Domů     Co se nevejde na mrazák…
Co se nevejde na mrazák…

Mrazák praská ve švech přeplněný úrodou ovoce a zeleniny, když se nám nečekaně naskytne možnost výhodně získat větší množství masa či domácích uzenin…

Stejné dilema řešíme i před dovolenou. Na chalupě máme jen starou vyřazenou lednici bez mrazničky a někdy ani to ne. Snadnou pomocí je maso a uzeniny zavařit (sterilovat) do sklenic.

Někdo zavařuje maso do plechovek uzavíraných s pomocí strojků, které používali už naši prarodiče při zaváření masa ze zabijačky. Předpečené maso, polévky i sádlo a klobásy se „zavíčkovaly“ do plechovek (pozinkovaných konzerv), kde vydržely po celý rok.

Dnes se už u nás bohužel strojky nevyrábějí, pouze dědí a půjčují, ale maso ve skle vydrží stejně dlouho, do sklenic je vidět a nerezivějí.

Takové polotovary si pak můžeme vzít klidně s sebou i na dovolenou do vzdálených destinací, kde si budeme vařit sami, anebo „masové konzervy“ klidně využijeme během roku.

Domácí zavařování

Maso zavařujeme zásadně bez kostí a raději libové. Tuk se hůř steriluje a časem získá nežádoucí pachuť. Vždy se vyvarujeme cibule! Rychle kysne, a proto se do zavařeného masa zásadně nedává.

Ve sklenicích a plechovkách sterilujeme maso syrové, částečně upravené, nebo už hotové. Přísady a koření jako kmín, česnek, majoránka či nové koření nesmějí být znečištěné a raději je před zavařováním z masa odstraníme a do konzerv je nepřidáme.

Zásadní je čistota

Při zavařování dbáme na čistotu surovin, nádob a všech ostatních pomůcek, sami si průběžně myjeme ruce. Sterilizace všechny bakterie a nežádoucí látky nezničí, naopak zničí naše polotovary dřív, než si na nich budeme moci pochutnat.

Vydrhnuté plechové nádoby stačí už jen vymýt v 3 % roztoku sody (3 dkg na 1 l vody). Omyjeme také víčka, ale opatrně, abychom nestrhli gumičku. Vše pak opláchneme pod tekoucí vodou a usušíme na čisté utěrce. Neutíráme!

Sklenice spolu s víčky vymyjeme v horké vodě se sodou a pak je dobře opláchneme pod tekoucí vodou. Červené těsnicí gumičky umyjeme kartáčkem ve vodě se sodou, opláchneme, a pak je vypaříme (nevaříme) 10 minut ve vodě, do níž přidáme jedlou sodu.

Na 12 gumiček 1 l vody s 1 lžičkou sody. Usušíme, neutíráme!

Syrové maso

Při konzervaci syrového masa nádoby vymastíme přeškvařeným sádlem a na dno půllitrové nádoby dáme 1/2 kávové lžičky soli, na dno litrové nádoby rovnou lžičku soli, naplníme masem a sterilujeme.

Pečené maso

Maso před pečením mírně nasolíme, rychle v troubě upečeme do poloměkka, narovnáme do nádob a sterilujeme.

Dušené maso

Nakrájíme maso na menší kousky, vložíme do hrnce, osolíme, podlijeme vývarem z kostí a dusíme do poloměkka. Šťáva k podlévání masa nesmí být vodová, hustota má totiž vliv na trvanlivost konzerv.

Polévku z kostí k podlévání masa připravíme tak, že kosti vaříme 4–5 hodin i s kousky vepřové kůže. Můžeme přidat i vhodnou zeleninu, ale před použitím ji pečlivě odstraníme.

Jak plníme?

Sklenice naplníme nejvíce 2–4 cm pod okraj, plechovku až k okraji a postavíme je na podložku do nádoby s teplou vodou, která sahá asi 5 cm pod okraj konzerv. V mírném varu je udržujeme tak dlouho, až se maso uvaří do poloměkka.

U sklenic asi 1 ¼ hodiny, u plechovek celou hodinu. Maso v konzervě stlačíme, popřípadě doplníme do 2,5 cm od kraje polévkou, horké uzavřeme a ihned dáme do horké vody sterilovat.

Zavařování do sklenic

Sklenice před plněním předehřejeme v horké vodě, osušené, ale ještě teplé je rychle naplníme teplým masem a zalijeme teplou šťávou. Po naplnění musíme pečlivě otřít okraje sklenic. Stejně otřeme i okraj víčka.

Na naplněnou otřenou sklenici položíme čistou, suchou gumičku, která musí těsnit, přiklopíme víčkem. U běžných zavařovaček ještě upevníme sponou.

Takto připravené sklenice dáme sterilovat do zavařovacího hrnce, nebo do obyčejného hrnce s dřevěnou podložkou či hadrem. Na tuto podložku naskládáme sklenice s masem tak, aby se nedotýkaly, a zalijeme je asi na prst pod okraj víčka teplou vodou.

Sterilujeme při teplotě vody na 100 °C. Nepoužíváme-li teploměr, voda se musí stále mírně a stejnoměrně vařit.

Tip Paní domu: Maso můžeme sterilovat jednou asi 2 hodiny (od začátku varu), lepší však je nadvakrát, tedy vařit 1,5 hodiny a nechat vychladnout (24–36 hodin), a pak znovu hodinu sterilovat.

Uskladnění – po ukončení sterilace vyjmeme sklenice z vody a postavíme je na utěrku. Uzávěry dobře utáhneme a sklenice necháme zchladnout. Skladujeme je v suchu a chladnu. Nezapomeneme je popsat, hlavně zapíšeme datum sterilace.

Z počátku je kontrolujeme denně, později jednou týdně. Vadné konzervy buď ihned spotřebujeme, nebo je můžeme ještě převařit, a to 60 minut při 100 °C v plném varu.

Před konzumací je třeba obsah sklenic prohlédnout, jestli neunikají plynové bublinky, maso nezapáchá, není kyselé. Pokud ano, je třeba je zničit. Tuk z povrchu nepoužíváme, ale vyhodíme.

Zavařování do plechovek

Při zavařování do plechovek plníme plechovky syrovým masem až po okraj, upraveným masem asi 1 cm pod okraj. Pak dolijeme šťávu. Konzervu přikryjeme víčkem a vložíme do uzavíracího strojku na konzervy.

Stejnosměrným otáčením se okraj víčka zahne a plechovka se vzduchotěsně uzavře. Zavřenou plechovku dáme do hrnce s dřevěným roštem, zalijeme teplou vodou, aby byly plechovky úplně pod vodou, a vaříme 2–3 hodiny (dle druhu masa).

Uskladnění – po sterilaci plechovky vyjmeme a vložíme do vlažné vody, kterou přitáčením studené vody pomalu ochlazujeme. Když jsou plechovky ve vodě, zkontrolujeme, zda z nich neuniká vzduch.

Takovou konzervu musíme okamžitě spotřebovat, anebo vyhodit. Studené plechovky vyjmeme z vody, a pokud má některá vypuklé dno, tak ho zatlačíme. Utřené skladujeme v suchu a chladnu.

První dny je střídavě stavíme dnem vzhůru a naopak, aby se nám šťáva a tuk usadily rovnoměrně v celém obsahu.

Co s klobásami?

Domácím vyuzením klobásek leckde všechno teprve začíná. Jak uchovat bez ledničky dobroty z udírny?

• S trochou sádla – Do zavařovací sklenice naskládáme vyuzené klobásy, zalijeme je do 1/3 studenou vodou a přidáme 1 velkou lžíci vepřového sádla. Sklenice dobře očistíme a uzavřeme. Dáme je do hrnce a při 80 °C hodinu zavařujeme.

• Zalité v sádle – Klobásy a uzeniny narovnáme do hrnce a zalijeme vyškvařeným sádlem ze zabíjačky.

• S houbami a zelím – Na dno sklenice dáme trochu sušených hub a na ně postupně navrstvíme klobásy a kysané zelí. Přimáčkneme, mezery vyplníme zelím, přidáme čistou vodu nebo nálev ze zelí (asi 2 cm od horního okraje sklenice) a sterilizujeme 1,5 hodiny.

• V nálevu nebo oleji – Jsou dvě možnosti: klobásy zavaříme ve slaném nálevu, nebo je zavaříme v rostlinném oleji (1 hod. při 100 °C). Vydrží pak i několik let.

• Ve vodě nebo vývaru – Před zavařením klobásy umyjeme ve vlažné vodě a po odkapání je otřeme a plníme do sklenic. Ukládáme je vodorovně, zalijeme vývarem či vodou do poloviny až tří čtvrtin. Pak otřeme okraj sklenice, zavíčkujeme a zavaříme. Sterilujeme asi 1,5 hodiny.

Takto zavařujeme i špek, uzené kosti, kolena či žebra.

Tip Paní domu: Šťávu z klobás pak můžete použít na polévku (kroupovou, zelňačku) nebo na segedínský guláš. Jídlo pěkně voní uzeným.

Tip Paní domu

Spoustu informací, jak správně konzervovat a zavářet, naleznete v „biokuchařce“ z Nakladatelství Metafora – KONZERVOVÁNÍ A ZAVAŘOVÁNÍ autorů Dicka a Jamese Strawbridgeových. Cena pulikace je 224 Kč.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
8.7.2025
Chalupářský pokrm, se kterým potěšíte nejen sebe, ale i svou rodinu. A s paprikou si ho ještě více oblíbíte! Ingredience 1 lžíce oleje 4 špekáčky 2 cibule 1 mrkev 1 červená paprika 3 stroužky česneku 2 lžíce rajského protlaku 1 lžíce kmínu 4 bobkové listy 2 lžíce mleté uzené papriky 8 brambor 3 rajčata sůl pepř hrst libečku Postup Na oleji orestujte nakrájené špekáčky a d
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
reklama
Šikovné tipy
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
Snad každé dítě se aspoň jednou zasní, jaké by to bylo mít doma draka. Fantazie se může stát skutečností, když vnoučatům, dětem nebo klidně sami sobě domů pořídíte zvířátko, kterému se pro jeho vzhled přezdívá vodní dráček. Nazývá se axolotl mexický a jde o poměrně nenáročného středně velkého ocasatého obojživelníka, jemuž se říká také chodící […]
Když chcete zabavit tvořivé ruce
Pak budete potřebovat tři věci: nápad, návod a materiál. Nic z toho se neshání snadno, proto jsme pro vás dali dohromady hrst užitečných tipů. KLUBÍČKA, JEHLICE A HÁČKY Pletení se v posledních letech stalo velkou módou, ale časy, kdy se znalosti pletařských technik předávaly z matky na dceru, jsou ty tam. A zajít si jen […]
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
historyplus.cz
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
Řím a etruské Veje od sebe dělí jen asi 20 kilometrů. V tak těsném sousedství se obě konkurenční města nemohou rozvíjet. Jejich obyvatelé se přetahují o půdu či kontrolu nad obchodními cestami. Římanům nakonec dojde trpělivost a palčivý problém vyřeší jednou provždy. Na přelomu 5.–4. století př. n. l. patří mezi nejvlivnější osobnosti římské republiky.
Pravá irská káva
tisicereceptu.cz
Pravá irská káva
Za jejího tvůrce je považován Joe Sharidan, když v roce 1943 u letiště irského města Foynes obsluhoval Američany, kteří kvůli špatnému počasí nemohli pokračovat v cestě. Povzbudil je tehdy kávou,
Hasištejn: Studujete? Zde vám to půjde jako po másle!
epochanacestach.cz
Hasištejn: Studujete? Zde vám to půjde jako po másle!
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
enigmaplus.cz
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
Běžně se na náhrobcích objevují nápisy vyjadřující lítost či snahu o smíření se smrtí. Hrob Lilly Gray je ale jiný. Děsivý epitaf nese číslici odkazující k samotnému satanovi. Čím si jej žena zaslouži
Zase mám konečně pro co žít!
skutecnepribehy.cz
Zase mám konečně pro co žít!
Je to hrozný pocit, když zjistíte, že vás už nikdo nepotřebuje, že jste zbyteční. Když mě ta úzkost přepadla, vstoupila mi do života bytost, která mi radost vrátila. Doufala jsem, že tuhle větu nikdy ne­uslyším: „Je mi líto, ale musíme snížit stavy.“ Šéfová se na mě dívala přes brýle a měla ten svůj bleděmodrý pohled hyeny
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
rezidenceonline.cz
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
Zatímco její architektonické pojetí pracuje se střízlivě současnými liniemi, v interiérech se modernismus prolíná s minulostí. Bělostná rezidence Casa Majo, obrácená směrem k moři, zcela naplnila touhy a představy svého tvůrce a majitele, designéra Bernarda Schalcka. Okouzlující jednopatrový objekt s jižní expozicí a úžasným výhledem na oceán a slavnou skálu Es Vedra zaujal svým osobitým
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
21stoleti.cz
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují exp
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
epochalnisvet.cz
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
epochaplus.cz
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
Ve městech nás holubi často obtěžují svou přítomností a považujeme je za pouhé „létající krysy“. Vnímáme je jako hlučné a znečišťující tvory, kteří se přemnožili a ztratili svůj původní půvab. Málokdo si však uvědomuje, jak neuvěřitelně složitá, inteligentní a fascinující zvířata to ve skutečnosti jsou. Tito mistři navigace a přežití, kteří žijí po boku člověka
Poselství z druhého břehu
nejsemsama.cz
Poselství z druhého břehu
Každý z nás se asi již dostal do situace, kdy si přál, aby byl jeho blízký zemřelý opět přítomen, aby s ním mohl něco probrat. Jaké jsou signály, že vás někdo blízký v neviditelné podobě skutečně navštěvuje? Jedním z nejběžnějších způsobů, jakými se duchové mohou zjevovat, je prostřednictvím přírodních jevů.Mnoho lidí dostává zvláštní znamení, jako jsou motýli, ptáci, kteří
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
nasehvezdy.cz
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
Skončil její přísně utajovaný vztah? Herečka Ivana Andrlová (63) patří mezi známé osobnosti, které si své soukromí velmi přísně střeží. Do společnosti prakticky nechodí a vidět ji na nějaké veřejn
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
iluxus.cz
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
andBeyond Suyian Lodge oficiálně začíná psát novou kapitolu v oblasti designu, udržitelného cestování a ochrany přírody. V červenci 2025 otevřený lodge se nachází v srdci Laikipie a nabízí výhradní ub