Přidáváme jej do zálivky na salát, ale i do moučníků. Neosvědčil se však jen v kuchyni jako dochucovadlo. Už po staletí se jablečný ocet používá také jako tradiční léčebný a podpůrný prostředek a pomáhá i při snižování nadváhy.
Je to dáno především tím, že urychluje spalování energie v těle, pročistí střeva a zažívací trakt a vyplaví z těla nečistoty, posiluje trávení i imunitu. Jablečný ocet příznivě působí na metabolizmus i tím, že nás zásobuje minerály.
Především draslíkem, důležitým pro odvodňování, což také hraje důležitou roli při shazování nadbytečných kilogramů.
Co je jablečný ocet?
Z těch, které běžně v domácnosti používáme (kvasné lihové, ovocné, vinné), patří jablečný ocet k nejzdravějším. Skutečně kvalitní se vyrábí vykvašením čerstvé jablečné šťávy z celých jablek (nikoliv ze slupek a jádřinců).
Obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, především vitaminy B1, B2 a B6, niacin, kyselinu pantothenovou, biotin, kyselinu listovou, vitamin C a draslík, dále menší množství sodíku, fosforu, vápníku, hořčíku a železa.
Na trhu je také čistě přírodní, nefiltrovaný jablečný ocet v biokvalitě. Není sice čirý, ale hustý, tmavý a kalný, ale jeho účinnost je údajně mnohem vyšší.
Jak nám prospívá?
Kvůli jablečné vláknině pektin dochází k rychlejšímu navození pocitu sytosti a ke spalování kalorií i ve fázi klidu, a tím i zrychlení zažívání.
Jablečný ocet obnovuje střevní mikroflóru, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu i krevní tlak, posiluje organismus, prospívá kloubům, působí jako prevence před chřipkou a nachlazením a navíc podporuje srážlivost krve a tvorbu červených krvinek.
Při dietě pouze pomáhá
Ocet za nás tuky nespálí. Abychom shodili nějaký ten kilogram, musíme nejprve upravit jídelníček, omezit kalorický příjem a snížit hlavně příjem tuků a sacharidů. Tedy žádné sladkosti, slazené limonády ani příliš soli. Olej bychom měli používat minimálně.
Při jablečné dietě je důležitý pitný režim, zcela bychom měli vynechat alkohol, kávu i černý čaj. Nejlepší je čistá voda, neperlivá minerálka s nízkým obsahem sodíku a kopřivový čaj. A samozřejmě – přidat pohyb! Přinášíme tři postupy, kdy nám jablečný ocet dokáže účinně pomoci.
1. Postup Každé ráno vypijte jednu polévkovou lžíci jablečného octa rozmíchanou ve sklenici čisté vody. Nesmí být perlivá ani minerální. Pro zažívání je lepší teplá, nebo alespoň vlažná.
Teplá však každému „nejede“, můžete si tedy dát i vodu studenou. Nápoj s vychlazenou vodou a octem je dokonce osvěžující, podobný citronádě. Pro lepší chuť si jej také můžete osladit medem, ale pokud chcete opravdu zhubnout, med vynechte.
Vypijte ho ráno, nalačno, poté počkejte půl hodiny a teprve pak se najezte. Tato kúra by vám měla nastartovat den a současně tlumit pocit hladu.
2. Postup Jednu kávovou lžičku kvalitního jablečného octa rozmíchanou ve velké sklenici teplé či vlažné vody užívejte 2–3krát denně, vždy mezi jídly. Opět použijte neperlivou vodu a může být i studená.
3. Postup Pokud chceme kúru zintenzivnit, množství jablečného octa zdvojnásobíme na dvě kávové lžičky a pijeme stejně jako v předchozím případě – ve vodě 3x denně a vždy mezi jídly. Podle chuti můžeme přidat med nebo ovocnou šťávu, ale přislazením účinek klesá.
A na jak dlouho lze jablečný ocet užívat? Neomezeně v průběhu celého roku, ale po třech týdnech VŽDY na 1 týden kúru vysadíme.
První výsledky se objeví zpravidla už za měsíc a ideálně za půl roku můžete ztratit 6–10 kg, záleží, jak si upravíte stávající jídelníček a zda se budete při dietě také „hýbat“. Důležité je vydržet!
Zeštíhlující „té“
Nápoj pijte před každým jídlem: zalijete 1 sáček ibiškového čaje 0,2 l vroucí vody. Necháte louhovat 7 minut. Pak do něj přilijte šťávu z 1 mandarinky, 3 lžíce jablečného octa a ½ lžičky medu. Lze pít teplý i studený.
Komu škodí?
Jablečný ocet se jako podpůrný prostředek hodí prakticky pro každého. Napomáhá udržet organismus v kondici a v případě nemoci může posloužit i jako doplněk ke klasické léčbě. Pokud však současně z nějakého důvodu užíváte léky, je lepší ocet pít v jinou dobu.
Kyselé prostředí by mohlo účinky léků ovlivnit. Jakýkoliv ovocný ocet by rozhodně neměli užívat lidé s vředovou chorobou žaludku, naopak v těhotenství či během kojení jej používat mohou. Nepůjde však o hubnutí, těhotenství i kojení se pro snižování váhy nehodí.
Jablečný ocet je velice kyselý, při dlouhodobém používání v koncentrované formě by mohl poškodit zubní sklovinu a tkáň v ústech a v krku. Dlouhodobé užívání jablečného octa by mohlo způsobit pokles hladiny draslíku a zředit hustotu kostní tkáně.
Recept: Domácí jablečný ocet
1 kg jablek dobře umyjte, zbavte stopek, jádřinců a porušených částí. Nastrouhejte na hrubším struhadle i se slupkou a jadérky. Hmotu dejte do zavařovací sklenice a hned zalijte studenou vodou asi 5 cm od hrdla.
Nádobu přikryjte talířkem a postavte do místnosti s pokojovou teplotou na 10–14 dní, dokud neskončí kvašení. Jednou či dvakrát denně zamíchejte čistou vařečkou. Šťávu přeceďte do vymyté sklenice (tuhou část „vyždímejte“).
Opět postavte zakrytou do chladu na tři týdny (bez míchání). Žlutohnědý ocet s konzistencí džusu přelijte přes gázu do lahví. Zazátkujte a uložte do chladu.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock