Nebo obráceně: Bez kosmetiky a péče chránící před následky chladu bude pokožka na jaře působit starší. Ztratí vlhkost a elastičnost.
Netýká se to jen obličeje, i když tam bude suchost nejvíce znatelná. Zimou trpí i kůže pod oblečením, a to už při teplotách 7 °C nad nulou. Vlivem chladu začne kůže omezovat produkci mazu, takže je ho méně, a navíc má tužší konzistenci, proto se hůře roztírá.
To vede k pomalému vysychání, neboť mastný film, který má pokožku chránit, není celistvý a ani dostatečně silný. Netěsnící kožní bariéra neudrží tolik potřebnou vlhkost a ta značně klesne.
Zatímco v teplých měsících tvoří podíl vlhkosti v kůži asi 40 %, v zimě se pohybuje jen kolem 10 %.
Škodí i vytápění
Před následky zimy se doma v teple neschováte, aspoň pokud jde o dopad na kůži. Ve vytápěných prostorách bývá suchý až extrémně suchý vzduch a ten dále připravuje kůži o vlhkost. A čím sušší kůže je, tím má větší sklon k drobnému poškození.
Proto svědí, objevují se na ní malé praskliny a ty otvírají přístup mikrobům. Proto pak kůže pálí a rudne.
Čím mazat?
Nejlepší ochrana je dvoufázová s mastnější regenerací na noc a lehčím pečujícím krémem používaným přes den. Měl by být aspoň polomastný. Nebojte se toho ani u mastné pleti, i ta potřebuje ochranu. Na kůži už podrážděnou mrazem se doporučují krémy s medem.
Ten totiž váže na kůži vlhkost a podporuje regeneraci kůže, navíc brání jejímu zanícení. Obnovu mastného filmu vydatně podporují i přípravky obsahující bambucké máslo a pupalkový olej, účinné jsou i krémy s ureou.
Kde mazat?
Chránit je třeba nejen všechny odhalené části, tedy obličej, krk a ruce, ale také dekolt. I když nosíte šálu nebo rolák, kůže dekoltu je tenčí než v obličeji a navíc patří k místům těla nejchoulostivějším na chlad. Nechráněná kůže tu rychle vysychá a pak je na dotek jako papír.
Víkendové wellnes
Jednou týdně prospějete kůži pleťovou maskou. Postačí nanést silnou vrstvu mastného krému a nechat působit 15 až 20 minut, nejlépe po sprchování nebo koupeli, kdy je kůže vnějšímu působení nejpřístupnější.
Koho trápí suché šupinky, může do krému přimíchat trochu kosmetického oleje, například kokosového nebo mandlového. Změkčující a hydratační efekt bude výraznější.
Čas na tělové máslo
Pokud patříte k těm, kdo si na tělová mléka nepotrpí nebo máte kůži na těle přirozeně mastnou, pak v zimě udělejte výjimku. Vysušující efekt chladu a pobytu ve vytápěných prostorách ještě zvyšuje silné zimní oblečení, takže kůže svědí a hrubne.
Okamžitou úlevu a zjemnění už přinášejí krémy a tělová mléka s bambuckým máslem. Ale lépe než používat je v nouzi, když suchá kůže usilovně svědí, je zařadit je pravidelně na program dne.
Pro kůži, která je suchá nejen v zimě, představují skvělou pomoc přípravky s ureou. Bývá účinnější než tělové oleje, které měkkost a jemnost v kůži neudrží.
Pozor na nový sníh
Sluneční záření je sice v zimě slabší než v létě, ale to neplatí vždy. Nový sníh dokáže hodnoty škodlivého slunečního záření téměř zdvojnásobit.
Na horách se pak dá UV záření srovnat s podmínkami při pobytu u moře, takže nám dermatologové doporučují použít krém s SPF 30 až 50 +.
Pro nižší polohy stačí podle vašeho fototypu krém s SPF 15 až 25. Bezpečný není pohyb na novém sněhu dokonce ani v případě, že je pod mrakem. Mraky totiž mohou propouštět až 90 % UV záření.
Foto: Shutterstock