Domů     12 tipů pro duševní čilost
12 tipů pro duševní čilost
26.3.2021

Nemá smysl si stěžovat, že vám hlava už tak dobře neslouží jako za mlada. Čas sice nezastavíte, to ale zdaleka neznamená, že by mozek nemohl být stejně čilý jako dřív. Stačí mu jen trochu pomoci.

Každý den něco nového

Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Zde je pár inspirací, další vás přirozeně napadnou samy:

Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou.

Zkuste nešikovnou ruku naučit kreslit a psát.

Vezměte dva malé míčky a pokuste se naučit s nimi žonglovat. Až to zvládnete, přidejte třetí.

Až se budete vydávat na své obvyklé pochůzky, změňte trasu.

Už jste si troufli na samoobslužné pokladny nebo skenery v supermarketech? Ne? Neváhejte, budete mít z nových dovedností radost.

Hra s kostkami

Prý se využívá i pro výcviku agentů, protože vysoce podporuje krátkodobou paměť. Přitom vše, co potřebujete, jsou obyčejné hrací kostky. Začněte se dvěma, postupně přidávejte další. Jak se to hraje?

Posaďte se ke stolu a hoďte kostky, ale nedívejte se na ně. Zakryjte je dlaní nebo oběma, pokud padly daleko od sebe.

Na krátký okamžik dlaně zvedněte a podívejte se na kostky. Vzápětí je zase přikryjte.

Vašim úkolem je pamatovat si, jaký počet puntíků na které kostce padl. Házejte znovu a znovu.

Pokud vám hra se dvěma kostkami bude připadat moc lehká, přidejte třetí nebo i čtvrtou.

Hrajte denně asi 5 minut. Vaše schopnost rychle si pamatovat nové informace brzy značně vzroste.

Pohyb mozku svědčí

Pohyb, kdy se vám zrychlí tep a tělo se zahřeje, znamená také lepší prokrvení mozku. A s intenzivnějším prokrvením se do mozku dostává i více kyslíku, proto může lépe fungovat.

Druhým důvodem, proč aktivní pohyb prospívá, je zvýšené vylučování látek, které zlepšují náladu – endorfinů. Pokud máme dobrou náladu, jsou i myšlenky čilejší a máme chuť se do něčeho pustit. Naopak při depresivním ladění nebo nudě se tok myšlenek zpomaluje.

Pro pozitivní vliv na mozek je třeba se věnovat aktivnímu pohyb u 20 až 30 minut denně.

Čtení pomáhá myslet

Základem myšlení je dobrá slovní zásoba a schopnost ji efektivně využívat. Beze slov dokážeme myslet jen omezeně v obrazech, které především zprostředkovávají emocionální prožitky.

Čtení kromě slovní zásoby zlepšuje schopnost vcítění se do cizí situace i analytické myšlení (až o 15 %).

Co číst zejména?

určitě klasické autory světové literatury

publikace spojené s vaší profesí a vašimi koníčky

poezii, protože rozvíjí obrazné myšlení

kvalitní dětské knihy pro příběhy s dobrým koncem

Poznámkový systém

O co jde? O jistou formu deníku, takže budete potřebovat blok a tužku. Na konci každého dne si najděte chvíli času a zapište si, co významného se přihodilo. Události přitom rozdělujte na ty, které jsou spojeny s příjemnými emocemi a na ty s opačným znamínkem.

Pak si napište, co plánujete na zítřek včetně záležitostí, které je nutné zařídit. Zamyslete se také, čím si můžete následující den zpříjemnit, aby převážily pozitivní prožitky nad negativními.

K čemu to bude dobré? Mnohem lépe si budete i po týdnech a měsících vybavovat podrobnosti minulých událostí. Zlepší se i schopnost odhadovat, jak některé věci dopadnou, a vyhýbat se zbytečným potížím.

Poslech Mozarta

V kategorii vážné hudby vynikají právě Mozartovy skladby lehkostí a zábavností. A nejen tím. Ukazuje se, že klasická hudba podporuje logické myšlení a analytické schopnosti mozku.

Vyšší účinek má samozřejmě při aktivním provozováním, ale marný není ani poslech – u malých dětí měl právě Mozart přispět k 15% zvýšení efektivity práce mozku.

Nejlepší dobou pro poslech jsou ranní a dopolední hodiny, později už pak bývá mozek příliš zatížený dojmy a nedokáže muziku tak silně vnímat.

Jídelníček pro chytrost

Aby mozek správně pracoval, vyžaduje především značné dávky cukru, který je hlavním „palivem“ pro nervové buňky, a pak určitého typu tuků, důležitých pro stavbu neuronů.

Nepřekvapí, že jde o tuky obecně doporučované pro zdraví – z mořských ryb, vlašských ořechů, lněného semene. Kromě těchto potravin prospívá také kakaový prášek a tmavá čokoláda, sýry, banány, ředkev, špenát a jablečný mošt.

Pozor: Stav mozku velice záleží na cévách, takže příčinou potíží s pamětí může být i ateroskleróza, protože zhoršuje prokrvení.

Ateroskleróza s sebou nese i obrovské riziko mozkové příhody, proto není radno brát zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi na lehkou váhu.

Vzhůru na sluníčko!

I když jsme před pobytem na slunci v posledních letech spíše varováni, má i nepopíratelné pozitivní účinky na zdraví a duševní kondici. Slunění totiž podporuje tvorbu serotoninu, označovaného za hormon dobré nálady.

Při dopadu paprsků na kůži navíc vzniká vitamin D, který je pro správnou funkci mozku nepostradatelný. Jeho nedostatek může vést ke zvýšené úzkosti, zmatenosti, ztrátě paměti a depresi.

V zimních měsících, kdy je sluneční svit omezený, se dá vitamin D doplňovat přípravky z rybího tuku.

Zamilované příběhy

Budete se asi divit, ale právě tento typ vyprávění silně podporuje aktivitu mozku. Láska je zkrátka téma, které nezevšední v žádném věku. A je jedno, jestli ji prožíváte, sledujete na obrazovce nebo čtete jako příběh zachycený v knize.

Prožitek lásky podporuje kreativitu, nápaditost i analytické myšlení. Zvyšuje odolnost vůči stresu a přináší pocit štěstí. A tak si zajdete do veřejné knihovny a nechte si poradit příběhy, které pohladí po duši a ještě prospějí duševní čilosti.

Povídejte si s lidmi

Člověk jako živočišný druh je přirozeně pospolitý, netíhne k samotářství. Naopak, mezilidské kontakty jsou jedním z hlavních zdrojů spokojenosti. Dostatečná příležitost se setkávat a mluvit s dalšími lidmi může zvyšovat duševní čilost až o 10 %.

Roli v tom hraje jak dostatek námětů k přemýšlení, tak i prostá radost z popovídání si s ostatními. Radost jako pozitivní emoce urychluje tok myšlenek.

Tip: Někdy je překážkou vrozená plachost, tu lze ale do značné míry překonat nácvikem. Stačí si připravit krátké téma k hovoru a záměrně oslovit někoho ze známých nebo sousedů.

Postupně se tak dají zábrany odbourat a odhodlat se k hovoru bude čím dál snazší.

Společenské hry

Úžasné výkony krátkodobé paměti děti u pexesa nedoženete, tak to zkuste s jinými hrami. Šachy, scrabble nebo třeba poker zintenzivňují duševní práci mozku a při pravidelném tréninku zlepšují také kapacitu paměti. Jak často hrát?

Doporučuje se dvakrát a třikrát týdně, pokud chcete dosáhnout výkonnostního vzestupu. Zlepšení koncentrace a logického myšlení byste měli zaznamenat už asi po dvou týdnech.

Dostatečný spánek

Mozek při spánku neodpočívá, naopak, je to pro něj období nejvyšší aktivity za celý den. Při spánku totiž v mozku probíhá cosi jako údržba, nutná pro jeho regeneraci a zachování dobré výkonnosti.

Přeukládají se důležité informace a mažou ty nepodstatné, aby se nehromadily a nezabíraly zbytečně kapacitu. Bez dostatečného spánku je mozek přetížený, což se projevuje velkou roztěkaností a chybami. Také paměť v takovém stavu funguje velmi špatně.

Pozor: Výkonnost mozku snižuje tabák, u silných kuřáků to může být až o 20 %. Tento efekt přetrvává, netýká se jen času bezprostředně po dokouření cigarety.

U lidí, kteří přestali kouřit, trvá až 6 měsíců, než se výkonnost mozku zvedne na úroveň, které by měla dosahovat.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

reklama
Související články
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je