Domů     Jan Vlasák: „Nebyl jsem udělaný na prince“
Jan Vlasák: „Nebyl jsem udělaný na prince“
22.8.2019

Většinou nehrál velké role, ale velmi často role zapamatovatelné – jen si vzpomeňte na úžasného pana Wasserbauera, který ve filmu Vratné láhve chodí na hodiny němčiny k manželce hlavního hrdiny, ačkoli německy plynně hovoří…

„Na dětství si vzpomínám jako na něco úžasného, sladkého. Ono to asi nebylo všechno takové idylické. Byla 50. léta. Ale já byl vesnický kluk.“ Už jako caparta ho uchvátilo divadlo.

Ve Vrdech-Bučicích, kde rodina Vlasákových žila, fungoval v té době ochotnický spolek a malý Jan se jednoho dne ocitl v sále místní hospody na zkoušce. „Jak jsem se tam dostal, si nepamatuju, ale to prostředí ano. Plátěný portál, na sudech prkna coby jeviště.

Ale pro mě to bylo tak úchvatné, že jsem byl ztracený. Spousta vůní, lidé se proměňovali, známý kostelník byl najednou sedlák! Baštil jsem to všechno s otevřenou pusou.“

Divadlo pod kůží

Nadšení pro hraní a pro komedianty už Jana Vlasáka nepustilo. Kde to jen minimálně zavonělo divadlem, tam byl. „Už jako malý kluk jsem začal s našimi ochotníky hrát, ve škole jsme také nacvičovali divadýlka.

To bylo nadšení, když jsme si vymýšleli a sháněli kostýmy.“ Co na jeho zálibu říkali rodiče? „Moje maminka byl velký speciál. Byla duchovně zakotvena v 19. století, měla ráda romantickou hudbu. Postupně ze mě chtěla mít zpěváka, klavíristu a nevím, co ještě.

Takže měla pochopení i pro moje hraní. Ale táta ne. Byl strojní inženýr a chtěl, aby byl inženýr i ze mě.“

Šel za svým snem

Po gymnáziu se Jan Vlasák přihlásil ke zkouškám na pražskou Divadelní akademii múzických umění, ale nebyl přijat. Tak pracoval jako pomocný dělník, ve chvílích volna cvičil na piano a napřesrok šel ke zkouškám znovu. Zase neúspěšně.

Další rok strávil coby kulisák v kolínském divadle a napotřetí to zkusil v Brně na Janáčkově akademii múzických umění. Uspěl. „Na studentské Brno ale nevzpomínám rád.

Byl jsem asi nějaký zapšklý postpuberťák, a jak jsem vkládal do té školy velké naděje, tak pak mě to, co nás tam učili, nebavilo. Vnímal jsem to jako pres a nudu, navíc jsem se cítil opuštěný.

Až ve čtvrtém ročníku přišel režisér brněnského Státního divadla a ten mi konečně otevřel oči, co také divadlo může být. To bylo zjevení!“

Doopravdy hercem

Na scéně tehdejšího brněnského Státního divadla si vyzkoušel v menších úlohách stále ještě student Jan Vlasák hraní doopravdy. Po absolutoriu pak zamířil do svého prvního angažmá, do Slováckého divadla v Uherském Hradišti.

To už byl ženatý, s dvěma malými dětmi. Přišel rok 1968. „Uvažovali jsme se ženou i o tom, že bychom prchli, že to tu balíme. Jenže já mám moc rád českou krajinu. Představa, že už bych neviděl třeba Železné hory… Jsem trochu pecivál.

Navíc jsem pořádně neuměl žádný jazyk.“ A tak zůstal. V následujícím roce pak odešel s rodinou do Ostravy, kde přijal angažmá v Divadle Petra Bezruče. A časem přestoupil do tamního Státního divadla.

Sešel se tam např. s Jitkou Smutnou, s níž hraje dodnes, s Tomášem Töpferem, nynějším vinohradským principálem, a hlavně s režisérem Janem Kačerem. „Mojí vysněnou rolí byl odjakživa Cyrano z Bergeracu.

Jako kluk jsem od šéfa našeho ochotnického souboru dostal staré salátové vydání Cyrana a opatroval jsem ho jako oko v hlavě, do dneška ho mám schované. Četl jsem tu hru a zamiloval se do ní, byla pro mě nesplnitelným snem.

Později jsem se Cyrana učil i k přijímacím zkouškám na vysokou. A najednou přišel v Ostravě Kačer a obsadil mě do něj! Já se do toho snažil dát maximum, ale zároveň, jak jsem byl přemotivovaný, dostal jsem strach… Ale nakonec to bylo krásné představení.“

Tvrdé kůrky v Národním

Následovaly další a další divadelní štace, až se v roce 1990 stal Jan Vlasák členem souboru pražského Národního divadla. „Léta jsem toužil, stejně jako mnoho herců mé generace, dostat se do Národního.

Pak jsem tam byl a zjistil jsem, že je to chleba o dvou kůrkách a že té tvrdší, té k nepřekousnutí, tam je pro mě víc. Nedařilo se mi tam, nebyl jsem spokojený. A tak jsem to za čas vzdal a odešel jsem.“

Devět let učitelem

V době svého angažmá ve Zlaté kapličce se Jan Vlasák dal i na kantořinu. Devět let působil jako pedagog na soukromé herecké škole v Praze-Michli. „Zkoušel jsem být učitelem, ale asi jsem byl špatný učitel.

Střídal jsem spolukantorky a nakonec jsem zjistil, že jsem já ten nejslabší článek toho týmu. Asi mi nebylo dáno nějak poutavě předávat. Vyžadoval jsem plnění té své představy, a to je špatně.

Já sám nemám rád, když na mě někdo tlačí.“ Učit prý začal i proto, aby si připomněl své začátky. „Kdysi jsem neměl žádnou sebedůvěru. Získal jsem ji až jako starej chlap.“

Smutno člověku samotnému

Dnes je Jan Vlasák členem souboru Městských divadel pražských. Několik let zkoušel být i na volné noze, ale zjistil, že to není pro něj. „Je velmi smutno člověku samotnému, bez angažmá. Já jsem byl vychován v ansámblovém typu divadla.“

Rádio mám rád

Charismatický herec se vedle divadelní práce často věnuje i dabingu a také natáčení v rozhlasovém studiu. „Při práci v rádiu se potkám s básničkami, s četbami. Moc mě to baví.

Na rozdíl od jeviště je to klidná práce, může se to vrátit, může se to přetočit, opravit.“ Před dvěma lety načetl Jan Vlasák knihu švédského autora Fredrika Backmana s názvem Muž jménem Ove.

Jde o prostý příběh, popis každodennosti starého muže, mrzutého penzisty. „Je to napsané velmi půvabně. Když jsem knížku dostal, přečetl jsem ji jedním dechem.“ Nahrávka se stala audioknihou roku 2014!

Hostel plný hororu

Zajímavou kapitolou v tvorbě Jana Vlasáka je spolupráce se zahraničními produkcemi, např. na filmu Duna a hlavně na hororu Hostel. „Měl jsem tu drzost, že jsem chodil na castingy amerických produkcí, které u nás točily.

A jednou mi nějaký člověk dal do ruky celkem nevinný text. Tak jsem to odříkal a on řekl: Hele, tebe já chci!“ Pak poslali Janu Vlasákovi připravovaný scénář. „Já to čtu a říkám si, pro Kristovy rány, v tomhle já hrát nebudu, to je hrůza!

Ale pak jsem si řekl, no co…“ Horor Hostel měl ve světě velký úspěch. „Režisér mi pak řekl: Chceš točit v Americe? Tak pojeď! Já ti to zařídím.

Ale já to odmítl, byl jsem línej.“ Hostel se dočkal pokračování, ale už bez Jana Vlasáka, jeho postava prvý díl nepřežila. „V Praze jsem pak potkal partu Američanů, kteří mě ihned poznali: Ty jsi hrál toho lumpa v Hostelu? To bylo úžasné! Nechápu, že taková ptákovina může někoho bavit…“

Muž, který sází stromy

Jan Vlasák se stále vrací do vesnice svého dětství. „Máme tam domek se zahradou, moc rádi tam trávíme prázdniny. Jezdím tam za kamarády a především za sestrou.“ Jak herec odpočívá? „Hraju si na piano, jdu na procházku se psem, rýpu se v zahrádce.

Kutím rád, ale kutil jsem mizerný.“ Dlužno dodat, že Jan Vlasák také rád sází stromy, byť je to trochu z nouze ctnost. „V kraji naší vesnice vede úžasná cesta k baroknímu mlýnu, jako dítě jsem ji měl moc rád. Jenže kousek od ní je teď betonárna.

A tak se snažím podél té cesty vysázet stromy, aby nebylo na továrnu vidět. Jsou tam topoly, břízy, lípy…“

Jako každý mladý herec kdysi chtěl ztvárnit velké role, být slavný, hrát v Národním. „To všechno mě později potkalo. Ale nabyl jsem dojmu, že to není to, co je opravdu důležité. Důležité je potkat dobré, zajímavé lidi, důležité je něco poznat.

A to se mně podařilo. Nejsem nespokojený.“

Jan Vlasák (72) ve zkratce:

• Narozen 3. února 1943 v Čáslavi

• 1965-68 angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti

• 1968-72 Divadlo Petra Bezruče v Ostravě

• 1972-79 Státní divadlo v Ostravě

• 1979-80 Divadlo E. F. Buriana v Praze

• 1980-84 Státní divadlo v Brně

• 1984-90 Realistické divadlo v Praze

• 1990-2000 pražské Národní divadlo

• 2000-04 Městská divadla pražská

od 2006 dosud Městská divadla pražská

• Filmy a TV: např. Mistr Kampanus (1993), Hodina tance a lásky (2003), Hostel (2005), Vratné láhve (2006), Normal (2009)

• Seriály: např. Dispečer (1971), Malý pitaval z velkého města (1982), Duna (2000), Cirkus Bukowsky (2013), První republika (2014)

• Rodina: manželka Eliška (psycholožka, spisovatelka), syn Jan, dcery Barbora a Anna, pět vnoučat.

Kde ho můžete vidět: www.i-divadlo.cz/profily/jan-vlasak/.

Co řekl o …:

…o povaze: Je lepší se smát, než plakat. Když člověk bere věci z lepší stránky, tak se tolik netrápí, nemá deprese a i díky tomu je v lepší kondici.

… o riskování: Největší věc, kterou člověk může udělat, je mít odvahu riskovat, odvahu skočit do něčeho nového. Musím říct, že risk byl pro mě vždycky zisk.

… o rolích: Nikdy jsem nehrál prince, milence nebo podobné role. Jako každý mladý jsem je chtěl hrát, ale asi jsem na to nebyl udělaný. Spíš jsem hrál zákeřňáky, padouchy…

… o herectví: Je to řemeslo jako každé jiné, dá se naučit. Talent, ten naděluje ten seshora.

… o partnerských vztazích: Člověk se hodně soustředí na výhody, na braní a získávání, ale že taky musí něco odevzdávat a obětovat, to se dneska málo ctí a málo nosí. Myslím, že je to trošku chyba, protože to k životu patří. Člověk nemůže jenom lízat smetanu.

Související články
4.12.2024
Po dlouhých letech hraní vedlejších rolí se kolem padesátky rozhodla vzít svůj herecký život do vlastních rukou. Našla si repertoár i spolupracovníky – a ono to funguje! Její Shirley Valentine viděli diváci už více než osmsetkrát a pořád je vyprodáno! „Moje dětství bylo překrásné, protože mě doma od všeho zlého uchránili a moji dětskou dušičku nezatěžovali problémy. Babiččin humor a veselost by
19.11.2024
Nebo jste o ní ještě neslyšeli? Ale ano, je to umění krasopisu. A možná si vzpomenete, že ještě vaši prarodiče se mu učili ve škole. Krasopis byl obávaným školním předmětem, a když někdo škrábal jako kocour, byla to ostuda. Naopak ten, kde měl písmo úhledné, byl oceňován, což mělo svůj důvod. Žádné počítače nebyly a úřední dokumenty byly psány rukou. Takže vyhlídka dobrého zaměstnání v teple úřad
31.10.2024
Někdejší hvězda jeviště brněnského Národního divadla, dnes jedna z opor pražského Divadla na Vinohradech. Když mu bylo pětatřicet, toužil po tom uspořádat si osobní život. A dnes? „Díky manželce prožívám opravdu šťastné období…“ Vzteklý sedlák a zároveň pytlák v Četnických humoreskách, táta Jan Horák v seriálu Horákovi, plukovník Jeřábek, ředitel kriminálky, v Případech 1. oddělení, a také bohatý
7.10.2024
Dcerka poštovního zřízence Pumplmě ve Vlaku dětství i naděje, Popelka z lékárny v Básnících a v poslední době hlavně vesničanka Jana v seriálu Slunečná. Má krásné tmavé oči, nepopiratelné charisma, dva České lvy a říká o sobě, že je pečovatelka. Hereckých genů dostala Tereza Brodská do vínku jako málokdo – však byl také jejím otcem Vlastimil Brodský a matkou je Jana Brejchová! Tereza se narodila
1.10.2024
Po prázdninách se do prostor pražské rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské 12 opět vrací populární talk show Hovory W, jejichž protagonisté a zároveň moderátoři Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros si do něho už tradičně zvou zajímavé hosty. Tento poněkud neobvyklý formát „dva na jednoho“ si pořad udržuje po celou dobu svého desetiletého trvání, a v Radiocafé, kde své hosty představuje
reklama
Šikovné tipy
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Čas svíček a lucerniček
Sázka na červenou se jednoznačně vyplatí. Přes den vynikne v podzimní šedi zářivý odstín aranžmá, večer světýlko v lucerně. Co použít? Středem této dekorace je libavka s drobnými plody a červeně kvetoucí brambořík. Jejich barvu výrazně potvrzuje lucerna a jutová mašle, zajímavým detailem jsou plody okrasné jabloně velikosti třešně. Vyndejte květináčky Sytě barevné dekorativní nádobky […]
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krkonoše nejsou jen sjezdovky
epochanacestach.cz
Krkonoše nejsou jen sjezdovky
Jedinečné navenek a přátelské uvnitř. Příroda v Krkonoších vás ihned očaruje, takže máte chuť vystoupat až na vrcholky hor. Jenže tu jsou i jiné zajímavosti… Mumlavské vodopády Na vodu nejbohatší vodopád v Krkonoších hlučně padá až do hloubky deseti metrů a ve skále ze žuly vytváří obří kotle, tzv. Čertova oka. U vodopádů najdete Mumlavskou
Netradiční rybí polévka
tisicereceptu.cz
Netradiční rybí polévka
Rybí polévka nesmí na štědrovečerním stole chybět, ale je načase vyzkoušet nový recept. Suroviny 1 kapří hlava 1 kapří kostra i s rybím masem 1 bobkový list 10 kuliček nového koření 10 kulič
ROBOT Expedice Praha–Ósaka: Mise přátelství a míru na EXPO 2025
iluxus.cz
ROBOT Expedice Praha–Ósaka: Mise přátelství a míru na EXPO 2025
Na tiskové konferenci v pražském Letenském zámečku byla 27. listopadu představena jedinečná výprava nazvaná ROBOT Expedice Praha–Ósaka, která v roce 2025 spojí české a japonské kulturní hodnoty i auto
Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
epochaplus.cz
Rozstřílené sochy, zakázané knihy: Díla, která již neměl nikdo spatřit
Dunění protiletadlového arzenálu otřásá skalním masivem. Poté přijdou na řadu protitankové miny umístěné přímo k obřím nohám soch. Na 50 tun výbušnin odvede dílo zkázy. Za několik dní nezbude ze slavných afghánských Buddhů z Bámjánu téměř nic. „Sochy jsou zničeny přibližně z 90 %,“ oznamuje 10. března 2001 světu mluvčí Tálibánu Abdal Hají Mutmain…. Knihy,
Jak království Urartu vzdorovalo přesile Asyřanů?
historyplus.cz
Jak království Urartu vzdorovalo přesile Asyřanů?
Na území dnešní Arménie a Turecka kdysi dávno existovalo království Urartu, které navzdory drsným klimatickým podmínkám a podstatně menší populaci dokázalo hospodářsky prosperovat, a navíc soupeřit s mocnou Novoasyrskou říší. Jeho hranice v době největší slávy sahaly až k Černému a Kaspickému moři. První zmínky o území Urartu pocházejí z asyrských nápisů krále Salmanassara I. (vláda přibližně v
Jak funguje technika ho’oponopono?
enigmaplus.cz
Jak funguje technika ho’oponopono?
Jedná se o starou havajskou techniku k vytvoření hojnosti, zdraví, míru. Zjednodušeně znamená „narovnání“ či „nápravu chyby“. Je to proces vnitřního odstranění toxických energií s cílem nechat skrz
Zenová atmosféra na břehu oceánu
rezidenceonline.cz
Zenová atmosféra na břehu oceánu
Na slunném Ocean Beach v San Franciscu se nachází rezidence, jejíž interiér navrhla slovinská designérka Valery Zhavruk. Všudypřítomná paleta pozitivních emocí a harmonických barev návštěvníka provází od vstupní haly až po terasu. Mobiliář návrhářka vybírala převážně od Caffe Latte a Covet House. Hned vstupní hala dýchá typickou kalifornskou atmosférou – decentní béžové a ořechové tóny
Varan komodský: Nejmohutnější suchozemský ještěr
21stoleti.cz
Varan komodský: Nejmohutnější suchozemský ještěr
Varanu komodskému (Varanus komodoensis) se přezdívá komodský drak. Ve skutečnosti se však nejedná o draka, ale o obřího ještěra. Je to největší, co do hmotnosti a celkové mohutnosti, žijící ještěr vůb
Kvůli hloupé sázce jsem přišla o nejlepší kamarádku
skutecnepribehy.cz
Kvůli hloupé sázce jsem přišla o nejlepší kamarádku
Říkali mi – už to nepij! Měla jsem je poslechnout a nehrnout se do bláznivé sázky. Udělala jsem si pořádnou ostudu a také zničila přátelství. Znaly jsme se s Ivetou od první třídy, dokonce jsme několik let seděly spolu v jedné lavici. Když jsme se v devítce loučily a každá šla na jinou střední školu, tak jsme si slibovaly, že se
Bývalý manžel je u Pagáčové zase ve hře!
nasehvezdy.cz
Bývalý manžel je u Pagáčové zase ve hře!
O herečku Patricii Pagáčovou (35) z Ulice by mohl znovu zabojovat Tibor Pagáč (32), se kterým nedávno oznámili rozvod. Povídá se, že vše, co mezi nimi dělalo zle, se teď u herečky změnilo jako máv
Obdarujte je podle znamení
nejsemsama.cz
Obdarujte je podle znamení
Uprostřed nasvíceného obchodního centra si s hrůzou uvědomíte, že absolutně nevíte, co komu pořídit? Abyste neskončila u slz, hvězdy vám poradí, čím pod stromečkem potěšíte jednotlivá znamení horoskopu mezi svými blízkými. Beran 21. 3. – 20. 4. Patří k poctivým hrdinům a příčí se mu porušování pravidel, takže ho zaručeně potěšíte nějakou detektivkou s neohroženým hlavním hrdinou v čele. A pokud si
Patří záhadná lebka objevená v Severní Makedonii vlkodlakovi?
epochalnisvet.cz
Patří záhadná lebka objevená v Severní Makedonii vlkodlakovi?
V médiích se čas od času objeví zpráva o nalezení nějakého pozoruhodného pokladu. Většinou jde o staré mince, šperky nebo jiné nálezy, které mají hlavně archeologickou a historickou hodnotu. V případě objevu staré truhly nalezené před lety v Makedonii se však badatelé nestačili divit. Co leželo uvnitř?   Pro farmáře Traycheho Draganova začíná tento den zcela všedně. Zemědělec