Domů     Jan Šťastný: „Otcovství si užívám“
Jan Šťastný: „Otcovství si užívám“
30.8.2021

Jezdím na kolobrndě, tramvaj doběhnu, nic mě nebolí. Nejsem čekatel na důchod,“ prohlásil letos v jednom rozhovoru herec. Fakt je, že z toho, že čeká na důchod, by ho nejspíš ani nikdo nepodezíral. Jistě nejen já mám pocit, že se léty vlastně nijak zvlášť nemění.

Pochází ze Zlína – tedy vlastně z Gottwaldova, ale dnes už zase Zlína. Tatínek stavební inženýr, maminka lékařka.

„Moje zlínské dětství byl v podstatě inkubátor, pohoda. O nic jsem se nemusel starat, byl jsem spořádané dítě spořádaných rodičů.“ Prý býval hodně introvertní kluk, žádný třídní šašek, jako mnozí jeho herečtí kolegové.

Také ho to, že by se mohl stát hercem, dlouho ani nenapadlo. Chodil za maminkou do nemocnice, prakticky v tom prostředí vyrostl, líbilo se mu, a tak se chtěl být odmalička lékařem.

V seriálu Rodáci s Radkem Brzobohatým (1988).
V seriálu Rodáci s Radkem Brzobohatým (1988).

Kotrmelec v plánech

Po základní škole šel na gymnázium. A také začal hrát amatérské divadlo. „Na gymnáziu jsem čuchnul k divadlu. Byl to životní kotrmelec!“

Na jaře před maturitou se prý rozjel do hlavního města k přijímačkám na divadelní akademii tak trochu z hecu, a to, že byl přijat, bylo prý překvapení, se kterým moc nepočítal. „Teprve v Praze jsem poznal, co je život. Těch nástrah bylo…“

Žákem Jany Hlaváčové

Když jsem přišel do Prahy, tak to, že já su z Moravy, byl můj normální slovník. Tož a rožnu a koncovky… Kolegové z ročníku Ivan Trojan nebo Lukáš Hlavica, tehdy pro mě pražští hejskové, si ze mě dělali neustále srandu – Kde máš kroj?

Kde máš husu?“ Rozhodně prý nebyl z těch, kdo jsou herci, už když na DAMU přicházejí. „Já jsem začínal od úplné nuly.

Pedagogické vedení pro mě bylo velmi důležité.“ Vedoucím jejich ročníku byl režisér František Laurin, učili je herci Jiří Klem a nebo Jana Hlaváčová. Mluvit o Janě Hlaváčové bez superlativů mi jde jen těžko.

Od prvních chvil, co jsme se poznali, provázela můj život bezmála třicet let buď jako pedagožka, nebo jako kolegyně a kamarádka.

Jana mě v podstatě naučila hereckou profesi, absolutně mě do ní zasvětila, vysvětlila mi, co od ní mohu očekávat, jak se chovat…“ Nejspíš odvedla skvělou práci, protože Jan Šťastný po letech sám na divadelní akademii léta vyučoval.

Jako farář v seriálu České televize Náměstíčko (2004)
Jako farář v seriálu České televize Náměstíčko (2004)

Začal ve Zlaté kapličce

Už za studií hostoval v Národním a hned po absolutoriu tam získal angažmá. Zůstal čtyři sezony, přičemž ale už po té třetí dostal nabídku „na přestup“ od tehdejší ředitelky Divadla na Vinohradech Jiřiny Jiráskové.

„Tehdy jsem řekl paní Jiráskové, že to ještě rok zkusím. Pak jsem ale stejně odešel.“

Mimochodem, ve stejné době odešla ze souboru Národního divadla i paní Hlaváčová. A za čas se ve Vinohradském zase sešli. Jan Šťastný je této scéně věrný už šestadvacátou sezonu.

Od Vitáska k veterináři Vymešovi

První velkou televizní rolí, ještě na škole, byl pro něj mladý komunista Vitásek v seriálu Rodáci. Ta postava logicky měla mezi diváky hodně odpůrců.

„Byla to pro mě cenná škola života, díky níž jsem velmi rychle dospěl,“ vzpomínal po letech, „do hospody jsem ani nemohl vejít, protože by mi okamžitě rozbili hubu…“ Podstatně raději vzpomíná třeba na hlavní roli v povedeném seriálu Arrowsmith.

A ještě v živé paměti nejspíš mají diváci jeho doktora Fryntu z Ordinace v růžové zahradě. Nejčerstvější je pak seriál Krejzovi, ve kterém je Šťastný veterinářem Vymešem.

„V civilním životě nemáte v jeden den v náručí psa, neoperujete kočku, nedržíte na ruce velkou aru a za hodinu zase chameleona nebo nemáte dramatický výstup s klokanem.“

Rodina na druhou

Jan Šťastný je podruhé ženatý. V roce 2011 si na zámku Konopiště vzal za manželku herečku a režisérku Barborou Petrovou – místo tradičních prstýnků si předali kožené náramky! Dnes už mají sedmiletého Ondřeje.

„Díky mladé manželce a malému synovi jsem se ocitl tam, kde jsem byl před dvaceti lety. Chtěl bych mít pro rodinu víc času, víc se jim věnovat. Když byli starší synové malí, moc času jsem na ně neměl. Teď bych nechtěl, aby mi něco uteklo.

Dospěl jsem do fáze, kdy si otcovství konečně nesmírně užívám, což mě činí dokonale šťastným.“

Sňatky z rozumu v Divadle na Vinohradech.
Sňatky z rozumu v Divadle na Vinohradech.

Koníček s vůní benzinu

Když mu bylo čtyřicet, zamyslel se, co by ho tak v těch chvilkách volného času mezi hraním a rodinou bavilo. A vytanulo mu, jak jako kluk kdysi řádil na „fichtlovi“, což byl oficiálně malý motocykl Jawa 50. „Byla po dědečkovi.

S tátou jsme jí dali nový stupačkový kříž, zvednutá řídítka a sám jsem si ji nalakoval.

V okolí Zlína nebyla silnice, kterou bych neprojel, zažil jsem občas i pády.“ Před první manželkou, lékařkou Lenkou, myšlenku pořízení motorky dlouho nenápadně nadhazoval… Prý to nejprve rázně zavrhla, ale nakonec mu ji sama koupila! „Byl to jen nápad.

Já jsem nemohl vědět, jestli mě to bude doopravdy bavit. Tak jsem se rozjezdil a najednou jsem zjistil, že vždycky, když se vrátím z vyjížďky, mám takovou zvláštní křeč v obličeji. Říkal jsem si – co to je?

Mám integrální helmu, ofouknout mě nemohlo… A pak jsem si uvědomil, že se celou dobu, co jedu, usmívám!“

Pohádka Lolinka a Kníráč s Apolenou Veldovou (1998)
Pohádka Lolinka a Kníráč s Apolenou Veldovou (1998)

Dnes jezdí ve dvou

Nebojte, není žádný závodník, vždyť má tzv. choppera. To jsou motocykly samý chrom, kožené kapsy, vysoká řídítka… „Mám rodinu a s tím spojenou zodpovědnost. Za řídítky si jízdu užívám a kochám se.“

A co na jeho zálibu říká jeho nynější paní: „Pořídila si motorkářské oblečení, a když má čas, tak si jdeme spolu zajezdit. To přece musí ocenit každý chlap.“

Text: Helena Leitlová

Foto: Herminapress, Česká televize, TV Prima,FS Barrandov, Divadlo na Vinohradech

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.