Domů     Nesahat! Nesbírat!
Nesahat! Nesbírat!
22.6.2020

V létě přicházíme často do kontaktu s přírodou. Stanování na louce, výlety do lesa, kempování u vody. Pobyt venku nám sice občas znepříjemňuje dotěrný hmyz, ale to není nic ve srovnání s nebezpečím, které na nás číhá ukryté za krásnou fasádou místní flóry.

V České republice se více či méně jedovaté a i jinak nebezpečné rostliny vyskytující se ve volné přírodě dají počítat na stovky. Ne se všemi se však během života střetneme.

Ale přesto je stále ještě dost těch, které potkáváme doslova na každém kroku, a jejich jedovatý obsah nám může při neopatrné manipulaci způsobit velmi vážné zdravotní komplikace a otravy, výjimečně i smrt. Které to jsou?

Paní domu připravila malý výběr rostlin, na které byste si měli dát venku v přírodě velký pozor.

15 nejjedovatějších českých bylin

Oměj šalamounek (Aconitum napelus) je vůbec nejjedovatější rostlina (z čeledi pryskyřníkovitých), kterou je možno v ČR nalézt. Má sytě modré květy. Vyskytuje se hlavně v horských polohách, v nížinách vzácně nebo vůbec. Jedná se o rostlinu chráněnou, takže netrhat ani neničit!

Obsahuje alkaloidy, například jeden z nejprudších a nejrychleji působících rostlinných jedů akonitin, dále kyselinu karboxylovou a akonitovou. Alkaloidy jsou obsaženy nejvíce v listech a v hlízách, maxima dosahují během zimy.

Durman obecný (panenská okurka, Datura stramonium), patřící (stejně jako třeba brambory) do čeledi lilkovitých, je oproti oměji mnohem lehčí najít. Má bílé nebo světle fialové květy ve tvaru trubky.

Vyskytuje se téměř všude – na kompostech, okrajích polí, hnojištích, v zanedbaných zahradách, na rumištích a u cest, na náspech, skládkách…

Obsahuje řadu tropanových alkaloidů v listech, semenu, v kořenech i ve stonku. Dále obsahuje rutin, kumarin, třísloviny, kyselinu jablečnou a oleje s kyselinou palmitovou a stearovou.

Otravy byly pozorovány jak u zvěře, tak u lidí, zejména u dětí, které se nechaly zlákat zajímavými plody s množstvím černých semen.

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna) je vytrvalá vysoká bylina z čeledi lilkovitých. Květy ve tvaru zvonku jsou fialové, z nich uzrají nádherné černé (vzácně žlutozelené) plody podobné třešním.

Roste v podhorských oblastech, na pasekách a na okrajích smíšených a listnatých lesů. Všechny části rostliny jsou prudce jedovaté.

Obsahuje alkaloidy (především hyoscyamin a atropin), třísloviny a glykosid methylaeskulin.

Otravy rulíkem nastávají obvykle záměnou jeho bobulí za jiné plody.

Náprstník velkokvětý (Digitalis grandiflora) je vysoká vytrvalá bylina z čeledi krtičníkovitých. Nejvíce ho roste v pahorkatinách, na pasekách světlých lesů, u křovin, na okrajích cest a na mýtinách.

Kvete v jednostranných hroznech, květy v podobě náprstků, jsou žluté, bílé či dočervena, uvnitř s hnědou kresbou a s chlupatým dolním pyskem.

Obsahuje kardenolidní glykosidy, digitoxin, gitoxin a gitalotoxin. Tyto látky se užívají k výrobě léku upravujícího srdeční činnost. Nejvíc se jich vyskytuje v listech a odpoledne, nejméně v kořenech a po ránu.

Dále náprstník obsahuje saponiny (hlavně v semenech), enzymy, barvivo a malé množství organických kyselin. Nejjedovatější je náprstník velkokvětý, po něm červený a žlutý. Otravy náprstníkem nejsou časté, spíš byl užíván k vraždám a sebevraždám.

Blín černý (Hyoscyamus niger) je chlupatá, nepříjemně páchnoucí smrtelně jedovatá bylina z čeledi lilkovitých. Má špinavě žluté, fialově žilkované květy. Roste v teplejších oblastech (nížiny), hlavně na rumištích a podél cest.

V minulosti se používal v lidovém léčitelství, sbíral se hlavně list, ale i celá nať, kořen nebo semena.

Obsahuje alkaloidy (hlavně l-hyoscyamin, l-skopolamin a atropin), hořký glykosid hyoscyopikrin, třísloviny, silice a v semeni olej. Jeho sběr je krajně riskantní, otravy se projevují téměř stejně jako u rulíku.

Bolehlav plamatý (Conium maculatum) je velmi vysoká miskovitá bylina, páchnoucí při vadnutí po myšině. Květy jsou bílé složené okolíky na dlouhých stopkách.

Nacházíme ho běžně na rumištích, na kompostech a hnojištích, podél cest, v příkopech, na navážkách a březích potoků, ale i na zahradách a v polích.

Obsahuje ve všech svých částech jedovaté alkaloidy, zvlášť prudce jedovatý koniin. Dále silice a glykosid diosmin. Nejvíce jsou jedovaté plody, nejméně kořen. Sušením část alkaloidů vyprchá.

Otravy jsou velmi silné, léčí se okamžitým vyprázdněním žaludku a podáváním strychninu, opia a kofeinu. V minulosti byl odvar z bolehlavu užíván k popravám odsouzenců.

Kýchavice bílá a černá (Veratrum album a nigrum) – vytrvalá bylina z čeledi kýchavicovitých s vysokou dutou lodyhou, nahoře ochlupenou. Květy jsou nevýrazné, bílé se zeleným pruhem nebo žlutozelené nebo zelené.

Roste kolem pramenišť, v olšinách, na vlhkých loukách a horských pastvinách, ve světlejších lesích a v porostu kosodřevin.

Obsahuje řadu alkaloidů, z nichž nejjedovatější je protoveratrin. Nejvíc ho je v oddencích s kořeny. Dále obsahuje pryskyřice, tuk, glykosidní hořčinu veratramarin a organické kyseliny.

Otrava se při nadýchání pylu projevuje nezadržitelným kýcháním a pálením očí, po požití kýchavice za 3–12 hodin nastává smrt zástavou dechu a srdce.

■ Posed bílý (Bryonia alba) je vytrvalá, až 7 m dlouhá popínavá bylina. Květy vyrůstají v hroznech na stopkách a jsou žlutobílé se zeleným žilkováním, plody jsou velké černé bobule.

Roste v teplejších oblastech hojně u křovin a plotů, v zahradách a sadech, na okraji lesů a u cest.

Obsahuje (nejvíc v kořenech) alkaloidy, glykosidy bryonin a bryogenin, pryskyřice, třísloviny, fytosterin a stopy silice. Plody obsahují lykopen, semena saponiny. Šťáva dráždí pokožku. Nejvíc otrav vyvolá konzumace bobulí (15–40).

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia) je nižší liliovitá bylina. Jediný květ roste na konci, na dlouhé stopce, čtyři okvětní lístky jsou zelené, čárkovité. Plodem je až 1 cm velká bobule, černá, modře ojíněná. Roste ve vlhčích listnatých a lužních lesích a u křovin.

Obsahuje jedovaté saponiny paristyfnin a paridin. Dále asparagin, kyselinu citronovou, v semenech tuk, v bobulích červené barvivo. Droga způsobuje podráždění žaludku a střev. Otravy jsou vzácné a nekončívají smrtí, protože se jedy obtížně vstřebávají.

Rozpuk jízlivý (Cicuta virosa) z čeledi miříkovitých má dužnaté lysé lodyhy s bílými okoličnatými kvítky. Voní jako petržel. Plody jsou okrouhlé, hnědavě žluté a tmavohnědě pruhované. Roste na vlhkých stanovištích – v mokřadech a příkopech.

Obsahuje jedovatý cikulotoxin, vyvolávající křeče a působící na nervovou soustavu. K otravě dochází nejčastěji záměnou za kořen petržele, nebo listí petržele, celeru či pastináku.

Hlaváček jarní (Adonis vernalis) je nižší pryskyřníkovitá bylina. Květy jsou světle až zlatavě žluté. Roste na výslunných travnatých a kamenitých stráních, stepních loukách a ve světlých borových lesích.

Obsahuje jedovaté srdeční glykosidy, nejvíce ve stonku a v listech. Dále alkohol adonit, kyselinu akonitovou, cholin, pryskyřice, tuk, fytosterin. V květech je dále přítomen flavonový glykosid, v kořenu kumarinový derivát vernadin. Smrt může nastat ochrnutím dýchacího ústrojí.

Lýkovec jedovatý obecný (vlčí pepř, Daphne mezereum) z čeledi vrabečnicovitých je malý keř s růžovými až červenými lístky, které se objevují ještě před listím. Roste ve světlých listnatých lesích i na křovinatých stráních.

V přírodě je vzácný a je řazen mezi ohrožené druhy. Zato se hojně pěstuje jako okrasná rostlina.

Obsahuje jedovaté kumariny, glykosidy a deriváty terpenoidů. Přiotrávit se lze i vdechováním vůně květů, vážnější je však otrava vstřebáním skrz kůži či sliznice či požitím kůry a plodů.

Ocún jesenní (Colchicum autumnale) je vytrvalá bylina z čeledi ocúnovitých. Kvete na podzim, plodí až příští jaro. Květy jsou růžové, značně veliké.

Roste na vlhkých lukách, převážně sečených a přihnojovaných, občas zaplavovaných, na slatinách a olšinách, v lužních lesích a na náspech. Obsahuje prudce toxické alkaloidy, především kolchicin.

V hlízách je i méně jedovatý demekolcin a glykosid kolchikosid. Zvěř se ocúnu nikdy nedotkne.

Konvalinka vonná (Convallaria majalis) je vytrvalá chřestovitá bylina s tenkým plazivým oddenkem. Stvol je jednoduchý, na jeho konci vyrůstá jednostranný hrozen bílých až narůžovělých květů. Plodem jsou jasně červené bobule.

Roste ve světlých listnatých i smíšených lesích a křovinách, na pasekách a horských loukách.

Obsahuje ve všech částech jedovaté glykosidy, dále saponiny, silice, asparagin, kyselinu jablečnou a alkaloidy. Nejvyšší obsah toxických látek je v čerstvých květech, dále v listech, méně v oddenku. Jedovatá je i voda, v níž byla kytice konvalinek.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) z čeledi makovitých je vytrvalá bylina s oranžovým mlékem. Květy jsou žluté, se čtyřmi lístky. Roste na návsích a rumištích, v zahradách, podél cest, u zdí a ve vlhčích hájích.

Obsahuje v mléce okolo 20 alkaloidů, z nichž nejvýznamnější a nejtoxičtější je chelidonin, jehož účinek se blíží účinku morfinu.

Dále obsahuje kyseliny chelidonovou, jablečnou, citronovou a jantarovou, trochu silic a kyseliny nikotinové, flavonoidy, aminy a enzymy. Mléko se používá k odstranění bradavic, po jeho požití však dochází k poleptání sliznic a otravě.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
5.2.2025
Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit. Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí. C
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nos jako osobní identifikátor
epochaplus.cz
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
historyplus.cz
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
Prohlídky na hranicích jsou tentokrát zvlášť důkladné. Nevyhnou se ani diplomatickým zaměstnancům. Německý kurýr Schack je zjevně nervózní. V panice zahazuje balík adresovaný vicekonzulovi v Praze. Lépe snad na sebe nemohl tento muž upozornit. Strážní na československo-německé hranici jsou ve střehu od té doby, kdy jim přišel oběžník s upozorněním, že do země mají být pašovány staré bezcenné
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Bojím se, co bude  s vnoučaty!
skutecnepribehy.cz
Bojím se, co bude s vnoučaty!
Mám dvě děti, syna a dceru. Vždy jsem byla hrdá na svou rodinu a těšila se z každého společného okamžiku. Poslední dobou se můj svět otočil vzhůru nohama. Mé děti mi vlastně vždy dělaly jen radost! Syn se vydal vydělávat do zahraničí a dcera nám zůstala doma. Máme totiž dvougenerační domek. Když se dcera zamilovala, její volba nás nadchla. Její Karel
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
enigmaplus.cz
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
Bylo o něm řečeno, že snesl filozofii z nebe na zem. Athénský filozof Sókratés (469 př. n. l. – 399 př. n. l.). Zatímco jeho předchůdci pátrali po původu světa, on se soustředil na člověka. Jeho život
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zeleninový salát s kuřetem
nejsemsama.cz
Zeleninový salát s kuřetem
Vařené kuřecí maso bez kůže je naprosto dietní a tento vietnamský salát se zeleninou, kuřetem a oříšky je plný exotických chutí. Potřebujete: ✿ 1 mrkev ✿ 1 kedlubnu ✿ 10 cm kousek bílé ředkve ✿ 1 kuřecí prso ✿ 1/2 citronu ✿ 3 lžíce pražených nesolených arašídů ✿ 1 lžičku rybí omáčky ✿ 1 lžičku rýžového octa ✿ 2 lžičky sezamových semínek ✿ 5 lžiček cukru
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
iluxus.cz
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
La Prairie otevírá novou kapitolu ikonické kolekce Skin Caviar – tentokrát s revoluční inovací, která posouvá hranice péče o pleť. Novinka Skin Caviar Hydro Emulsion, kteroá bude na tuzemském trhu
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
nasehvezdy.cz
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
Od smrti zpěvačky Hany Zagorové (†75) už uplynulo dva a půl roku. A kdo by si myslel, že se srdce jejího manžela Štefana Margity (68) stihlo zahojit, spletl by se. „Žije si mi strašně. Lidi mě uji
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
21stoleti.cz
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký