Domů     Co se nevejde na mrazák…
Co se nevejde na mrazák…

Mrazák praská ve švech přeplněný úrodou ovoce a zeleniny, když se nám nečekaně naskytne možnost výhodně získat větší množství masa či domácích uzenin…

Stejné dilema řešíme i před dovolenou. Na chalupě máme jen starou vyřazenou lednici bez mrazničky a někdy ani to ne. Snadnou pomocí je maso a uzeniny zavařit (sterilovat) do sklenic.

Někdo zavařuje maso do plechovek uzavíraných s pomocí strojků, které používali už naši prarodiče při zaváření masa ze zabijačky. Předpečené maso, polévky i sádlo a klobásy se „zavíčkovaly“ do plechovek (pozinkovaných konzerv), kde vydržely po celý rok.

Dnes se už u nás bohužel strojky nevyrábějí, pouze dědí a půjčují, ale maso ve skle vydrží stejně dlouho, do sklenic je vidět a nerezivějí.

Takové polotovary si pak můžeme vzít klidně s sebou i na dovolenou do vzdálených destinací, kde si budeme vařit sami, anebo „masové konzervy“ klidně využijeme během roku.

Domácí zavařování

Maso zavařujeme zásadně bez kostí a raději libové. Tuk se hůř steriluje a časem získá nežádoucí pachuť. Vždy se vyvarujeme cibule! Rychle kysne, a proto se do zavařeného masa zásadně nedává.

Ve sklenicích a plechovkách sterilujeme maso syrové, částečně upravené, nebo už hotové. Přísady a koření jako kmín, česnek, majoránka či nové koření nesmějí být znečištěné a raději je před zavařováním z masa odstraníme a do konzerv je nepřidáme.

Zásadní je čistota

Při zavařování dbáme na čistotu surovin, nádob a všech ostatních pomůcek, sami si průběžně myjeme ruce. Sterilizace všechny bakterie a nežádoucí látky nezničí, naopak zničí naše polotovary dřív, než si na nich budeme moci pochutnat.

Vydrhnuté plechové nádoby stačí už jen vymýt v 3 % roztoku sody (3 dkg na 1 l vody). Omyjeme také víčka, ale opatrně, abychom nestrhli gumičku. Vše pak opláchneme pod tekoucí vodou a usušíme na čisté utěrce. Neutíráme!

Sklenice spolu s víčky vymyjeme v horké vodě se sodou a pak je dobře opláchneme pod tekoucí vodou. Červené těsnicí gumičky umyjeme kartáčkem ve vodě se sodou, opláchneme, a pak je vypaříme (nevaříme) 10 minut ve vodě, do níž přidáme jedlou sodu.

Na 12 gumiček 1 l vody s 1 lžičkou sody. Usušíme, neutíráme!

Syrové maso

Při konzervaci syrového masa nádoby vymastíme přeškvařeným sádlem a na dno půllitrové nádoby dáme 1/2 kávové lžičky soli, na dno litrové nádoby rovnou lžičku soli, naplníme masem a sterilujeme.

Pečené maso

Maso před pečením mírně nasolíme, rychle v troubě upečeme do poloměkka, narovnáme do nádob a sterilujeme.

Dušené maso

Nakrájíme maso na menší kousky, vložíme do hrnce, osolíme, podlijeme vývarem z kostí a dusíme do poloměkka. Šťáva k podlévání masa nesmí být vodová, hustota má totiž vliv na trvanlivost konzerv.

Polévku z kostí k podlévání masa připravíme tak, že kosti vaříme 4–5 hodin i s kousky vepřové kůže. Můžeme přidat i vhodnou zeleninu, ale před použitím ji pečlivě odstraníme.

Jak plníme?

Sklenice naplníme nejvíce 2–4 cm pod okraj, plechovku až k okraji a postavíme je na podložku do nádoby s teplou vodou, která sahá asi 5 cm pod okraj konzerv. V mírném varu je udržujeme tak dlouho, až se maso uvaří do poloměkka.

U sklenic asi 1 ¼ hodiny, u plechovek celou hodinu. Maso v konzervě stlačíme, popřípadě doplníme do 2,5 cm od kraje polévkou, horké uzavřeme a ihned dáme do horké vody sterilovat.

Zavařování do sklenic

Sklenice před plněním předehřejeme v horké vodě, osušené, ale ještě teplé je rychle naplníme teplým masem a zalijeme teplou šťávou. Po naplnění musíme pečlivě otřít okraje sklenic. Stejně otřeme i okraj víčka.

Na naplněnou otřenou sklenici položíme čistou, suchou gumičku, která musí těsnit, přiklopíme víčkem. U běžných zavařovaček ještě upevníme sponou.

Takto připravené sklenice dáme sterilovat do zavařovacího hrnce, nebo do obyčejného hrnce s dřevěnou podložkou či hadrem. Na tuto podložku naskládáme sklenice s masem tak, aby se nedotýkaly, a zalijeme je asi na prst pod okraj víčka teplou vodou.

Sterilujeme při teplotě vody na 100 °C. Nepoužíváme-li teploměr, voda se musí stále mírně a stejnoměrně vařit.

Tip Paní domu: Maso můžeme sterilovat jednou asi 2 hodiny (od začátku varu), lepší však je nadvakrát, tedy vařit 1,5 hodiny a nechat vychladnout (24–36 hodin), a pak znovu hodinu sterilovat.

Uskladnění – po ukončení sterilace vyjmeme sklenice z vody a postavíme je na utěrku. Uzávěry dobře utáhneme a sklenice necháme zchladnout. Skladujeme je v suchu a chladnu. Nezapomeneme je popsat, hlavně zapíšeme datum sterilace.

Z počátku je kontrolujeme denně, později jednou týdně. Vadné konzervy buď ihned spotřebujeme, nebo je můžeme ještě převařit, a to 60 minut při 100 °C v plném varu.

Před konzumací je třeba obsah sklenic prohlédnout, jestli neunikají plynové bublinky, maso nezapáchá, není kyselé. Pokud ano, je třeba je zničit. Tuk z povrchu nepoužíváme, ale vyhodíme.

Zavařování do plechovek

Při zavařování do plechovek plníme plechovky syrovým masem až po okraj, upraveným masem asi 1 cm pod okraj. Pak dolijeme šťávu. Konzervu přikryjeme víčkem a vložíme do uzavíracího strojku na konzervy.

Stejnosměrným otáčením se okraj víčka zahne a plechovka se vzduchotěsně uzavře. Zavřenou plechovku dáme do hrnce s dřevěným roštem, zalijeme teplou vodou, aby byly plechovky úplně pod vodou, a vaříme 2–3 hodiny (dle druhu masa).

Uskladnění – po sterilaci plechovky vyjmeme a vložíme do vlažné vody, kterou přitáčením studené vody pomalu ochlazujeme. Když jsou plechovky ve vodě, zkontrolujeme, zda z nich neuniká vzduch.

Takovou konzervu musíme okamžitě spotřebovat, anebo vyhodit. Studené plechovky vyjmeme z vody, a pokud má některá vypuklé dno, tak ho zatlačíme. Utřené skladujeme v suchu a chladnu.

První dny je střídavě stavíme dnem vzhůru a naopak, aby se nám šťáva a tuk usadily rovnoměrně v celém obsahu.

Co s klobásami?

Domácím vyuzením klobásek leckde všechno teprve začíná. Jak uchovat bez ledničky dobroty z udírny?

• S trochou sádla – Do zavařovací sklenice naskládáme vyuzené klobásy, zalijeme je do 1/3 studenou vodou a přidáme 1 velkou lžíci vepřového sádla. Sklenice dobře očistíme a uzavřeme. Dáme je do hrnce a při 80 °C hodinu zavařujeme.

• Zalité v sádle – Klobásy a uzeniny narovnáme do hrnce a zalijeme vyškvařeným sádlem ze zabíjačky.

• S houbami a zelím – Na dno sklenice dáme trochu sušených hub a na ně postupně navrstvíme klobásy a kysané zelí. Přimáčkneme, mezery vyplníme zelím, přidáme čistou vodu nebo nálev ze zelí (asi 2 cm od horního okraje sklenice) a sterilizujeme 1,5 hodiny.

• V nálevu nebo oleji – Jsou dvě možnosti: klobásy zavaříme ve slaném nálevu, nebo je zavaříme v rostlinném oleji (1 hod. při 100 °C). Vydrží pak i několik let.

• Ve vodě nebo vývaru – Před zavařením klobásy umyjeme ve vlažné vodě a po odkapání je otřeme a plníme do sklenic. Ukládáme je vodorovně, zalijeme vývarem či vodou do poloviny až tří čtvrtin. Pak otřeme okraj sklenice, zavíčkujeme a zavaříme. Sterilujeme asi 1,5 hodiny.

Takto zavařujeme i špek, uzené kosti, kolena či žebra.

Tip Paní domu: Šťávu z klobás pak můžete použít na polévku (kroupovou, zelňačku) nebo na segedínský guláš. Jídlo pěkně voní uzeným.

Tip Paní domu

Spoustu informací, jak správně konzervovat a zavářet, naleznete v „biokuchařce“ z Nakladatelství Metafora – KONZERVOVÁNÍ A ZAVAŘOVÁNÍ autorů Dicka a Jamese Strawbridgeových. Cena pulikace je 224 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
18.5.2024
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S cukrem neexperimentujte, nezkoušejte hnědý ani třtinový, obsahují melasu a karamel by se p
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
15.5.2024
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na potření 1) V pánvi rozpusťte kousek másla, na kterém nechte zes
13.5.2024
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli též ze švédštiny pohřbený losos, znamená losos šikovně naložený do su
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno ale přišli na to, že Pe
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet