Domů     Čaj, nápoj života
Čaj, nápoj života
30.1.2020

Hned po vodě je čaj nejrozšířenějším nápojem na světě. V horku osvěží, v zimě zahřeje a na náš organismus má blahodárné účinky.

Ošklíbáte se, když vám někdo naservíruje čaj, protože ho považujete za dohněda obarvenou vodu? Tak to jste dostali nekvalitní a špatně připravený, slaboučký odvar. Čaj přitom oplývá spoustou chutí, barev a vůní.

Pokud na něj nejste zvyklí, musíte si ho stejně jako víno takzvaně odpít. Pak teprve poznáte, jaký požitek dokáže přinést.

3000 druhů

Tolik čajů existuje, všechny však pocházejí z jedné rostliny, z čajovníku čínského (Camellia sinensis), jen se každá sorta jinak zpracovává. Důležitou roli při tom zejména hraje délka oxidace, při níž lístky tmavnou, což má vliv na pozdější chuť nápoje.

Ve světlých čajích můžete objevit chuť květin, trávy a ovoce, u tmavých chuť vzácných dřev, koření nebo třeba medu.

Rozdělení

Pro začátek stačí, když si budete pamatovat tři základní druhy čaje – černý, zelený a oolong neboli polozelený (čti ulong). Černý čaj získal své jméno proto, že jeho lístky delší oxidací změní barvu na tmavě hnědou až skoro černou.

Má lehce nahořklou příchuť a obsahuje nejvíce kofeinu – asi 40 miligramů na šálek.

Zelený čaj je někdy také nazývaný pravý čaj, protože se zelené lístky čajovníku po sběru ihned suší a neprocházejí oxidací ani dalšími procesy, takže si zachovávají zelenou barvu a přirozené výživné látky.

Má jemnější chuť než čaj černý a obsahuje méně kofeinu, asi 25 miligramů na šálek. Oolong se podle délky oxidace nachází někde uprostřed mezi čajem černým a zeleným. Proto se mu někdy říká polozelený nebo žlutozelený. Obsah kofeinu v jednom šálku je přibližně 30 miligramů na šálek.

Kvalita

Jestli se chcete stát milovníky dobrého čaje, nemusíte hned kupovat ty nejdražší, ale zapomeňte i na ty nejlevnější, „pytlíkové“ čaje z místních potravin či supermarketů. Za pár korun nabízejí jemnou drť z nesourodé směsky až třiceti druhů čajů z různých zemí.

I mezi nimi se však najdou výjimky. Poznáte je podle výrobce – dobré sáčkové čaje totiž obvykle pocházejí od anglických firem s dlouhou tradicí. Tomu samozřejmě odpovídá i vyšší cena.

Špatné nebývají ani některé látkové pyramidky, které obsahují drobné lístečky, jež se při zalití horkou vodou rozvinou stejně jako sypané čaje. A právě na kvalitní sypané čaje prodávané na váhu byste se měli zaměřit. K dostání jsou ve specializovaných obchodech nebo přímo v čajovnách.

Na co dát pozor

Při jejich výběru se řiďte vzhledem sušených čajových lístků. Měly by mít přibližně stejnou velikost, ať jsou jakkoliv svinuté, a nesmí mezi nimi být žádné větvičky a nečistoty (výjimkou je druh kuki-cha).

Lepší sorty čaje a čerstvá sklizeň zase mají lístky jemně ochmýřené. Dále si všímejte barvy, měla by působit svěže, čistě, a třeba zelený čaj by měl být opravdu zelený bez fialových odstínů.

Co se týká vůně, musí být příjemná, ať už je to aroma sušeného sena nebo květin či oříšků. Nikdy nesmí být cítit po připálenině a plísni ani být zemitá. Při nákupu se nezapomeňte rovněž zeptat na čerstvost. Je velký rozdíl v chuti čaje, který je měsíc po sklizni, nebo rok po sklizni.

Jak připravit dobrý čaj

Důležitá je voda, která nesmí být tvrdá. Nejvhodnější je pramenitá nebo balená (ale ne minerální!), ale samozřejmě postačí ta z kohoutku, v našich končinách vůbec není špatná. Schválně si zkuste připravit stejný čaj z různých druhů vody.

Budete překvapeni rozdílností chuti. Připravujte ho do porcelánové a ještě raději do skleněné konvičky, abyste mohli pozorovat, jak se čajové lístky rozvíjejí a jak se postupně mění barva nálevu.

Nedoporučuje se používat porézní keramika bez vnitřní glazury, protože po čase přijme pach čaje, který se v ní často připravuje. Pokud konvičky nemají vestavěné sítko, použijte kvalitní nerezové.

Postup

Černé čaje: 6-8 g lístků zalijte 500 ml vody o teplotě 90-95 °C, louhujte 3-5 minut, pak rozlijte do nahřátých šálků. Je důležité slít naráz celý nálev.

Pokud ho část necháte v konvičce, bude se dále louhovat, a než dopijete první šálek, zbytek už nebude k pití.

Zelené čaje: Na 4-6 g lístků potřebujete 250 ml vody teplé 60-85 °C. Musíte ji napřed ohřát těsně pod bod varu a potom nechat zchladnout. Louhuje se 1-2 minuty.

Oolongy: 4-6 g čajových lístků přelijte 250 ml vody teplé 75-90 °C a louhujte 1-3 minuty. Čaj slijte přes sítko do vyhřátých šálků.

Tento postup můžete zopakovat několikrát, jen vždycky zvyšte o pár stupňů teplotu vody a prodlužte o 15 sekund dobu louhování. Velikost konvičky volte tak, aby ji rozvinuté listy vyplnily skoro celou.

Rada Paní domu

Pokud máte rádi čaj silnější, neprodlužujte dobu louhování, ale použijte na přípravu větší množství čajových lístků. Žádný čaj (s výjimkou Puerhu) by se neměl louhovat déle než 5 minut.

Nejlépe si ho vychutnáte čistý a neslazený, ale jestli si chcete dát do čaje cukr, med, mléko nebo koření, klidně to udělejte. Nakonec stejně vždycky záleží na tom, co komu chutná.

Zdravotní účinky čaje

Lékařské studie potvrzují, že pravidelné a dlouhodobé pití neslazeného kvalitního čaje má na organismus blahodárné účinky. Můžou za to polyfenoly, které mají silný antioxidační účinek a ve velkém z našeho těla odstraňují škodlivé volné radikály.

V zeleném čaji je 10 x více polyfenolů, proto je považovaný za zdravější než černý.

Chrání před degenerativními onemocněními mozku, jako jsou Parkinsonova nemoc a Alzheimerova nemoc, snižuje riziko rozvoje rakoviny tlustého střeva a rakoviny prsu, působí proti infarktu.

Tři šálky zeleného nebo černého čaje denně výrazně snižují riziko mozkové mrtvice. Čaj rovněž významně pomáhá při střevních infekcích, zlepšuje koncentraci, zrychluje reakce, zlepšuje náladu, má pozitivní vliv na svaly a celkovou kondici.

Jaký si vybrat?

Vyškolený personál specializovaných obchodů a čajoven vám určitě poradí. A protože každému chutná něco jiného, je třeba ochutnávat, ochutnávat a ochutnávat.

Z čínských třeba známý a oblíbený aromatizovaný čaj Earl Grey, což je směs jemných černých čajů ochucených bergamotovou silicí.

Dále černý Lapsang Souchong s výraznou kouřovou vůní nebo silný Yunnan, lahodný zelený Chunmee a Lung Chen nebo tchajwanský oolong Tie Guan Yin či Bao Zhong.

Z indických čajů lze doporučit asámský Golden Orange Pekoe, darjeeling dobré jakosti Flowery Orange Pekoe nebo jeden z nejdražších a nejvyhledávanějších čajů First Flush.

Třetím největším pěstitelem čajů na světě je Srí Lanka, odkud pochází např. Ulva Highland, St. James Fanning, Rochampton nebo cejlonský Orange Pekoe.

Text: Laura Skrčená, Zdroj: Milan Dřímal, Čajovna Bílý jeřáb, M. Pössl: Čaj jako životní styl, nakl. Grada, Foto: Shutterstock, Luxurytable.cz

Štítky:
Další článek
Související články
8.7.2025
Chalupářský pokrm, se kterým potěšíte nejen sebe, ale i svou rodinu. A s paprikou si ho ještě více oblíbíte! Ingredience 1 lžíce oleje 4 špekáčky 2 cibule 1 mrkev 1 červená paprika 3 stroužky česneku 2 lžíce rajského protlaku 1 lžíce kmínu 4 bobkové listy 2 lžíce mleté uzené papriky 8 brambor 3 rajčata sůl pepř hrst libečku Postup Na oleji orestujte nakrájené špekáčky a d
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
reklama
Šikovné tipy
Když chcete zabavit tvořivé ruce
Pak budete potřebovat tři věci: nápad, návod a materiál. Nic z toho se neshání snadno, proto jsme pro vás dali dohromady hrst užitečných tipů. KLUBÍČKA, JEHLICE A HÁČKY Pletení se v posledních letech stalo velkou módou, ale časy, kdy se znalosti pletařských technik předávaly z matky na dceru, jsou ty tam. A zajít si jen […]
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V nabídce je přes 1300 kabrioletů. Ideální čas na zážitek se staženou střechou
iluxus.cz
V nabídce je přes 1300 kabrioletů. Ideální čas na zážitek se staženou střechou
Na motoristickém portálu TipCars je aktuálně inzerováno rekordních 1 327 kabrioletů – nejvíce za poslední dva roky. V nabídce dominují benzinové vozy, které tvoří přibližně 85 % všech inzerátů. Naftov
Brad Pitt má strach, že mu uteče
nasehvezdy.cz
Brad Pitt má strach, že mu uteče
Tohle by asi nikdo nikdy u idola žen Brada Pitta (61) nehádal. Prý je strachy bez sebe, aby si po boku udržel svou o polovinu mladší přítelkyni Ines de Ramon (32). I on totiž stárne, a už dávno to ne
Pronajměte si futuristickou rezidenci od Erica Owena Mosse
epochalnisvet.cz
Pronajměte si futuristickou rezidenci od Erica Owena Mosse
Hledáte nové stylové bydlení? V nabídce je dům od architekta, jehož jméno rezonuje v učebnách Harvardu, Yale i na oceňovaných návrzích po celém světě. Eric Owen Moss, průkopník experimentální architektury, nabízí svůj osobní domov v Santa Monice k pronájmu. Za více než půl milionu měsíčně může být váš! Třípatrový dům nese název A+M House a je přesně tak
Svou lásku jsem téměř odehnala
skutecnepribehy.cz
Svou lásku jsem téměř odehnala
Organizovala jsem třídní sraz po 45 letech, na který přišel pohledný muž, kterého jsem nepoznala. Málem jsem ho vyhodila. V restauraci, kde jsme měli mít sraz, jsem zamluvila rezervaci salonku. Seděla jsem u stolu u dveří a inkasovala po příchozích určitou částku za objednané občerstvení. Někteří spolužačky a spolužáci tam už byli. Najednou nahlédl a začal se hrnout dovnitř podnapilý muž, který celou dobu seděl
Odhalen potenciál střevních bakterií odstraňovat z lidského těla věčné chemikálie
21stoleti.cz
Odhalen potenciál střevních bakterií odstraňovat z lidského těla věčné chemikálie
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Je
Moravský hrad Lukov: Ukrývá prastarý poklad?
epochanacestach.cz
Moravský hrad Lukov: Ukrývá prastarý poklad?
Jde o jednu z nejrozlehlejších zřícenin u nás. Hrad Lukov nedaleko Zlína však zaujme nejen svou velikostí, ale i množstvím tajemných příběhů, které se o něm tradují. V krásné přírodě jihozápadní části Hostýnských vrchů nedaleko Zlína se nachází zřícenina hradu, který si v minulosti zakusil mnohé. Tajemství obklopuje už jeho samotný vznik v první polovině 13. století. Není totiž
Historický skvost ve Středomoří
rezidenceonline.cz
Historický skvost ve Středomoří
Bývalá mallorská usedlost pochází ze 17. století a nachází se v jihozápadní části ostrova ve městě Andratx. Disponuje nádhernými pozemky s rozlohou 36 hektarů, které jsou porostlé palmami, cypřiši a piniemi a nabízí tak nespočet možností pro milovníky nevšedního bydlení. Rekonstrukce tradičního statku byla provedena tak, aby byl zachován historický vzhled a přitom dům splňoval nároky moderního
Temná kapitola českého uranu: Pekelné tábory v Jáchymově
epochaplus.cz
Temná kapitola českého uranu: Pekelné tábory v Jáchymově
Jáchymov, město v malebném Krušnohoří, dnes působí na první pohled idylicky. Historické domy lemující svažité náměstí a těžební věž tyčící se vedle kostela klamou tělem. Kdysi dávno to bylo druhé nejlidnatější město v Čechách, proslulé stříbrnými doly, které daly světu název „tolar“ a později „dolar“. Zdejší uranová ruda dokonce pomohla Marii Curie-Skłodowské objevit radium a
Chorvatsko: Místo, kde si každý najde svůj ráj
nejsemsama.cz
Chorvatsko: Místo, kde si každý najde svůj ráj
Chorvatsko je úžasné v tom, že nabízí nepřeberné množství možností. Na své si přijdou jak vyznavači slunění a lenošení u moře, tak milovníci výletů. Nádherné, průzračné moře, které vybízízí ke šnorchlování, skalnaté útesy, snové oblázkové pláže, na nichž je požitek relaxovat, ale i města plná památek i taveren, která na vás dýchnou pravou dovolenkovou atmosférou. Chorvatsko dokáže spolehlivě konkurovat i vzdáleným exotickým destinacím. Je zde
Pět tajemných otázek: Je Nan Madol prokletý a leží na dně Bermudského trojúhelníku ztracené město?
enigmaplus.cz
Pět tajemných otázek: Je Nan Madol prokletý a leží na dně Bermudského trojúhelníku ztracené město?
Co je pravdy na existenci Nefilim a vážně může ležet na dně nechvalně proslulého trojúhelníku torzo zapomenutého města? EnigmaPlus.cz hledá odpovědi! [gallery ids="155726,155727,155725"] Čeká v
100 dní císaře Napoleona: Let orla vystřídal střemhlavý pád
historyplus.cz
100 dní císaře Napoleona: Let orla vystřídal střemhlavý pád
Po vylodění na jihu Francie ho nikdo nevítá a na jeho adresu padne i nejedna výčitka. Napoleon se tím ale rozhodit nenechá. Během rychlého pochodu na Paříž se k němu přidávají stovky dobrovolníků, a hlavně nepřátelé nedokážou na excísařův překvapivý tah zareagovat! Po tragickém tažení do Ruska ve druhé polovině roku 1812 to jde s
Roláda s houbovou nádivkou
tisicereceptu.cz
Roláda s houbovou nádivkou
Zbyla vám v mrazáku spousta hub ještě z léta? Teď je můžete zužitkovat do šťavnaté rolády. Ingredience 1 celé kuře 5 plátků toastového chleba 2 stroužky česneku 200 g mražených hub 2 vejce