Pokud jste s výrokem v titulku spokojeni, pak asi nemáte důvod cokoli měnit. Kdo si ale výbuchy vzteku vyčítá a o chvíli později už svoje jednání nechápe, najde v článku pravděpodobné důvody, co v takovém případě psychiku dráždí.
Ponechme stranou cholerické povahy, vzteklouny, k nimž stálé rozčilování se prostě „patří“ a chovají se tak celý život. Mnohem závažnější jsou změny nálad se sklonem ke vzteklosti, které se objeví nečekaně. Obvykle to ukazuje na přetížení psychiky.
Možná si řeknete, že každodenní stres zažíváte, ale není tak veliký, aby výbuchy zlosti a rozčilování vysvětloval. I to je celkem obvyklá situace. Co nervový systém dráždí, jsou častěji příčiny fyzické, nepohoda v těle.
Důvodů může být celá řada, někdy jsou velmi individuální, ale můžeme se podívat na ty nejčastější.
– Chronická slabost
K té máme jako ženy velký sklon, zejména kvůli pravidelným ztrátám krve. K tomu si přičtěte běžně přecházené a nedoléčené virózy a nachlazení a do třetice pak redukční diety, které se často podepisují na tělesné kondici zejména u žen.
Samozřejmě slabost mohou způsobovat i chronická onemocnění a jejich následky. Každopádně pocit, že nám chybí síla ke zvládnutí běžného chodu dne vyvolává úzkost a ta se mění na náladovost a vztek.
Výbuchy bouřlivých emocí jsou tak vlastně zkratovitým jednáním, protože na normální reakce tělu chybí energie.
Co s tím? Rozhodně si své výlevy přehnaně nevyčítejte, ale hledejte příčinu, nejlépe ve spolupráci s vaším lékařem. Obvykle se dá hodně zlepšit.
Nepodceňujte ani nadměrné menstruační krvácení a poraďte se s gynekologem, rozhodně se vám po zmínění potíží uleví i celkově.
– Dráždění mozku léky
Tento problém vzniká jako nežádoucí účinek působení některých medikamentů, mohou to být kortikoidy, některé přípravky na srdečně oběhová onemocnění nebo proti Parkinsonově chorobě.
Zpravidla je to uvedeno v příbalovém letáku, ale může jít i o ojedinělou reakci.
– Kolísání cukru v krvi
Změny hladiny cukr v krvi jsou normální proces, navazující na trávení. Někdy ale může pokles čili hypoglykemie být tak výrazný, že vyvolává silné stavy úzkosti a podráždění. Stačí něco sníst a potíže zmizí. V takovém případě si to ale nenechte pro sebe a proberte s praktickým lékařem.
– Bolest zad
Dokážou pěkně potrápit a nejsou nic vzácného, naopak, potíže se zády jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti u nás. Zatímco nachlazení přejde, záda bolí úporně a dlouho.
Tím vytvářejí psychické napětí a dlouhodobý stres, kterým se kumuluje úzkost, až vybuchne v záchvatu vzteku. Řešení je jediné, nepolykat přípravky proti bolesti, ale skutečně se začít léčit a obrnit se také trpělivostí a vytrvalostí při rehabilitaci.
Tip: Stejné potíže s drážděním psychiky mohou samozřejmě vyvolat jakéhokoli dlouhodobé bolesti, takže je nepodceňujte a řešte. V celé republice existují speciální centra zaměřená na léčbu bolesti, na internetu si snadno najdete to nejbližší.
– Potíže se štítnou žlázou
O tento orgán se málokdy zajímáme, přitom porucha funkce štítné žlázy je v našich krajích velmi běžná a kromě jiných problémů vede také k psychické rozladěnosti a podráždění.
U nedostatečné funkce, kdy štítná žláza produkuje málo hormonů, se přidává tělesná slabost. A o té platí, co stálo v úvodu tohoto článku. Vyvolává úzkost a postupně se hromadící vztek.
– Žlučníkové a jaterní potíže
Podrážděnost a vzteklost se špatnou funkcí žlučníku a jaterními onemocněními druží běžně a mohou dokonce ukazovat na zhoršení fyzických potíží.
Zejména chronicky nemocní žlučníkáři to znají – jakmile se začne stupňovat pocit vnitřního přetlaku a hrozí výbuch emocí, pak se zhoršuje i trávení a žlučníková kolika je na obzoru.
Na uklidnění i pro posílení
Meduňka lékařská
Jedna z nejznámějších bylin s uklidňujícím účinkem má dvě velké přednosti – čaj z ní velmi příjemně citruově voní i chutná a dá se pít dlouhodobě. Ideálně na noc, protože uvolňuje psychické napětí a stres a podporuje usínání.
Kozlík lékařský
Má mnohem silnější účinek než meduňka, proto je nutné dbát na správné dávnokování. Tradičně se užívá v kapkách. Pomáhá při úzkostných stavech, bušení srdce při nervovém vyčerpání, přepracovanosti či při duševních otřesech.
Třezalka tečkovaná
Bylina s velmi silnými účinnými látkami, která mimo jiné tiší nervy, deprese, pocity strachu a úzkosti. Významný je její vliv i na trávení, zejména při porušené funkci žlučníku, jater a překyselení žaludku.
Nevýhodou třezalky jsou její interakce s mnoha léky, kdy může zesilovat nebo měnit jejich účinek. Proto se vždy nejdříve poraďte v lékárně, je.li pro vás tato jinak vynikající bylina vhodná.
Mučenka lékařská
Dobře působí při úzkosti a strachu a při nervovém podráždění. Pomáhá usnout, sle hlavně odstraňuje chronické psychické napětí, které způsobuje předrážděnost, nesoustředěnost, únavu, vyčerpanost a poruchy paměti. Pomáhá při bolestech hlavy, vyvolaných psychickým napětím.
Foto: Shutterstock