lehce zmáčknete prsty bradavku nebo dvorce, vytéká tekutiny mnohem více. Je třeba ji otřít bílým kapesníkem a prohlédnout si její barvu.

Hnědá, nebo dokonce jasně červená signalizuje varování, které nelze přehlížet, a je nutné okamžitě navštívit lékaře.

Není normální, když se náhle vtáhne jedna bradavka dovnitř a nejde vysunout ven. Některým ženám se bradavky vtáhnou, protože prodělaly zánět prsu, některým se to stane bez příčiny. První i druhý důvod je vždy pokyn k vyšetření prsu.

V pořádku není ani, když prs náhle zčervená a žena přitom nemá teplotu. Zčervenání kůže bývá příznakem zánětu, v mnoha případech však také nádorového onemocnění. Prs je silně bolestivý a bolest bývá tak veliká, že se ho žena nedokáže ani dotknout.

Je-li prs červený, ale příliš nebolí, i tehdy je nutné zajít bez prodlení k lékaři.

Není normální, když se v kůži prsu objeví vtažení (dolíček), které tam před tím nebylo. Je vidět zejména, když žena zvedne ruce nad hlavu.

Není normální, když se kůže prsu začne měnit. Je tuhá, všechny póry jsou v ní více viditelné a strukturou se podobá slupce pomeranče.

Není normální, když se kůže bradavky a dvorce pokryje šupinkami, je jakoby ulepená, snadno přilne k prádlu a je tak křehká, že i při jemném škrábnutí krvácí.

Alternativou je ultrazvuk

Mamografie je někdy vhodně doplňována dalšími metodami, především ultrazvukovým vyšetřením. U mladých žen, těhotných a kojících se zpravidla dává přednost ultrazvukovému vyšetření před mamografií.

Mamografie je u těchto žen volena pouze výběrově, například při nejednoznačném nálezu při ultrazvukovém vyšetření. Není se však čeho bát, zátěž zářením je u současné moderní mamografie velmi malá, prakticky zanedbatelná.

Ztráta prsu

Mnohé ženy se nebojí tolik rakoviny jako ztráty prsu. Jde o nepřekonatelný strach ze zmrzačení, jak ztrátu prsu ženy chápou. I starší ženy nesou ztrátu prsu velmi těžce. Mladší ženy se pak bojí ztráty manžela nebo stálého přítele.

Ženy bez prsu však neztrácejí na své sexuální přitažlivosti, hlavním problémem bývá jejich chování. Ztrátou prsu jsou zaskočené, litují se a odmítají své vlastní změněné tělo a mnohdy i partnera.

Odstranění prsních žláz

Preventivní odstranění prsních žláz (profylaktická mastectomie) se provádí z různých důvodů – pokud je žláza vysoce riziková a vyskytují se v ní závažné změny, které by mohly ženu v budoucnu ohrožovat.

Dalším důvodem je dědičné riziko nádoru prsu. Pokud je u ženy prokázáno, že má dědičnou dispozici k nádorům prsu a vaječníků, jednou z možností snížení rizika vzniku nádoru je preventivní odstranění prsních žláz a jejich náhrada – rekonstrukce.

Pooperační rekonstrukce prsu je považována za nedílnou součást komplexní péče. Operaci je možné provést v jakémkoliv věku v dospělosti. Pokud je provedena před plánovanými těhotenstvími, žena nebude kojit.

Zdědili jste rakovinu?

Existuje riziko, že byste rakovinu mohli zdědit. Pokud měl rakovinu přímý příbuzný, tedy rodiče, sourozenci nebo děti, jste i vy ohroženější. Záleží ale na mnoha faktorech, jako je typ onemocnění, věk a životní styl příbuzného a váš.

Vyplatí se genetická konzultace, při které odborník podrobně zhodnotí rodinu a může navrhnout genetické testy. Dědičné jsou často nádory prsu a vaječníků, tlustého střeva a dělohy, ale i další. Genetická pracoviště jsou v každé větší nemocnici.

Testování i konzultace hradí v odůvodněných případech pojišťovna. Existuje i možnost pro jistotu si zaplatit test sám. Cena testů se pohybuje přibližně od 5 do 18 tisíc.

Za cca pět tisíc zjistíte, zda se vás týkají nejběžnější ženské choroby, například nádor prsu či vaječníků, na nejvyšší částku dostanete kompletní analýzu.

Preventivní kontroly nad rámec státem vyhlášených programů si většinou musíte uhradit, ale jde o přijatelné částky – za ultrazvuk prsou kolem 600 Kč, ultrazvuk břicha asi 1100 Kč, kolonoskopii asi 2200 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk