Pokud zrovna neholdujete zimním radovánkám a vlezlé zimy už máte plné zuby, můžete na pár dní odletět za sluncem na Šrí Lanku. Do exotického ráje, kde se nejen ohřejete, ale ani to nezruinuje váš rodinný rozpočet.
Šrí Lanka i Srí Lanka, ještě dřív (za britské koloniální nadvlády) Cejlon. Čarokrásný ostrov ve tvaru slzy uprostřed Indického oceánu si vás okamžitě získá milými a vstřícnými lidmi a nádhernou přírodou.
Můžete tu celé dny lenošit na nekonečných plážích s bílým, růžovým i červeným pískem, užívat si smaragdového moře, opalovat se a potápět se ke korálům…
Nejen mořem živ je turista
Ani na Šrí Lance nemusíte dovolenou proležet na slunci. Pokud chcete vyzkoušet surfování, vydejte se na pláž v Hikkaduwě. Tady se vám klidně může stát, že se v moři vedle vás zničehonic vynoří obrovské želvy – karety.
Ale nemusíte se jich bát, nechají se i krmit z ruky. Nedaleko odtud je korálová rezervace, která je nejlepším místem pro pozorování podmořského života.
Můžete ale také jen tak vysedávat v romantických restauracích, kde vám naservírují čerstvé plody moře a jiné tamní delikatesy. Ale i vnitrozemí jihoasijské ostrovní země má hodně co nabídnout.
Pokud máte rádi adrenalin, vydejte se na rafting na divoké řece nebo výlet lodí po řece, která protéká džunglí.
Pro každého něco
Rozhodně si pro samé lenošení u moře nesmíte nechat ujít místní kulturu a památky.
Je dobré začít dovolenou prohlídkou metropole Šrí Lanky – Colomba, návštěvou zdejších chrámů, svatých míst s posvátnými slony nebo Cinnamon Gardens – Skořicové zahrady. Můžete použít tříkolku zvanou „tuk-tuk“, která slouží jako místní taxi.
Za slony se také můžete vydat na návštěvu do sloního sirotčince v Pinnawele. Zvířata se několikrát denně chodí koupat do místní řeky a vy máte mezitím možnost si je vyfotit i s mláďaty a nakrmit je banány.
Hornatá země se spoustou jezer je proslulá čajovými plantážemi (nejznámější v Nuwara Eliya), ze kterých pochází ten nejkvalitnější čaj, vyvážený do celého světa.
Sypké bohatství
Cejlonský čaj je ve světě pojem! Jde většinou o černé čaje bohaté chuti a plného aromatu.
Čaj češou třikrát ročně sběračky, které zvládnou nashromáždit asi 12 kg čerstvých lístků denně.
Lístky se nejdříve rozloží v silné vrstvě na 12 hodin na velká síta, poté se rolují, lámou a suší v horkovzdušné troubě při 95 °C. Pak postupně propadávají jemnějšími a jemnějšími síty, a tak se vlastně třídí podle jemnosti.
Můžete si tu projít celý proces od sklizně čaje až k jeho expedici a odvézt si domů kvalitní voňavý suvenýr.
Kam na výlet?
Na Šrí Lance můžete navštívit hned osm chráněných pamětihodností zařazených na seznam UNESCO. Rozhodně byste se měli podívat do bývalé metropole ostrova – Kandy, posvátného místa pro všechny buddhisty.
Jeho střed tvoří jezero a v místním klášteře je údajně uložený Buddhův zub, symbolem suverenity Šrí Lanky.
Nezapomenutelným výletem se pro vás určitě stane návštěva safari v národních přírodních parcích Yala a Udavalave nebo výšlap k poutnímu místu na vrchu Adam´s Peak. Za náročný výstup budete odměněni úchvatným výhledem na ostrov.
Nevynechejte ani starobylá města Anuradaphura a Polonnaruwa. Mezi zachovanými ruinami paláců najdete pozůstatky obrovského blahobytu. Pak se vydejte na jih, po jediné silnici Galle Road můžete ostrov objet kolem dokola.
A cestou si můžete dopřát olejovou masáž nebo parní lázeň v některém z domů ajurvédy. Všude to voní kurkumou a skořicí, a zdejší maséři znají své umění dokonale.
Potěcha pro chuťové pohárky
Místní tradiční kuchyně je vynikající, ale na naše poměry hodně kořeněná. Základem je rýže doplněná zeleninou a masem, rybami, krevetami i pravými humry.
V restauracích servírují kari s rýží, grilovaného tuňáka, omelety „hoopers“ smažené na ohni nebo „lamprai“, což je rýže s masovými kousky, zapečená se zeleninou v banánových listech. Tradiční pochoutkou jsou pečené placky z rýžové mouky.
Neobvyklou chuťovou kombinaci má strouhaný kokos s chilli, podávaný k masu. Ochutnejte také palačinky ze zkvašené palmové šťávy. Zapíjet je můžete palmovým vínem.
Rajské ovoce i nápoje
Určitě si ale dopřejte hojnost zdejších plodů. Šťavnatý ananas, banány, papája, mango… Barmani vám z nich připraví čerstvý koktejl, který dochucují solí. Na své si přirozeně přijdou milovníci čaje, nejlépe s mlékem a cukrem. Kafaři mají naopak smůlu.
Dříve se tu káva sice pěstovala, ale pak ji zlikvidovala záhadná nemoc a nahradily ji čajové plantáže. Od té doby Šrílančané dobrou kávu vařit neumějí, zato umějí vypálit kokosový arak, alkoholický nápoj, který chutná podobně jako náš rum.
Ale na rozdíl od tuzemska, po araku druhý den nebolí hlava, když to s ním přeženete …
Z ČR se létá na Šrí Lanku nejčastěji s přestupem v Mnichově nebo Vídni. Čeká vás ještě mezipřistání v Dubaji nebo Ammánu.
Letenku koupíte od 11 tisíc korun. Šrí Lanka vyžaduje od občanů téměř všech států světa vízum, jde však spíše o poplatek (30 USD).
Nejlepší období pro dovolenou na Šrí Lance je od prosince do března, kdy neprší a teploty jsou v rozmezí 27–33 °C.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock a Wikipedie