Domů     7 fíglů pro lepší paměť
7 fíglů pro lepší paměť

Pokud se vám při čtení titulku vybavily všelijaké důmyslné metody a hříčky, jak si toho pamatovat více a lépe, pak to je až to poslední, co se dá proti zapomnětlivosti dělat.

Kondice mozku, stejně jako jiných tělesných partií, především závisí na životosprávě a zdraví.

Ke zhoršování paměti může docházet z různých důvodů a velmi často v tom hraje roli stres. Pokud se cítíme ohroženi určitou situací, pak se informace zapisují do paměti jen mělce.

Je-li stres dlouhodobý, pak lehce získáte dojem, že se na svou hlavu už nemůžete spolehnout. Další velmi rozšířenou příčinou, u níž si málokdo uvědomuje souvislost s výkonností mozku, je jídelníček chudý na mořské ryby a ořechy.

Negativně se ale na výkonu paměti může podepisovat i nedoslýchavost, protože ta prokazatelně usnadňuje úpadek rozumových schopností. Naštěstí ve všech případech existuje cesta, jak paměť opět zlepšit. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Jídelníček pro mozek

1. fígl: Tuky mořských ryb

Asi vás to překvapí, ale tuky tvoří podstatnou část mozkové hmoty. Tvoří vnější část nervových buněk a na jejich kvalitě závisí hladkost výměny informací mezi mozkovými buňkami. Kvalita závisí na typu tuků.

Pro mozek jsou žádoucí tuky vyskytující se především v mořských rybách a korýších, kromě nich pak ve vlašských ořechách a lněných semenech. Důležitost tuků z mořských ryb má původ v etapě vývoje mozku primátů v lidský.

Tehdy sehrála rozhodující roli strava našich afrických prapředků, kteří se živili mořskými rybami a korýši. Právě tyto tuky společně s dostatkem sacharidů umožnily převratný skok v rozvoji mozkových schopností.

Dodnes proto zůstávají podstatnou složkou nervových buněk a jsou nezbytné pro jejich správné fungování.

Tip: Nejlepším a nejdostupnějším zdrojem prospěšných tuků jsou losos, sleď, sardinky, makrela.

Když mořské tuky chybí

Pokud mořských ryb, případně vlašských ořechů a lněných semen či oleje z nich konzumujete málo, pak nervovému systému tato veledůležitá stavební látka chybí. V nouzi musí brát zavděk tím, co jídelníček poskytuje – což jsou obvykle tuky živočišné.

Ty ovšem nejsou plnohodnotnou náhražkou, což se může odrážet ve zhoršených mozkových funkcích, zvláště při dlouhodobě nevhodném složení tuků na jídelníčku.

Změny duševního výkonu, které pak přičítáme stárnutí, mohou být ve skutečnosti zapříčiněny dlouhodobým nedostatkem zdravých tuků.

Tip: Už po několika týdnech, kdy na jídelníček zařadíte mořské ryby, se prokazatelně opět zvyšuje efektivita práce mozku.

Pozor: Rostlinné tuky nestačí

Kdo by chtěl problém s tuky pro mozek řešit jakýmikoliv panenskými rostlinnými oleji, jinak prospěšnými pro zdraví, nemusí uspět. V některých rostlinných olejích totiž převažuje jiný typ tuků – tzv.

omega 6. Náš mozek však potřebuje tuky označované omega 3. Jejich dodávání je o to důležitější, že kromě stavby mozkových buněk ještě tlumí schopnost omega 6 tuků vyvolávat záněty.

Právě chronický prozánětlivý stav v těle se skrývá za nejrozšířenějšími civilizačními onemocněními a také za úbytkem duševních schopností či Alzheimerovou chorobou.

2. fígl: Vyzkoušejte:

– Lněný olej

Lněný olej obsahuje kolem 57 % omega 3 tuků a nemá v tomto směru konkurenci. Bohužel je však velmi náchylný k oxidaci čili žluknutí, a to zvláště lisovaný za studena. Proto je vhodnější zařadit na jídelníček spíše lněné semínko.

Hodí se do slaného pečiva, ale krátce nasucho opražené a lehce osolené je výborným ochucením i na hotové pokrmy a saláty.

– Řepkový olej

Je druhou nejlepší volbou, pokud jde o omega 3, obsahuje 10 % tohoto typu tuků. Chuťově vynikající je panenský řepkový olej, který se pro svou svěží obilnou příchuť a aroma hodí zejména do domácího pečiva.

3. fígl: Vitaminy řady B

Efektivitu mozku můžete zlepšit vitaminy řady B, o nichž je dobře známo, že jsou nezbytné pro nervovou soustavu.

Dobré paměti pomáhá zejména pravidelná konzumace vitaminů B1 a B12. Hlavním zdrojem tohoto i dalších vitaminů skupiny B jsou mléčné výrobky, pivovarské kvasnice, celozrnné obiloviny, luštěniny a poněkud problematická játra.

Jak škodí stres

Stres není jen nepříjemný pocit, ve skutečnosti jde o tělesnou reakci doprovázenou zvýšeným vylučováním určitých hormonů. Jejich úkolem je mobilizovat naše síly, abychom byli schopni postavit se hrozícímu nebezpečí nebo před ním utéct.

Už z toho je jasné, že jde o reakci vývojově zastaralou, která nám dnes způsobuje spíš potíže, neboť nás neohrožují divoká zvířata, ale spíš pracovní nebo finanční problémy.

V tom případě trvá stresová situace déle, což vede k dlouhodobé produkci stresových hormonů. Ty pak zatěžují psychiku, oslabují imunitu, komplikují zažívání, zhoršují spánek i paměť. Výsledkem je pak vyčerpanost a únava, které dále oslabují duševní funkce.

Mlhavé vzpomínky

Pokud jsme vystaveni akutnímu stresu, dostává se pod negativní vliv stresových hormonů část mozkové kůry, která řídí rozhodování a krátkodobou paměť. Hormony blokují ukládání informací a současně také jejich vybavování.

Proto se připadáme jako ochromení a později si na ohrožující situaci špatně vzpomínáme. Dobře tento stav znají úzkostní studenti, přepadává je při zkoušce.

Bohužel podobně tomu je i při stresu chronickém, kdy už v postiženém okrsku mozkové kůry dochází k určitým změnám. Ty se projeví zhoršením mentální pružnosti a pozornosti.

4. fígl: Nácvik duševního klidu

Zkuste návod od osoby nadmíru povolané, a sice od tibetského mnicha jménem Tulku Thondup Rimpočhe, který vydal knižně tradiční meditační cvičení pro zdraví a pohodu. Český překlad se jmenuje Léčivá síla mysli. Jak tedy meditovat proti dopadům stresu?

– Když cítíte stres, soustřeďte se na pocit, kde v těle vytváří tlak. Často totiž lze stres uvolnit jen tím, že si ho uvědomíte. To vede k uvolnění svalů, stresem napjatých.

– Pokračujte tím, že budete vědomě uvolňovat napětí svalů v obličeji. Můžete si představit, že na obličej dopadá příjemné teplé světlo a strnulost rozpouští. Totéž i v dalších částech těla, kde napětí svalů cítíte.

– Natáhněte paže nad hlavu a sevřete ruce v pěst. Při natahování napněte svaly a nadechněte se. Chvíli vydržte. Pak s výdechem paže povolte a otevřete pěsti. Pozorujte, jak se napětí uvolňuje a odchází. Můžete to podpořit představou, že váš výdech odvádí napětí pryč z těla.

5. fígl: Byliny pro vnitřní pohodu

Jemně působící podporou v zátěžových situacích mohou být bylinné čaje se zklidňujícím účinkem na psychiku. Nedosahují sice efektivity léků proti úzkosti, ale současně ani neohrožují nepříznivými vedlejšími účinky a rizikem vzniku závislosti.

Mezi nejvíce používané byliny patří meduňka, kozlík a mučenka. Výrazné účinky má také třezalka, ale u té je třeba opatrnosti, protože vytváří nežádoucí reakce s řadou léčiv. Proto je vhodné se nejdříve informovat v lékárně, pokud berete nějaké léky.

Opomíjeným a velmi příjemným prostředkem na uklidnění je též čaj z růžových květů, které se prodávají chemicky neošetřené a v bio kvalitě.

6. fígl: Nepodceňujte naslouchadla

Záludný je zejména nenápadně postupující úbytek sluchu, protože si na něj postižený přivykne a nemá potřebu řešit problém s lékařem. Ovšem omezení sluchu současně znamená stále výraznější vyloučení z běžné mezilidské komunikace.

To vede k oslabení myšlenkových podnětů a v důsledku toho pak k poklesu duševní aktivity včetně paměti. Pokud tento stav trvá, může vést k rozvoji demence.

7. fígl: Zkontrolujte své léky

Potíže s pamětí mohou být i nežádoucím následkem užívání určitých medikamentů. Může k tomu dojít u léků proti úzkosti, protože ovlivňují části mozku, které přesouvají informace z krátkodobé do dlouhodobé paměti.

Podobně se mohou projevit určité typy antidepresiv. Problémy mohou způsobovat i některé přípravky určené k léčbě srdečních onemocnění, léky proti bolesti nebo proti inkontinenci.

V každém případě, pokud pravidelně berete nějaké léky a současně máte pocit, že se zhoršuje vaše paměť, pročtete si příbalový leták a případně se pak poraďte s lékařem o výměně přípravku za jiný.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého