Domů     Krásky z pralesů nesmějí nastydnout!
Krásky z pralesů nesmějí nastydnout!
22.8.2019

Pořídili jste si na Vánoce nádherně kvetoucí orchidej, aby uprostřed nevábné zimy teple prozářila váš domov, ale ona vám teď chřadne před očima? Možná jí nedáváte, co potřebuje.

Poradíme vám, jak se o královnu pokojových květin správně postarat, aby zdárně přestála všechny nástrahy zimy.

Pokud si myslíte, že všechny orchideje potřebují v zimě hodně tepla a vody, mýlíte se. Vyhřívat se v teple vašeho domova po celý rok vyžadují jen některé, jiným se zase daří pouze tehdy, když jim dopřejete vegetační klid, nízkou teplotu a skromnou zálivku.

Aby vám orchideje po celou zimu krásně kvetly, měli byste vědět, k jakému „teplotnímu“ druhu patří, jestli k teplomilným, temperovaným nebo chladnomilným.

Potřebují světlo

Orchideje potřebují hodně světla, a toho se v zimě moc nedostává. Dejte je proto co nejblíže k oknu, na okenní parapet, a odstraňte vše, co brání slunečním paprskům – vytáhněte žaluzie, rozhrňte záclony. Důležité je i na jakou světovou stranu okna máte.

Čím déle na rostliny svítí slunce, tím lépe. Můžete jim také dopřát umělé osvětlení, rozsvítit lustr ale nebude stačit. Ideální je použít speciální biozářivku, umístit ji do blízkosti orchideje a nechat ji svítit klidně 10–12 hodin denně. Vyšší potřebu světla mají především Vandy a Oncidia.

Skromná zálivka

Nevhodnou zálivkou můžete orchidejím vážně ublížit. Optimální je zalévat je do misky jednou za 10 dní, rostlinu nechat půl hodiny stát ve vodě a tu pak slít. Jenom tak voda nezateče do srdíčka či úžlabí listů a následně nezpůsobí hnilobu.

Zásadní je také kvalita vody – orchideje potřebují měkkou, nejlépe dešťovou vodu, ta jediná je pro ně opravdu přirozená. Tvrdá jim škodí, protože hromadí soli.Tam, kde je sucho je třeba rostliny mlžit.

Hnojení

Zimní lehké hnojení se doporučuje pouze u zdravých rostlin, které mají opravdu dostatek světla a jsou celoročně zalévané dešťovou nebo demiralizovanou vodou. Všechny výživové prostředky dávkujte na spodní hranici doporučované dávky a hnojivovou zálivku střídejte se zálivkou čistou vodou.

Nenechte je nachladnout

Víte, že orchideje mohou nastydnout? Obzvlášť teď v zimě to je jedna dvě. Stát se to může už v obchodě, kde rostliny často nemají správnou péči, nedostatečným zabalením při přepravě nebo třeba mrazivým průvanem při větrání.

Pokud se to přihodí, listy a květy začnou rychle opadávat a na listech se udělají vodnaté skvrny. To je nebezpečný hnilobný proces, pro většinu rostlin smrtelný. Řešení je jediné:

na orchideje nevětrejte, dbejte, aby se jejich listy nikdy nedotýkaly okenního skla, snižte zálivku, vynechte mlžení a nehnojte. Co se týká tenkolistých orchidejí, nachlazení provází prudké vadnutí a zasychání listů.

Nejlepší bude, když orchideje nebudete nikdy převážet v mrazu, nebo ještě lépe, nikdy si je nekupujte v zimě.

TEPLOMILNÉ ORCHIDEJE

Pocházejí převážně z tropických deštných lesů, kde je celoročně vysoká a stálá teplota. Nevyžadují tudíž vegetační klid a neznají období sucha, takže jsou ideální do paneláku.

Teplota v místě, kde je máte, by se měla pohybovat mezi 20 – 25 °C, noční kolem 18 °C, a to celoročně.  Krátkodobě snesou i teploty nad 30 °C, naopak ty pod 15 °C jsou pro ně zcela nevhodné.

Pokud chcete podpořit kvetení, snižte běžnou pokojové teploty o 5° během jednoho zimního měsíce alespoň na noc.

Typický zástupce: rod Phalaenopsis (je nejprodávanější, protože při správném zacházení kvete neuvěřitelně dlouho), Vanda, Paphiopedila a teplomilní příslušníci rodu Dendrobium.

Nejčastější chyba

Při péči o teplomilné orchideje bývá nejčastější chybou přílišná zálivka. Vzdušné kořeny nesnášejí trvale vlhkou zeminu. To pak mají nedostatek kyslíku, kořeny uhnívají a rostlinu mohou napadnout houbovité choroby.

Zálivku i případné mlžení provádějte vždy ráno, aby rostlina, než nastane noční ochlazení, oschla. Zkusit také můžete celý květináč ponořit na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechat okapat. Lázeň opakujte jednou či dvakrát týdně (až přijde horké léto, i častěji).

TEMPEROVANÉ ORCHIDEJE

Patří k nim druhy původem z vyšších poloh tropů nebo oblastí vzdálenějších od rovníku. Tyto rostliny vyžadují větší teplotní rozdíly mezi dnem a nocí i mezi jednotlivými ročními dobami, mnohé také potřebuje ke zdárnému růstu zimní klidové období.

Z toho je jasné, že se pro zimování v běžně vytápěných panelových bytech moc nehodí.

Když už je ale máte, budou dobře prospívat na chladnějším okně ložnice či nevytápěného pokoje s teplotami okolo 18 °C. Ideální průměrná teplota pro jejich zimní klidovou fázi by se měly pohybovat zhruba v rozmezí 13–16 °C.

Typický zástupce: Patří sem většina Oncidií a jejich hybridů, Cattleye, Dendrobia typu nobile, rody Brassia, Cambria a Miltonia, Cymbidia, Zygopetala či temperovaná Paphiopedila.

CHLADNOMILNÉ ORCHIDEJE

Pocházejí většinou z horských oblastí mírného až chladného klimatického pásma. Pro jejich zimní pobyt je ideální umístit je do zimní zahrady, na chodbu či do skleníku s průměrnými denními teplotami okolo 15 °C a nočním poklesem k 10 °C.

Typický zástupce: K typickým zástupcům patří například rod Rossioglossum, Coelogyne, chladnomilná Dendrobia či někteří zástupci rodu Masdevallia.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Piráti z Alp: Mladí Němci v odboji proti nacismu
epochaplus.cz
Piráti z Alp: Mladí Němci v odboji proti nacismu
Piráti z Alp byli jednou z nejaktivnějších skupin mladých Němců, kteří se postavili proti nacistickému režimu. Prozkoumejme jejich činnost a motivace. Převážně z dělnických, ale i studentských kruhů pocházela skupina zvaná Piráti proti černé. Ta byla v odporu proti nacistům obzvláště aktivní. Vizáž jejich členů byla charakteristická, nosili barevné šortky a kostkované košile. Skládali se
Epocha slaví na Pražském hradě
epochalnisvet.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Japonsko pohřešuje národní poklad: Zmizel v soukromých sbírkách?
enigmaplus.cz
Japonsko pohřešuje národní poklad: Zmizel v soukromých sbírkách?
Samurajská dýka tantó ze 13. století je jedním z nejcennějších artefaktů japonského dědictví. Nikdo ovšem neví, kde se nyní nachází. Stopy po cenném poklady zmizely už před mnoha lety a jeho současný
Zuzana Bubílková v Hovorech W nepoliticky nejen o politicích
nasehvezdy.cz
Zuzana Bubílková v Hovorech W nepoliticky nejen o politicích
Díky projektu „Podzim s láskou a humorem“, jehož mediálními partnery jsou už druhým rokem i vybrané tituly našeho vydavatelství, se pravidelně každé poslední úterý v měsíci ve zcela zaplněné rozhlasov
Levandulová zmrzlina
tisicereceptu.cz
Levandulová zmrzlina
Vyzkoušejte zmrzlinu s barvou, vůní a příchutí levandule – určitě si ji zamilujete! Potřebujete 4 lžíce a 1 lžičku levandulových květů 300 ml plnotučného mléka 300 ml smetany ke šlehání 70 g
Evropská premiéra vozu Rolls-Roce Spectre Black Badge v České republice
iluxus.cz
Evropská premiéra vozu Rolls-Roce Spectre Black Badge v České republice
Společnost Rolls-Royce Motor Cars vůbec poprvé na evropském kontinentu odhalila model Spectre Black Badge – ještě silnější alter ego značky. Recepce pro novináře se konala v soukromé vile nedaleko Pra
Pod stan mě už nedostanete
skutecnepribehy.cz
Pod stan mě už nedostanete
Mít současně dva muže v mém věku není výhra. Tím spíš, že jeden je obézní, nudný, ale zajištěný, zatímco ten druhý je jen lehkomyslný dobrodruh. Jsem už ale ve věku, kdy si dvakrát vybírat nemohu. Nouzi o pořádného chlapa mají i mladé a krásné slečny, a to já už dávno nejsem. Navíc muži umírají o několik
Nikolaj Miklucho-Maklaj: Sám na ostrově kanibalů
21stoleti.cz
Nikolaj Miklucho-Maklaj: Sám na ostrově kanibalů
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pusti
4 odvážné ženy v odboji: Nacistům vzdorovaly archeoložka, letuška nebo mladá svůdnice
historyplus.cz
4 odvážné ženy v odboji: Nacistům vzdorovaly archeoložka, letuška nebo mladá svůdnice
Je bystrá, vtipná, půvabná a krásně se směje. Trixi dokáže všech těchto zbraní plně využívat. Získá si důvěru německých důstojníků, kteří se točí kolem Lucernafilmu. Od jednoho z nich údajně dostane nabídku pracovat pro nacistické tajné služby. Odmítne to a dvojitou špionkou se nestane… Dobrovolně riskují život, i když některé z nich ještě ani pořádně
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Hepčíííí, jaro je tady
nejsemsama.cz
Hepčíííí, jaro je tady
Nechcete proplakat a prosmrkat jaro? Pylové alergie vás sice nezbavíme, ale poradíme, jak nepříjemné příznaky zmenšit na minimum. Rozkvetlé stromy jsou krásné, ale… Pro mnohé znamená tahle romantická sezona neustálé kýchání, svědění očí a rýmu. Jarní alergie umí pěkně potrápit. Jak se bránit pylovým útokům a užít si jaro v jeho rozkvetlé kráse naplno? Trápení