Domů     Zima je pryč: Hurá na chalupu!
Zima je pryč: Hurá na chalupu!

Už se nemůžete dočkat, až vyrazíte na chatu či chalupu, pořádně si v ní zatopíte a vydáte se s hrnkem kafe na obhlídku stavení?

Zda jste v době vaší nepřítomnosti měli nezvanou návštěvu, spadl plot, nebo vám vítr utrhl střechu, zjistíte samozřejmě okamžitě. Ale další „jobovky“ teprve odhalíte pečlivým průzkumem. A že jich nebývá málo….

Vyvětrejte a zatopte

Nejhorší, co můžete po zimě udělat, je v dlouho neobývaném domě zatopit. Tedy pokud současně neotevřete dokořán všechna okna a dveře a všechnu vlhkost nevyvětráte průvanem. Zdi jsou totiž vymrzlé a veškerá vlhkost se na nich v teple sráží.

A pokud budete chtít na chalupě či na chatě hned napoprvé strávit víkend i s noclehem, je lepší přijet ráno, větrat minimálně osm hodin a zatopit až odpoledne. Topit byste však měli i za slunečného počasí, aby dobře proschl komín, který je osou domu. Topte jen mírně, ale nepřetržitě po celou dobu pobytu.

Povinná údržba

Deky a peřiny vyneste ven na sluníčko, aby se zbavily vlhkosti. Až budou dostatečně provětrané, nově je povlečte a vyměňte i další textilie (záclony, prostírání aj.). Co můžete, vyperte. Zkontrolujte pojistky, elektrické vedení a přívodní kabely.

Prověřte i další zařízení (čerpadlo, vodárnu, průtokový ohřívač). Majitelé plynových karem by měli nejprve odpustit studenou vodu a teprve pak uvést ohřívače do provozu, aby je nezanesly nečistoty uvolněné z trubek.

Překontrolujte funkčnost odpadu, případně ho vyčistěte chemickým přípravkem (hydroxidem sodným) nebo mechanicky (zvonem). Větší zásah přenechejte odborné firmě.

Zlikvidujte plíseň

I proti tomuto vetřelci pomůže větrání. Je dobré odsunout nábytek od zdí, aby vznikl prostor, kudy bude proudit vzduch, a navlhlá omítka bude moci vyschnout.

Než chatu či chalupu zase opustíte, můžete kritická místa, která byla napadená plísní už v předchozích letech a všechny rohy a kouty nastříkat vhodným protiplísňovým prostředkem (Savo, Fungispray, Mykobicid, Pregnolit ultra, Sanal aj.).

Chalupu důkladně ukliďte, použijte raději některý z dezinfekčních přípravků. Rovněž umyjte veškeré nádobí, i když je nepoužité. Lednici dobře vymyjte octovou vodou a nechte vyvětrat.

Pozor na houbu!

Prevence je důležitá, protože na jaře se teplota v domě zvyšuje, a kde nemůžete trvale větrat, se krom plísní vytváří prostředí i pro různé houby.

Z míst a předmětů, na kterých se už plíseň usadila, ji umyjte a vydrhněte kartáčem, aby se její spory neprášily po domě.

Pokud vás plísně trápí opakovaně a chystáte velký předsezonní úklid, přimíchejte do malířských nátěrů osvědčený protiplísňový Fungisan nebo jiný fungicid.

Zdi i dřevo v ohrožení

Vlhké zdivo zhoršuje tepelně izolační vlastnosti domu a v zimě, když v něm zmrzne voda, může stěny roztrhat. Trvale vlhké omítky opadávají a i cihly se mohou rozmočit.

Když je v místnosti větší vlhkost, samozřejmě mohou bakterie a plísně napadnout podlahy a trámy, rámy oken či dveře, přistavený nábytek, o povlečení a textiliích ani nemluvě. Vlhko mají rádi i tesaříci, kteří po čase dokážou provrtat dřevěné nosné konstrukce. Proto prohlédněte dům od sklepa po půdu a zjistěte i další závady.

Na podlahu nejdřív mýdlem

Dřevěné podlahy ošetřené olejem můžete klidně umýt vodou. V kbelíku rozpusťte mýdlový přípravek, který nečistoty snadno odstraní.

Zásadní je (když je hodně prošlapaná, musíte drhnout razantněji a je třeba ji víc namočit) podlahu ihned po vyčištění vytřít dosucha, aby se nepřemokřila.

Teprve až zcela vyschne, použijte na podlahu speciální olej, který vytvoří na povrchu ochrannou olejovou vrstvu. Nejlépe se nanáší mopem, kterým se rozetře hustá směs oleje s voskem. Tuto vrstvu byste měli obnovovat jednou za tři měsíce.

Údržbu dřevěné podlahy si můžete usnadnit pomocí rozprašovače, je to rozhodně pohodlnější, než tahat velký kyblík.

Ochrannou vrstvu i na lak

I lakovanou podlahu je nutné ošetřit ochrannou vrstvou – leštěnkou, bude pak odolnější. Předpokladem je, aby parkety či plovoucí podlaha nebyly poškozené. Použitím vody by totiž mohly zešednout. Podle odborníků je velmi důležitá pravidelnost údržby.

Pokud už není kvůli silnému znečištění možné běžnou leštěnkou dosáhnout původního vzhledu podlahy, použijte odstraňovač, který do hloubky sloupne veškeré zbytky předchozích nánosů leštěnky. Na vyčištěnou podlahu pak naneste čerstvou vrstvu leštěnky. Přípravky koupíte v podlahovém studiu.

Co s nábytkem?

Na údržbu masivního a dýhovaného dřevěného nábytku jsou nejlepší prostředky na alkoholové bázi. Dřevo nemá rádo vodu, proto ji používejte jen v případech nezbytně nutných a jen velmi opatrně.

Vlhký hadřík s trochou toaletního mýdla zabírá na hodně ohmataná místa (kolem klíče, kliky či hrany skříně). Čistí se po letokruzích a pak se musí mýdlo opatrně jiným hadříkem odstranit. Po dokonalém vysušení přijde v každém případě na řadu impregnace.

Nejúčinnější jsou přípravky s přírodními včelími vosky, které pronikají dovnitř. Dřevo získá krásnou barvu, jemný lesk, bude na omak příjemné a nebude se tak rychle špinit.

Ve vysokém lesku

Lakovaný nábytek nejdřív nasucho zbavte prachu antistatickou prachovkou. K mokrému čištění jsou nejlepší speciální čisticí přípravky, které vám zaručí, že nenaděláte víc škody než užitku. Ale lze si poradit i bez nich.

Šmouhy jednoduše otřete dobře vyždímaným měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě a pak opatrně osušte. Nepoužívejte na čištění saponát, vytvořil by na povrchu lesklého laku matný film.

K čištění se také vůbec nehodí přípravky obsahující tekuté nebo sypké písky, vyhněte se rovněž všem druhům rozpouštědel.

Tip Paní domu: Troufnete si na střechu?

Možná ze střechy popadaly některé tašky – kdo je v má v zásobě, dokáže je při troše šikovnosti vyměnit sám. A pokud praskla některá okenní tabulka?

U dřevěného okna patrně zvládnete její výměnu za novou také sami, ale u plastových nebo eurooken raději povolejte na pomoc odborníky. Jestliže se vám starší dřevěná okna „zkřížila“, vysaďte je, obruste a znovu přetřete barvou nebo lakem. Když vzniknou škvíry, pomůže samolepicí izolační těsnění.

Tip Paní domu: Zkontrolujte okapy

Pokud to jde, zanesené střešní žlaby prošťouchněte dlouhou latí či tyčkou, anebo je vyčistěte speciálním nástavcem na teleskopické tyči. Také se ujistěte, že nejsou zanesené mezery mezi úžlabím a taškami.

Když zjistíte, že nějaká část okapů už dosloužila, záleží na tom, jak jste zruční. Někdo si u modernějších stavebnicových systémů dokáže poškozený kus vyměnit svépomocí. Kdo se na to necítí, raději by měl povolat klempíře.

Potopa ve sklepě

Do sklepů se stahuje voda z provlhlé půdy a dlouhodobě zvyšuje i vlhko v domě. Účinným prostředkem je vykopání drenáže kolem stavení a odvedení shromážděné vody mimo pozemek. Někdy stačí drenážní rýhu vykopat nad domem.

Do příkopu se bude stahovat voda z půdy a nepoteče do domu, samozřejmě pokud ji povedete do kanalizace, potoka nebo trativodem mimo pozemek. Výkopy musí být od základů vzdálené aspoň 80 cm, široké cca 25 cm a hluboké až 70 cm pod úroveň základů domu.

Někdy stačí do příkopů položit velké kameny, mezi jejich mezerami pak bude voda odtékat. Na ně se navrství menší a menší a nakonec vše zasypte zeminou. Větší zásahy přenechejte raději odborníkům.

Štítky:
reklama
Související články
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn