Domů     Muškátové opojení
Muškátové opojení
24.9.2019

Muškát, pelargonie, čapí nůsek prostě okna plná kytek. Pokud jste právě letos zatoužili kochat se touhle barevnou nádherou i vy, nebo s tou myšlenkou zatím jen koketujete, řekneme vám jak na to.

Pro chytré rady jsme si zašli do pražské botanické zahrady za kurátorkou ing. Alenou Novákovou

Pelargonie se do Evropy dostaly už na začátku 17. století z jižní Afriky. Daří se jim tu, protože mají rády letní srážky.

Zjednodušeně řečeno, rostlina v zimě odpočívá v chladu a suchu a na jaře začíná růst, nasadí poupata, v létě pak bohatě kvete a zdobí naše zahrádky, okna a balkony.

Druhy pelargonií

Vzpřímené –odvozené od pelargonium zonale, neboli pelargonie páskaté. To jsou ty známé muškáty, které naše babičky pěstovaly za oknem. Mají rády slunce, teplo a za péči se nám odmění bohatými květy.

Převislé – pelargonium peltatum, břečťanolisté, to jsou zase ty, které tvoří dlouhé barevné závěsy. Květy mívají menší, ale podmínky milují stejné jako předchozí vzpřímné.

Velkokvěté – grandeflorum, také se jim někdy říká anglické nebo francouzské. Pocházejí z  oblastí, kde neprší přes léto, ale na jaře a na podzim, a proto se chovají trochu jinak.

Kvetou na jaře, v létě pak mají krátké období vegetačního klidu, kdy vyžadují menší zálivku, potřebují přistínění. Nemají rád velké horko a přímé slunce.

Proto jim na rozdíl od předchozích druhů vyhovují chladnější chodby, terasy, můžete je vysadit i ve stínu nějakého stromu. Na podzim vás pak překvapí dalším, i když slabším kvetením.

Vonné – patří do stejné skupiny a podobně vegetují. Jsou ozdobné spíše listy než květy a nejdůležitější je u nich jejich příjemná vůně. A mohou vonět opravdu různě – po citronu, pomeranči, po čokoládě, po skořici, zázvoru…

Mají v listech velké zásoby silic, některé dokonce tolik, že se pěstují na plantážích a získává se z nich olej, který slouží jako náhrada drahého růžového oleje. Mimochodem víte, že se dají použít i v kuchyni? Zkuste si udělat třeba čaj.

Kultivar citronella krásně voní.
Kultivar citronella krásně voní.

Vzhůru na nákup

Při nákupu pelargonií záleží na podmínkách, ve kterých je hodláte pěstovat a na termínu nákupu. Musíme počítat s tím, že rostliny nesnáší mráz. Vydrží sice krátkodobě do –3 stupňů, ale to spíš už vzrostlé dobře zakořeněné rostliny.

Pokud koupíte muškáty v březnu, musíte mít místo, kde je necháte do doby, než budete mít jistotu, že už žádné velké poklesy teplot nehrozí (třeba okno v chladnější místnosti, chodba, veranda).

Převislé muškáty vytvoří během léta barevné závěsy
Převislé muškáty vytvoří během léta barevné závěsy

Velké nebo malé?

To je časté dilema. Nebudeme si nic nalhávat, méně zapěstované pelargonie v kontejnerech ve větším množství bývají podstatně levnější, než ty s pořádným kořenovým balem. Na čem tedy záleží? Záleží na velikosti nádoby.

Uvádí se, že na jednu rostlinu je potřeba minimálně litr substrátu. Když použijme příliš malou nádobu, substrát se rychle prohřeje a vysychá, což kořenům rozhodně nedělá dobře.

Na zapěstované vzrostlé rostliny potřebujeme větší truhlík, aby měly ještě dost substrátu okolo sebe. Takže je to vlastně na vás a vašich možnostech, jen musíte počítat s tím, že menším rostlinám bude tak čtyři týdny trvat, než narostou a nasadí první poupata.

Mají stále hlad

Je to tak, vaše vysněné květiny jsou pěkní hladovci. Při výsadbě je proto dobré ještě do substrátu přidat nějaké pomalu rozpustné hnojivo (slepičí trus, sušený hnůj).

Chceme-li, aby rostliny prosperovaly dobře po celou dobu kvetení, dodáváme hnojení ještě během zálivky.

Nejčastější škůdci: mšice, molice, smutnice
Nejčastější škůdci: mšice, molice, smutnice

Něco pro věčné zalévače

Pelargonie si geneticky nesou nechuť k mokrému substrátu. Budou spokojené v obyčejném truhlíku a budou si lebedit při normálním zálévání. Přelévačům můžeme poradit jen to, ať drží svou vášeň na uzdě. Kytky to ocení.

Samozřejmě můžeme použít i samozavlažovací nádoby s propustným substrátem. Nejdoporučovanější jsou knotové nádoby, protože si rostliny táhnou vodu podle potřeby. Na dno je dobře použít drenáž, třeba keramzit.

Pokud si nádobu budete teprve pořizovat, musíte dát pozor, aby nebyl problém v případě přemokření, např. deště, přebytečnou vodu vylít.

Šikovné jsou samozavlažovací truhlíky s miskou zvlášť, pozor si naopak dejte na široké nádoby s otvorem na boku, nezapomeňte, že se vzrostlými rostlinami se nemanipuluje tak snadno a truhlík byste museli v případě nutnosti celý naklopit.

Kudy lezou, tudy škodí, co to je?

Nejčastějšími škůdci, které můžeme na muškátech objevit, jsou mšice nebo molice. Mšice můžeme poměrně dobře zlikvidovat insekticidem, molice jsou trošku odolnější. Většina insekticidů totiž nepůsobí na jejich vajíčka, ale pouze na dospělce.

Proto je potřeba postřik opakovat v relativně krátkém období 2x až 3x, z larev se totiž líhnou dospělé molice po sedmi až deseti dnech. Na listech také můžete objevit housenky různých můr, které ožírají listy.

Ty však jsou poměrně veliké, takže je snadno objevíme a ručně zlikvidujeme. Dalším škůdcem, který se ovšem ukrývá v substrátu, zejména pokud si rostliny sami množíme, jsou larvy smutnic.

Ty sice dospělé rostlině neublíží, mohou však škodit na semenáčcích a zakořeněných řízcích. I proti nim bojujeme insekticidy nebo optickými lapači. (To je taková ta žlutá destička, na kterou se nalepí.)

Klasický páskatý muškát kvete krásně.
Klasický páskatý muškát kvete krásně.

Množení

Máte krásné květiny a rozhodli jste se je rozmnožit? S tím ještě počkejte, ale abyste se mohli na tuto akci připravit, vězte, že většinou se muškáty množí na konci srpna řízky, a to buď vylamováním, nebo nožem.

Odborníci doporučují, pokud odebíráme nožem řízky z několika různých rostlin, vždy před přechodem na další rostlinu nůž sterilizovat, nejlépe lihem. Tím se zabrání přenosu virových chorob z jedné rostliny na druhou.

Při vylamování čistou rukou je přenos chorob omezenější. Po odběru by se řezná rána měla nechat několik hodin nebo do druhého dne zaschnout. Pak je teprve zapícháme do množitelského substrátu.

Ten buď koupíme, nebo namícháme z  rašelinového substrátu a perlitu nebo pemzy tak, aby byl vzdušný a dobře propustný. To samé platí pro výsev.

Tip Paní domu: Pokud byste chtěli vidět opravdové rarity a případně i něco koupit, nenechte si ujít burzu, kterou 27. 5. – 29. 5. v botanické zahradě pořádá SZO ČSZ Loděnice, který se specializuje právě na muškáty.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
29.2.2024
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Altán Syros je zcela otevřený do všech stra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř