Po dlouhé, i když nepříliš zasněžené zimě, se u většiny lidí objeví jarní únava, tělo je oslabeno a i viry a bakterie vystrkují růžky. Co s tím? Zkuste aromaterapii čili léčbu vůní.
Každá rostlina obsahuje ve svých kořenech, lodyhách, listech, semenech a květech kombinaci olejů, známých jako esenciální oleje. A ty používá aromaterapie k posílení psychické a fyzické rovnováhy organismu.
Esenciálními oleji můžeme ovlivnit nejen třeba náš domov, ale i fyzické zdraví a náladu. Mohou nás povzbudit, uklidnit, nebo i povznést. Vůně vnímáme prostřednictvím našeho limbického systému jako příjemné nebo nepříjemné.
A vlastně je to takhle jednoduché – co nám voní, to nás i léčí, co nám nevoní, nepoužíváme.
Jak s oleji zacházet?
Inhalace – nejrychlejší cesta
1) Nejobvyklejší v našich domácnostech je použití aromalampy, která nám provoní místnost. Pokud si ji teprve budete kupovat, vybírejte takovou, kde je dostatečně velká vzdálenost (cca 15–17 cm) mezi nádobou na vodu a svíčkou a nádobka je dost velká.
Kápneme 5–8 kapek oleje nebo směsi olejů do vody a necháme 15 až 20 minut odpařovat. Voda se nesmí nikdy vařit nebo úplně odpařit.
2) Nakapejte několik kapek oleje na kousek látky nebo papírový kapesník, přiložte k nosu a vdechujte.
3) Přidejte jednu či dvě kapky oleje do misky s horkou vodou, hlavu i s miskou si přikryjte ručníkem a vdechujte asi 5 minut.
Masáže a koupele
Než použijete esenciální olej k masáži nebo do koupele, musíte jej zředit vhodnou látkou, které se říká nosič.
K masážím se používá jako nosič kvalitní, za studena lisovaný rostlinný olej pro obličej třeba mandlový nebo meruňkový, pro tělo může být olej z hroznových jader či klidně olivový.
Ke koupelím se smíchává esenciální olej s neparfémovaným pleťovým mlékem či mořskou solí, můžeme použít i trošku výše uvedených olejů, nosičem může být i smetana či mléko nebo med (u něj ovšem pozor na alergie).
Na co dát pozor
Je důležité dbát na to, aby ten, kdo esenciální oleje chce použít, neměl alergie, astma, nebo např. epilepsii. K výběru esenciálních olejů přistupujte velmi zodpovědně. Jiné ředění je pro dospělého, jiné pro děti. Zároveň byste neměli zapomenout provést test snášenlivosti na pokožce:
Kapku esenciálního oleje naředíte ve lžíci rostlinného oleje. Poté si malým množstvím natřete předloktí z vnitřní strany, kde je kůže nejtenčí. Pokud pokožka zčervená, nebo začne svědit, olej je pro vás nevhodný.
Rada Paní domu: Zásadně se při výběru řiďte tím, aby jak rostlinný olej, tak esenciální olej měl patřičnou certifikaci, byl přinejmenším 100% přírodní, nejlépe bio. Důležitým faktorem při výběru je i cena.
Pokud vám někdo nabízí oleje velmi levné, jedná se spíš o již ředěný olej (pančovaný) nebo o nějakou syntetickou kompozici. Prodejce by měl doložit původ oleje, zda má patřičnou certifikaci, na obalu by měl být uveden latinský název, distributor a výrobce.
Ach, ta únava!
Na jaře nám touhu po radosti, teplu a sluníčku pomohou uspokojit směsi éterických olejů např. z citrusů a eukalyptů, které nejen pročistí a provoní interiér, ale zároveň zlikvidují viry a bakterie, které nám způsobují respirační onemocnění.
Mnohé působí i antidepresivně – např. grep nebo jasmín. Proti neuralgiím se osvědčily heřmánek římský a heřmánek pravý. Fungují i směsi v roll-onech, např. proti stresu a emocím, na bolesti hlavy.
Každý olej řeší něco jiného, a protože je jich hodně, nelze je vyjmenovat všechny. Vybrali jsme tedy alespoň některé (další najdete na www. kvetinyprozdravi.cz, nebo na www.saloos.cz/aromaterapie).
Jasmín
Navozuje euforii a optimismus, působí antidepresivně a také jako afrodiziakum. Podporuje porodní stahy, při menstruaci zmírňuje bolest. Pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích, povzbuzuje srdeční činnost. Je vhodný na všechny typy pleti, často je obsažen v nejluxusnějších parfémech.
Jedle
Je antiseptická, při nachlazení lehce stimuluje, vhodná k masážím, při revmatických bolestech a nedostatečném prokrvení končetin, lze použít do saunových směsí i do osvěžovače vzduchu.
Klementinka
Svěží vůně podobná mandarince, je velmi oblíbená u dětí, uvolňuje napětí, je vhodná proti migrénám, používá se do koupelového a masážního oleje.
Limeta
Svěží vůně povzbuzuje při únavě, mírní deprese a rozveseluje, má výrazné antiseptické a antivirální účinky, čistí vzduch.
Mandarinka
Osvěžuje, je výborný psychický stimulant, vhodná vůně pro děti, uvolňuje napětí, mírní migrénu, je vhodná do koupelového a masážního oleje.
Máta peprná
Zmírňuje dýchací problémy, povzbuzuje mozkovou činnost při únavě, tiší bolest, je vhodná do koupelí a na masáže. Zmírňuje nevolnost, příznivě ovlivňuje žaludeční činnost. Nepoužívejte při homeopatické léčbě.
Mateřídouška
Podporuje imunitní systém, zmírňuje únavu, bolesti hlavy a deprese, prokrvuje, je vhodná do koupelí proti revmatu a při hojení hnisavých ran. Doporučuje se používat v nízkých koncentracích. Nevhodná při vysokém tlaku.
Rozmarýna
Silně stimuluje při únavě, podporuje koncentraci, zahání úzkost, pomáhá při nachlazení, chřipce a revmatismu, je vhodná na masáže při bolesti svalů. Nevhodná pro těhotné ženy, epileptiky a při vysokém krevním tlaku.
Růže
Působí jako afrodiziakum a antidepresivum, proti nespavosti a bolesti hlavy, posiluje žaludek, podporuje krevní oběh, snižuje horečku. Je velmi vhodná do masážních olejů.
Santalové dřevo
Má antidepresivní účinky, stimuluje trávení, je antiseptické, vhodné na chronické záněty močového a pohlavního ústrojí, mírní nachlazení a kašel, pomáhá regeneraci pokožky a erotizuje.
Ylang-ylang
Působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí a nespavost, snižuje krevní tlak, působí jako afrodiziakum, je součástí luxusních parfémů. Pozor ale na dlouhodobou inhalaci, ta může způsobit bolest hlavy.
Víte, že…
zhruba před 100 lety se francouzský lékárník René Gateffosé zabýval zkoumáním účinků éterických olejů? Při pokusu v laboratoři si popálil ruku a první, co měl po ruce, byl éterický olej z levandule.
Protože účinek byl téměř zázračný, rozhodl se prozkoumat i další. V r. 1928, kdy vychází jeho kniha Aromathérapie, asi netušil, že si tento způsob léčby získá miliony příznivců po celém světě.
Foto: Shutterstock