Domů     9 důvodů, proč máte stále ledové ruce a nohy
9 důvodů, proč máte stále ledové ruce a nohy
12.8.2020

Také chodíte spát v ponožkách, protože jinak zimou z ledových chodidel neusnete, a také se lidem omlouváte, než se jich dotknete, že máte úplně studené ruce? Ano, známe to skoro všechny, tyhle potíže jsou typicky ženský úděl. Dá se s tím vůbec něco dělat?

Když si uvědomíme, že se jedná o ženskou potíž, je jasné, že velký podíl budou mít hormony. Ale není to jen jimi, od mužů se náš organismus liší i jinými parametry, takže důvodů je více. A s každým se dá aspoň maličko pohnout. Pojďme se na to podívat.

1. Nízký tlak

To je nejčastější příčina studených rukou a nohou u mladých štíhlých žen, kterou obvykle vyřeší až čas. Důvod není medicíně znám, takže se dá těžko najít lék, v naprosté většině případů nejde o následek zdravotní poruchy.

S přibývajícími roky a kily na váze se problém s nízkým tlakem obvykle sám upraví. To poznáte i podle toho, že ruce a nohy budou čím dál méně studené.

Pozor: Vzácněji se za nízkým krevním tlakem skrývá jiná a závažnější nemoc – bývají to choroby srdce, hormonální a poruchy metabolismu jako cukrovka nebo snížená činnost štítné žlázy.

K nízkému tlaku mohou vést i špatně dávkované léky na vysoký tlak, přípravky na poruchy srdečního rytmu a některé další léky. Ve všech těchto případech je nízký tlak jedním z nepříjemných příznaků, čímž se liší od stejného problému u zdravých lidí.

Jak nízký tlak řešit? Léky se používají jen u skutečně vážných případů, kde nedokrevnost ohrožuje už některé orgány, hlavně mozek. Jinak se doporučuje hodně pít, aby se zvětšil objem tekutiny v krvi.

Ke zvýšení tlaku má pomáhat i lékořice, je to bez záruky, ale můžete to vyzkoušet. A samozřejmě pomáhá pohyb, který je nejspolehlivější metodou bez vedlejších účinků, jak prohřát studené ruce a chodidla.

2. Poruchy prokrvení

Stejně jako velké cévy, mohou se i ty drobnější zanášet a zužovat zvápenatělými usazeninami, obvykle jde ale o problém nohou, na rukou jsou projevy aterosklerózy vzácné.

Za špatné prokrvení rukou mohou spíše zánětlivé změny vnitřních stěn cév, nejčastěji jako následek kouření a reakce na jedovaté látky, které se dostanou do krve.

Další příčiny jsou závažnější a musí je řešit lékař. Může to být slabost srdečního svalu, který není dostatečně výkonný a nedokáže pumpovat dostatek krve do oběhu.

Na tento důvod ukazují také prsty, které jsou nejen chladné, ale kvůli nedostatku kyslíku současně lehce namodralé.

Vážnou příčinou je i chorobné zúžení cév v hrudníku, které má kromě chladu za následek i bolesti v rameni, paži nebo ruce. Čím se to stane, že jsou tyto cévy zúžené? Hlavním viníkem je vysoká hladina cholesterolu v krvi, který se v cévách usazuje.

To je plíživý proces. Prokrvení ale mohou omezovat i novotvary nebo zvětšené mízní uzliny, pak náhle začne chlad v rukou trápit i ženy, které jím dřív netrpěly.

3. Chudokrevnost

Pravidelné ztráty krve při cyklu způsobují řadě žen nejen trvalou únavu, ale i pocit chladu, zejména v okrajových částech těla. Chudokrevnost se dá snadno prokázat laboratorními testy, odstranit ji nebo aspoň zmírnit už tak lehké nebývá.

Z testu by měl lékař především poznat, z jakého důvodu se vám tvoří málo červených krvinek. Nedostatek železa je nejznámější, ale ne jedinou příčinou.

Stejně důležité jsou kyselina listová ze zeleniny a pak vitamin B12. Ten na jídelníčku obvykle nechybí, jeho zdroje jsou četné, hlavně mléčné výrobky, maso, vejce a ryby.

Nedostatek v těle vyvolává spíš porucha v jeho vstřebávání, takže je nutné ho pak brát injekčně.

4. Špatné nervy

Především stavy úzkosti a záchvaty paniky můžou způsobit, že mrznou ruce. Tělo v těchto případech jako by následovalo psychiku – ztuhnete úzkostí a současně jako by totéž udělal i náš krevní oběh.

Skutečně to tak je, mohou za to stresové hormony, které způsobí, že se drobné cévy stáhnou, kůže ztrácí teplo, prsty jsou rychle ledové. Potíž je, že regulaci tělesné teploty ovlivňuje tzv. vegetativní nervstvo, které nedokážeme vůlí ovládat.

Zato na naše emoce, které rovněž těžko ovlivňujeme, vegetativní nervstvo dobře reaguje. Pokud jsou tyto duševní stavy opakované a časté, pak to může vést k trvale studeným rukám a chodidlům.

Druhou častou příčinou jsou deprese, kdy je zase narušeno vylučování hormonů a nervových přenašečů v mozku. Následkem je opět porucha prokrvení drobných cév.

Co pomáhá? Pro zklidnění jsou nejúčinnější meditace, na podporu můžete zpočátku zkusit i uklidňující byliny jako třezalku, meduňku, kozlík nebo mučenku. Prodávají se i v kapslích nebo kapkách.

Pozor: S vážnými záchvaty paniky a depresemi si neporadíte, tady je nezbytné obrátit se na lékaře, jinak se vám sotva bude dařit lépe.

5. Vyčerpanost

Tenhle důvod vypadá tak banálně, že se jím běžně ani nezabýváme. Jenže co udělá tělo, když je vyčerpané, ať už z přepracování, přemíry úkolů, nevyspalosti nebo po nemoci?

Začne šetřit energií a uvolňovat ji hlavně pro provoz životně důležitých orgánů a pochodů. Udržování příjemně teplých končetin k nim nepatří. Odsouvat odpočinek, ať už z jakkoli vážných důvodů, je vždy riskantní chování vůči vlastnímu tělu. Energie chybí všude.

Ledové ruce jsou pak varováním, že ani imunitní systém nemusí mít už zcela pod kontrolou, co se v těle děje.

6. Dieta a hubnutí

Špatně promyšlené shazování kil má na organismus podobný účinek jako psychická vyčerpanost. Vyvolává nejen stres, ale i deficit v dodávkách paliva pro náš vnitřní motor. Je to tím horší, že míváme sklon hubnout nárazově a s co největším omezením jídla.

Jenže pokud sníme méně než asi 5000 kJ denně, pak už dodaná energie nestačí ani na klidový provoz organismu. Ten pak musí šetřit s každou kalorií, tudíž mrzneme, neboť okrajové části těla to odnášejí nejvíce. Přitom drastické hubnutí vede jen málokdy skutečně ke štíhlosti.

7. Nedostatek pohybu

Hlavním producentem vnitřního tepla jsou svaly. My ženy jsme od přírody oproti mužům v nevýhodě, podíl svalové hmoty máme menší zhruba o pětinu až třetinu. A kdo se pravidelně nehýbe, tomu svalová hmota pomalu ubývá.

Totéž se děje při drastickém hubnutí, kdy chybí bílkoviny, a přirozeně svaly chátrají už ve středním věku. Naopak cvičením se dá tento proces obrátit, a to v každém věku!

8. Léky

I ty mohou mít jako nežádoucí účinek horší prokrvení rukou a pocit chladu v nich. Příbalový leták si určitě přečtěte, pokud berete léky na depresi, proti otokům nebo tzv. beta-blokátory, předepisované hlavně při srdečně-cévních potížích.

9. Kouření

Nikotin způsobuje smršťování drobných cév, nejdřív v mozku, pak i v okrajových částech těla. Proto kvůli kouření klesá teplota kůže a zvláště prstů na rukou.

Snižování průtoku drobnými cévami v podkoží se navíc ukáže časem i na vzhledu kůže, takže následkem kouření jsou ruce nejen studené, ale i se suchou našedlou kůží. Pravidelným pohybem tento stav nezvrátíte, jediným řešením je přestat kouřit.

Ať vás nevyděsí: Raynaudův syndrom

Toto zvláštní onemocnění nahání strach, protože prsty na rukou náhle nejen studí, ale také několikrát změní barvu. Nejprve zbělají, pak zmodrají a nakonec jsou rudé. Záchvat trvá několik minut či déle a je bolestivý.

Příčinou je prudké stažení cév v rukou nebo také nohou, které při delším trvání může vést až poškození tkání rukou. Důvody záchvatů mohou být různé, bez speciálních vyšetření se nedají odhadnout.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?