Domů     Jan Vlasák: „Nebyl jsem udělaný na prince“
Jan Vlasák: „Nebyl jsem udělaný na prince“
22.8.2019

Většinou nehrál velké role, ale velmi často role zapamatovatelné – jen si vzpomeňte na úžasného pana Wasserbauera, který ve filmu Vratné láhve chodí na hodiny němčiny k manželce hlavního hrdiny, ačkoli německy plynně hovoří…

„Na dětství si vzpomínám jako na něco úžasného, sladkého. Ono to asi nebylo všechno takové idylické. Byla 50. léta. Ale já byl vesnický kluk.“ Už jako caparta ho uchvátilo divadlo.

Ve Vrdech-Bučicích, kde rodina Vlasákových žila, fungoval v té době ochotnický spolek a malý Jan se jednoho dne ocitl v sále místní hospody na zkoušce. „Jak jsem se tam dostal, si nepamatuju, ale to prostředí ano. Plátěný portál, na sudech prkna coby jeviště.

Ale pro mě to bylo tak úchvatné, že jsem byl ztracený. Spousta vůní, lidé se proměňovali, známý kostelník byl najednou sedlák! Baštil jsem to všechno s otevřenou pusou.“

Divadlo pod kůží

Nadšení pro hraní a pro komedianty už Jana Vlasáka nepustilo. Kde to jen minimálně zavonělo divadlem, tam byl. „Už jako malý kluk jsem začal s našimi ochotníky hrát, ve škole jsme také nacvičovali divadýlka.

To bylo nadšení, když jsme si vymýšleli a sháněli kostýmy.“ Co na jeho zálibu říkali rodiče? „Moje maminka byl velký speciál. Byla duchovně zakotvena v 19. století, měla ráda romantickou hudbu. Postupně ze mě chtěla mít zpěváka, klavíristu a nevím, co ještě.

Takže měla pochopení i pro moje hraní. Ale táta ne. Byl strojní inženýr a chtěl, aby byl inženýr i ze mě.“

Šel za svým snem

Po gymnáziu se Jan Vlasák přihlásil ke zkouškám na pražskou Divadelní akademii múzických umění, ale nebyl přijat. Tak pracoval jako pomocný dělník, ve chvílích volna cvičil na piano a napřesrok šel ke zkouškám znovu. Zase neúspěšně.

Další rok strávil coby kulisák v kolínském divadle a napotřetí to zkusil v Brně na Janáčkově akademii múzických umění. Uspěl. „Na studentské Brno ale nevzpomínám rád.

Byl jsem asi nějaký zapšklý postpuberťák, a jak jsem vkládal do té školy velké naděje, tak pak mě to, co nás tam učili, nebavilo. Vnímal jsem to jako pres a nudu, navíc jsem se cítil opuštěný.

Až ve čtvrtém ročníku přišel režisér brněnského Státního divadla a ten mi konečně otevřel oči, co také divadlo může být. To bylo zjevení!“

Doopravdy hercem

Na scéně tehdejšího brněnského Státního divadla si vyzkoušel v menších úlohách stále ještě student Jan Vlasák hraní doopravdy. Po absolutoriu pak zamířil do svého prvního angažmá, do Slováckého divadla v Uherském Hradišti.

To už byl ženatý, s dvěma malými dětmi. Přišel rok 1968. „Uvažovali jsme se ženou i o tom, že bychom prchli, že to tu balíme. Jenže já mám moc rád českou krajinu. Představa, že už bych neviděl třeba Železné hory… Jsem trochu pecivál.

Navíc jsem pořádně neuměl žádný jazyk.“ A tak zůstal. V následujícím roce pak odešel s rodinou do Ostravy, kde přijal angažmá v Divadle Petra Bezruče. A časem přestoupil do tamního Státního divadla.

Sešel se tam např. s Jitkou Smutnou, s níž hraje dodnes, s Tomášem Töpferem, nynějším vinohradským principálem, a hlavně s režisérem Janem Kačerem. „Mojí vysněnou rolí byl odjakživa Cyrano z Bergeracu.

Jako kluk jsem od šéfa našeho ochotnického souboru dostal staré salátové vydání Cyrana a opatroval jsem ho jako oko v hlavě, do dneška ho mám schované. Četl jsem tu hru a zamiloval se do ní, byla pro mě nesplnitelným snem.

Později jsem se Cyrana učil i k přijímacím zkouškám na vysokou. A najednou přišel v Ostravě Kačer a obsadil mě do něj! Já se do toho snažil dát maximum, ale zároveň, jak jsem byl přemotivovaný, dostal jsem strach… Ale nakonec to bylo krásné představení.“

Tvrdé kůrky v Národním

Následovaly další a další divadelní štace, až se v roce 1990 stal Jan Vlasák členem souboru pražského Národního divadla. „Léta jsem toužil, stejně jako mnoho herců mé generace, dostat se do Národního.

Pak jsem tam byl a zjistil jsem, že je to chleba o dvou kůrkách a že té tvrdší, té k nepřekousnutí, tam je pro mě víc. Nedařilo se mi tam, nebyl jsem spokojený. A tak jsem to za čas vzdal a odešel jsem.“

Devět let učitelem

V době svého angažmá ve Zlaté kapličce se Jan Vlasák dal i na kantořinu. Devět let působil jako pedagog na soukromé herecké škole v Praze-Michli. „Zkoušel jsem být učitelem, ale asi jsem byl špatný učitel.

Střídal jsem spolukantorky a nakonec jsem zjistil, že jsem já ten nejslabší článek toho týmu. Asi mi nebylo dáno nějak poutavě předávat. Vyžadoval jsem plnění té své představy, a to je špatně.

Já sám nemám rád, když na mě někdo tlačí.“ Učit prý začal i proto, aby si připomněl své začátky. „Kdysi jsem neměl žádnou sebedůvěru. Získal jsem ji až jako starej chlap.“

Smutno člověku samotnému

Dnes je Jan Vlasák členem souboru Městských divadel pražských. Několik let zkoušel být i na volné noze, ale zjistil, že to není pro něj. „Je velmi smutno člověku samotnému, bez angažmá. Já jsem byl vychován v ansámblovém typu divadla.“

Rádio mám rád

Charismatický herec se vedle divadelní práce často věnuje i dabingu a také natáčení v rozhlasovém studiu. „Při práci v rádiu se potkám s básničkami, s četbami. Moc mě to baví.

Na rozdíl od jeviště je to klidná práce, může se to vrátit, může se to přetočit, opravit.“ Před dvěma lety načetl Jan Vlasák knihu švédského autora Fredrika Backmana s názvem Muž jménem Ove.

Jde o prostý příběh, popis každodennosti starého muže, mrzutého penzisty. „Je to napsané velmi půvabně. Když jsem knížku dostal, přečetl jsem ji jedním dechem.“ Nahrávka se stala audioknihou roku 2014!

Hostel plný hororu

Zajímavou kapitolou v tvorbě Jana Vlasáka je spolupráce se zahraničními produkcemi, např. na filmu Duna a hlavně na hororu Hostel. „Měl jsem tu drzost, že jsem chodil na castingy amerických produkcí, které u nás točily.

A jednou mi nějaký člověk dal do ruky celkem nevinný text. Tak jsem to odříkal a on řekl: Hele, tebe já chci!“ Pak poslali Janu Vlasákovi připravovaný scénář. „Já to čtu a říkám si, pro Kristovy rány, v tomhle já hrát nebudu, to je hrůza!

Ale pak jsem si řekl, no co…“ Horor Hostel měl ve světě velký úspěch. „Režisér mi pak řekl: Chceš točit v Americe? Tak pojeď! Já ti to zařídím.

Ale já to odmítl, byl jsem línej.“ Hostel se dočkal pokračování, ale už bez Jana Vlasáka, jeho postava prvý díl nepřežila. „V Praze jsem pak potkal partu Američanů, kteří mě ihned poznali: Ty jsi hrál toho lumpa v Hostelu? To bylo úžasné! Nechápu, že taková ptákovina může někoho bavit…“

Muž, který sází stromy

Jan Vlasák se stále vrací do vesnice svého dětství. „Máme tam domek se zahradou, moc rádi tam trávíme prázdniny. Jezdím tam za kamarády a především za sestrou.“ Jak herec odpočívá? „Hraju si na piano, jdu na procházku se psem, rýpu se v zahrádce.

Kutím rád, ale kutil jsem mizerný.“ Dlužno dodat, že Jan Vlasák také rád sází stromy, byť je to trochu z nouze ctnost. „V kraji naší vesnice vede úžasná cesta k baroknímu mlýnu, jako dítě jsem ji měl moc rád. Jenže kousek od ní je teď betonárna.

A tak se snažím podél té cesty vysázet stromy, aby nebylo na továrnu vidět. Jsou tam topoly, břízy, lípy…“

Jako každý mladý herec kdysi chtěl ztvárnit velké role, být slavný, hrát v Národním. „To všechno mě později potkalo. Ale nabyl jsem dojmu, že to není to, co je opravdu důležité. Důležité je potkat dobré, zajímavé lidi, důležité je něco poznat.

A to se mně podařilo. Nejsem nespokojený.“

Jan Vlasák (72) ve zkratce:

• Narozen 3. února 1943 v Čáslavi

• 1965-68 angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti

• 1968-72 Divadlo Petra Bezruče v Ostravě

• 1972-79 Státní divadlo v Ostravě

• 1979-80 Divadlo E. F. Buriana v Praze

• 1980-84 Státní divadlo v Brně

• 1984-90 Realistické divadlo v Praze

• 1990-2000 pražské Národní divadlo

• 2000-04 Městská divadla pražská

od 2006 dosud Městská divadla pražská

• Filmy a TV: např. Mistr Kampanus (1993), Hodina tance a lásky (2003), Hostel (2005), Vratné láhve (2006), Normal (2009)

• Seriály: např. Dispečer (1971), Malý pitaval z velkého města (1982), Duna (2000), Cirkus Bukowsky (2013), První republika (2014)

• Rodina: manželka Eliška (psycholožka, spisovatelka), syn Jan, dcery Barbora a Anna, pět vnoučat.

Kde ho můžete vidět: www.i-divadlo.cz/profily/jan-vlasak/.

Co řekl o …:

…o povaze: Je lepší se smát, než plakat. Když člověk bere věci z lepší stránky, tak se tolik netrápí, nemá deprese a i díky tomu je v lepší kondici.

… o riskování: Největší věc, kterou člověk může udělat, je mít odvahu riskovat, odvahu skočit do něčeho nového. Musím říct, že risk byl pro mě vždycky zisk.

… o rolích: Nikdy jsem nehrál prince, milence nebo podobné role. Jako každý mladý jsem je chtěl hrát, ale asi jsem na to nebyl udělaný. Spíš jsem hrál zákeřňáky, padouchy…

… o herectví: Je to řemeslo jako každé jiné, dá se naučit. Talent, ten naděluje ten seshora.

… o partnerských vztazích: Člověk se hodně soustředí na výhody, na braní a získávání, ale že taky musí něco odevzdávat a obětovat, to se dneska málo ctí a málo nosí. Myslím, že je to trošku chyba, protože to k životu patří. Člověk nemůže jenom lízat smetanu.

reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte