Domů     Jizva jako problém
Jizva jako problém
10.8.2019

Původně šlo o zdraví nebo o život. Jizva je v takových okamžicích to poslední, co byste řešili. Jenže když přejde krize a zdraví se zlepší, může se stát, že novým problémem bude právě jizva.

Nejde jen o estetiku. Jizva může příliš táhnout a omezovat pohyb nebo i po týdnech stále svědit a bolet. Bývá to problém především takzvaných koloidních jizev.

Ty jsou na první pohled nápadně zbytnělé a masivní, výrazně přesahují plochu nezbytného srůstu poškozené kůže. Liší se i zbarvením, které je nejdříve rudé, pak šedorůžové. Špatným hojením ale může dojít i k opaku a v místě jizvy vznikne měkká propadlina.

Geny i šikovnost operatéra

Na otázku, proč se někomu pooperační rána zahojí hladce a nechá sotva stopu, zatímco jinému po stejném zákroku vznikne na kůži defekt, není snadná odpověď. Určitě se projevují vrozené předpoklady k dobrému nebo horšímu hojení.

Vliv má i umístění jizvy, některé tělesné partie mají větší sklon ke keloidnímu hojení, bohužel jsou to právě ty, kde nám pak vada esteticky hodně překáží, tedy obličej, uši, krk, ramena, oblast dekoltu, horní polovina hrudníku a zad.

Větší sklon k tvorbě nadměrných jizev souvisí i s věkem, takže se objevují u dětí a mladých lidí do 30 let. Samozřejmě roli hraje i zručnost lékaře, jak dokonale ránu spojí.

V případě plánované operace nic nedáte za to, když se v čekárně poptáte jiných pacientů, jak vypadá jejich jizva.

Důležitá je prevence

I při horších vyhlídkách, kdy víte o rodovém sklonu k tvorbě masivních jizev, se dá ještě hodně zlepšit, když dáte na rady lékaře a po operaci věnujete jizvě patřičnou péči. V první fázi by jizva především měla zůstat co nejvíce v klidu.

Po vytažení stehů je její tvar ještě nestálý a její mechanická odolnost nižší než u zdravé okolní kůže. Proto se doporučuje použít jako mechanickou podporu náplasti s částečně elastickými vlastnostmi, k dostání jsou i tzv.

náplasťové stehy, kterými lze jizvu fixovat. Tuto péči poraněná kůže potřebuje obvykle asi dva týdny, při větších jizvách s výraznějším namáháním i déle. V tom vám ale poradí váš lékař.

Mazat a masírovat

Od druhého nebo třetího týdne po sešití by měla následovat péče, zaměřená na větší pružnost a poddajnost tvořícího se spoje v kůži:

– Promašťování

Tradovalo se, že nejlepší pro změkčení jizev je masáž vepřovým sádlem. Určitě ho použít můžete, ale má nepříjemné vlastnosti, především nechává pach na oblečení.

Moderním prostředkem pro promašťování jizev jsou silikonové oleje, použít můžete i bylinné masážní oleje, neboť cíl je stejný jako při mazání sádlem: Tuk zabraňuje vysychání a dráždění a podporuje klidné zrání jizvy.

Promazávání je vhodné opakovat aspoň dvakrát denně. Tato péče vyžaduje hodně trpělivosti, měla by trvat nejméně půl roku, podle potřeby i mnohem déle.

– Tlakové masáže

Společně s promazávání pak mladou jizvu začneme masírovat, po 3 až 4 týdnech je už relativně pevně srostlá. Postup je jednoduchý, jsou to prosté tlakové masáže, kdy bříškem palce na tkáň přitlačíme, až jizva vybledne.

Tlak by měl trvat asi 30 vteřin, pak povolíme, takže za 10 až 15 vteřin jizva opět zrůžoví. Opakujeme po dobu 10 až 15 minut, a to aspoň pětkrát za den. Kdo se bude pilně věnovat tlakovým masážím, dočká se výsledků.

Jizva změkne a mnohem nenápadněji splyne s okolní kůží. Kromě vytrvalosti je nutná opatrnost, jizvu nesmíme poškodit nadměrným tlakem. Proto je lepší masírovat prstem, pomůckami spíše tlak přeženete, neboť vám bude chybět potřebný cit a odhad.

Pomáhá silikon

Osvědčenou pomocí při ošetřování jizev je silikonový gel. Dokáže zmírnit zarudnutí, jizva se ztenčí a změkčí. Příznivějších výsledků se dá docílit u méně zbytnělých jizev. To znamená, že s aplikací gelu je třeba začít co nejdříve, pokud se jizva špatně vyvíjí.

Silikon je k dostání v tubách nebo jako plátky podobné náplastem. Plátky se doporučují hlavně na kůži pod oblečení, mohou zůstat nalepené klidně 24 hodin.

Silikonové gely v tubě se pak natírají na kůži v tenké vrstvě, která rychle zaschne a vytvoří přilnavý film. Hodí se hlavně na místa namáhaná při pohybu, jako jsou klouby, kde by se plátky odlepovaly. Gely jsou také levnější.

Co se starou jizvou?

Pokud od operace nebo zranění kůže oběhly roky, pak už masáže žádoucí efekt nemají. U obtěžující jizvy je pak nutné najít nejvhodnější lékařskou metodu, jak ji zmenšit. Často – i když ne vždy – jde o zákroky, které budete muset zaplatit.

Úhrada pojišťovny přichází v úvahu, pokud jizva způsobuje fyzické potíže a nepohodlí.

– Chirurgické odstranění

Přistupuje se k němu v případě masivního zbytnění kůže, které způsobuje potíže při pohybu, bolest nebo tření o oblečení. Celá jizva se vyřízne a rána znovu sešije. Zkušený chirurg by měl odhadnout, jak ránu co nejšikovněji spojit, aby srostla tentokrát lépe.

Bohužel koloidní jizvy mají velký sklon k recidivě. Proto je důležité po zákroku jizvu co nejpečlivěji ošetřovat a případně doplnit vyříznutí ještě léčbou kortikoidy.

– Ošetření laserem

Používá se hlavně ke zlepšení etického vzhledu kůže, tedy už u malých jizev.

– Terapie kortikoidy

Při této metodě se injekčně vpravují do jizvy lokálně působící kortikoidy. Jejich úkolem je zastavit nadměrnou tvorbu vazivové tkáně, takže keloid změkne a bude méně výrazný. Silněji působícím lékem se stejným efektem jsou pak cytostatika.

– Výplně

Ty se používají u jizev, které se propadly pod úroveň okolní kůže. Mohou to být látky na bázi kyseliny hyaluronové nebo se využívá vlastní tuková tkáň, přenesená z jiné tělesné partie.

Někdy se pokleslá jizva nejprve řeší chirurgicky, kdy se přibližují a sešívají měkké tkáně v okolí jizvy, a teprve podle výsledku se pak ještě dodává výplň.

Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi