Dovolená se blíží, a tak je nejvyšší čas vytáhnout výbavu k vodě a zkontrolovat, v jakém je stavu.
Sláma a lýko
Lehké materiály z rostlinných výpletů, ať už je to slaměný klobouk nebo plážová obuv, se lehce nosí, ale současně i obnosí. Totéž lehátko k vodě. Jsou to věci nejen náchylné k poškození, ale také se obtížně čistí. Co tedy s nimi?
Výplety se dají jen vytírat hadříkem namočeným v teplé vodě bez jakýchkoli čisticích prostředků. Pořádně namočit je nesmíme, ztrácejí pak tvar. Poškodit je může i mechanické drhnutí, raději čistíme tupováním houbičkou.
Povolení tvaru za mokra ale můžeme i využít, když chceme upravit tvar klobouku, zdeformovaný špatným skladováním.
Úplet zvlčíme vodou z postřikovače, necháme chvíli vsakovat a pak pomocí papírové utěrky vodu vysávat a současně narovnávat prohlubně a vybouleniny. Podobně se dají srovnat i nežádoucí přehyby na plážové podložce, které vznikají, když není správně srolovaná.
Tmavší zabarvení nebo skvrny se můžeme pokusit ze slámy a lýka odstranit slabým roztokem sava, zkuste ředění doporučované pro úklidové práce, tedy jeden díl sava na deset dílů vody. Na menší plochy se dá použít z zředěný roztok peroxidu. Oba přípravky současně dezinfikují a chrání před rozkladem způsobeným mikroby.
Guma a plast
Výbava pro šnorchlování se vyrábí z odolnějších materiálů, nicméně bývá zanesena mastnou špínou, hlavně z opalovacích přípravků. Takže ji vyčistíme vodou se saponátem, můžeme použít tekuté mýdlo.
Prokouknou zejména potápěčské brýle, na nichž se mastnota usazuje nejvíce. Pokud je výbava starší, pak ji po dovolené ošetřete silikonovým olejem, udrží si tak lépe měkkost a pružnost.
Dřevo a dřevotříska
Tyto materiály se používají na doplňky, hlavně na ucha plážových tašek, nebo stolní hry, které s sebou k vodě bereme. Ucha mají tu nepříjemnou vlastnost, že se na nich potem rukou rozpouští ochranný lak, některá navíc žádný nemají.
Pro vyčistění a zesvětlení ztmavlého a špinavého dřeva se pak dobře hodí opět roztok sava. Necháme důkladně proschnout a pak vetřeme trochu kuchyňského oleje jako ochranu před vlhkostí i pro pěknou barvu.
Lakované povrchy stolních her se dají vyčistit přípravky na nábytek, ale dávkujeme opatrně, aby hrací deska nezůstala mastná.
Plavky
Oproti všeobecně rozšířené praxi se příliš nedoporučuje prát plavky v šamponech. Když už chcete nějaký použít, tak vezměte dětský.
Od dob, kdy naše matky praly plavky v šamponu, se totiž kosmetika na vlasy značně posunula, dnešní přípravky obsahují řadu rozmanitých pečujících látek pro lesk a hladkost. Ty syntetickým materiálům nemusí svědčit, mohou jen zatěžovat a deformovat tvar plavek. Ze stejného důvodu se nesmí přidávat do máchání plavek aviváž.
Jak tedy prát?
Nejvhodnější jsou tekuté prací přípravky na jemné prádlo, s těmi můžeme plavky dát i do pračky, nic se jim nestane. Jen je vložte do sáčku na praní podprsenek, aby buben neohrozila uvolněná kostice.
Alternativou pro ruční praní je tekuté tělové mýdlo.
Po vyprání vymodelujeme správně tvar plavek, zejména u košíčků, aby si ho udržely po usušení.
Naprosto nevhodné je dávat plavky do sušičky, z té vyjdou s velkou pravděpodobností tvarově deformované. Materiálu ale nesvědčí ani sušení na přímém slunci, blednou pak barvy. Totéž se děje pod zářivkami v soláriu.
Hliníkové láhve a termosky
Láhve na cesty jsou praktické, ale velmi špatně se čistí. I na sebehladším povrchu časem vznikne usazenina a v té se drží bakterie. Nechat láhev vyschnout nestačí, jakmile do ní nalijeme tekutinu, bakterie se začnou množit. To je důvod, proč voda divně chutná a nápoj páchne.
Co s tím? Můžete použít čisticí rozpustné tablety nebo jednoduchý domácký prostředek – jedlou sodu. Podle velikosti nádoby dáme jednu až dvě lžičky sody a zalijeme vroucí vodou, u termosky jen horkou. Necháme působit, soda povlak pomalu rozpustí.
Podle jeho tloušťky to bude trvat půl hodiny až několik hodin. Pak důkladně propláchneme a kartáč nebývá potřeba. Voda z lahve pak má znovu lahodnou chuť, jako když byla nádoba ještě nová.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock