Domů     Když břicho protestuje
Když břicho protestuje
16.1.2020

Břišní křeče, nadýmání, špatné vyprazdňování – takzvanou funkční poruchou střeva trpí každý pátý člověk. Tyto problémy se řadí mezi tzv. civilizační choroby a jsou daní, kterou platíme za náš současný životní styl.

Stejně důležité jako vhodný příjem potravy a dobré trávení je pro náš organizmus také správné vylučování odpadových látek.

Podstatnou roli v tom hraje tlusté střevo, které pomocí defekace zbavuje tělo zbytků potravy a nepotřebných, někdy i velmi toxických látek. V zájmu každého z nás tedy je, aby dobře fungovalo.

Jenže díky nesprávné skladbě stravy, nedostatečnému pohybu a tichému zabijáku zdraví – stresu naše útroby často onemocní.

Nemoci tlustého střeva

Je to alarmující, ale v posledních letech jejich výskyt stále stoupá. Souvisí to nejen se sedavým způsobem života a nezdravou stravou, ale také s hektickým životním stylem plným stresu a agrese.

To vše dokáže náš žaludečně střevní systém pěkně rozladit a „rozjet“ nemoci tlustého střeva. K těm nejznámějším patří:

Syndrom dráždivého tračníku. Vyskytuje se třikrát častěji u žen, než u mužů. Nemocný má pocit tlaku až bolesti v břiše, objevují se křeče, nepříjemné kručení ve střevě, plynatost, nadýmání a zvýšený odchod plynů konečníkem.

Mohou se také dostavit pocity na zvracení, bolesti hlavy, únava, deprese, úzkost, neschopnost koncentrace. A to vše doprovází střídání zácpy a průjmu.

Onemocnění souvisí s nesprávnými stravovacími návyky a duševní labilitou. Důležité je změnit jídelníček a pracovat na psychice a sebevědomí.

Zánět slepého střeva. Dochází k němu, když se červovitý výběžek slepého střeva ucpe tuhým kusem stolice, cizím tělesem, případně nádorem.

Zánět se rozvíjí velice rychle, a protože nás ohrožuje na životě, musí se většinou z těla chirurgicky odstranit. Pro normální fungování tlustého střeva to nic neznamená, červovitý výběžek totiž není pro běžné trávení důležitý.

Hemoroidy. Jedná se o onemocnění cév kolem konečníku buď na vnější straně, nebo vevnitř. Problém nastává při vyprazdňování, které bývá velmi bolestivé. Tvoří se trhlinky a dochází ke krvácení – krev je jasně červená.

Hemoroidy vznikají při časté zácpě a následném tlaku na konečník, při sedavém zaměstnání, v těhotenství apod. Léčba bývá celkem úspěšná, na trhu je celá řada mastí, čípků a jiných přípravků.

Na její podporu se používají také bylinky s protizánětlivým, analgetickým a regeneračním účinkem. Těžší případy se řeší chirurgicky.

Crohnova nemoc. Je to chronický zánět trávicího systému, nejčastěji na pomezí tenkého a tlustého střeva. Patří mezi autoimunitní onemocnění, ale o tom, co ho spustí, se lékaři zatím jen dohadují.

Je to nemoc chronická, při níž se střídá období klidu s obdobím tzv. vzplanutí. Při něm postiženého bolí břicho, trápí vleklé průjmy, má teploty, cítí se unavený a hubne. Někdo také zvrací a má křeče.

Prevence neexistuje, léčba je dlouhodobá. Léky se musí brát i v období zlepšení. Obecně se doporučuje šetřící režim s malou tělesnou aktivitou a u stravy vysledovat, co potíže zhoršuje.

Opatrnost je třeba dávat na hrubé nestravitelné zbytky potravy, např. dužinu z pomeranče, zrníčka, slupky.

Ulcerózní kolitida. Pod záhadným názvem se skrývá chronické zánětlivé onemocnění sliznice tlustého střeva, doprovázené tvorbou vředů. Projevuje se podobně jako Crohnova nemoc průjmy, slabostí, nechutenstvím, krví ve stolici.

Léčí se obtížně, období klidu se střídá s akutními projevy nemoci. V

Divertikulární choroba. Je charakteristická tvorbou výchlipků (výrůstků) sliznice v tlustém střevě, které mohou zadržovat stolici a způsobit tak zánětlivé onemocnění.

Pacient trpí kolikami, poruchou vyprazdňování a zánětlivými příznaky – bolesti, průjem, teploty, hubnutí.

Meteorismus. Tohle cizí slovo znamená obyčejná plynatost. Jde o nadměrné tvoření plynů ve střevě, které způsobuje nadýmání a bolesti břicha. Plyny buď odcházejí samy, nebo se hromadí ve střevě. To pak znamená komplikovaný stav.

Naštěstí existuje spousta léků i doplňků stravy, které pomáhají tento stav řešit. Prevence proti meteorismu pomáhá změnit skladbu jídelníčku.

Nádory. Nádor může být benigní – nezhoubný, nebo maligní – zhoubný. K benigním patří například polypy, ty je dobré vyříznout, protože se mohou zvrhnout v karcinom tlustého střeva, který je zhoubný.

Bohužel v úmrtnosti na něj jsme celosvětově na prvním místě. Nádory se projevují střídáním zácpy a průjmu, tvarem stolice, která má podobu úzkého proužku, pocity neúplného vyprázdnění.

Ve stolici se objevuje světlá či tmavá krev, bohužel někdy není okem postřehnutelná. Mezi další příznaky patří zažívací potíže, plynatost, únava a úbytek na váze, který někdo zpočátku vítá, protože se konečně zbaví kil navíc.

Naneštěstí tohle hubnutí ale nejde zastavit. Léčba je závislá na tom, jak nemoc pokročila, většinou jde o chirurgický zákrok, u zhoubných nádorů následuje chemoterapie nebo radioterapie.

A co zácpa?

Odborníci zácpu mezi nemoci tlustého střeva nepovažují. Je to nepravidelné vyprazdňování, které většinou vzniká nesprávným návykem, a důsledkem mohou být různá onemocnění. Nebo je to doprovodný jev některého z onemocnění tlustého střeva.

Příčinou zácpy bývá nesprávná skladba jídelníčku, příliš rušný život, nepravidelnost biorytmů (např. střídání pracovních směn), psychické zábrany nebo třeba změna prostředí – spoustu lidí tyto nepříjemné projevy postihly třeba o dovolené.

Jak střevu pomoci

Nejdůležitější pro prevenci je vytvořit si správný životní styl a vhodné návyky.

*Jezte dostatek ovoce, syrové zeleniny a potraviny s vyšším obsahem vlákniny jako jsou celozrnné pečivo a luštěniny.

Vláknina působí ve střevě jako kartáč – pomáhá očistit střevní stěny od negativně působících látek, zlepšuje stav stolice a tím je i lepší vyprazdňování.

* Omezte živočišné tuky a nahraďte je rostlinnými oleji nejlépe lisovanými za studena a tuky nepřepalovat.

* Co se týká masa, odborníci doporučují jíst převážně rybí a drůbeží maso, a to dušené nebo vařené, nikoli smažené. Riziková je konzumace uzenin.

*Zvyšte denní příjem tekutin a zásobujte tělo laktobacily neboli mléčnými bakteriemi, které spolu s bifidobakteriemi patří mezi probiotika. Pomáhají odstraňovat z těla škodlivé toxiny, všeobecně podporují imunitu a udržují střevní flóru v rovnováze. Najdeme je v jogurtech, zakysaných mléčných výrobcích a některých sýrech.

* Pijte čerstvě připravené ovocné a zeleninové šťávy.

*Samozřejmostí je přestat s alkoholem a kouřením nebo je alespoň hodně omezit, a s nadužíváním léků, zejména antibiotik. Pozor by si měli dát těžcí pivaři. Zvýšená konzumace alkoholického piva není laicky řečeno přátelská k „hodným“ bakteriím ve střevech. Ty brání citlivou sliznici před proniknutím cizích mikrobů.

*Velmi důležité je vytvoření pravidelného vyprazdňovacího reflexu. To znamená stolici nezadržovat, protože ještě musím něco dokončit.

*Nutný je rovněž dostatek odpočinku i pohybu. Omezit sedavý způsob života, chodit hodně pěšky a s mírou cvičit. Nedostatek pohybu může způsobit zácpu či hemeroidy, což zase zvýší riziko onemocnění.

*Alespoň dvakrát do roka by se měl organismus pročistit tzv. detoxikací. Detoxikační prostředky a kúry si můžete pořídit na internetu nebo koupit v lékárně.

Psychická hygiena

Pro zachování zdravého tlustého střeva je zásadní psychická hygiena. Pokud jste se o něj dlouho nestarali, je téměř nemožné zachovat si klidnou hlavu a správnou duševní rovnováhu. Stav tlustého střeva totiž souvisí se stavy slabosti a nervozitou.

Nemoc tohoto orgánu se může „rozjet“ v souvislosti s  obtížnou životní situací (úmrtí v rodině, finanční nesnáze, ztráta zaměstnání atd.), s velkou psychickou zátěží, dlouhodobým stresem.

Následkem je dráždivý tračník, deprese, neklid, nespavost, ale i potíže se srdcem.

Naučte se proto řešit problémy včas a úměrně ventilovat agresi. Dřív než tyhle nemoci začnou, pokouší se tlusté střevo vysílat varovné signály, někdy pomocí křečí, obvykle ale formou zácpy.

Druhý mozek

Možná vás to překvapí, ale v našem břiše sídlí „druhý mozek“. Trávicí orgány jsou totiž obalené skoro stejně velkým množstvím nervových buněk, jako máme v naší hlavě.

A tak nás bolí břicho před zkouškou, ve strachu si co chvíli musíme odskočit, někdy do sebe nedokážeme vpravit ani sousto, naopak při příjemných věcech jako bychom v útrobách cítili motýlí křídla.

„Druhý mozek“ kontroluje příjem živin, vyjednává s „hodnými“ bakteriemi a udržuje na uzdě ty, které nám škodí a řídí trávicí pohyby našeho střeva. Tlusté střevo je prostě něco jako čistička těla a závisí na něm zdraví našeho těla jako celku.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko