Domů     9 důvodů, proč máte stále ledové ruce a nohy
9 důvodů, proč máte stále ledové ruce a nohy
12.8.2020

Také chodíte spát v ponožkách, protože jinak zimou z ledových chodidel neusnete, a také se lidem omlouváte, než se jich dotknete, že máte úplně studené ruce? Ano, známe to skoro všechny, tyhle potíže jsou typicky ženský úděl. Dá se s tím vůbec něco dělat?

Když si uvědomíme, že se jedná o ženskou potíž, je jasné, že velký podíl budou mít hormony. Ale není to jen jimi, od mužů se náš organismus liší i jinými parametry, takže důvodů je více. A s každým se dá aspoň maličko pohnout. Pojďme se na to podívat.

1. Nízký tlak

To je nejčastější příčina studených rukou a nohou u mladých štíhlých žen, kterou obvykle vyřeší až čas. Důvod není medicíně znám, takže se dá těžko najít lék, v naprosté většině případů nejde o následek zdravotní poruchy.

S přibývajícími roky a kily na váze se problém s nízkým tlakem obvykle sám upraví. To poznáte i podle toho, že ruce a nohy budou čím dál méně studené.

Pozor: Vzácněji se za nízkým krevním tlakem skrývá jiná a závažnější nemoc – bývají to choroby srdce, hormonální a poruchy metabolismu jako cukrovka nebo snížená činnost štítné žlázy.

K nízkému tlaku mohou vést i špatně dávkované léky na vysoký tlak, přípravky na poruchy srdečního rytmu a některé další léky. Ve všech těchto případech je nízký tlak jedním z nepříjemných příznaků, čímž se liší od stejného problému u zdravých lidí.

Jak nízký tlak řešit? Léky se používají jen u skutečně vážných případů, kde nedokrevnost ohrožuje už některé orgány, hlavně mozek. Jinak se doporučuje hodně pít, aby se zvětšil objem tekutiny v krvi.

Ke zvýšení tlaku má pomáhat i lékořice, je to bez záruky, ale můžete to vyzkoušet. A samozřejmě pomáhá pohyb, který je nejspolehlivější metodou bez vedlejších účinků, jak prohřát studené ruce a chodidla.

2. Poruchy prokrvení

Stejně jako velké cévy, mohou se i ty drobnější zanášet a zužovat zvápenatělými usazeninami, obvykle jde ale o problém nohou, na rukou jsou projevy aterosklerózy vzácné.

Za špatné prokrvení rukou mohou spíše zánětlivé změny vnitřních stěn cév, nejčastěji jako následek kouření a reakce na jedovaté látky, které se dostanou do krve.

Další příčiny jsou závažnější a musí je řešit lékař. Může to být slabost srdečního svalu, který není dostatečně výkonný a nedokáže pumpovat dostatek krve do oběhu.

Na tento důvod ukazují také prsty, které jsou nejen chladné, ale kvůli nedostatku kyslíku současně lehce namodralé.

Vážnou příčinou je i chorobné zúžení cév v hrudníku, které má kromě chladu za následek i bolesti v rameni, paži nebo ruce. Čím se to stane, že jsou tyto cévy zúžené? Hlavním viníkem je vysoká hladina cholesterolu v krvi, který se v cévách usazuje.

To je plíživý proces. Prokrvení ale mohou omezovat i novotvary nebo zvětšené mízní uzliny, pak náhle začne chlad v rukou trápit i ženy, které jím dřív netrpěly.

3. Chudokrevnost

Pravidelné ztráty krve při cyklu způsobují řadě žen nejen trvalou únavu, ale i pocit chladu, zejména v okrajových částech těla. Chudokrevnost se dá snadno prokázat laboratorními testy, odstranit ji nebo aspoň zmírnit už tak lehké nebývá.

Z testu by měl lékař především poznat, z jakého důvodu se vám tvoří málo červených krvinek. Nedostatek železa je nejznámější, ale ne jedinou příčinou.

Stejně důležité jsou kyselina listová ze zeleniny a pak vitamin B12. Ten na jídelníčku obvykle nechybí, jeho zdroje jsou četné, hlavně mléčné výrobky, maso, vejce a ryby.

Nedostatek v těle vyvolává spíš porucha v jeho vstřebávání, takže je nutné ho pak brát injekčně.

4. Špatné nervy

Především stavy úzkosti a záchvaty paniky můžou způsobit, že mrznou ruce. Tělo v těchto případech jako by následovalo psychiku – ztuhnete úzkostí a současně jako by totéž udělal i náš krevní oběh.

Skutečně to tak je, mohou za to stresové hormony, které způsobí, že se drobné cévy stáhnou, kůže ztrácí teplo, prsty jsou rychle ledové. Potíž je, že regulaci tělesné teploty ovlivňuje tzv. vegetativní nervstvo, které nedokážeme vůlí ovládat.

Zato na naše emoce, které rovněž těžko ovlivňujeme, vegetativní nervstvo dobře reaguje. Pokud jsou tyto duševní stavy opakované a časté, pak to může vést k trvale studeným rukám a chodidlům.

Druhou častou příčinou jsou deprese, kdy je zase narušeno vylučování hormonů a nervových přenašečů v mozku. Následkem je opět porucha prokrvení drobných cév.

Co pomáhá? Pro zklidnění jsou nejúčinnější meditace, na podporu můžete zpočátku zkusit i uklidňující byliny jako třezalku, meduňku, kozlík nebo mučenku. Prodávají se i v kapslích nebo kapkách.

Pozor: S vážnými záchvaty paniky a depresemi si neporadíte, tady je nezbytné obrátit se na lékaře, jinak se vám sotva bude dařit lépe.

5. Vyčerpanost

Tenhle důvod vypadá tak banálně, že se jím běžně ani nezabýváme. Jenže co udělá tělo, když je vyčerpané, ať už z přepracování, přemíry úkolů, nevyspalosti nebo po nemoci?

Začne šetřit energií a uvolňovat ji hlavně pro provoz životně důležitých orgánů a pochodů. Udržování příjemně teplých končetin k nim nepatří. Odsouvat odpočinek, ať už z jakkoli vážných důvodů, je vždy riskantní chování vůči vlastnímu tělu. Energie chybí všude.

Ledové ruce jsou pak varováním, že ani imunitní systém nemusí mít už zcela pod kontrolou, co se v těle děje.

6. Dieta a hubnutí

Špatně promyšlené shazování kil má na organismus podobný účinek jako psychická vyčerpanost. Vyvolává nejen stres, ale i deficit v dodávkách paliva pro náš vnitřní motor. Je to tím horší, že míváme sklon hubnout nárazově a s co největším omezením jídla.

Jenže pokud sníme méně než asi 5000 kJ denně, pak už dodaná energie nestačí ani na klidový provoz organismu. Ten pak musí šetřit s každou kalorií, tudíž mrzneme, neboť okrajové části těla to odnášejí nejvíce. Přitom drastické hubnutí vede jen málokdy skutečně ke štíhlosti.

7. Nedostatek pohybu

Hlavním producentem vnitřního tepla jsou svaly. My ženy jsme od přírody oproti mužům v nevýhodě, podíl svalové hmoty máme menší zhruba o pětinu až třetinu. A kdo se pravidelně nehýbe, tomu svalová hmota pomalu ubývá.

Totéž se děje při drastickém hubnutí, kdy chybí bílkoviny, a přirozeně svaly chátrají už ve středním věku. Naopak cvičením se dá tento proces obrátit, a to v každém věku!

8. Léky

I ty mohou mít jako nežádoucí účinek horší prokrvení rukou a pocit chladu v nich. Příbalový leták si určitě přečtěte, pokud berete léky na depresi, proti otokům nebo tzv. beta-blokátory, předepisované hlavně při srdečně-cévních potížích.

9. Kouření

Nikotin způsobuje smršťování drobných cév, nejdřív v mozku, pak i v okrajových částech těla. Proto kvůli kouření klesá teplota kůže a zvláště prstů na rukou.

Snižování průtoku drobnými cévami v podkoží se navíc ukáže časem i na vzhledu kůže, takže následkem kouření jsou ruce nejen studené, ale i se suchou našedlou kůží. Pravidelným pohybem tento stav nezvrátíte, jediným řešením je přestat kouřit.

Ať vás nevyděsí: Raynaudův syndrom

Toto zvláštní onemocnění nahání strach, protože prsty na rukou náhle nejen studí, ale také několikrát změní barvu. Nejprve zbělají, pak zmodrají a nakonec jsou rudé. Záchvat trvá několik minut či déle a je bolestivý.

Příčinou je prudké stažení cév v rukou nebo také nohou, které při delším trvání může vést až poškození tkání rukou. Důvody záchvatů mohou být různé, bez speciálních vyšetření se nedají odhadnout.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
epochaplus.cz
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
nasehvezdy.cz
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
S manželem to nová posila Ulice Adéla Gondíková (50) nemá zrovna jednoduché. Jiří Langmajer (57) totiž skuhrá pokaždé, když ho někde něco jenom píchne. Jeden z nejvíc sexy chlapíků českého showbyzn
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce